Kaplan Gözü Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaplan Gözü Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Cesaret ve sevgililerin taşı isimleriyle anılan kaplan gözü taşı; hastalıklara şifa, nazardan korunma ve daha birçok yararı ile aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bu taşın temizliğine dikkat edildiğinde faydaları daha belirgin hissedilecektir. Yazımızda kaplan gözü taşının özelliklerini, nasıl temizlenmesi gerektiğini ve daha birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Yeryüzünde doğal yollarla ve kendiliğinden oluşmuş sayısız şifalı taş bulunmaktadır. Bunların geneli yüzyıllar boyu süren bir aşama sonucu meydana gelmektedir. Halk arasında şifalı taş sınıfı diye bir grubun tabir edilmesinin amacı ise bu taşların insan sağlığı için birçok faydasının bulunmasıdır. Bunlar genel olarak psikolojik ve ruha kattığı faydalar olmakla birlikte, bazılarının ağrıları giderme gibi hissedilir yararları da bulunmaktadır. İnsan bedenine şifa verdiği düşünülen taşlardan biri de kaplan gözü taşıdır.

Kıymetli taşlar arasında bilinirliği oldukça yüksek olan bu taş, kadınlar kadar erkeklerin de aksesuar kullanımında tercihleri arasında yer almaktadır. Görsel olarak şık olan kaplan gözü taşı, opak olan görünümü ile dikkat çekmektedir. Tespih, anahtarlık ve takı yapımında sıkça kullanılmaktadır. Eski yıllardan beri bilinen, insana verdiği olumlu enerji ve duygu ile günümüze kadar gelmiş popüler bir taştır. 

[renkbox baslik="Aytaşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/aytasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/aytasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Taşların üzerindeki eşsiz renk geçişleri ve tonları, değerli taşlar içerisinde kaplan gözü taşının bambaşka bir güzellikte olmasına neden olmaktadır. Stres ve iç sıkıntısı gibi durumların üstesinden gelebilmek için kaplan gözü taşı kullanımının gücüne fazlasıyla inanılmaktadır. İnsana verdiği huzur ve özgüvenin yanı sıra, sadece bu taşa dokunmadan bakmak bile insanın içinin rahatlamasını sağlamaktadır. Genel özellikleri itibarıyla sağlık yönünden ağrıları dindirici ve duygusal açıdan ferahlatıcı özelliği bulunmaktadır.

Kaplan Gözü Taşı Nedir?

Kaplan Gözü Taşı Nedir?

Bağımsızlık taşı olarak simgelenen kaplan gözü, uyumun, cesaretin ve huzurun taşı olarak adlandırılmaktadır. Bağımsızlığı simgelemesindeki en önemli sebep; bu taşı üzerinde taşıyan kişilerin başkalarına daha az bağımlı hissetmelerine neden olduğunun düşünülmesindendir. Bir anlamda başkalarına daha az ihtiyaç duymaya neden olabileceği için ikili ilişkilerde kullanılması biraz tehlikeli taşlardan biridir.

Ancak sağlık bulmak adına; sindirim sistemini düzene koymak ve kalın bağırsak sistemi sağlığı için mutlaka yararlanılması gereken değerli bir taş özelliğindedir. Kaplan gözü taşı Avustralya, Güney Afrika, Hindistan ve Burma'da çıkarılmaktadır. Kaplan gözü doğu mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Buna göre; kaplan canavarın  kralı olarak kabul edilir ve cesareti, bağımsızlığı, gücü ve dürüstlüğü temsil eder.

Kaplan Gözü Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kaplan Gözü Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kristal Kuvars grubuna ait kıymetli taşlardan biri olan kaplan gözü, adeta bir kaplanın gözlerine benzeyen eşsiz renk ve desenlerinden dolayı bu ismi almıştır. Taşın içeriğinde bulunan demir oksit; altın, bal ve hafif kahvemsi bir renk katmaktadır. İnsanların direkt olarak duygularını etkileyebilen nadir taşlardan biri olarak sevgililerin taşı diye de anılmaktadır.

Ayrıca üzerinde taşıyan kişileri koruyucu özelliği ile değeri daha da artmaktadır. Kaplan gözü taşı kullanıcısının davranış ve duyguları doğrultusunda renk de değiştirebilmektedir. Geçmişten günümüze Şamanlar, Kızılderililer ve Budistler  tarafından nazardan ve büyüden korunmak için kullanılan taşlardan biri olmuştur.

Kaplan Gözü Taşının Faydaları Nelerdir?

Kaplan Gözü Taşının Faydaları Nelerdir?

İnsani duyguların dengelenmesi konusunda yardım alınabilecek nitelikteki kaplan gözü taşı, inatçı olma huyunun azalmasını sağlayan bir etkiye sahiptir. Cesaret taşı olarak da bilinmesi, amaçlar doğrultusunda istekli ve hırslı olmayı mümkün hale getirmektedir. Davranışlarda bağımsız hareket edebilmeyi sağlar.

Yüksek enerjisi nedeniyle insanların yaratıcılık güçlerinde artma görülür. İç huzuru artırmasının yanı sıra, gergin ruh halinden uzaklaşmayı sağlar. İnsanların sevdiklerine karşı sahiplenme güdülerinin artmasına yol açar. Kabus gören çocuklar için etkili olduğu düşünülmektedir. Kaplan gözü taşının uyumlu olduğu burçlar; Yengeç, Oğlak, Aslan, İkizler, Kova ve Akreptir.

Kaplan gözü taşını özellikle yeni iş kuranlar, işe başlayanlar, gelecek için önemli kararlar vermek üzere olanlar yanında taşımalıdır. Bir kişinin sanatsal, fiziksel ve yaratıcı özelliklerini ortaya çıkarma konusunda cesaretlendirdiği bilinmektedir. Etrafınızdaki kötü niyetli ve fesat insanlardan korunmak, negatif enerjiden uzak durmak  için de bu şifalı taşın fayda sağladığı bilinmektedir.

Denge taşı olarak da bilinen kaplan  gözü, aile içerisindeki gerginliklerin geçimsizliklerin ve sorunların daha çabuk üstesinden gelinmesini sağlamaktadır. Özellikle kıskançlığın ve güvensizliğin yarattığı davranışların baskılanmasında işe yaramaktadır.

Kaplan Gözü Taşı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kaplan Gözü Taşı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ruhsal açıdan yüksek enerjiye sahip olmayı sağlayan kaplan gözü taşı aynı zamanda birçok fiziksel rahatsızlığın da iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vücutta ağrı hissedilen bölgelerin üzerine konması ile şifa bulunması, bu taşın sağlığa en önemli faydalarından biridir.

Astım hastaları için de şifa olan kaplan gözü taşı, sinir ve stres kaynaklı baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Kulak için faydası güçlü olan değerli taş, duyma kabiliyetinin artmasını sağlar. Kanın temizlenmesini ve kan dolaşımının düzene girmesini sağladığı gibi, kalp için de son derece faydalıdır.

Sindirim sistem sorunları ile başı dertte olanlar için tam bir şifa kaynağıdır. Ayrıca uyumakta güçlük çekenlerin mutlaka kaplan gözü taşını bir şekilde kullanmaları tavsiye edilmektedir. Pankreas ve dalak için olumlu etkiler gösterir. 

Kaplan Gözü Taşını Temizleme Yolları Nelerdir?

Kaplan Gözü Taşını Temizleme Yolları Nelerdir?

Duygular aleminde en çok yer edinmiş taşlardan biri olan kaplan gözü taşı, olumsuz enerjileri insanların üzerinden alması ve koruyucu etkiye sahip olması nedeniyle kullananların belirli aralıklarla temizlemelerini gerekmektedir. Kaplan gözü taşını temizlemenin en etkili yollarından biri; akan suyun altında taşı güzelce yıkamaktır.

 Bu şekilde taş üzerinde birikmiş olan negatif enerjilerin akıp gittiğine ve koruyucu özelliğinin yenilik kazandığına inanılmaktadır. Ayrıca yaklaşık bir gün boyunca toprağın altında kalmasını sağlamak da kaplan gözü taşının arınmasını ve temizlenmesini sağlayacak yöntemlerden biridir. Bu taştan yapılmış takı ve aksesuar sahibi olanlar ise nemli bir pamuk yardımı ile değerli takılarını temizleyebilirler.

Gerçek Kaplan Gözü Taşı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Kaplan Gözü Taşı Nasıl Anlaşılır?

Piyasada yaygın bir şekilde bulunan kaplan gözü taşının gerçeği kadar sahtelerine de farklı şekillerde rastlamak mümkündür. Gerçek anlamda değerli bir taş ile şifalanmak için sahte ürünlere karşı alıcıların dikkatli olmaları gerekmektedir. Zaten daha önce orijinal kaplan gözü görmüş olan bir kişi sahte olanı eline ilk aldığı andan itibaren aradaki farkı anlayacaktır.

[renkbox baslik="Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kalsedon-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/kalsedon-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kaplan gözü taşının gerçekliğinden emin olmak için taşın ucundan hafifçe kırarak içi ve dışının benzer renk ve desenlerde olup olmadığına bakılmalıdır. Sahte ürünlerde taşın içi başka, dışı başka özellikte olacağı için ayırt etmek mümkün olacaktır. Diğer yandan kaplan gözü taşını ısıtma işlemi yaparak da imitasyonlarından ayırmak mümkündür. Sahte taşlarda genellikle başvurulan boyama işlemi, ısıtma esnasında yanıp akacağı için sahteliği kolaylıkla anlaşılacaktır.

İnsanlar, asırlardır şifalı taşların faydalı özelliklerine inanmaktadır. Son yıllarda popüleritesi artan bu taşların hepsinin kendi içinde ayrı özelliği ve gerçekten de sağlığa faydalı yanları bulunmaktadır.
Sizce kaplan gözü taşının en faydalı özelliği hangisidir?
Bağımsızlığın simgesi olarak görülen kaplan gözü taşı, anlatıldığı gibi ikili ilişkiler için tehlike arz ediyor mu?
Biz kaplan gözü taşının gerçek olduğunu anlamanın yollarını anlattık. Siz de buna katkı sağlamak adına, ilk bakışta gerçek olup olmadığını nasıl anladığınızı bizimle paylaşır mısınız?
Çevrenizde kaplan gözü taşını şifa bulmak için taşıyıp, fakat tam tersi olumsuz etki alan birileri var mı?Okur Yorumları
  1. Kaplan gözü taşından tesbihim var geçekten yanımda taşıdığım zaman kedimi huzurlu hisediyorum.