Kaşmir Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?

Kaşmir Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?

Kaşmir kumaş, kışın sıcak tutan yazın terletmeyen özelliğiyle tercih edilme sebebidir. Kaşmir kumaşı, kaşmir keçisinin tüylerinden elde edilen özel bir yündür. Termal özelliği ve zor elde edilmesi kaşmir kumaşını pahalı kılmaktadır. Kaşmir kumaşının özellikleri, kullanıldığı alanlar ve daha fazlası için aşağıdaki yazımızı okumalısınız.

Banu Özekmekçi

Özel bir kumaş türü olan kaşmir; kışın sıcak tutan, özel bir dokuyla işlenen yünlü, ipeksi bir yapıya sahiptir. Bu nedenle pahalı kumaşlar listesinde, ilk sıralarda yer almakta pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle tekstil dünyasının kaşmire olan düşkünlüğü bir hayli fazladır.

Kaliteli ürünlerin pek çoğu kaşmir kumaşlarla hazırlanmaktadır. Meraklıları bu kumaş türünden başka kumaşı kullanamadıkları dile getirmektedirler. Bunun temel nedeni kaşmirin konforlu bir kumaş olmasıdır.

[renkbox baslik="Saten Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?
" link="https://bilgihanem.com/saten-kumas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/saten-kumas-nedir-nerelerde-kullanilir-nasil-giyilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Vücudun sağlığını koruduğu gibi insanı yoracak bir içeriğe de sahip değildir. Dolayısıyla kaşmir kumaş denildiğinde en pahalı en kullanışlı aynı zamanda en uzun ömürlü kumaşlar akla gelmektedir. Bu nedenle asırlardır kaşmir pek çok kültürde farklı isimlerle anılmıştır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olduğu söylenebilir.

Kaşmir Kumaş Nedir?

Kaşmir Kumaş Nedir?

Tekstil dünyasının en gözde kumaşlarından biri olan kaşmir bilhassa bayanlar tarafından tercih edilen yünlü kumaşlardan bir tanesidir. Kaşmiri diğer kumaşlardan farklı kılansa ipeksi ve kaygan bir dokuya sahip olmasıdır. Bu yönüyle teninize temas ettiğinde yumuşacık ve sıcak bir etki bırakmaktadır.

Kaşmir özellikle kış mevsiminin en popüler kumaşlarından biridir. İçeriğinin yünlü olması kışın kazak veyahut atkı gibi tene temas eden ürünlerde kullanılmasını sağlamaktadır. Kaşmirden üretilen rengarenk kıyafetler, kışın çevreyi sarmaktadır.

Kaşmir Kumaş Nasıl Elde Edilir?

Kaşmir Kumaş Nasıl Elde Edilir?

Dünya üzerinde oldukça nadir birkaç ülkede üretimi yapılan kaşmir keçisi, kaşmir kumaşın merkezidir. Özellikle Çin, Tibet, İran, Hindistan ve Moğolistan bu keçi türünün özel olarak yetiştirildiği, kumaşın üretildiği yerlerdir.

Kaşmir keçisi, diğer keçi türlerinden farklı olarak kışları zor geçen ortamlara adapte olabilmektedir. Zorlu kış şartlarına alışabilmek için tüylerinin altında iç tüy adı verilen özel tüyler büyümektedir. Bu tüyler daha çok mevsimsel olarak var olurlar. Kışın ortaya çıkıp yazın kendiliğinden dökülürler.

Yılda yalnızca bir kez bahar mevsimi geldiğinde iç tüylerin keçilere zarar vermeden toplanması gerekmektedir. Bu şekilde kaşmir kumaşını elde edecek yün toplanmaktadır. Sonrasında yıkanan ve temizlenen tüyler tek tek tiftiklenir. Eğrilen bu yünler, kullanılacağı alana göre boyanarak hazır kılınır.

Kaşmir Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kaşmir Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kaşmir keçinin iki ayrı yün birikimi vardır. Her ikisine de kaşmir adı verilmektedir. Üst tüylerden elde edilen kaşmir; halat, çuval, urgan ve yorgan hazırlığında kullanılırken iç tüylerden elde edilen kaşmir özel bir kumaşa döndürülür. Çoğunlukla tekstil dünyasında tercih edilen bu kumaş türü en çok kazaklar üzerinde değerlendirilmektedir.

Kazak dışında atkı, bere ve çorap alanında da tercih edilen kaşmir kumaş, son dönemlerde omuz şallarında da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sıcak tutma özelliği nedeniyle daha çok kış kıyafetlerinde tercih edilmektedir. Kaşmirin kullanıldığı bir başka alan ise halılardır. Özel ve yumuşacık tüylerden oluşan bu halılar en pahalı halı listesinde yer almaktadır. Şık ve bir o kadar da kullanışlı olduklarını söylemek mümkündür.

Kaşmir Kumaş Nasıl Giyilir?

Kaşmir kumaş hem yazın hem de kışın giyilebilir özelliğe sahiptir. Kaşmiri yalnızca kışla sınırlandırmak doğru olmayacaktır. Termal özelliğe sahip olduğu için pek tercih edilmese de yazın da kullanıldığı görülmektedir. Kıyafetlerde tercih edilirken terletmeme özelliğinin yanı sıra üşütmeme özelliğine de sahiptir. Bu nedenle insan vücuduna rahatlıkla adapte olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Deride herhangi bir huzursuzluğa neden olmadığı gibi pek çok kumaşa nazaran sağlığı da tehdit etmeyecektir. Kaşmir kumaşın doğal rengi kahverengi, gri ve beyazdır. Bu renklerin dışında tercih edilenler ise boyanarak hazırlanmıştır. Ne var ki tekstil dünyasında sağlığı tehdit eden boyalar, kaşmir üzerinde yer almamakta sağlıklı boyalar kullanılmaktadır.

Kaşmir Kumaş Giymenin Avantajları Nelerdir?

Kaşmir kumaş giymenizin en büyük avantajı, alerji oluşturma ihtimalinin neredeyse hiç olmamasıdır. Pek çok doğal kumaşa nazaran kaşmir kumaşta, insan vücudunu rahatsız edecek herhangi bir etken bulunmamaktadır. Bu özelliği ile en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Kaşmirin bir başka avantajı diğer kumaşlarla kıyaslandığında nem dengesini çok iyi ayarlamasıdır. Nem koruyucu ve vücudun hava almasını sağlayan bir dokusu vardır. Dolayısıyla deride meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlığın da önüne geçmektedir.

Kaşmir Kumaş Neden Pahalı?

Kaşmir kumaşı diğer kumaşlardan farklı kılan pek çok özelliği vardır. Bu özelliklerden biri de fiyatıdır. Bir kaşmir keçisinden yıl içerisinde 150-200 gram arasında kaşmir yünü elde edilmektedir. Yün birbirinden farklı işlemlerden geçirilmelidir ve nihayetinde 70-100 gram kaşmir yün kalmaktadır. Geriye kalan yün için yapılan işlemler öyle yorucu ve uzun sürmektedir ki işçilik değeri, fiyatını yükseltmektedir.

[renkbox baslik="Ekose Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?" link="https://bilgihanem.com/ekose-kumas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/ekose-kumas-nedir-nerelerde-kullanilir-nasil-giyilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kaşmirin tek tek tarakla toplanması, temizlenmesi, ayıklanması yorucu bir aşamadır. Bu nedenle diğer fabrika kumaşlarından farklı olarak yüksek bir fiyat ödenmektedir. İşlemler sonrasında kaşmirin farklı tekstil ürünlerine dönüştürülmesi de diğer kumaşlardan farklı olmaktadır. Bu yönüyle kaşmir kumaş değerini hiçbir zaman kaybetmemektedir.

Kaşmir Kumaşın Tarihçesi

Kaşmir Kumaşın Tarihçesi

Kaşmir kumaş, asırlar öncesinden itibaren varlığını muhafaza eden kumaşlardan biridir. Hindistan’ın henüz İngiliz sömürgesi altında olduğu dönemlerde adını duyurmaya başlayan kumaş, Kaşmir isimli bir bölgede üretilmektedir. Kaşmirde oluşturulan bu özel kumaş, yöreye özgü keçilerin tüyleri toplanarak yapılmaktadır.

Yumuşak, ipeksi tüylere sahip olan bu keçiler, dünyanın en pahalı kumaşını üzerlerinde taşımaktadırlar. Hindistan’a koloni kuran İngilizler, bu bölgenin özel kumaşını keşfettikten sonra üretmeye ve çeşitlendirmeye başlamıştır. Sonrasında tüm dünyaya yayılması mümkün olmuştur.

Kaşmir kumaşı, alerji oluşturmayan, insan sağlığı için hiçbir tehdit barındırmayan özel bir kumaştır. Kullanımı pahalı ancak termal özelliği ile tercih sebebidir.
Kaşmir kumaşından kıyafet kullanıyor musunuz? Sizi nasıl hissettiriyor?
Kaşmir kumaşının keçilerden elde edilmesi sizi rahatsız ediyor mu?
Kaşmir kumaşından aldığınız kıyafet sizi sıcak tutuyor mu?
Kaşmir kumaşından aldığınız ürünlerin güvenilir markalarını paylaşır mısınız?Okur Yorumları
  1. Gercekler saklaniyor keciler aci icinde canli canli yolunuyor ve bu hayvanlarin ciliklarini kimse gündeme getirmiyor. Artik kesmir kumasi yada kazalari almixorum

  2. Kaşmiş kumaş kışın sıcacık tutuyor, moda okuyorum ben bu yazı cidden işime yaradı sağ olun.