Kavun Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kavun Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kabakgiller familyasından olan kavun altın sarısı rengi ve keskin hoş kokusu ile, dikkatleri üzerine çekebilen bir meyve türüdür. Daha çok ılıman ve tropikal iklimlerde yetişmeye uygun bir meyvedir. Bilimsel adı Cucumis melo olan kavunun ham haline, kelek adı verilir. A, B, C vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahip olan kavun, bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan kavunun özelliklerini ve faydalarını, hazırladığımız makalemizden okuyabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişmeye uygun meyvelerden biri olan ve Kabakgiller familyasına ait olan kavun, hoş kokulu ve içi çekirdekli bir meyvedir. Çiçekleri ilkbahar mevsiminde açan ve yerde yetişen otsu bir yaz meyvesidir. Kalp ve böbreği andıran yaprakları 3 ile 5 loblu olmak üzere iri ve tüylüdür.

Kavun meyvesi çeşitlerine göre farklı boyut ve şekillerde ancak genellikle sarı renginde olmaktadır. Uzun ve oval şeklindeki çekirdeklerinin tadı tatlıdır. Anavatanı Orta Asya olan kavun, ılıman ve tropik iklimlerde elverişli yetişmeye uygundur. Diyarbakır ve Van yörelerine ait olan ve dünyaca bilinen kantalup kavunu da Türkiye’de yetişen önemli kavun çeşitlerinden biridir.

[renkbox baslik="Mango Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/mango-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/07/mango-nedir-cesitleri-ozellikleri-faydalari.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Türkiye farklı kavun çeşitlerinin tarımının yapıldığı yerler arasındadır. Türkiye’den ihraç edilen kavun çeşitlerinden biri olan Kırkağaç kavunu, Manisa’nın ender lezzetlerinden biridir. Lezzetli ve dayanıklı olmasından dolayı ülkemizde en çok tutulan kavun çeşididir.

Kavun Nedir?

Kavun Nedir?Yaz aylarında serinlik veren en lezzetli meyvelerden biri olan kavun, tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilen bir meyvedir. Bilimsel adı Cucumis melo'dur. Ilıman iklimlerde oldukça rahat yetişebilmesinden dolayı, birçok bölgede kavun tarımı yapılmaktadır. Meyvenin olgunlaşmış hali kavun adını alırken, henüz olgunlaşmamış haline ise kelek denir. Turşusu oldukça lezzetli olan kelek, salatalığa benzeyen tadı ile bu şekilde de tüketilmeye uygundur. Kavun genellikle meyve olarak tüketilirken aynı zamanda çekirdekleri de tıbbi konularda değerlendirilmektedir.

Kavunun Çeşitleri Nelerdir?

Kavunun Çeşitleri Nelerdir?Kavun etli ve sulu bir meyve olarak birçok çeşidi ile ülkemizde ve dünyada yıl boyunca tarımı yapılan ve oldukça verimli hasat elde edilen bir meyvedir. Sıcak toprakları seven yapısıyla dayanıklı ve lezzetli olan kavun, çeşitleri de birbirinden lezzetli ve suludur. Türkiye’de en çok yetiştirilmekte olan çeşitlerinden biri Hasanbey kavunudur. Bu kavun türü, iç kısmı beyaz ve turuncu çeşitleri ile oldukça sık yetiştirilmektedir. Manisa Kırkağaç yöresinde yetiştiği için Kırkağaç kavunu olarak bilinen çeşit ise, kalın kabuğu, üzeri sarı ve yeşil haliyle oldukça sulu ve lezzetli olan bir türdür. Yine sulu ve lezzetli olan kavun çeşitleri arasında; yuva, topatan, casaba ve galia kavunları yer almaktadır.

Kavunun Özellikleri Nelerdir?

Kavunun Özellikleri Nelerdir?Olgunlaşmış kavunun hoş kokusu ile yaz aylarında ferahlamak oldukça keyif vericidir. Hoş kokusu ile ilk olarak akla gelen kavun aynı zamanda etli ve sulu bir yaz meyvesidir. Soğuğa karşı dayanıksız olmasından dolayı sıcak iklimlerde yaygın olarak yetişmektedir. Meyvesi ve çekirdeği ile insan sağlığı için oldukça kıymetli bir meyve olarak, uzmanlar tarafından sıkça tüketilmesi önerilen meyveler arasındadır.

Kavun C vitamini başta olmak üzere A ve B vitaminleri bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Demir, magnezyum ve potasyum gibi vitaminler de kavun içeriğinde çokça bulunan vitaminlerdir. Yuvarlak ya da yassı uzun şekilleri ile oldukça bol olan kavun, sağlık için yazın mutlaka tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Kavunun Faydaları Nelerdir?

Kavunun Faydaları Nelerdir?Kavunun sağlık için faydaları oldukça fazla iken en önemli yararı öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğidir. Bağışıklık sistemi ve nasıl güçlendirileceğine dair ayrıntılı yazımızı daha önce sizlerle paylaşmıştık. İçerdiği C vitamini özellikle çocukların gelişimine büyük katkısı olmakla birlikte, soğuk algınlığı hastalıklarından da korumaktadır.

Kalp ve damar sağlığının yerinde olması için gerekli olan potasyumun kavun içeriğinde çokça bulunması, insanların bu tür rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca kalp ritminin dengelenmesini sağlayan kavun, stres ve heyecan gibi duyguların önüne geçebilmede yardımcı olur. Göz sağlığına iyi gelen beta-karoten içeren kavun, görme fonksiyonlarının daha da güçlenmesini sağlar. Kavun ayrıca, diyabet, kanser ve cilt sağlığı gibi konularda da oldukça yararlı olan bir meyvedir.

Kavunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilde iyi gelen ve kısa süre içerisinde renk, nem, tazelik dengesini değiştiren kavun aynı zamanda kabuğuyla da fayda sağlamaktadır. Kavun kabuğu, cilt kuruluğundan şikayetçi olanlar için en etkili bakım malzemesidir. Cildinizde nem sorunu olduğunda kavun kabuğunu kullanıp nefes almasını kolaylaştırabilirsiniz. Bunun yanında cildinin renk tonunu açmak isteyenler de kavun kabuğundan faydalanabilmektedir. Yağ emme özelliği bulunan kavun kabuğunun, ciltte yağları çektiği bilinmektedir. Dolayısıyla cildinizde meydana gelen sivilce ve akneler de yağ azalması sayesinde bitecektir. Şimdi kavun meyvesinin cilde olan sayısız faydalarını detaylı bir şekilde öğrenelim.

Kavunun Sivilce Lekelerine Faydası

Kavun insan metabolizması üzerinde çok yönlü etki yaratmaktadır. Bağışıklık sisteminden boşaltım sistemine kadar pek çok açıdan faydası olan kavunun aynı zamanda cilt üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Kavunun cilde en önemli faydası onarıcı özelliğinin olmasıdır.

Ciltte zaman zaman meydana gelen sivilce ve akneler, bir süre sonra ortadan kaybolmaktadır. Kendisi kaybolsa da izleri kalan sivilceler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda cildiniz için uygun olabilecek kavun maskesini tercih edebilirsiniz. Kavun maskesi, nem dengesini korumakla beraber aynı zamanda izlerin ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır. Bilhassa kille beraber uygulandığında birkaç ay içerisinde istenilen sonucu alabilmek mümkündür.

Sivilce Lekeleri için Kavun Maskesi

Cildinizde meydana gelen sivilce lekeleri için kavun maskesi uygulamak isterseniz öncelikle bir çay tabağına bir tatlı kaşığı yeşil kil dökmelisiniz. Daha sonra üzerine bir dilim kavundan elde ettiğiniz saf kavun suyunu dökmelisiniz. Macun kıvamına geldiğinde yüzünüzün her noktasına sürmelisiniz. Özellikle sivilcenin yoğun olduğu noktalara uygulayabilirsiniz. Sonrasında kil kuruyup pul pul dökülene kadar beklemelisiniz. Maske yüzünüzde kuruduktan sonra ılık suyla çıkarmalısınız. Cildinizde sağladığı nem dengesi, hızla etki etmeye başladığının göstergesidir. Bu nedenle haftada 3-4 kez uygulanabilecek sağlıklı bir maskedir. Lekelerin bir süre sonra silindiği dikkatinizi çekecektir.

Kavunun Siyah Noktalara Faydası

Yüzünüzü ne kadar yıkarsanız yıkayın siyah noktaların temizlenmediğini fark edebilirsiniz. Bunun için çeşitli bakım kürleri uygulamanız önemlidir. Uygulayacağınız ürünlerin, sağlıksız kozmetik ürünler olmamasına özen göstermelisiniz. Bu noktada önerilebilecek en etkili ürün kavun olabilir. Kavun, cilt temizliği konusunda oldukça etkilidir. Cildi derinlemesine temizleme ve siyah noktaları arındırma konusunda başarılı bir etkiye sahiptir.

Siyah noktalarınız derindeyse kavun suyundan hazırlayacağınız basit bir maskeyle rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Maske veyahut tonik oluşturup kullandığınızda cildinizin çok daha temiz ve parlak göründüğünü fark edersiniz. Üstelik kavun, cildi en kolay nemlendiren besinlerden biridir. Gerek yenildiğinde gerekse maske olarak kullanıldığında ışıltı ve nem kazandırmaktadır.

Siyah Noktalar için Kavun Maskesi

Yüzünüzün özellikle burun kanatları, çene üzeri, alın bölgesi ve elmacık kemiklerinin üzerinde siyah noktalar oluşabilmektedir. Siyah noktaların temizlenmemesi durumunda tüm cilde yavaş yavaş yayıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla cildin istenildiği gibi temiz kalabilmesi için maske, tonik dengesinin düzenli olarak sağlanması gerekmektedir.

Siyah nokta temizliği için tercih edilebilecek en sağlıklı maske kavun maskesidir. 1 yemek kaşığı saf kavun suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı karbonat ilave etmelisiniz. Hepsini güzelce karıştırdıktan sonra macun kıvamına gelene kadar harmanlamalısınız. Sonrasında özellikle siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere sürebilirsiniz.

Sürdükten sonra kuruyana kadar beklemeli daha sonra soyarak temizlemelisiniz. Bal, soyulmayı biraz zorlaştırabilir bu nedenle çıkmayan noktaları ılık suyla yıkamalısınız. Siyah noktalar için bal maskesini haftada 2 kez yatmadan önce yapabilirsiniz. Cildiniz üzerinde etkisini birkaç hafta sonra rahatlıkla fark edebilirsiniz. Ciltteki siyah noktaların nasıl geçirildiğini bu yazımıza bakarak da öğrenebilirsiniz.

Kavunun Gözaltı Morluklarına Faydası

Hemen her 3 kişiden 1 tanesinde oluşan gözaltı morlukları zorlukla geçebilen cilt sorunları arasında yer almaktadır. Gözlerin altında uykusuzluk, stres ve fizyolojik sorunlar nedeniyle oluşan morluklar bir süre sonra siyaha doğru dönmektedir. Bu durumda kimyasal ürünler kullanmak, gözler için tehlikeli olabilmektir. Bu nedenle olabildiğince bitkisel içerikli tedaviler düşünülmelidir. Kavun, gözaltı morluklarına iyi gelen besinler arasında kabul edilmektedir. Gözleri dinlendirdiği ve çevresinde kan dolaşımını hızlandırıp nem dengesini koruduğu bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak uygulanması önemlidir.

Gözaltı Morlukları için Kavun Kompresi

Gözlerinizin altında oluşan morluklar, yorgunluktan veyahut uykusuzluktan kaynaklanmaktadır. Zaman zaman dikkat edilmeyen sağlık detayları, morluklarda atışa sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlar için kavun kompresi uygulamanız, morlukların azalmasına yardımcı olabilecektir.

Geceleri uyumadan yarım saat önce göz makyajı temizlemenize yardımcı olan pamukları saf kavun suyuna bandırıp ıslatmalısınız. Daha sonra gözlerinizin üzerinde kapatıp en az 10 dakika bekletmelisiniz. Her gece düzenli olarak yaptığınız bu kompres, gözaltı morluklarınıza çözüm olacaktır. Ayrıca göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklara da etki etmeye başlayacaktır.

Kavunun Yaşlanmaya Karşı Faydası

Cilt her geçen gün yıpranan bir dokuya sahiptir. Bu nedenle zamanla kırışıklıkların artış göstermesi son derece doğal kabul edilmektedir. Artan kırışıklıklar için kimyasal içeriğe sahip olan kremler kullanmak yerine doğal ürünleri tercih etmek ekstra önemlidir. Kimyasal ürünler, cildin daha erken yaşlanmasına neden olurken; doğal ürünler aksi sonuçlar meydana getirecektir. Bu süreçte tercih edilebilecek en etkili besinlerden biri de kavundur. Kavun henüz derinleşmemiş olan kırışıklıkların düzelmesi için botoks etkisi yapan bir içeriğe sahiptir. Anti aging etkisi bulunan kavunun cildi sıkılaştırdığı daha fazla gençleştirdiği bilinmektedir.

Yaşlanmayı Geciktirmek için Kavun Toniği

Ciltte gerginlik oluşturacak, kırışıklıklarınıza erken müdahale edecek bir maske arıyorsanız kavun en ideal maskelerden biri olacaktır. Aynı zamanda kavunu kullanarak hazırlayacağınız tonikler de ciltte tazeliği ve canlılığı mümkün kılacaktır. Bunun için 1 adet kalın kavun dilimini bıçakla kestikten sonra kabuğuyla beraber 1 su bardağı suyun içerisine alıp kaynatmalısınız.

Su kaynamaya başladıktan sonra ocaktan alıp ılımasını beklemelisiniz. Ilıyan suyu pamuk yardımıyla yüzünüzün her noktasına sürmelisiniz. Sürme işlemi son bulduğunda yüzünüz yavaş yavaş gerilmeye başlayacaktır. Tamamıyla gerildikten sonra soğuk su kullanarak yüzünüzü temizlemelisiniz. Haftada 1 kez yapacağınız bu maske oldukça olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Kavun Kabuğu Maskesi

Cilt bakımı için kavun kabuğu maskesi kullanmak isterseniz öncelikle kavunun kabuğunu çok parçalamadan, içini çıkarmalısınız. İçi boşalan kabuğu, sıcak suda güzelce yıkamalısınız. Sonrasında yüzünüzün üzerine örtüp yarım saat kadar o şekilde beklemelisiniz. Maske, yüzünüzün doğrudan nem almasını sağlayacaktır. Dolayısıyla gözeneklerden içeri alınan kavun, cildinize fayda sağlayacaktır.

[renkbox baslik="Kiraz Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kiraz-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/kiraz-nedir-cesitleri-ozellikleri-faydalari.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kavun kabuğunu kullanarak yapabileceğiniz bir başka maske kavun kabuğu rendeleyerek hazırlanmaktadır. Dilerseniz blender veyahut robot gibi araçlarla toz haline getirebileceğiniz kabukları, kendi sularıyla ıslatabilirsiniz. Sonrasında yüzünüze sürerek bir süre bekletmelisiniz. Bekleyen maskeyi 15 dakika sonra yıkayıp çıkardığınızda etkilerini hemen hissedebilirsiniz.

Kavun Çekirdeğinin ve Yağının Cilde Faydaları

Kavun kadar çekirdeği ve çekirdeğinden elde edilen yağ da bir o kadar faydalıdır. Kavun çekirdeğinin cilt lekelerini silikleştirdiği, cilde canlı bir görüntü kazandırdığı, nemlendirip onardığı bilinmektedir. Bunun yanında kavun çekirdeğinin gözaltlarına yerleştirildiğinde şişlikleri indirdiği de bilinen faydaları arasında yer almaktadır. Dudak çatlamalarına iyi gelen kavun çekirdeği aynı zamanda kuru bir cilde sahip olanlara da yarar sağlamaktadır. Yüzünüzde kuruluk söz konusuysa kavun çekirdeğini kullanarak nemlendirmeniz mümkündür.

Kavun yaz meyveleri arasında karpuzdan sonra en çok tüketilenlerden biridir. Sağlığımıza olan faydaları ise saymakla bitmiyor. Özellikle cilde olan faydalarını mutlaka öğrenmeli ve size önerdiğimiz maskeleri uygulamalısınız.
Bazı insanlar kavunun ağır geldiğini söyler. Siz istediğiniz kadar yiyebiliyor musunuz?
Kavunu meyve olarak tüketmenin dışında ne şekilde kullanıyorsunuz?
Kavunun yaşlanmayı geciktirici özelliği olduğunu biliyor muydunuz?
Size önerdiğimiz kavun maskelerini hiç denediniz mi?Okur Yorumları
  1. Kavunun birçok şeye faydası varmış. Aşırı olmasa arada tüketmek lazım.