Kayın Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ortalama 700 yıl yaşayabilen, gölgelik ortamları seven kayın, yapraklarını döken bir orman ağacıdır. Ülkemizde genellikle Ege, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde görülmektedir. Kayıngiller (Fagaceae) familyasından olan kayın ağaçlarının, yaprakları püskül şeklindedir. Bu ağacın kurutulmuş dal ve yapraklarından, şifa niteliği taşıyan kayın katranı maddesi elde edilmektedir. Dünya genelinde 10 çeşit kayın ağacı türü olduğu bilinmektedir.

Kayın ağacı bir başka adı olan akhuş ismi ile bilinen ve Kayıngiller (Fagaceae) familyasından olan bir ağaç türüdür. Nemli topraklarda elverişli bir şekilde büyüme özelliği göstermektedir.

Kayın ağacı meyveli ve yaprakları püskül şeklinde olan bir ağaçtır. Birçok bölgede yetişebilme özelliğine sahip olsa da; ormanlık alanlar, kumluk ve humuslu topraklar kayın ağacı için ideal toprak yapıları arasındadır.

Meşe Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yabani bir ağaç olma özelliğine sahip olan kayın ağacını ülkemizin Erciyes Dağı ve Ağrı Dağı'nın eteklerinde görmek mümkündür. Uzun boylu bir ağaç olmasından dolayı gösterişli bir yapıya sahip olan kayın, özellikle faydaları ile dikkat çeken bir ağaçtır. Kış aylarında yaprak dökme özelliğine sahip olan kayın ağacının yaprakları ve meyvesi sağlık için tam anlamıyla şifa niteliği taşımaktadır. Ayrıca kurutulmuş olan kayın ağacı dal ve yapraklarından kayın katranı elde edilmektedir.

Kayın Ağacı Nedir?

Kayın Ağacı Nedir?Kayın ağacı bilimsel adıyla fagus, ülkemizde doğal olarak yetişen bir ağaç türüdür. Ancak Avrupa ülkelerinin fazlasıyla ilgi gösterdiği bir ağaç olması farklı çeşitlerinin de yetiştirilmesine neden olmuştur. Dünya genelinde bilinen 10 çeşit kayın ağacı türünü saymak mümkündür. Bunlar arasında Avrupa kayını, Amerika kayını, Çin kayını gibi kayın ağacı çeşitleri yer almaktadır. Yetiştiği ülkenin ismi verilmiş ağaç aynı zamanda Güney Çin, Japon, Meksika ve Tayvan gibi ülkelerde yetişerek yine bu ülkelerin isimleri ile anılmaktadır. Birçok alanda kullanım alanına sahip olan akhuş ağacı, doğal sağlık reçetesi olarak ve ahşap malzeme olarak kullanılmaktadır.

Kayın Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Kayın Ağacının Özellikleri Nelerdir?Dünyada sık görülme özelliğine sahip olan kayın ağacı, sonbahar aylarında yapraklarını döken bir ağaçtır. Sık dizildikleri takdirde elverişli bir şekilde yetişebilme kabiliyetine sahip olmaları ideal bir orman ağacı olmalarına neden olmaktadır. Ülkemizin Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerinde görülür. Yaklaşık 700 yıl ömürleri olan kayın ağaçları boy olarak da ömürleri boyunca 40 metreyi bulabilirler. Yapraklarının ve dallarının kullanımı söz konusu olduğunda sağlık için oldukça faydalı olan kayın ağacı, aynı zamanda doğaya saldığı oksijen miktarı ile de pek çok insanın sağlıklı nefes alabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Kayın Ağacının Faydaları Nelerdir?

Kayın Ağacının Faydaları Nelerdir?Kabuklu bir ağaç türü olan kayın ağacının sağlık için pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle kabuklarının kaynatılarak tüketilmesi, bronşit ve astım gibi kronik hastalıkları iyi etmeye yetmektedir. Diğer yandan diş ağrısı şikayeti olanlar kayın ağacının yaprak ya da kabuklarından yararlanarak fayda sağlayabilirler. Hastalıkları iyi etmeye yarayan görkemli bu ağaç aynı zamanda kabuk ve yapraklarının kaynatılarak elde edildiği su ile de etkili bir cilt temizliği yapmanızı sağlayacaktır. Uygulanacak olan bu kür aynı zamanda ciltte bulunan leke ve çillerin yok olmasına da etki etmektedir.

Kayın Ağacının Kullanım Alanları Nelerdir?

Kayın Ağacının Kullanım Alanları Nelerdir?Kayın ağacının en yaygın şekilde kullanım şekli olan margarin yapımıdır. Bu kullanım şeklinde genellikle Avrupa kayınları tercih edilmektedir. Aynı zamanda kayın katranı adı verilen madde kullanılarak yapılan kreozot; eklem ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir. Dayanıklı ve sağlam yapısı ile kayın ağacının en çok mobilya ve oyuncak üretiminde kullanıldığı görülmektedir. Doğadaki doğal sistemin korunması ve bozulmaması için kayın ağaçlarına daha çok ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede etkili bir oksijen kaynağı olan kayın ağaçlarından en verimli şekilde faydalanmış olmak mümkün hale gelebilir. Aksi halde kayın ağaçlarının farklı amaçlar doğrultusunda yok edilmesi doğaya zarar verecektir.

Okur Yorumları

2 yorum
  1. Bana göre doğada bulunan görünümü en güzel ağaç kayın. Nefis bir görüntüsü var, otur saatlerce izle.!

  2. Bir oyuncak degilsede bir oyun için kayın ağacını düşünmüştüm onca çaba sonucu azalan ağaç stokumuzu düşününce iyiki olmadı diyorum. Yerine fidanda dikilse o flora epey zaman sonra oluşuyor bu bilgiler için teşekkür ederim .Şu karbon emen suni ağaçlar bir görünsün bakalım sonra fayda zarar kıyaslaması yapariz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir