Keçiboynuzu Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu pekmezi, aynı isimdeki meyveden elde edilen bir pekmez türüdür. Evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz gibi, dışarıdan hazır halde de alabilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi hakkında en çok merak edilen; kilo aldırır mı, sperm sayısını artırır mı gibi sorulardır. Bilgihanem.com okuyucuları için hazırladığımız yazıda, bu soruların yanıtlarıyla birlikte keçiboynuzu nasıl tüketilir, faydaları ve zararları nelerdir gibi konulara da değineceğiz.

Yasemin Saygın

Nazlı bir bitki olan keçiboynuzu, çeşitli yörelerde harnup olarak da bilinen meyvedir. Bitkisi yetişmeye başladıktan sonra ilk 15 yıl meyve vermez. Keçiboynuzunun renkleri olgunluğunu belli etmektedir. Pekmez yapmak için en olgun dönemi daha uygundur. Meyve ilk oluşmaya başladığında yeşil renktedir. Bu şekilde satılmadığı için her zaman olgunlaşarak, kahverengi halini aldığında satışa sunulmaktadır. Olgunluk seviyesi tavan yapmışsa keçiboynuzunun kahverengi yüzeyi parlamaya başlar.

Harnup, sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir. Kullanım yöntemleri çeşitli olan keçiboynuzu pekmezinin tedavi edici özelliği meşhurdur. Ağır hastalıkları önleyemese de koruyucu etkileriyle yine sağlık açısından etki etmektedir. Meyvenin içeriğindeki etken maddenin başka hiçbir meyvede olmadığı belirtilmiştir.

[renkbox baslik="Nane Limon Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/nane-limon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/nane-limon-hakkinda-bilgi.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Keçiboynuzu yetiştiriciliği için ülkemizin şartları son derece uygundur. Keçiboynuzu yetişmek için doğal şartları bulursa kendiliğinden büyüyebilen bir bitkidir. Keçiboynuzu pekmezi ile hazırlanan karışımlar enerji kazanmak amacıyla tüketilir. Keçiboynuzu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi Nedir?

Keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu meyvesinden elde edilmiş bir pekmez çeşididir. Diğer pekmez türlerine bakıldığında kalorisi ve besin değerleri daha yüksektir. Besleyici değeri de yüksek olan keçiboynuzu pekmezi içerinde magnezyum, potasyum, demir, çinko, kalsiyum, fosfor, A, B, B2, B3 ve D vitamini bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu pekmezi yapmak için keçiboynuzu meyvesi, su ve şeker yeterli malzemelerdir. Öncelikle keçiboynuzu iyice yıkanıp derin bir tencerede üzerini geçecek kadar su ekleyerek kaynatılmalı. Yumuşaması zor bir meyve olduğundan bir saat kadar bu şekilde kaynatılmalıdır. Keçiboynuzu yumuşadıktan sonra elek veya tülbent yardımı ile püreleştirilir.

Keçiboynuzu pekmezi için keçiboynuzu ve şeker aynı ağırlıkta orantılanmalıdır. Yani iki kilo keçiboynuzu kullandıysanız iki kilo da şeker kullanmalısınız. Püreleştirilen keçiboynuzunun üzerine şeker ve limon ilave edilir. Elde edilen bu karışım yarım saat kadar kaynatılır. Karışım kıvamı koyulaşınca ocaktan alınır ve dinlenmeye bırakılır. Hazır olan pekmez dinlendikten sonra kavanozlara koyulur.

Keçiboynuzu pekmezi kolaylıkla bozulan bir yapıda değildir ama şekerlenme görülebilir. Bunun için muhafaza etme koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Hazırlanan keçiboynuzu pekmezi en sağlıklı şekilde cam kavanozlarda saklanmalıdır. Plastik kaplarda saklanması kesinlikle önerilmez. Kavanozların ise mutlaka kuru ve serin yerde muhafaza edilmesi gerekiyor.

Keçiboynuzu Pekmezinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Keçiboynuzu pekmezi birçok şekilde tüketilebilecek bir gıdadır. Keçiboynuzu pekmezi özellikle tahin ile birlikte tüketildiğinde çok faydalıdır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan tahin pekmez bir araya gelerek sağlıklı bir atıştırmalık haline gelirler. Pekmezi bunun dışında limonla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Pekmez içine damlatılan limon Anadolu'da özellikle öksürük şikayeti olanlar için önerilmektedir. Ayrıca kansızlık tedavisinde de pekmez limon karışımı kullanılmaktadır. Özellikle kan şekeri düşüklüğü sorunu yaşayanlar aç karnına bir kaşık pekmez tüketebilirler. Keçiboynuzu pekmezinin hamilelikte kullanımı da önerilmektedir.

[renkbox baslik="Andız Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/andiz-pekmezi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/andiz-pekmezi-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Hamileler dengeli beslenme biçimlerinde günde bir kaşık kadar keçiboynuzu pekmezi ilave edebilirler. Tüketilecek keçiboynuzu pekmezinin evde yapılmış olmasına dikkat etmek gerekiyor. Hazır olarak satılan pekmezlerde keçiboynuzu meyve oranı az olup şeker oranı yüksektir ve içeriğinde katkı maddeleri vardır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Çok sayıda faydası olan keçiboynuzu pekmezinin herkes tarafından kullanılması uygundur. Yalnızca şeker bakımından zengin olmasından ötürü şeker hastalarında kullanımı kısıtlı ya da yasaktır. Bunun dışında özellikle çocuklar, hamileler, emziren anneler mutlaka tüketmelidir. Sağlıklı yetişkinlerin günlük belirli bir oranda pekmez tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyip başarılı olamayan erkeklerin düzenli olarak keçiboynuzu pekmezini tüketmeleri halinde, kısırlık tedavisine destek olduğu görülmüştür.

 • Keçiboynuzu pekmezini mutfaktan eksik etmemekte yarar var. Sütün içindeki kalsiyum oranından 3 kat fazla kalsiyum içerdiği bilinen keçiboynuzu pekmezi özellikle küçük çocuklarda etkilidir.
 • Keçiboynuzu pekmezinin akciğer kanserini %90'a kadar engellediği bilinmektedir.
 • İçinde kolesterol, kafein olmadığından kolesterol ve tansiyon rahatsızlığı olanlar da rahatlıkla tüketebilir. Kafein hakkında bilgi almak için tıklayınız.
 • İçindeki E vitamini sayesinde gribal enfeksiyonlara, öksürüğe, kansızlığa iyi geldiği belirlenmiştir.
 • E vitamininin kemik erimesine de engel olduğu bilinir. Kemik erimesine engel olması E vitamini dışında içindeki fosfor ve kalsiyum zenginliğiyle de ilgilidir.
 • Öksürüğü giderici faydasıyla birlikte balgam söktürücüdür ve göğsü yumuşatır.
 • Alerjik nefes darlığına faydası vardır.
 • Keçiboynuzu pekmezinin sindirim sistemi üzerinde de faydalı etkileri vardır. Midedeki ve bağırsaktaki gazların dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır. Kabızlık ya da ishal rahatsızlıklarında dengeleyici etkisi olduğundan her ikisini de keser.
 • Guatr hastalarının tedavilerinde keçiboynuzu pekmezi tercih edilir.
 • Ülkemizde keçiboynuzu pekmezi özellikle enerji verdiğinden, sperm kalitesini ve sayısını artırdığından, doping etkisi kazandırdığından erkekler tarafından tüketilmektedir.
 • Pekmez tüketimi radyasyonun ve bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Radyasyon ve zararlarını öğrenmek için buraya bakınız.
 • Keçiboynuzu pekmezi ayrıca kalp için de yararlıdır. Kalp çarpıntısını engeller ve kalp krizi riskini en az seviyeye indirir.

Keçiboynuzu Pekmezinin Yan Etkileri Nelerdir?

Keçiboynuzu başlı başına yararlı bir meyvedir. Ancak şeker ile karıştığında şekerin zararlı yapısını alabilir. Keçiboynuzu pekmezinin aşırı tüketimi şeker bakımından yan etkilere neden olabilir. Şeker problemi olan diyabet hastaları pekmez olarak tüketmek yerine meyvesini ya da haşlanmış püresini tüketmelidir.

Keçiboynuzu veya harnup pekmezi için her derde deva desek sanırım yanlış olmaz. Öksürüğü kesmeden, kanserden korumaya kadar sayısız faydası bulunan keçiboynuzu pekmezi hakkında kapsamlı bilgiyi yukarıdaki yazımızda sizlerle paylaştık.
Keçiboynuzunu ve pekmezini seviyor musunuz?
Harnup pekmezini evde yapmak isteyenler için pratik yöntemlerinizi paylaşır mısınız?
Keçiboynuzu pekmezinin en çok hangi faydasını gördünüz?
Çok fazla tüketenler herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaştı mı?Okur Yorumları