Kedi Bıyığı Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Özellikle idrar söktürücü faydasıyla bilinen kedi bıyığı otunun, Orthosiphon aristatus ve Cleome gynandra olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Tropikal bölgelerde yaşamaya elverişli olan bu bitki, Java çayı ve Hint böbrek çayı gibi isimlerle de anılmaktadır. Sağlık açısından faydalı olan kedi bıyığı otunun içeriğinde; alkalik asit, flavonitler, diterpenler, tanenler ve sabit yağlar bulunmaktadır. Görüntü itibariyle de bir kedinin bıyıklarını andıran bu şifalı otun faydaları yazımızda bulunmaktadır.

Kedi bıyığı otu, Güney Doğu Asya’nın çeşitli bölgelerinde ve Avustralya’da tropik bölgelerinde yetişmektedir. Aynı bir kedinin bıyıklarını andırdığı için bu ismi almıştır. Kedi bıyığı otunun, insan sağlığı üzerinde idrar söktürmekten tutun, vücuttan toksinleri arındıran detoks etkisine kadar önemli etkileri vardır.

Bu bitki, bazı bölgelerde Java çayı ve Hint böbrek çayı adlarıyla da bilinmektedir. Kedi bıyığı otunun yaprakları nane başağına benzer.

Gürcistan’da dahi yetiştirildiği görülen kedi bıyığı otu Avrupa’da yetişmemektedir. Türkiye’nin güney ve batı bölgelerinde de rahatlıkla yetişebilir. Aktarlarda poşetlenmiş kuru halde satılan bu bitki, birçok sağlık sorunu için çay olarak tüketilmektedir. Yapraklarında potasyum bulunan kedi bıyığı otu, alkalik asit, flavonitler, diterpenler, tanenler ve sabit yağ da içerir. Sağlık sorunlarının yanı sıra özellikle son yıllarda ev ve ofislerde de dekoratif amaçlı kullanılabilir.

Kedi Bıyığı Otu Nedir?

Kedi Bıyığı Otu Nedir?Ballıbabagiller familyasından olan kedi bıyığı otu, 30 – 60 cm boylarındadır. Bilimsel adı Orthosiphon aristatus‘tur. Beyaz ve lila rengi çiçekleri bulunan bu bitkinin gövdesi dört köşedir. Yapı olarak çalımsı bir yapıya sahiptir. Kuzeydoğu Avustralya’da kendiliğinden yetişen kedi bıyığı otu, Orta Amerika’ya kadar taşınmıştır. Uzun yıllardır Güney Doğu Asya’da tanınan bu bitki, Asya halkı tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Yaprakları potasyum açısından oldukça zengin bir bitkidir.

Kedi Bıyığı Otu Nasıl Kullanılır?

Kedi Bıyığı Otu Nasıl Kullanılır?Kedi bıyığı otu hasat zamanı geldiğinde yaprakları toplanır, kurutulur ardından satılmak üzere paketlenir. Fakat kedi bıyığı otunun yapraklarını kuruturken dikkat etmek gerekir. Sifon yaprağı adıyla bilinen bu yapraklar güneşte değil gölgede kurutulmalı ve kurur kurumaz paketlenmelidir. Çünkü fazla bekletildiğinde içerisinde bulunan eterik yağları kaybederek kalitesi düşer. Kökleri güneşte kurutulabilir. Aktarlarda bu bitki ve benzerlerinin açıkta satılması besin değeri kalitesini düşüreceğinden paketlenmiş biçimde satılmalıdır. Kurutulmuş kedi bıyığı otları ise tıpkı diğer bitki çaylarının demleme tekniği ile demlenir. Bir bardak kaynatılmış su içerisine, yaklaşık bir tatlı kaşığı kedi bıyığı otu atılır ve 5-10 dakika sonra içilir. Çayının taze olarak tüketilmesine özen gösterilmeli, bekletilmiş bitki çaylarını içmekten kaçınılmalıdır.

Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?

Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?Bu bitki genellikle böbrek ve mesane problemlerinde, idrar söktürücü etkisi ile tedavi amaçlı kullanılmıştır. Böbrek ve mesane problemlerinin tedavisinin yanı sıra gut, romatizma rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Sindirimi kolaylaştıran, idrar söktürücü olarak kullanılan bu bitki, üreye ve nefrite de iyi gelmektedir. Ayrıca diyetisyenler tarafından kilo vermek isteyenlere kedi bıyığı otu zaman zaman önerilmektedir. Kilo verme konusunda mucizeler yaratmasa da kilo artışını engeller. Sabah ve öğle yemeklerinde bir bardak suyla bir kapsül olarak alınabilir. Çay olarak tüketilmek istendiğinde iki çay kaşığı kedi bıyığı otu yaprağı, sifon diye bilinir, 300 veya 400 ml kaynar suyun içinde demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra tüketilebilir. Safrayı artıran ve kramp çözücü etkileri ile de bilinen bir bitkidir.

Faydalı Bir Bilgi: Çuha Çiçeği Nedir?

Bazen fazla kilolardan kurtulmak adına sağlıksız diyet programları uygulanmaktadır. Bu da yağdan değil kaslardan veya sudan kilo vermeye yol açar. Sağlıklı ve kalıcı kilo verirken yağ, su kaybı eşit olmalıdır. Diyet programında kedi bıyığı otu kullanıldığında idrar söktürücü etkisiyle idrar akışı artarak suyu ve yağ kaybı eşitlenmektedir. Bu da kedi bıyığı otunun detoks etkisini göstermektedir. Detoks diyetinin ve detoks sularının etkisini bu yazımızda paylaşmıştık. Hipertansiyon şikayeti olanlar da bu bitkinin çayını tüketebilirler. Yapılan araştırmalarda kedi bıyığı otunun damar genişletici ve kalp debisini azaltan etkileri ortaya çıkmıştır. Ayrıca yüksek potasyum içerdiğinden de hipertansiyonu olanlar için faydalıdır. Eğer bu bitkinin yaprakları evinizde bulunuyor ve diş çürüğünden kaynaklı ağrı çekiyorsanız, lapa halinde kullanarak ağrıları hafifletebilirsiniz. En sık tüketilen bölge olarak bilinen Güneydoğu Asya halkının kan şekeri seviyeleri ve kolesterolü düşürmek için de bu bitkiyi kullandıkları ortaya çıkmıştır.

Kedi Bıyığı Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Kedi Bıyığı Otunun Yan Etkileri Nelerdir?Kedi bıyığı otunun şu an bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat sürekli kullanmak zorunda olduğunuz bir ilaç varsa kullanmadan önce doktora danışmalısınız. Ayrıca aşırı tüketmemeye özen göstermelisiniz. Örneğin çayının fayda sağladığını düşünüyorsanız, günde en fazla 2 fincan içmeli ve birer hafta araya devam edilmelidir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler