Köknar Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaz kış yeşil, uzun boylu orman ağaçlarından biri olan köknar veya bilinen diğer adıyla göknar, Çamgiller familyasına ait bir ağaç türüdür. Kozalaklı bir ağaç olan köknarlar, ılıman bölgelerin yüksek kesimlerinde yetişmektedirler. Halk arasında mezda ve mezdeki gibi isimlerle de bilinirler. Köknar ağaçları ortalama 20-30 metreye kadar uzayabilirler. Daha verimli yetiştiği yerler ise, nemli, killi ve kumlu topraklardır. Köknar ağaçlarının ortalama 300 yıl yaşadığı bilinmeketedir.

Mezda ve Mezdeki isimleri ile birçok yerde halkın bildiği köknar ağacı, çam ağacı ailesinden olan bir bitki türüdür. Boyu yaklaşık 20 ile 30 metre arasında uzamakta ve yaprakları iğneli yapıdadır. Türkiye’de köknar ağacını, Ege, Güney Anadolu ve Akdeniz ormanlarında görmek mümkündür. Köknar ağacı kendi içinde farklı türlere ayrılmasının yanı sıra çizgili ve beyaz yapraklara sahiptir. Süs ağacı olarak yetiştirilmesi ile birlikte sağlık için tam bir şifa kaynağı olması, köknar ağacını değerli bir ağaç yapmıştır.

Çamgiller ailesindeki diğer ağaçlardan belirgin özellikleri ile ayırt edilmesi mümkündür. Sonbaharda olgunlaşmaya başlayan kozalaklar bir süre sonra pullarından ayrılır ve dökülür.

Pisagor Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yılın her günü köknar ağaçlarını yeşil görmek en önemli özellikleri arasındadır. Kozalaklarının yukarı doğru büyümesinden dolayı, bezer olan ladin ağaçları ile ayrılık göstermektedir.

Köknar (Göknar) Ağacı Nedir?

Köknar (Göknar) Ağacı Nedir?Göknar (Abies) ismi ile de bilinen köknar ağacı, ormanlarda sıklıkla yetişen çam familyasına ait ağaçlardan biridir. Güneşli alanlardan ziyade gölgelik yerlerde daha elverişli yetişmeye uygundur. Köknar ağacı nemli, killi ve kumlu topraklarda verimli bir şekilde yetişmektedir. Kireçli topraklar ise köknar ağacı için hiç uygun olmayan topraklardır. Yaz aylarında yağış seven bu tür ağaçlar, Türkiye ve Kuzey Afrika’da doğal olarak yetişmekte olan ağaçlardır.

Köknar Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Köknar Ağacının Özellikleri Nelerdir?Köknar ağacı oldukça fazla sayıdaki türleri ile dünyanın dört bir yanında doğal olarak görülen ağaçlar arasındadır. Düzgün gövdeye sahip olmasının yanı sıra, açık gri renklerinde özellik gösterir. Yatay şekilde uzayan dallarının alt kısımları en önce kurumaya başlar. Kozalakların içinde bulunan tohumlar kanatlı ve üç köşeli yapıdadır. Soğuk havalara dayanıklı olması ile bilinen köknar ağacı en az 300 yıl ömre sahiptir. Köknar ağacının yapısal özelliklerinin yanı sıra, kullanım alanlarının da oldukça çeşitli olması, pek çok konuda bu ağaç türünden faydalanmayı sağlamaktadır. Dayanıklı kerestesinden dolayı odun ve selüloz elde etmek için kullanılan elverişli ağaçlar arasındadır. Ülkemizde bulunan bazı köknar ağacı çeşitleri, parkların güzelleştirilmesi için dekoratif amaçla kullanılmaktadır.

Benzer İçerik: Kayın Ağacı Nedir?

Deniz seviyesinden yaklaşık 300 ile 1800 metre yükseklikteki Karadeniz ve Marmara bölgelerinde bulunan köknar ağacı, aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde de yayılım göstermektedir. Bu ülkeler arasında Rusya başta olmak üzere, Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri yer almaktadır. Serin ne nemli iklimlerde verimli bir yetişme özelliği ile yaklaşık 70 metreye kadar uzayan boyları mevcuttur.

Güçlü kökleri ile verimli topraklara sıkıca tutunan köknar ağacı, doğal olarak yetişen gösterişli ağaçlardan biridir. İğneli yaprakları ve kozalakları ile kullanım alanı geniş olan aynı zamanda sağlığa pek çok olumlu etkisi ile faydaları sonsuz olan bir ağaçtır. Haziran ve Ağustos ayları toplama zamanı olarak bilinir ve bu aylarda toplanan köknar meyveleri, değerlendirilmek üzere depo ve aktarlara sevk edilmektedir.

Köknar Ağacının Faydaları Nelerdir?

Köknar Ağacının Faydaları Nelerdir?Yumuşak uçlu köknar dalları solunum yollarındaki rahatsızlıkların tedavisinde etkili özellik gösterir. İlaç sanayisinde etken madde olarak kullanılan köknar ağacı, saç dökülmesi tedavisinde de tercih edilmektedir. Saç dökülmesinin sebeplerini öğrenmek için tıklayın. C ve E vitamininden zengin olan köknar kozalakları, grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca idrar yollarındaki enfeksiyonlar için köknar yapraklarının kaynatılarak içilmesi, idrar yollarını rahatlatırken aynı zamanda da mesanedeki taşların idrarla birlikte dışarı atılmasını sağlar. Siyatik ve romatizmal ağrıların dinmesinde köknar ağacı yaprak ve kozalaklarından faydalanmak oldukça etkilidir. Mide, bağırsak ve böbrek sancılarının dinmesinde köknar ağacının pek çok olumlu etkisi söz konusudur.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler