Köri Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Köri Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Köri içerisinde birçok baharat türünün olduğu bir karışımdır. Makarna, tavuk ve et yemeklerine çok yakışan köri baharatının kanseri önlemeden, kilo vermeye kadar birçok faydası bulunuyor. Köri nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır gibi soruları merak ediyorsanız, cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yasemin Saygın

Her geçen gün kullanımı hızla yayılan köri baharatı, Hint mutfağından dünyaya dağılmıştır. Özellikle tavuk ve kırmızı et yemeklerinin eşsiz lezzeti olan köri baharatı kullanıldığında hem çok hoş bir renk hem de tat vermektedir. İçinde zerdeçaldan demirhindiye kadar pek çok baharat bulunan köri, kelime anlamı olarak sos demektir.

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan köri, 1300’lü yıllarda dahi kullanılmaktadır. Bilim, eski dönemlerde keşfedilen pek çok diş iskeletinde köriye denk gelmiştir. Makarna, pilav ya da tavuk gibi pek çok tarifin içinde yer alan köri bazı yemeklerinse olmazsa olmazıdır. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan bu baharat Türkiye’de çok yaygın olmamakla beraber yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır.

[renkbox baslik="Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/karabiber-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/karabiber-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Dünya mutfakları arasında en lezzetli yemeklere sahip olan pek çok ülke köri baharatını yoğun olarak kullanmaktadır. İnsan sağlığı açısından en faydalı karışımlardan biri kabul edilen köri, hayatın akışında düzenli olarak tüketilmelidir. Bu baharatın faydalarını öğrendikten sonra eminiz yakışan tüm yemeklerinizde kullanmak isteyeceksiniz.

Köri (Baharatı) Nedir?

Köri; kimyon, zerdeçal, demirhindi, kişniş, karanfil, kakule, kırmızıbiber ve zencefil bulunduran bir çeşit karışım baharatıdır. Çoğunlukla et yemekleri için tercih edilse de mutfaklarda pek çok besin ile kullanılmaktadır. İçinde yer alan kurkumin maddesi ile birden çok kanser çeşidiyle savaşmayı sağlayan köri, vücutta üreyen kanser hücrelerini hızla yok etmektedir.

Hemen herkes tarafından Hint mutfağı ürünü olarak kabul edilse de körinin anavatanı Güney Doğu Asya’dır. Asya ülkelerinin hemen hepsinde yoğun sos olarak kullanılan baharat Hint mutfağında da bir o kadar yoğundur. Batı dünyasının köri olarak kullandığı madde baharatken Hindistan ya da Asya ülkelerinin köri olarak kullandığı madde sostur.

Daha çok ıslak ve yoğun olarak hemen her sofrada yerini alan sos, farklı malzemelerle bir araya getirilmiştir. Aroması ve tadı oldukça baskındır. Bu nedenle eşlik ettiği yemeğin içinde varlığı hemen hissedilir.

Köri Nasıl Kullanılır?

Temeli oldukça eski tarihe dayanan köri baharatı, birçok baharatın bir araya gelerek oluşturduğu bir karışımdır. Pilav, makarna, salata, çorba, kırmızı et, tavuk eti ve alkol çeşitlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Dünyaca ünlü pek çok mutfak, köri baharatını yakışan tüm yemeklerin yanında servis etmektedir.

Tavuk ya da kırmızı etinizi köri sosu ile terbiye etmek istediğinizde yalnızca bir tutam köri baharatı, bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı limon suyu ile terbiye edebilirsiniz. Marine ettiğiniz etin içine işleyecek olan bu muhteşem harç, etinizin pamuk gibi pişmesini sağlayacaktır. Makarnalarınızda kullanmak istediğinizde sarımsak, limon suyu, köri baharatı, karabiber, kırmızıbiber, kaşar ve domates rendesi ile oluşturduğunuz sosu kullanabilirsiniz. Eşsiz bir lezzet katacaktır.

Köri Nerelerde Kullanılır?

Bugün dünyanın hemen her ülkesinde tanınan ve kullanılmaya başlanan köri baharatı, Orta Asya’dan dünyaya yayılmıştır. İlk olarak 1300’lü yıllara kadar uzandığı tespit edilse de tüm yemeklerde denenmeye başlanması 1700’lü yılları bulmuştur.

Köri baharatı bugün Hindistan mutfağı ile tanınsa da Çin mutfağı, Tayland, İtalyan ve Fransız mutfağı tarafından da yoğun olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de şifa kaynaklı baharatlar arasında yer aldığı için kullanılan köri baharatı yavaş yavaş yemeklerde de yerini almıştır. Köri baharatı Türk mutfağında en çok tavuk, makarna ve salatalarda tercih edilmektedir.

Körinin Faydaları Nelerdir?

Köklü bir geçmişe sahip olan köri baharatı, insan sağlığına en faydalı karışımlardan biridir. Bilhassa vücudunda kötü huylu olarak nitelendirilen kanserli hücre sayısı artan bireyler köri baharatını yoğun olarak kullanmalıdır. Vücuda girdiği andan itibaren 24 saat içinde kanserli hücreleri yok etmeye başlayan baharat, taze olarak tüketilmelidir.

Safra kesesi sorunlarını ortadan kaldıran köri baharatı aynı zamanda astım, nefes darlığı, grip ve nezle gibi sorunların da çözümünü sağlamaktadır. Köri baharatının bir diğer faydası da karaciğer hastalıklarının ilerlemesini önlemesidir.

Bunlardan başka eklem ağrılarına iyi gelir, hafızayı kuvvetlendirerek Alzheimer benzeri hastalıkların oluşma riskini önler. Ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Yemeklerde baharat olarak kullanılmasının yanında, zeytinyağı ile karıştırılarak cilde maske yapılabilir. Bu sayede cildin daha parlak ve canlı olması sağlanabilir. Benzer şekilde saçlara masaj yapılırsa hem dökülmeyi azaltır hem de saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Körinin Sigara İçenlere Faydaları Nelerdir?

Köri, içinde yer alan krosin isimli madde ile vücutta yer alan tüm toksinleri temizleyebilmektedir. Bilhassa yoğun sigara alışkanlığı olan bireyler, köri baharatını düzenli olarak kullanıp zararların hafiflemesini sağlayabilirler. Vücutta sigara nedeniyle biriken toksinler, her gün düzenli köri kullanımı ile dışarıya daha kolay atılacaktır. Sigarayı bırakma konusunda zorlanılıyorsa en azından köri tüketimi ile zararları en aza indirilmelidir.

Köri ile Zayıflamak Mümkün mü?

Doyurucu etkiye sahip olan köri baharatı, çok yemek yemek istemeyen kişilerce bir tutam tüketilebilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme adına her gün bir çay kaşığı köri kullanımı zayıflamayı da desteklemektedir. Özellikle çay ile hazırlandığında diyetlerde muhakkak yerini almalıdır. Sindirimi kolaylaştırdığı için metabolizmayı hızlandıran baharat, vücudunuzda yağ yakımını da kolaylaştırmaktadır. Buna bağlı olarak egzersizle birlikte düzenli köri tüketirseniz hızla kilo verdiğinizi görebilirsiniz.

Körinin Yan Etkileri Nelerdir?


Bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan köri baharatı dengeli olarak tüketildiğinde insan sağlığına oldukça faydalıdır. Özellikle mide sorununuz varsa köri baharatını abartısız şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Her ne kadar hazmı kolaylaştırıcı etkisi olsa da körinin aşırı kullanımı midede yanma ve ekşime hissine neden olacaktır. Tüketim konusunda aşırıya gidilmedikçe baharat herhangi bir problem yaratmayacaktır.

[renkbox baslik="Yenibahar (Jamaika Biberi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/yenibahar-jamaika-biberi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/yenibaharin-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Aktarlarda ve marketlerde çok rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünü alırken, güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü içinde 7—8 tane baharat bulunduğu için renk verme kısmında boya kullanılabilir. Marketlerde paket şeklinde alabilirsiniz. Burada güvendiğiniz ve bildiğiniz markaları tercih etmelisiniz.

Aktarlardan alıyorsanız da yine bildiğiniz bir yerden almanın doğru olacaktır. Toz şeklinde kullanmak istemeyenler için sos şekli de yine marketlerde mevcuttur.

Köri baharatı ilk olarak Hint mutfağında doğmuş ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Özellikle tavuk etine çık yakıştığı bilinen köri baharatının faydaları ise saymakla bitmiyor.
Köri baharatını mutfağınızda sık sık kullanır mısınız?
Bizlere köri sosuyla yapılmış ve başarılı bulduğunuz bir yemek tarifi verir misiniz?
Körinin en sık duyduğunuz faydası nedir?
Köriyi toz baharat haricinde başka şekillerde ve alanlarda kullanıyor musunuz?Okur Yorumları
  1. tavukta ve et yemeklerinde kullanırken sarmsak tozu ve kekik tozu da ilave etmeyi unutmayın harika oluyor.

  2. Kori beynimde bir rahatsizligima sebep oldu makarnada yedim tansiyonummu bilmiyorum cok kotu oldum

  3. Mide için birebir Allah’a ne kadar sükretsem azdır bu bitkiyi yarattığı için sifa olsun kullanan herkese

  4. Ben köriyi daha çok tavuk yemeklerinde kullanyorum ama bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum açıkcası

  5. Köri soslu tavuk. Gerçekten sadece tavuk yemeklerinde kullanılsın enfes oluyor…

  6. Tavuğa bu kadar lezzet katan başka bir baharat söz konusu bile olamaz heralde