Kükürtlü Sabun Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tıpkı şifalı bitkilerde olduğu gibi, şifalı sabunlarla da sağlığa kavuşmak ve en doğal yoldan fayda sağlamak mümkün. Lavanta, tarçın, bıttım ve kükürt gibi sabunlar cilt güzelliğinde kullanabileceğimiz en masrafsız ve sağlıklı yöntemler. Bu yazımızda sizlere kükürt sabununun faydalarından ve olası yan etkilerinden bahsettik. Sert ve koyu hardal sarısı rengi olan kükürt sabunu, cildin yağ dengesini sağlayarak, sivilce ve aknelerin geçmesini sağlamaktadır.

Güzellik sabunu olarak niteleyebileceğimiz kükürtlü sabun, sabun ve kükürt karışımı ile elde edilen doğal bir sabundur.  Cilt sorunlarını iyileştirmesi ve kırışıklıkların giderilmesi için en çok tercih edilen sabunlardan biri olan kükürtlü sabun, doğada fazla miktarda bulunan kükürt maddesinden elde edilmektedir. Kükürt, yapısı gereği kokusuz, sarı ve katı kıvamlı bir maddedir.  Kullanım alanı yaygın olmasının yanında, pek çok kişi kükürtü, kullandığı kükürtlü sabundan bilmektedir.

Kükürt (sülfür) hakkında kapsamlı bir yazıyı daha önce sizlerle paylaşmıştık. Doğada kendiliğinden bulunması mümkün olan kükürt, sağlığa faydalı olmasından dolayı, sabun ve diğer formlarda birçok alanda tercih edilmektedir.

Doğal bir sabun olması saç ve cilt için düzeli kullanımdan dolayı herhangi bir yan etkiye maruz bırakması söz konusu değildir. Kükürtlü sabun, eczanelerden alınabileceği gibi, aktar ve doğal ürün satışı yapan yerlerde de kolaylıkla bulunabilir.

Kükürtlü Sabun Nedir?

Kükürtlü Sabun Nedir?Sağlıkla parlayan bir cilt için kullanılması önerilen kükürtlü sabun, doğal sabun içerisine kükürt maddesinin eklenmesi ile elde edilmektedir. Sert ve koyu hardal sarısı rengi ile pek çok kişinin bildiği ve kullandığı bir sabundur. Klasik sabunlar gibi kullanımı kolay ve pratik olması, cilt ve saç sağlığına önem verenlerin çareyi kükürtlü sabunda aramalarına neden olmaktadır. Faydası meçhul olan kozmetik ürünlere nazaran daha ekonomik ve etkili olması ise, tercihin kükürtlü sabundan yana olmasına neden olmaktadır.

Kükürtlü Sabunun Özellikleri Nelerdir?

Kükürtlü Sabunun Özellikleri Nelerdir?Genel olarak kükürtlü sabunlarda kükürt oranının ağırlıkta olmasından dolayı, sabun görünümü daha çok sarı ve sert yapıdadır. Kokusuz özellikte olan kükürt nedeniyle, kükürtlü sabunlarında çok fazla keskin kokuları yoktur. Cildi kurutma etkisinden dolayı, kuru ciltler yerine yağlı cilt tipine sahip olanlar için ideal olan doğal içerikli sabunlardan biridir.

Benzer Bilgi: Bıttım Sabunu Nedir?

Aktar ve organik pazarların vazgeçilmezi bir ürün olarak, güzelliğine ve cilt sağlığına önem verenler için de vazgeçilmez özelliğe sahip bir sabundur. Antibakteriyel ve antiseptik özellikte olan kükürtlü sabun, cildin altında kalmış sivilceleri cilt yüzeyine çıkmadan kurumasını sağlıyor. bu etkisiyle kısmen peeling görevi de görmüş oluyor aslında. Peelingin ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir?

Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir?Pek çok alanda fayda sağlamak amacıyla kullanılan kükürt, en çok da kükürtlü sabun ile yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Faydalarının çok olması kükürtlü sabunun bu denli popüler olmasına neden olmuştur. Yağlı ve akneli bir cilt yapısına sahip olanlara pürüzsüz bir cilt kazandıran kükürtlü sabun, cildi fazlaca kurutma özelliğinden dolayı, kuru cilt sahiplerinin kullanmaması gereken bir sabundur. Çünkü yağlı ciltlerin yağ dengesini düzenlerken, kuru ciltlerin tamamen kurumasına neden olabilir. Sivilcelerin yanı sıra, özellikle pek çok bayanın çare bulamadığı siyah noktaların yok olmasında kükürtlü sabun önemli bir yere sahiptir. Ciltteki siyah noktaların diğer çözüm yollarını öğrenmek için tıklayın.

Yüzdeki cilt sorunlarını çözmesinin yanında saç derisi için de son derece faydalıdır. Kepek ve saç dökülmesi gibi pek çok saç sorunu ile doğal yoldan mücadele edilmesini sağlar. Sert yapısı nedeniyle hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin bir kere deneyip yan etki görmedikten sonra kullanmaya devam etmeleri önerilir. Aksi halde bilinçsiz bir şekilde kullanılmaya devam edilen kükürtlü sabun cildin tahriş olmasına neden olabilir.

Kükürtlü Sabunun Yan Etkileri Nelerdir?

Kükürtlü Sabunun Yan Etkileri Nelerdir?Doğal içerikli ürünlerin kullanımı, doğal olmaları bilinçli olmayı elden bırakmamayı gerektiriyor. Bu noktada faydaları nedeniyle mutlaka herkesin bir kere kullanma tecrübesi bulunan kükürtlü sabunda, yan etkileri çok olmamasına karşın dikkatli kullanılması gereken bir sabundur. Özellikle kuru ve hassas cilt yapısına sahip olan kişiler kükürtlü sabun alırken bir kere daha düşünmeli ve gerekirse uzman görüşü sonrasında kullanmaya başlamalıdırlar. Yağlı cildin ideal ölçüde kurumasını ve parlamasını önleyen kükürtlü sabun, kuru ciltlerin daha da kuruyarak tahriş olmasına neden olacağı için kaçınılmalıdır.

Okur Yorumları

4 yorum
  1. Verdiğiniz öneriler özellikle leke tedavileri için oldukça etkili yöntemler arasında olup, bu tür cilt sorunları olanların mutlaka uygulaması gereken bir tedavi biçimidir. Kükürtlü sabunun yan etkilerinin yok denilecek kadar az olması da oldukça avantaj sağlıyor.

  2. Doğal sabunları her zaman sevmişimdir, cildimize güzel gelen ve aynı zamanda besleyici özelliği bulunan temizlik ürünleridir. Özellikle ege bölgesinde kolaylıkla bulabilirsiniz 🙂

  3. Kükürt sabunu doğal olmasının yanı sıra leke tedavilerinde çok etkillidir. özellikle kuru ve hassas cilt sahipleri için çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler