Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Spor yaparken, ağır bir şey kaldırırken veya herhangi bir kaza sonrası, kuyruk sokumu incinebilir ve yaralanabilir. Vücudumuzun her parçasının elbette hayati önemi vardır. Kuyruk sokumu denilen yer ise; sırtın dik durmasından, vücut ağırlığının kalçalara dağılmasına kadar önemli görevlere sahiptir. Kuyruk sokumu ağrısına sebep olan faktörleri ve belirtileri bilirseniz, tedavisine de zamanında başlayabilir ve sonuç alabilirsiniz.

Yaralanmanıza gerek olmaksızın kuyruk sokumunuzda ağrı oluşması mümkündür. Omurga ağrısıyla karıştırılan kuyruk sokumu ağrısı, omurganızın alt kısmındaki çok parçalı kemiğin bulunduğu bölgede, kalçanızın tam orta noktasında meydana gelen ağrıdır.

Kuyruk sokumu aslında kuyruk kemiği olarak da bilinir ve vücut için son derece önemlidir. Oturduğunuzda sizi dengelemeye yardımcı olur ve bölgede birçok tendon, kas ve bağ bulunmaktadır.

Kuyruk kemiği (kuyruk kemiğinin veya anüsün üst kısmındaki kalçaların arasında derinleşen kemikli alanın) iltihabı, koksidini olarak adlandırılır. Koksidini, kalça arasındaki kuyruk kemiğinin ucundaki ağrı ve hassasiyet ile ilişkilidir. Ağrı genellikle oturdukça kötüleşir. Bu nedenle devamlı olarak aynı pozisyonda oturmak ve saatlerce sabit durmak ağrının artmasına neden olacaktır. Aslında kuyruk sokumu Yunanca “guguk” kelimesinden türetilmiştir ve kuyruk sokumunda bulunan kemik kuş gagasına benzemektedir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir?

Kuyruk sokumu ağrısı, bel ve kalça bölgesi arasında kalan kısmın içten veya dıştan bir darbe sonucu zedelenmesi ile ortaya çıkan acıdır. Ağrının şiddeti travmanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Kimi zaman bu ağrı, zararlı uyaranlar ortadan kalkınca geçse de kimi zaman hayat boyu sürebilir. Çok ender olarak görülse de kuyruk sokumu ağrısı kanser veya tümöre işaret olabilir. Bu nedenle çok uzun süren ağrılarda doktora gidilmesi kesinlikle önemlidir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kuyruk sokumu kemiği, sert bir zemin veya diğer rahatsız edici yüzeylerde uzun süre oturmak kadar basit bir şey yüzünden zarar görmüş olabilir. Düşmeler ve diğer travmalar, kuyruk kemiklerinizi çürütebilir, yerinden oynatabilir veya kırabilir. Çok ağır bir eşya kaldırıldığında da, aşırı zorlanmadan kuyruk sokumunda bir ağrı meydana gelebilir.
Sürekli tekrarlayan hareketler veya genel aşınma ağrılarınızı artırabilir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı kemik erimesi vb. eklem hasarları da kuyruk sokumu ağrısına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Menisküs Nedir?

Gebelikte de vücut ağırlaştığından, omurgaya fazla ağırlık biner. Ulusal Sağlık Servisine göre bu yüzden kadınlar erkeklerden daha sıklıkla kuyruk ağrısı yaşamaktadırlar. Eğer kilolu iseniz, aynı zamanda kuyruk kemiği problemlerine daha eğilimli olursunuz. Ancak ağırlığı çabucak kaybederseniz, kuyruk kemiğinizi koruyan dolguyu kaybedersiniz ve ağrı olasılığı daha yüksek olabilir. Yani çok fazla kilolu insanların, uzman kontrolünde ve yavaş yavaş kilo vermeleri gerekmektedir. Nadir vakalarda koksik ağrı nedeni, bir enfeksiyon veya tümör olabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Kuyruk sokumu ağrısı hafif ila yoğun arasında değişebilir. Oturduğunuzda, bir sandalyeden kalktığınızda veya otururken geriye yaslandığınızda ağrı daha da kötüleşebilir. Ayrıca banyo yaparken veya cinsel ilişki sırasında ağrıyı belirgin şekilde hissedebilirsiniz. Kadınlar mens (regl) dönemleri boyunca bu bölgede rahatsızlık hissedebilirler. Bazen ağrı bacaklarınıza kadar her tarafınıza vurabilir. Ayakta durma veya yürüme, kuyruk kemiği üzerindeki baskıyı azaltacağı için rahatsızlığı hafifletmelidir. Kemik kırığı veya kemiğe baskı yapan bir tümör gibi yaralanma belirtileri aramak için bir röntgen veya MR taraması yaptırabilirsiniz. Farklı pozisyonlarda kuyruk kemiklerinizle ilgili olası sorunları göstermek için röntgen resimleri hem otururken hem de ayakta alınabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısından Korunma Yolları Nelerdir?

Kuyruk sokumu problemlerinden korunmanın en temel yolu kilo kontrolünüzü sağlamak ve ağrı yaratacak hareketlerin tekrarından kaçınmaktır. Fiziksel tedavi uzmanları, kuyruk sokumunu destekleyen kasları güçlendirmek için egzersizler gösterebilirler. Bunlara mide kasları ve pelvik taban dahildir. Kocksigeal manipülasyon denilen bir tekniği de deneyebilirsiniz. Fiziksel terapiler ağrı olan bölgeyi yumuşatmanın yanı sıra duruş ve postur bozukluklarınızı giderir. Kilo vermek de ağrıların azalmasında önemli rol oynamaktadır.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Tedavisi Nedir?

Ağrı birkaç hafta ya da bazen aylarca sürebilir. Kemiğiniz iyileşene kadar rahatsızlıktan kurtulmak için antienflamatuvar ilaçlar deneyebilirsiniz. Daha şiddetli ağrılarda doktorunuz bölgeye, lokal anestetik veya steroid ilaç enjekte edebilir. Bazı insanlar anestezi ve steroid enjeksiyonlarının birleşimini alırlar. Ağrıyı hafifletmek için antidepresan veya nöbet önleyici ilaçlar da ağızdan alınabilir. Tedavi seçeneklerini değerlendirmeden önce doktorunuzla mutlaka konuşun.

Rahatsızlığı hafifletmek için bir ısıtma yastığı veya buz paketine oturarak masaj yapabilirsiniz. Kötü duruş, kuyruk kemiğinize fazla baskı uygulayabilir. Sırtınızı sandalyeye yapıştırarak oturun ve ayaklarınızı yere yatay tutun. Bu hassas bölgedeki baskıyı hafifletmek için özel bir halka veya kama şeklindeki yastıkları da kullanabilirsiniz.

Okur Yorumları

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler