Ladin Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çamgiller ailesinden olan ladin ağacı, Kuzey Yarımküre'nin ılıman bölgelerinde yetişen bir ağaç türüdür. Ülkemizde de yaşam ortamı bulan ladin ağacının yaklaşık 40 türü bulunmaktadır. Ortalama 400 yıl yaşam süren ladin ağaçları; öksürüğü kesiyor, balgamı söktürüyor, diş eti hastalıklarına iyi geliyor ve bağırsakların düzene girmesini sağlıyor. Ladin ağacı hakkında daha fazla bilgi almak için hazırladığımız yazımızı okuyunuz.

Ladin ağacı, Çamgiller ailesine (Pinaceae) ait olan ve ülkemizde genellikle Doğu Karadeniz’de yetişmeye müsait bir ağaçtır. Kış aylarında iğneli yapraklarını dökmeden devam eder ve rutubetli topraklarda yetişmeye elverişlidir.

Başka ağaçlarla bir araya geldiğinde orman oluşturma özelliği vardır. Çok derine inmeyen kökleri yüzeyde yayvan bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca derin köklere sahip olmamasından dolayı şiddetli rüzgarlara karşı dayanıksızdırlar.

Çınar Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ladin ağaçlarının ortalama yaşama süreleri 400 yıl kadardır. Düzgün gövdeli ve alacalı renge sahip olan ladin ağacı köknar ağacından daha kullanışlı ve dayanıklı özelliğe sahiptir. Ülkemizde en çok Doğu Karadeniz bölgesinde görülen bu ağaç türü, dağlık yerlerin denize bakan kısımlarında yetişmektedir. İnşaat kerestesi elde etmek için kullanım alanına sahip olan ladin ağacının kerestesi yumuşak yapıya sahiptir. Ayrıca mobilyacılık sektöründe de ladin ağacının önemli bir kullanım alanı mevcuttur.

Ladin Ağacı Nedir?

Kozalak meyvesi veren ağaç kategorisine giren ladin ağacı (Picea), ormanlarda yetişen ağaçlar arasındadır. Serin ve ılıman iklimlerde yetişmeye daha elverişlidir ve nemli toprakları sever. Tüm yıl boyunca yeşil kalan ve iğneli dalları tek tek sırayla dizilmiş şekildedir. Ülkemizde çokça görülen çam ağaçlarından farklı olarak daha sivri uçlara sahiptir. Kozalakları rengine göre farklı türlere ayrılmaktadır. Mobilya ve yapı malzemeleri alanında kullanmak için elverişli bir odun yapısına sahip olmasından dolayı pek çok sektörde ladin ağacı tercih edilmektedir.

Ladin Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Piramit şeklini andıran görüntüsü ile ormanlara değer katan ladin ağacı, pek çok kullanım alanı ile de sıkça tercih edilen ağaçlar arasındadır. Kozalakları aşağı doğru sarkmış vaziyette bulunur ve olgunlaşan kozalaklar bütün halinde düşmektedir. Yetişkin bir ladin ağacı yaklaşık 35 metreye kadar boy vermektedir. Kerestesi kadar reçinesi de beğenilen ladin ağacı, düz gövdeye sahiptir. Köknar ağacı ile benzer noktaları bulunsa da, ladin ağacında salgı kanallarının bulunmaması, en önemli ayırt edici özellikler arasındadır. Ladin ağacının farklı çeşitlerinden biri olan mavi ladin, rengi ile oldukça ilginç ağaçlar arasındadır.

Kuzey Yarımküre'de yağışlı ve serin iklime sahip olan yerlerde yetişen ladin ağacı, doğaya ve insan yaşamına katkıları sayesinde, her bitki gibi oldukça önemli bir ağaçtır. Ülkemizde Doğu Karadeniz’de yetiştiği için doğu ladini olarak bilinmekte ve bulunduğu yerlerde yaklaşık 40 tür olarak görülmektedir. Mavi ladin türü görselliği ile diğer ladinlerden ayrılmakta; park ve bahçelere güzel görüntü vermesinden dolayı süs ağacı olarak buralarda yetiştirilmektedir. Güzel kokulu olması bulunduğu alanların da hoş kokmasına neden olmaktadır. Kışın yapraklarını dökmemesinden dolayı, kış aylarında da çevrenin yeşil görünmesine katkı sağlamaktadır. Kağıt ve selüloz yapımından mobilya ve yapı malzemelerine kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Ladin ağacının en belirgin özelliği, ilk yıllarda yavaş büyürken ilerleyen yıllarda büyüme hızında gözle görülür şekilde artış olmasıdır.

Ladin Ağacının Türleri Nelerdir?

Ladin ağacının 40'a yakın türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Himalaya ladini
 • Avrupa ladini
 • Mavi ladin
 • Kırmızı ladin
 • Dragon ladini
 • Sibirya ladini
 • Kore ladini
 • Alp ladini
 • Kanada ladini
 • Balkan ladini
 • Meyer ladini
 • Yushan ladini
 • Wilson ladini
 • Kara ladin
 • Doğu ladini
 • Salkım ladin şeklindedir.

Ladin Ağacının Faydaları Nelerdir?

Ladin ağacı, ormanlara ve endüstriye olan katkılarının yanı sıra, insan sağlığı için de son derece faydalı bir ağaçtır. Öksürük tedavisi için yapılan doğal tarifler içine katılan ladin yaprakları öksürüğün kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Diş eti çekilmesi gibi ağız içi hastalıkların iyileşmesi ve bağırsak sisteminin düzenlenmesinde ladin ağacının doğal etkileri oldukça fazladır. Diş eti çekilmesi hakkında bilgi almak için tıklayın.

Balgam söktürücü özelliğinin yanı sıra, nezle ve gribin kısa zamanda iyileşmesinde etkilidir. Ayrıca dizanteri hastalığı için ladin ağacı yararı büyük olan bir şifa kaynağıdır. Hoş kokulu bir ağaç olmasından dolayı parfümeri sektöründe de kullanılması, ladinin çok amaçlı bir ağaç olmasına neden olmaktadır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler