Lavanta Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lavanta Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lavantayı genelde çamaşırların arasına konulan kesecikler, oda parfümleri, vücut losyonları ve sabunlarda kullanırız. Çünkü harika bir kokusu vardır. Sağladığı faydaların yanında olağanüstü güzelliğiyle de bulunduğu ortama renk katan lavantaların faydaları ve kullanma şekilleri yazımızda anlatılmıştır.

Yasemin Saygın

En fazla 1 metre kadar boy atabilen, Ballıbabagiller familyasından olan lavanta, birçok alanda kullanılmaktadır. Yeşil renkli, hoş kokulu yapısıyla tanınan bitkinin gövdesi dört köşe kesitlidir. Akdeniz kökenli bir bitki olup, yirmiye yakın çeşidi vardır.

Atlas Okyanusu adalarından Hindistan’a kadar uzanan geniş bir alanda yetişir. Bazı çeşitleri Türkiye’de de görülmektedir. Lavanta, parfümeri endüstrisinde önemli bir hammadde olarak sıklıkla kullanılır. İdrar söktürücü, iştah artırıcı gibi sağlık problemlerinde de kullanılır. Bunların yanı sıra baş ağrısı ve strese iyi gelir. Aşırı sinirlilik durumunda sakinleştirici olarak kullanılabilir.

[renkbox baslik="Zambak Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/zambak-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/zambak-nedir-cesitleri-ve-ozellikleri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kusma refleksini bastırır, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Ayrıca uykusuzluk problemi çekenler, lavanta çayı ile bu durumu giderdiğini dile getirmektedir. Cilt temizliğine önem veren kadınlar, akne temizleyici olarak kullanabilir. Romatizma, kırık ve burkulma nedeniyle oluşan ağrılarda hafifletici etki gösterir. Kurutularak gardıroplara ve çekmecelere yerleştirildiğinde giysileri, güve çeşidi böceklerden korur.

Lavanta Nedir?

Lavanta Nedir?Lavanta, yaz mevsiminde açan 1 metreye yakın boyu olan ve hoş kokulu bir bitkidir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Karabaş otu adıyla da tanınır. İçerisinde tanen, alkaloitler ve glikozitler vardır. Migren ağrılarından uykusuzluk şikâyetine kadar geniş bir kullanım alanı olan hoş kokulu bitkideki uçucu yağlar damıtılarak lavanta yağı elde edilir. Lavanta çiçeğinin de en önemli maddesi bu uçucu yağlarıdır.

Lavanta Nasıl Kullanılır?

Lavanta Nasıl Kullanılır?Kurutulmuş çiçeklerinden bitki çayı olarak faydalanabilirsiniz. Lavanta çayı demlemek için, bir veya iki çay kaşığı çiçeğini önceden kaynatılmış olan bir bardak suyun içerisine koyun. Üstü kapatılarak beş dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra akşamları bir veya iki bardak tüketilebilir. Rahatlatıcı özelliğe sahip olan bu şifalı ot, uyku öncesinde banyoda kullanılabilir.

100 gram lavanta çiçeğinin üzerine iki litre kaynar su eklenir, beş dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Birçok aktardan elde edebileceğiniz lavanta yağı, uyku problemlerine karşı az miktarda zeytinyağı ile karıştırılarak 1 – 4 damla şeklinde yatmadan önce göğse ve enseye sürülebilir. Bunların yanı sıra bahçelerde, dekoratif amaçlı ev, balkon dekorasyonunda ve parfümeri de sıklıkla kullanılan bir bitkidir.

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Cilt ve saç bakımında da lavanta sıklıkla kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Bir buçuk su bardağı suyu kaynatın, kaynamakta olan suya bir tatlı kaşığı lavanta ekleyin. 10 dakika ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakın. Soğumasını beklemeden süzün, on beş gün boyunca her akşam yemeğinden en fazla 2 saat sonra bir su bardağı ılık şekilde tüketin. Her kullanımda taze olarak hazırlamayı unutmayın, bir gün öncesinden artan suyu tüketmeyin. İçerisine tatlandırıcı maddeler ilave etmeyin.

[renkbox baslik="Karanfil Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/karanfil-cicegi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/karanfil-cicegi-nedir-ozellikleri-nelerdir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

On beş günün sonunda cilt sağlığı için yaptığınız lavanta kürü tamamlanmış olacak. Bu kürün sonunda akneler ve lekeler kaybolmaya başlayacaktır. Akne sorunu yaşayan ciltler için lavanta yağı ile temizlenmiş cildi silmek de işe yarayacaktır. Ayrıca bu demlenmiş suyu saç bakımında da kullanabilirsiniz. Saç bakımınızda lavanta kürünü uyguladığınızda saç dökülme sorunlarının azaldığını göreceksiniz. Banyoda saçlarınız için son durulama suyuna lavanta suyu ekleyerek daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Bilinen diğer faydalarından bazıları şu şekildedir;

  • Sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar
  • Stresten kaynaklanan baş ağrılarını giderir veya azaltır
  • Mide ve bağırsaklarda oluşan gazı giderir
  • İdrar söktürücüdür dolayısıyla böbrekleri temizler
  • Sakinleştirici etkisi olduğundan depresyondaki kişilerde faydalıdır. Ancak mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir.
  • Uykusuzluğa iyi gelir
  • Saç dökülmesini önler.
  • Ciltte oluşan akneleri giderir ve tonik etkisi yaratır

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Lavanta çiçeğinin kendisi kadar yağının da sağlık açısından mucizevi faydaları bulunuyor. Aslında en özel kısmı yağıdır. Lavantaya o muhteşem kokusunu da yine bu uçucu yağ vermektedir. Lavanta yağı elde etmek için öncelikle en az 1 metre uzunluğa erişmiş bitkiler toplanır.

Toplanan çiçekler büyük kazanlar içerisinde kaynatılır. Ortaya çıkan buhar bir boru yardımıyla başka bir yerde muhafaza edilir. Uçucu yağ sudan hafif olduğu için yüzeyde kalır. Bir haylı zahmetli bir işlem sonucu oluşturulan lavanta yağının piyasa fiyatlarının yüksek olmasının sebebi de budur. Şimdi gelelim lavanta yağının mucizevi faydalarına...

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarınızın rengi önemli olmaksızın ışıltılı ve canlı görünsün istiyorsanız düzenli olarak bakım yapmanız gerekmektedir. Bilhassa devamlı işlem gördüğü için yıpranan ve bakımsız görünen saçlar için en uygun çözüm lavanta yağıdır. Bir kâsenin içine 1 yemek kaşığı lavanta yağı bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip karıştırmalısınız. Saçlarınızı tarakla bölüm bölüm ayırıp daha sonra hazırladığınız lavanta yağı karışımını sürmelisiniz. Sonrasında alüminyum folyo ile kapatmalı bir gece bekletmelisiniz. Ertesi gün ılık su ile güzelce durulamalısınız. Her hafta düzenli olarak aynı gün yaptığınızda 1 ay içerisinde mükemmel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Lavanta Yağının Uykusuzluğa Faydaları Nelerdir?

Gün içinde biriktirilen stres, gece uykusu üzerinde oldukça etkilidir. Uykusuzluk ise tüm metabolizma düzeninin dağılmasına neden olmaktadır. Buna engel olmak daha sağlıklı ve enerjik hissetmek için düzenli uyku uyumanız önemlidir. Lavanta yağı uyku sorunu yaşayan herkese alternatif çözüm olabilmektedir. Geceleri uyumadan hemen önce kulak altlarına, bileklere sürülen lavanta yağı gece boyu koklanır. Stres düzeyince azalma yaparak kasların gevşemesine yardımcı olur. Dolayısıyla lavanta yağı ile huzurlu uyumanız oldukça kolaydır. Yağ sürmekten hoşlanmayanlar ise lavantayı kâse içine alıp başuçlarına koyabilirler. Bu şekilde de gece boyunca kokusunu almanız mümkündür.

Lavanta Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağının cilt için en önemli faydası, yaralara ve yanıklara iyi gelmesidir. Cildinizde güneşten meydana gelen yanıklar ya da lekeler varsa düzenli olarak lavanta yağı tüketebilirsiniz. En geç 2 hafta içerisinde izlerin silinmeye başladığı dikkatinizi çekecektir. Bununla beraber yağı kullanırken havuç suyu ya da E vitamini gibi onarıcı maddelerle hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde iyileşme süreci hızlanacaktır. Akne tedavisinde tonik olarak kullanılan lavanta yağı sivilcelerin iltihaplanmasını önlemektedir. Yayılmanın önüne geçerek sivilcelerin kısa sürede kurumasına yardımcı olmaktadır. Gün içinde sabah ve gece olmak üzere iki kez lavanta yağı toniği ile cildinizi temizlemelisiniz. Böylece lekelerden ve aknelerden kurtulmanız kısa sürede mümkün olacaktır.

Lavanta Yağının Kas Ağrılarına Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı romatizma, tutulma, burkulma gibi nedenlerle ortaya çıkan kas ağrılarının önüne geçebilmektedir. Özellikle sırt ve adele ağrısından şikâyet edenler için lavanta yağı masajı oldukça etkili çözümler üretmektedir. Ağrıyan bölgeye günde 1 kez lavanta yağı masajı yapıp sıcak tutarsanız ağrılarınızda azalma olduğu dikkatinizi çekecektir. Yalnızca bacak ve sırt değil rüzgar ya da ağır kaldırma nedeniyle omuzlarda veya kollarda görülen ağrılara da lavanta yağı iyi gelebilmektedir. Boyun masajında yağı kullandıktan hemen sonra sıcak havlu ile kaslarınızı dinlendirmelisiniz. En geç birkaç saat içinde rahatladığınızı fark edebilirsiniz.

Lavanta Yağının İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağını doğru şekilde kullandığınız takdirde vücudunuzda bulunan enfeksiyonlardan kurtulma şansınız olacaktır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşayanlar için sularının içine bir damla lavanta yağı damlatmaları önerilmektedir. Bu şekilde idrar yapılırken yanma, acıma ya da ağrıma gibi olumsuzluklar yaşanmayacaktır. Yalnızca idrar yolu enfeksiyonları değil bağırsak sorunlarına da lavanta yağı iyi gelmektedir. Tuvalete çıkamama sorunu başta olmak üzere pek çok problem, lavanta yağı ile çözümlenebilmektedir.

Lavanta Yağının Mideye Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı, mide bulantısını geçirme konusunda muhteşem sonuçlar yaratmaktadır. Kıyafetlerinizin üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatıp nefes alırken içinize çekerseniz mide bulantınızı bastırdığını, rahat nefes aldığınızı fark edebilirsiniz. Bulantılarla beraber çarpıntı, tansiyon gibi olumsuzluklara da lavanta yağı kokusu iyi gelecektir. Midesinde ülser, reflü problemi olanlar için içilen suya bir dala lavanta yağı damlatmak sağlıklı çözüm olacaktır.

Lavantanın Yan Etkileri Nelerdir?

Lavantanın Yan Etkileri Nelerdir?Lavanta güvenilen ve herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilen bir bitki olarak bilinir. Fakat alerjik veya çok hassas cilde sahip olanlar kullanmadan önce muhakkak doktora danışmalıdır. Depresyon ilacı kullanan kişiler için ise lavantanın etkiyi artırabileceği yönünde görüşler olduğundan kullanmaları önerilmez. Lavantanın uçucu yağının bazı alerjik bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açtığı gözlemlenmiştir. Ayrıca ergenliğe erişmemiş erkek çocuklarında meme büyümesine de yol açabilir.

Lavanta muhteşem kokusu ve sayısız faydaları ile bitki dünyasının en gözde türlerinden biridir. Çay şeklinde tüketilebilen lavantayı, güzel kokusu için çamaşırlarımızın arasına koyabildiğimiz gibi yağından da faydalanabiliriz.
Lavantanın kokusunu seviyor musunuz?
Daha önce hiç lavanta tarlası gördünüz mü?
Lavanta yağının uykusuzluk sorununa ve strese iyi geldiğini biliyor muydunuz?
Lavantayı hangi şekilde kullanıyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Lavantanın kokusu sevilmez mi, oda parfümlerinde, çamaşırlarımın arasında hep kullanıyorum ben.

  2. Lavanta yağı birçok şey için tüketiliyor ve kullanılıyor. Lavanta hakkında bilgi sahibi olmadan bence kullanmayınız.