Mark Zuckerberg Kimdir? Hayatı, Başarı Hikayesi ve Hakkında Az Bilinenler

Mark Zuckerberg Kimdir? Hayatı, Başarı Hikayesi ve Hakkında Az Bilinenler

Son yılların en çok konuşulan ismi olmayı başaran gerçek bir tekno-girşimcidir Mark Zuckerberg. Bu yazımızda onun genç yaşında elde ettiği başarılarla dolu hayatını kaleme aldık.

Melisa Yıldız

Net serveti 60 milyar doların üstünde olan bu başarılı isim, Forbes'ta dünyanın en zengin insanları listesine girmeyi genç yaşta başarmıştır. Hemen hepimizin severek kullandığı Facebook'u hayata geçirmesiyle tanınır.

Tıpkı diğerleri gibi Mark da başarılarını kolay elde etmemiştir. Çocukluğundan bu yana ilgi duyduğu bilgisayarlarda yazılımlar geliştirip, sürekli başarıya doğru adımlar atmıştır. Sosyal medyaya olan katkılarından dolayı dünyanın en popüler insanlarından biri haline gelmiştir.

[renkbox baslik="Bill Gates Kimdir? Hayatı, Başarıları ve En Ünlü 15 Sözü" link="https://bilgihanem.com/bill-gates/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/03/bill-gates-kimdir-hayati-ve-en-unlu-sozleri-1024x597.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Çocukluğundan bugüne kadar, sıra dışı ilerlemesi ve dudak uçuklatan servetiyle Mark Zuckerberg'in hayatını, başarı öyküsünü ve hakkında az bilinenleri aşağıdaki içeriğimizde bulabilirsiniz.

Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg Kimdir?Tam adı Mark Elliot Zuckerberg’tir. 14 Mayıs 1984 yılında New York’un White Plains kentinde doğdu. Dobbs Ferry köyünde büyüdü. Ünlü bir sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un kurucusu olan Amerikalı girişimci ve bilgisayar programcısıdır.

Diş hekimi babası Edward ile psikiyatrist olan anne Karen’in tek erkek çocuğu olarak dünyaya gelen Zuckerberg, Yahudi’dir. Yahudi olarak yetiştirilmesine rağmen çok kez ateist olduğunu açıklamıştır. Randi, Donna ve Arielle adında üç kardeşi vardır.

2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile birlikte şuan CEO’luğunu yaptığı Facebook’u kurmuş ve şuan dünyanın en genç milyarderleri arasına girmesiyle tanınır.

2011 itibarıyla kişisel serveti 24 milyar Amerikan dolarıdır. 2010’da TIME dergisince Yılın Adamı seçilmiştir. Günümüz itibarıyla ise 61.8 bin dolarlık serveti bulunan başarılı bir insandır.

Mark Zuckerberg’in Hayatı

Mark Zuckerberg’in HayatıKüçük yaşlardan beri bilgisayarlara ilgisi vardı. Henüz 12 yaşındayken Atari Basic’i Zucknet diye isimlendirdiği bir mesajlaşma programı oluşturmada kullandı. Oluşturduğu bu programı babası diş hekimliği ofisinde kullanıyordu.

Bu program sayesinde sekreter, gelen hastaları yerinden kalkmadan doktora haber verebiliyordu. Daha sonraları evde aile içinde de bu programı kullanmaya başladılar.

Arkadaşlarıyla beraber eğlenceli oyunlar da yaratmaya başlayan küçük Mark, o dönemler için “Sanatçı olan bir sürü arkadaşım vardı. Gelip bir şeyler çizerlerdi ve bunlardan bir oyun çıkarırdım.” şeklinde konuşmuştur.

Bilgisayar programcılığına olan ilgisi ilkokul çağlarında gitgide artıyordu. Henüz 10 yaşındayken insanların bilgisayar programcılığı ve kullanıcılar olarak ayrıldığını fark etti. Intel 486 mikroişlemcili ilk bilgisayarına sahip oldu.

Erken Dönemleri

Bilgisayar oyunları ve iletişim araçlarının programlanmasına da oldukça ilgi duyan Mark için babası, David Newman adında bir bilgisayar öğretmeni tuttu. Öğretmeni haftada bir kez eve gelip Mark’ı çalıştırıyordu.

Mark, yeni programlar geliştirmeye devam etti ve sürekli bunun üzerinde çalışmalar yaptı. Lisedeyken, Synapse isimli müzik yazılımı geliştirdi. Bu, bir tür media playerdı. Yapay zeka olarak kurguladığı bu uygulama sayesinde kullanıcılar şarkılarını analiz edebiliyor, dinlemek istediği şarkılara dair tahminler yürütüyor ve bunlar üzerinden çalma listeleri oluşturabiliyordu.

AOL ve Microsoft da dahil olmak üzere çoğu şirket, Synapse yazılımını satın almak istediğini ve mezun olma aşamasındaki gençleri işe alma konusundaki tekliflerini sundu. Fakat Mark, teklifleri reddetti. Bunlara benzer binlerce dolarlık çoğu teklifi daha reddeden Mark, hiçbir teklifi değerlendirmedi.

New Hampshire’deki özel bir hazırlık okulu olan Phillips Exeter’de eğitimine devam eden Mark, orada eskrim yeteneklerini sergiledi ve okul takımının kaptanı oldu. Edebiyat ve bilim dallarında başarılarını ortaya koydu. Tüm bunlara rağmen, kodlama konusundaki ilgi ve isteğini kaybetmedi. Çünkü o, yazılım alanında çalışmak istiyordu.

Üniversite Yılları ve Başarı Öyküsü

2002 yılında Phillips Exeter’den mezun olan Mark, Harvard Üniversite’sine girdi. Burada bilgisayar bilimi bölümü öğrencisiydi. Kısa sürede kampüs içinde yazılımcı olarak anılmaya başlandı ve ün kazandı.

Bu dönemde CourseMatch isimli bir program geliştirdi. Bu program sayesinde öğrenciler, ders seçimlerini diğer kullanıcıların seçimlerine göre oluşturabiliyordu.

2003’te Harvard’da kaldığı yurt odasında uyuyamadığı bir yaz akşamı, aklına FaceMash isimli bir site yaratma fikri geldi. Öğrencilerin kendi fotoğraflarını yüklediği Harvard veritabanını hackledi.

Bunun üzerine hızlıca bir program geliştirdi. Bu program, veritabanındaki iki kadın öğrencinin rastgele fotoğrafını seçiyordu ve bu fotoğrafları yan yana koyarak “Hangisi daha çekici?” diye soru sorarak kullanıcıların oylama yapabilmesini sağlıyordu.

Bu site büyük ilgi gördü ve orada okuyan öğrencilerin büyük kısmı siteyi ziyaret etmişti. Bir süre sonra ziyaretçilerin sayışı sınırı aştı ve site aşırı yüklenmeden dolayı kilitlendi. Mark, hackleme işlemini yaptığını üniversite komitesine itiraf etti. Bunun üzerine kendisine disiplin cezası verildi.

Fakat FaceMash uygulaması sayesinde toplumun bu tür şeylere ne kadar ilgi duyduğunu görmüştü. Üniversite, bugüne kadar bu olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

FaceMash projesinden yaklaşık 10 ay kadar önce Harvard Üniversitesi öğrencilerinden Divya Narendra, insanların çoğunluğunun duygusal ilişkiden uzak olduğunu, öğrenciler için özel bir sosyal ağ yaratmanın iyi bir fikir olabileceğini söyledi. Narendra’ya göre, öğrencilerin mail adresindeki isimler bu sosyal ağda kullanıcı isimleri olabilirdi.

Divya’nın bu fikir üzerinde beraber çalıştığı ikiz kardeşler Tyler ve Cameron Winklevoss’un babaları Howard Winklevoss, başarılı bir finans danışmanıydı. Yani geleceğin platformu için gerekli maddi imkanlar ellerindeydi.

Narendra konuşmaları sırasında Mark’a projenin adının “Harvard Connection” olabileceğini söyledi. Kullanıcılar burada fotoğraflarını, kişisel bilgilerini ve yararlı linkleri paylaşabilecekti.

Burada Mark Zuckerberg’e düşen görev, siteyi programlamak ve özel bir kaynak kodu yaratmaktı. Böylelikle sistemin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktı.

Projeye dahil olmayı ikizlerle yaptığı görüşmeden sonra kabul eden Mark Zuckerberg, ortaklarının potansiyeli konusunda şüpheliydi. Harvard Connection üzerine çalışırken aklına kendi sosyal platformunu kurmak için müthiş bir fikir geldi.

Şimdilerde tüm dünyada Facebook.com olarak bilinen TheFacebook.com alan adını satın aldı. Bu alan adıyla sadece Harvard’da aktifti.

Facebook’tan Sonrası

Kısa süre sonra Zuckerberg ve arkadaşı Eduardo Saverin, 4000 kadar kişinin Facebook’ta kayıtlı kullanıcı olduğunu fark ettiler. Artık yeni yazılımcıların desteğine ihtiyaç vardı.

Dustin Moskowitz, Facebook’u Columbia Üniversitesi, Stanford ve Yale’deki öğrencilerin erişimine açan bir yazılımcıydı. Kısa süre sonra her öğrenci siteye kaydolabilir hale geldi.

Temel şart, kullanıcının eğitim aşamasında olduğunu belirten “.edu” uzantılı bir mail adresinin bulunmasıydı. İstenilen kullanıcı ilgisi elde edilmişti. İnsanların gerçek profillerini oluşturması ve kendi fotoğraflarını kullanması gerekiyordu. Aksi takdirde profilleri siliniyordu.

Zamanla Facebook eğitim alanından dışarı çıktı ve popülerleşmeye başladı. Mark, site için yatırımcı arıyordu. İlk yatırım Silikon Vadisi’nde meşhur olan Peter Thiel’dı.

Mark, ikinci sınıftan sonra kendisini tamamen Facebook’a adadı, burada tam zamanlı olarak çalışıyordu. Üniversiteden ayrıldı. Şirketi Kaliforniya Palo Alto’ya taşıdı. 2004 yılının sonunda 1 milyon kullanıcıyla Facebook, zirvedeydi.

Peter, Facebook’un gelişmesi için ihtiyaç olan miktarı fazlasıyla sağlamıştı. Proje hızla ilerlemeye devam etti. Kuruluşu üzerinden bir yıl geçmeden 1 milyondan fazla kişi bu sosyal ağı kullanıyordu.

2005 yılında Amerika’daki tüm eğitim kurumlarında erişilebilir hale gelmişti. Zuckerberg projesinin hala öğrencilere özel olduğu fikrindeydi. Oysa insanların ilgisi hızlı bir şekilde artmaktaydı. Böylelikle platform halka açıldı, Facebook bağımlılığı yayılmaya başladı.

Facebook’un gelir kaynağı bir süre belirsiz kaldı. Müşteri kitlesinin ilgisini çekecek reklamlar bu gelirin kaynağı olabilirdi. Kullanıcı sayısı 50 milyonu geçti. Artık büyük şirketler bu platformu satın almak için Zuckerberg’e teklifler yağdırıyordu. Bu şirketlerden biri olan Yahoo!, Facebook için 900 milyon dolar önerdi. Fakat Mark bunu kabul etmedi.

Facebook halka açıldıktan sonra Mark Zuckerberg, şirketin 503.6 milyonluk hissesine sahip oldu. Şuan ise Mark, şirketteki oy çoğunluğunun %60’ının kontrolünü sağlıyor, %35 Eduardo Saverin'de iken, %5’i ekibe sonradan dahil olan Moskowitz’e aittir. Chris Hughes ise Mark’ın bir arkadaşı olup, bu sosyal ağın basın temsilciliğini yapmaktadır.

Hayırsever Kişiliği

Büyük servete sahip olduğundan beri, Zuckerberg milyonlarca bağışta bulundu. Bunun en dikkat çeken örneği 2010 yılındaydı. New Jersey’deki Newark Devlet Okulları’na 100 milyon dolar bağışladı.

Yine 2010 yılının Aralık ayında Mark, yaşamı boyunca servetinin en az yarısını bağışlayacağının güvencesini veren bir belge imzaladı. 2014 yılında ise Batı Afrika’daki Ebola virüsünü engellemek amacıyla, eşi Priscilla Chan ile birlikte 25.000.000 dolar bağış yaptı.

Facebook’un Halka Arzı ve Mark Zuckerberg’in Evliliği

2012’nin Mayıs ayında Facebook, 16 milyar dolarlık halka arzını gerçekleştirerek tarihin en büyük halka arzını yaptı. Halka arzın bu başarısından sonra, Facebook hisse senedi biraz düştü. Fakat Zuckerberg’in şirketi piyasa performansında herhangi bir iniş-çıkış yapmadı.

Yine Mayıs 2012’de halka arzdan bir gün sonra uzun zamandır sevgili olduğu Priscilla Chan ile dünya evine girdi. Bundan bir yıl sonra Facebook Fortune 500 listesini hazırladı ve o zamanlar 28 yaşında olan Zuckerberg’i en genç CEO yaptı.

1 Aralık 2015’te Priscilla-Mark çifti, yeni doğan kızları Max’i açıkladı. Çocuklarının doğmasıyla başarılı girişimci 45.000.000.000 dolar değerindeki payına düşen Facebook hisselerinin %99’unu bağışlayacağına dair söz verdi.

2015 Mart ayı itibarıyla kişisel serveti 35,1 milyon Amerikan doları olarak açıklandı. Mart 2017’de ise Mark ve eşi ikinci bebeklerini beklediklerini Facebook üzerinden duyurdu. Ağustos ayında ikinci bebekleri doğdu.

Mark Zuckerberg’in hayatını konu alan “Sosyal Ağ” isimli filmde onun başarıları ele alınmıştır. “Birkaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaş kazanamazsınız.” sloganı filmde geçmektedir. Bu genç milyarder, başarıları ve servetiyle son günlerde en çok konuşulan isimler arasındadır.

Mark Zuckerberg’in Hakkında Az Bilinenler

Mark Zuckerberg’in Hakkında Az BilinenlerYaptıklarıyla ve sahip olduğu lüks yaşantısıyla dünya gündemine oturmuş bir isim olan Mark Zuckerberg’in her insan gibi tuhaf olan yanları var. Bunlardan birkaçını şöyle listeledik:

 • Facebook logosunun mavi olması Mark’ın renk körü olmasıdır. Kırmızı-yeşil renkleri göremeyen Mark, platformu buna göre yapılandırmıştır.
 • Zuckerberg, kod yazmayı ilk olarak “Aptallar için C++” kitabı ile öğrendi. Yani doğuştan üst düzey bir yazılımcı değildi.
 • Eğitimi boyunca Latince gibi eski dillere ilgi duydu. Mandarin dilini konuşabilen Mark, dil öğrenmeyi oldukça seviyor.
 • Üniversitede oluşturduğu yazılımlarda bildiği diller olan Fransızca, Yunanca, Latince ve İbranice seçeneklerine yer vermiştir.
 • Eşi ile tanışması biraz garipti. Zuckerberg ve eşi, ilk kez Harvard’daki bir kardeşlik partisinde  banyo sırası beklerken karşılaştı.
 • Steve Jobs’a hayranlık duymaktadır.
 • Bir Twitter hesabı var fakat bu hesabı aktif olarak kullanmamaktadır. 2009 yılından bu yana sadece 19 tweet atmıştır.
 • Kendine gülebilen bir kişiliğe sahiptir. Kendi taklidinin yapılmasına oldukça sevecen yaklaşmıştır.
 • Zuckerberg, tam bir fitness aşığıdır.
 • Facebook hesabında hayranlık duyduğu iki isim olan Pablo Picasso ve Albert Einstein’ın sözleri bulunur.
 • Zuckerberg’in beslediği Macar çoban köpeği Beast en az kendisi kadar ünlüdür. Kızının ilk sözcüğü “dog” olmuştur.
 • Zuckerberg’in Facebook sayfasını yönetmesini sağlayan 12 kişilik bir ekibi bulunmaktadır.
 • Zuckerberg gizliliği ve mahremiyetine önem verdiği için Palo Alto’daki evinin yatak odasını gören dört daireyi de satın almıştır.
 • Vin Diesel ile yakın arkadaştır.
 • Mark, fotoğrafçılarından belli hileler kullanarak onu daha uzun boylu göstermelerini istemektedir. Bu yüzden fotoğraflarda gerçekte olduğundan daha uzun çıkmaktadır.
 • Mark’ın imzası haline gelen ve İtalyan tasarımcının tasarladığı Facebook tişörtü 300-400$ arasında bir fiyata satılmaktadır. Zuckerberg çalışırken neredeyse her gün bu gri tişörtünü giymektedir.
 • Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan’i Facebook’ta engellemek mümkün olamaz. Engellemeye kalktığınızda “Bu profil şuanda engellenemiyor.” uyarısını verir.
 • Eşine takacağı düğün yüzüğünü kendisi tasarlamıştır.

Mark Zuckerberg’in Evi

Mark Zuckerberg’in EviDillere destan mal varlığının aksine oldukça mütevazı bir yaşam süren Mark ve eşi Priscilla, evlerinde aşırı olarak nitelendirilebilecek bir özellik bulundurmuyor. Her odada sadelik hakim.

İşin en tuhaf yanı ise Zuckerberg ve eşinin birkaç yıl önce 7 milyon dolara satın aldıkları evlerini hala ilk günkü halini bozmdan kullanıyor olmalarıdır.

[renkbox baslik="Edgar Allan Poe Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/edgar-allan-poe-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/04/edgar-allan-poe-kimdir-hayati-ve-eserleri-1024x597.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Evin içinde beş yatak odası ve beş banyo bulunmaktadır. Ayrıca bir yüzme havuzu ve SPA da evde bulunanlar arasındadır.

Servetiyle sık sık gündeme gelen Mark Zuckerberg bundan sonraki yıllarda da adından söz ettirecek gibi duruyor. Birçok insana ilham kaynağı olabilecek yaşam öyküsüyle azmetmenin en canlı örnekleri arasında yerini almış.
Facebook kullanıyor musunuz? Sizce Mark Zuckerberg bu sosyal ağı hangi amaçlarla kurdu?
Facebook'u yararlı-zararlı buluyor musunuz? Neden?
Mark Zuckerberg'in başarılarından etkilendiniz mi?Okur Yorumları