Meme Kanseri Nedir? Nedenleri? Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Meme Kanseri Nedir? Nedenleri? Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Meme kanseri çağımızın en sık görülen kanser türlerinden biridir. Tedavi edilebilir olduğu halde geciken müdahaleler yüzünden sonu üzücü biten vaka sayısı çoktur. Kendinizde herhangi bir belirti olmasa bile, eğer 30 yaşı geçtiyseniz, senelik muayeneleri mutlaka yaptırmalısınız. Meme kanseriyle ilgili tüm bilgileri bulabileceğiniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yasemin Saygın

Kadınlar arasında en yaygın olan kanser türü meme kanseridir. Erken tanı ile birçok kadın meme kanserini yenebilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kansere yakalanma riski artmaktadır. Bu yüzden, yaşı ilerlemiş olan kadınların bu konuda daha da hassas davranmaları gerekmektedir. 30 yaş ve üzerinde olan kadınlar için, yıllık olarak düzenli meme kanseri kontrolü yapılması gerekmektedir.

Her yaştaki kadınlar, özellikle duş esnasında memelerinde herhangi bir farklılık olup olmadığını incelemeyi alışkanlık haline getirmelidir. Meme kontrollerini düzenli olarak yapmanız, sizin olası bir meme kanserine yakalandığınızı hemen fark etmeniz demektir. Erken tanı ise tedavinin daha kolay ve olumlu yanıt vermesi için şarttır.

[renkbox baslik="Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/akciger-kanseri-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/11/akciger-kanseri-nedenleri-ve-tedavisi.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Erken teşhis için elbette doktor muayenesi kesin çözüm verecektir fakat siz de kendi imkanlarınızla, evde meme muayenesi yapabilirsiniz. Kadınlar için, her ay yapacakları meme kontrollerinin en doğru zamanı, adet dönemlerinden bir hafta sonradır. Adet kanaması kesilen kadınların ise her ay aynı gün düzenli olarak kontrol etmeleri gerekmektedir.

Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir?Meme kanseri, süt bezleri ve sütü memeye taşıyan kanalları oluşturan hücrelerin arasında, kontrolsüz şekilde çoğalan tümoral oluşumdur. Meme kanserlerinin %80'i invaziv duktal karsinom yani süt kanallarında gerçekleşir. %20'lik kısım ise süt bezlerinde meydana gelir. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık meme kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.

[renkbox baslik="Prostat Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/prostat-kanseri-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/prostat-kanseri-nedir-nedenleir-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Toplumda her 8-10 kadından birinde görülen meme kanseri, erkeklerde çok nadiren meydana gelebilmektedir. En çok 50-70 yaş aralığında meydana gelse de, 30'lu yaşlardan sonra da bu hastalığa yakalanan kişi sayısı az değildir. Bu nedenle 30 yaşını geçmiş her kadın sık sık kontrol yaptırmalıdır.

Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir?Meme kanserinin nedenleri arasında ilk olarak genetik yatkınlık olsa da, daha birçok sebep bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. İlk hamileliğini 30 yaşından sonra gerçekleştirmiş, erken yaşta adet gören ve geç menopoza giren kadınlarda meme kanserine yakalanma riski fazladır. Uzun süreli kullanılan doğum kontrol hapları, menopoz sonrası kullanılan hormon hapları, alkol ve yüksek yağ içeren besinlerle beslenmek de meme kanseri sebepleri arasında yer almaktadır.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Toplumdaki istatistiklere baktığımızda meme kanserine yakalanan kişilerin, bu belirtileri önceden görerek doktora gittiklerini öğrenmekteyiz. Ancak hiç sinyal vermeden, gizlice ilerleyen vakalar da bulunuyor. Aşağıda sıraladağımız belirtilerden herhangi birini gördüğünüz anda, hiç vakit kaybetmeden bir doktora gitmeli ve gerekli tetkiklerin yapılmasını istemelisiniz. Belki bu belirtiler hiçbir hastalığa işaret etmiyor ama yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var diyoruz.

 • Memelerde yeni oluşmuş olan sertlikler meme kanserinin ilk belirtilerindendir. Aylık meme kontrolü yaparken bu tür bir sertlik ile karşılaşırsanız, hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora gidin.
 • Memeler arasında olan büyüklük farkı da meme kanserinin belirtileridir. Yalnız bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, memelerin gelişimi sırasında olan büyüklük farkları değildir. Bazı kadınlarda gelişim süresinde bu tür bir durum olabilmektedir ve bunun sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Sonradan oluşan meme büyüklükleri büyük tehlikeler doğurmaktadır. Böyle bir durum karşısında hemen tedavi olmalısınız.
 • Meme kanserinin belirtileri arasında meme ağrıları da vardır. Birçok kadın meme ağrısı şikayeti ile gittiği doktor kontrollerinde kanser teşhisi ile karşılaşmaktadır. Meme kanseri olan herkesin, bu ağrıyı çekeceği gibi bir durum söz konusu değildir. Kimi kadınlar herhangi bir ağrı hissetmemektedirler. Yine de böylesi bir durum ile karşı karşıya kalırsanız ihmal etmeyin ve bir kontrolden geçin. Ayrıca meme ağrıları adet dönemlerine bağlı olarak da olabilmektedir. Bu konuda dikkatli davranmalısınız.
 • Meme kanserinin belirtilerinin biri de göğüsten gelen kanla karışık sıvıdır. Bu durum tabi ki de hiç normal değildir ve büyük olasılıkla meme kanseri belirtisidir. Bunun yanında meme kanserinin, meme ucunda yanma ya da kaşıntı hissi, meme ucunda pullanmalar gibi belirtileri de vardır.

Meme Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Meme Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bu ve diğer tüm hastalıkları %100 önleyebiliriz diye bir durum asla söz konusu olamaz. Ancak, gerekli olan önlemleri aldığımızda, sağlığımıza dikkat ettiğimizde ve en önemlisi zamanında müdahale ettiğimizde hastalığın oluşmasını engelleyemeyiz belki ama daha hafif bir şekilde ilerlemesinde veya tedavinin olumlu sonuç vermesinde etkili olabiliriz.

 • Meme kanserinden korunmak için ideal kiloda olmaya özen gösterin.
 • Bütün kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden de korunmak için sağlıklı beslenin, alkol ve sigaradan uzak durun.
 • Meme kanserine karşı düzenli olarak meme muayenesi yapın.
 • Sporu bir yaşam tarzı haline getirin. Haftada 75-150 dakika yürüyen bir kadının meme kanserine yakalanma riskinin %18 azaldığı tespit edilmiştir.
 • Mümkünse çocuk sahibi olmayı çok geç yaşlara bırakmayın.
 • Emzirmenin korucuyu etkisi olduğundan çocuğunuzu uzun süreli emzirin.

Meme Kanserinin Tedavisi Nedir?

Meme Kanserinin TedavisiMeme kanseri tedavilerinde birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu uygulamalar, memede oluşan kitlenin yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Bu durumda en etkili olan faktör ise kitlenin yayılım durumudur. Her hastanın memesinde oluşan kitleye bağlı olarak bir tedavi planı uygulanır. Meme kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Kemoterapi; kanser hücrelerini yok etmek için uygulanan bir yöntemdir. Erken teşhis yapıldığı durumlarda kemoterapi ile tedavi mümkündür.

Cerrahi; memeden tümörü çıkarmak ya da daha fazla yayılması durumunda memeyi almak için kullanılan yöntemdir. Birçok meme kanseri tedavisi bu şekilde yapılmaktadır.

Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Erken tanı konulduğu takdirde büyük oranda olumlu yanıt veren bu kanser türünün tam olarak sebebi bilinmemektedir.
Düzenli olarak meme muayenesi yapar mısınız?
Doktor haricinde elle muayenede, meme kontrolünü nasıl yapıyorsunuz?
Çevrenizde bu hastalığı geçiren oldu mu? Olduysa tedavi süreçleri hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Meme kanseri konusunda toplumda farkındalık yaratmak için ne gibi çalışmalar yapılmasını önerirsiniz?Okur Yorumları
 1. Meme kanseri hiç hafife alınacak bir sağlık sorunu değil. Her kadın senede bir kerede olsa rutin kontrollere gitmeli.

 2. Her regl döneminden sonra elle muayene yapıyorum ben, siz de yapın mutlaka arkadaşlar. Evet eskisi kadar korkulacak bir kanser türü değil ama tedbirli olmakta fayda var.