Meşe Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eski uygarlıklarda Zeus'un kutsal ağacı olarak bilinen meşe, Kayıngiller ailesinden bir ağaç türüdür. 400 kadar türü bulunan meşe ağacının kerestesi oldukça dayanıklıdır, pelit adı verilen tohumu ise hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca gemi yapımında, boya imalatında ve mobilya sektöründe de meşe ağacı kullanılmaktadır. Kalsiyum, fosfor ve demir açısından zengin özelliği ile, kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır.

Dünyanın her yerinde yetişen ve yaklaşık 400 çeşidi bulunan meşe ağacı, 20 farklı çeşidi ile de ülkemizde yetişmektedir. Sulak alanları sever. Bu bölgelerde daha iyi yetişmekte ve güneşle direkt temasla değil, gölge sıcaklığında güzel büyümektedir. Palamut adında meyvesi ile sanayi kuruluşlarına hammadde sağlamakta ve pelit adı verilen kısmı ile hayvancılığa katkı sağlayan bir ağaçtır.  Meşe ağacının kendiliğinden görüldüğü ülkelerde süs ağacı olarak değerlendirilmektedir.

Mobilya sektörü için dayanıklı bir malzeme niteliğinde olması, sağlam mobilyaların üretimini sağlamaktadır. Ancak en çok boya sanayisinde kullanılan meşe ağacı, aynı zamanda gemi yapımında da tercih edilmektedir.

Orkide Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre meşe palamudunun kemirgen hayvanlar için oldukça besleyici bir besin maddesi olduğu ortaya çıkmıştır. Geniş dalları sayesinde birçok kuşun da yuva yapmasına olanak sağlayan bir ağaçtır.

Meşe Ağacı Nedir?

Suriye, İran, Afganistan, Lübnan, Pakistan, Yunanistan ve Irak gibi ülkelerin anavatanı olduğu meşe ağacı, farklı türleri ile her mevsim canlılığını koruyan bir ağaçtır. Kayıngiller (Fagaceae) familyasına ait, cins ismi Quercus olan bir ağaç türüdür. Eski inanışlara göre Zeus’un kutsal ağacı olarak kabul edilmiştir. Meşe ağaçlarından oluşan ormanlar diğer ormanlardan pek çok farklı özellikleri bulunur. En ilginç özelliği ise yazların serin, kışların ise ılık bir etki göstermesidir. Aynı zamanda doğal afetlerin önlenmesinde meşe ağaçlarının etkili yönü keşfedilmiş ve meşe ormanlarının çoğalması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Meşe ağacının meyvesi sadece palamut olmayıp, üzerinde oluşan meşe yosunu yağı da sağlık için oldukça yararlı olmakta ve tıp alanında çalışmalarda yer almaktadır.

Meşe Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Meşe ağacı insan sağlığı için faydası büyük olan ve ülkemizle birlikte diğer ülkelerde de oldukça çok olan bir ağaçtır. Özellikle palamudun hayvanların beslenmesi ve yüksek oranda protein içermesinden dolayı oldukça değerli bir ağaç konumundadır. Eski çağlardan beridir günümüze uzanan meşe ağacının varlığı, farklı kullanım amaçlarına sebep olmuş ve eski dönemlerde ekmek ve kahve yapımlarında değerlendirilmiştir.

Benzer İçerik: Huş Ağacı Nedir?

Meşe ağacı yetiştirilmesi için özel bir alan gerektirmeyen ve uygun görülen yerlerde yetiştirilmeye elverişli bir ağaçtır. Bu nedenle yaygın bir şekilde görülme sıklığına sahip olan meşe ağacının da aynı doğrultuda pek çok kullanım amacı mevcuttur. Ancak sulak alanlarda daha elverişli olmasından dolayı, bol yağış alan bölgelerde yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yaklaşık 500 yıl ömre sahip olmakla birlikte boyları 30 metreye kadar ulaşabilmektedir. Meşe ağacı meyvesi palamudun çay olarak kullanım şekli birçok mide ve bağırsak rahatsızlıklarını iyileştirmede etkili olmaktadır. Çocuklarda sık görülen kabızlık ve ishalin giderilmesinde palamut çayının etkisi büyüktür.

Meşe ağacı, ağaçlık alanları seven ve çevresini yeşil görmek isteyenler için yetiştirilmesi en uygun ağaçlar arasındadır. Oldukça geniş çaplı bir ağaç türü olmasından dolayı geniş arazilerde yetiştirilmesi uygun olan meşe ağacı, suyu ve gölgeyi seven bir yapıya sahiptir. Bu sebeple ilk kez meşe ağacı dikilecek olan yerlerde bu özelliklerin olmasına dikkat etmek gerekir.

Meşe Ağacının Türleri Nelerdir?

Dünyanın hemen her yerinde, 400 kadar türü bulunan meşe ağacının, ülkemizde yaklaşık 20 türü yetişmektedir. Ülkemizde yetişen meşe türleri şunlardır;

 • Saplı meşe
 • Sapsız meşe
 • Lübnan meşesi
 • Saçlı meşe
 • Doğu Karadeniz meşesi
 • İspir meşesi
 • Tüylü meşe
 • Macar meşesi
 • İran palamut meşesi
 • Makedonya meşesi
 • Kasnak meşesi
 • Pırnal meşe
 • Kermes meşesi
 • Yalancı tüylü meşe
 • Boz pırnal
 • Anadolu palamut meşesi
 • Mazı meşesi

Meşe Ağacının Faydaları Nelerdir?

Meşe ağacından ziyade meyvesi olan palamudun insan sağlığı için faydaları oldukça fazladır. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı etki gösterdiği için diyabet hastalarının rahatlıkla kullanabileceği bir besin maddesidir. Yüksek miktardaki protein ve karbonhidrat seviyesinden dolayı besleyici özelliğe sahiptir. Fındık ile benzerlik göstermesine karşın palamutta yağ miktarı düşük düzeydedir. Ayrıca mineraller bakımından zengin olduğundan; kalsiyum, demir ve fosfor eksikliği yaşayanların kullanmalarında fayda vardır. B12, B6 ve tiamin vitaminleri de palamut içinde yoğun miktarda bulunan vitaminlerdir.

Okur Yorumları

2 yorum
 1. Merhaba meşe ağaçları içinde faklı bir meşe ağacı var diğer meşe ağaçlarına göre yaprakları biraz daha büyük ismi nedir?

  1. Saplı meşe
   Sapsız meşe
   Lübnan meşesi
   Saçlı meşe
   Doğu Karadeniz meşesi
   İspir meşesi
   Tüylü meşe
   Macar meşesi
   İran palamut meşesi
   Makedonya meşesi
   Kasnak meşesi
   Pırnal meşe
   Kermes meşesi
   Yalancı tüylü meşe
   Boz pırnal
   Anadolu palamut meşesi
   Mazı meşesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler