Nane Limon Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Nane Limon Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Özellikle midemiz bulandığında ya da üşüttüğümüzde annelerimiz hemen nane limon kaynatayım derler. Birkaç dakikada hazırlanabilen ve sadece nane-limon karışımından oluşan çayın mucizevi bir etkisi olduğunu düşünürler. Sizler için hazırladığımız bu yazıda nane limonun nasıl yapıldığı ve faydaları konusunu öğrenerek, büyüklerimizin hiç de yanılmadığını anlayacaksınız.

Yasemin Saygın

Nane limon; kış mevsiminin olmazsa olmazı, şifa kaynağı, hastalıkların çaresi olarak bilinen bitki çaylarından biridir. Bilhassa gribal enfeksiyonlarda sıkça başvurulan bu çay, vücudun C vitamini almasından huzurla uyumasına kadar pek çok ihtiyacını karşılamaktadır. Genellikle sıcak tüketilse de yaz mevsiminde soğuk da içilen nane ve  limon, kurutulmuş ya da taze şekliyle yapılabilir. Bu harika karışım sayesinde hem naneden hem de limondan fayda sağlanır.

Buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinden metabolizmanın hızlanmasına kadar pek çok durumda tüketilen bu bitki çayı, oldukça fazla tercih edilir. Kalori ve şeker yüklü içeceklerin aksine nane limon, zayıflamaya katkı sağlayan şifalı çaylardandır. Tadı kadar kokusu da güzel olduğu için ferahlatarak nefes almayı kolaylaştırır.

[renkbox baslik="Tahin Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/tahin-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/tahin-nedir-nasil-yapilir-kullanim-alanlari-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Çok pratik ve kısa sürede hazırlanan nane limon, organik olan besinler ile hazırlandığında daha faydalı olacaktır. Hangi amaç için hazırlandıysa etkisini daha çabuk gösterecektir. Bu karışımda hem naneden hem de limondan faydalanmak mümkündür.

Nane Limon Nedir? (Nasıl Bir Çaydır?)

Kurutulmuş ya da taze nane yapraklarının demlenmesi ile oluşturulan, üzerine dilim ya da damla limon sıkılarak hazırlanan çaya nane limon adı verilir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan nane limon, asırlardır şifa amacıyla tüketilmektedir.

Vücudun ihtiyacı olan pek çok şeyi içeren bu çay, kışın sıcak yazın soğuk olarak içilebilmektedir. Hem sağlıklı hem de pratik olan bu lezzet, C vitamininden antiseptik yapısına kadar oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir. Enerji ve güç veren nane limon, kişinin dikkat dağınıklığına da çare olmaktadır.

Nane Limon Çayı Nasıl Yapılır?

Yalnızca 10 dakika gibi kısa bir sürede hazırlanan nane limon, kış aylarının olmazsa olmazıdır. Birçok derde şifa olan nane limon yapımı aslında çok kolay ve zaman almayan bir işlemdir. Nane limon çayı yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

 • Bir yemek kaşığı kuru nane
 • Bir dilim limon (kabuklu dilim)
 • Bir çay kaşığı bal

Yapılışı: Bir su bardağı suyu küçük bir cezveye doldurun. İçine kuru naneleri atın. Daha sonra kısık ateşte kaynayana kadar bekletin. Arkasından güzelce yıkadığınız limonun bir dilimini atın. Limonla beraber 2 dakika pişirin. Altını kapattıktan sonra üzerini kapatarak 3 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra nane ve limonu süzün. Sonra bir çay kaşığının ucuyla bal ilave edip karıştırın.

Soğuk Nane Limon Nasıl Yapılır?

Kuru naneye nazaran daha sağlıklı ve etkili olan taze nane, mevsime bağlı olarak bulunduğu için her zaman yetiştirilmez. Bu nedenle çıkıp büyükten sonra güzelce değerlendirilmelidir. Nane limon, her ne kadar kış mevsiminde içilen çaylardan biri olsa da yazın ferahlamak amacıyla da tüketilebilir. Hem limon hem de nane serinletme özelliği bulunan bitkilerdir. İkisi birlikte hazırlandığında hem yaz mevsiminde kaybedilen su ihtiyacını karşılar hem de serinlik sağlar. Bunun için gerekli malzemeler:

 • 10-15 yaprak taze nane
 • 1 adet limon
 • 1 litre su

Yapılışı: Bir limon güzelce yıkandıktan halka olarak dilimlenir. aynı şekilde taze nane yaprakları da iyice yıkanır. Bu ikisi bir litre su içerisine konur ve 10-15 dakika beklemeye bırakılır. Bu karışımı buzdolabında beklemek şartıyla, en fazla altı saat tutarak içebilirsiniz. Vücuttaki toksinleri atmak, sıklıkla idrara çıkarmak gibi faydaları bulunan nane limon içeceği aynı zamanda hücrelerin de yenilenmesine yardımcı olur. Soğuk halde tüketilen nane limon aynı zamanda detoks görevi görmektedir. Detoks diyeti ve ayrıntılarına bu yazımızda değinmiştik.

Nane Limonun Faydaları Nelerdir?

Sıcak veya soğuk şekilde tüketilebilen nane limon çayı, halk arasında genellikle mide sorunlarına ve soğuk algınlığına iyi gelmesiyle bilinir. Ancak bu şifalı bileşimin faydaları sandığımızdan çok daha fazladır. İşte nane limon çayının belli başlı faydalarından bazıları;

 • Nane limon, hastalanmadan tüketildiğinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı direnç kazanmanızı sağlar. Nezle, grip gibi soğuk algınlığına dayalı hastalıkların hafif atlatılmasını kolaylaştırır. Özellikle boğaz ağrısı ve burun akıntısı sorununu kolaylıkla ortadan kaldırır.
 • Nane limon çayı, astım gibi nefes alma sorununa dayanan hastalıklara birebirdir. Nefes açıcı ve ferahlatıcı özelliği vardır.
 • Vücudun su kaybını aza indiren nane limon, ihtiyaç duyulan sıvı dengesini sağlar.
 • Potasyum, demir, magnezyum içerir. Bunun yanında C ve A vitamini içerir.
 • Kilo vermek isteyenler için oldukça yardımcı olan nane limon, iştah kesici özelliğe sahiptir. Bir bardak tüketildiğinde en az 3 saat tok tutacaktır.
 • Kabızlık kaynaklı karın ağrısına iyi gelir. Dolayısıyla boşaltım sistemini rahatlatır.

Nane Limonun Mideye Faydaları Nelerdir?

Nane limon, midede meydana gelen spazmları engellediği için faydalı kabul edilmektedir. Bununla beraber üşütmeden en kolay etkilenen organlardan biri olan mide, bulantı ve kusma tepkisi gösterebilir. Kusmayı kesebilmek için bir bardak nane limon tüketilebilir.

[renkbox baslik="Dereotu Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/dereotu-kuru-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/dereotu-kuru-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Mide, gaz sancısı nedeniyle ağrıdığında, bir bardak nane limon içilirse gaz dağılacaktır. Bunun yanında bir bardaktan fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir. Aksi halde midede bulunan asit oranını artırarak yanmaya neden olacaktır.

Nane Limonun Yan Etkileri Nelerdir?

Her bitkinin aşırı kullanımı gibi nane limonun da aşırı tüketimi zararlıdır. 1,5 ay boyunca devamlı tüketilen nane limon çayı, mide problemleri yaratmaya başlar. Özellikle asidik bir yapıya sahip olan nane, limon ile birleşince midenin gaz ve asit sorunu yaşamasına neden olur. Her gün bir bardaktan fazla tüketilen nane limon, metabolizmayı hızlandırdığı için ishale neden olabilir.

Şifalı bitkiler yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu şifalı bitkilerden biri olan nane; taze olarak salatalarda, baharat olarak yemeklerde veya kurutularak çaylarda kullanılmaktadır.
Nane ve limonu kaynatarak mı yoksa soğuk suya ekleyerek mi tüketmeyi seviyorsunuz?
Nane limon çayının mide bulantılarını gerçekten geçirdiğine inanıyor musunuz?
Bu tür şifalı karışımları çok sık yapar mısınız? Bir tane tarifinizi bizimle paylaşır mısınız?Okur Yorumları
 1. Annelerimizin her hastalığa şifa olduğunu sandığı karışım :))