Noel Baba Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Noel Baba Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Tüm dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bir Lykia kenti olan Patara'da 3. yy'da dünyaya gelmiştir. Çeşitli efsanelerle çocuklara anlatılan ve yeni yıla hediyelerle uyanma heyecanı yaratan bir ikon haline gelmiştir. Bu yazımızda size Noel Baba kimdir? Nasıl ortaya çıktı? Efsaneleri nelerdir? gibi sorularınıza ve daha fazlasına cevap vereceğiz.

Erkan Karaca

Elfleri ile beraber çocuklara oyuncak yaptığına ve bu oyuncakları Noel gecesi dağıttığına inanılan efsanevi kişiye Noel Baba adı verilmektedir. Oldukça eski dönemlerde yaşamış din adamlarından biri olan Noel Baba, Noel arifesinde tüm çocukların heyecanla beklediği geleneklerden biri haline gelmiştir.

O gece yılbaşı ağacının altına hediye bırakması beklenen Noel Baba, eve çatıdan gizlice girerek hediyesini bırakır ve döner. Yetişkinlerden çok çocukların inandığı bu efsane yeni yıla daha heyecan dolu girmeyi sağlamaktadır. Öncelikle Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede ve Hristiyan dünyası tarafından bilinen Noel Baba, 20 ve 21. yüzyıllarda çok daha yaygın bir hal almıştır.

[renkbox baslik="Noel Baba Kilisesi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/noel-baba-kilisesi-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/noel-baba-kilisesi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tüm dünyada kutlanan yılbaşında Noel Baba kostümleri giyen pek çok insan farklı etkinliklerle çocuklara oyuncaklar dağıtmaktadır. Noel Baba uzun süre önce ölen bir din adamı olsa da bugün pek çok küçük çocuk büyüyene dek varlığına inanmaktadır. Bu nedenle her Noel gecesi dileklerini ve istedikleri hediyeleri beklemektedir.

Noel Baba Kimdir?

Noel Baba Kimdir?

Akdeniz’in kıyısında yer alan bugün Demre olarak bilinen Patara’da dünyaya gelen Noel Baba, M.S 300’de doğmuştur. Zengin bir ailede büyüyen Nicholas, etrafına devamlı enerji yayan herkes tarafından sevilen bir insandır. Babası öldükten sonra tüm mal varlığını yardım işlerinde harcayan Nicholas, cömertliği ile pek çok diyardan duyulur tanınır olmuştur.

Avrupa’da Santa Claus olarak tanınan Noel Baba, yardımcı kişiliği ve dine yatkınlığı ile zamanla Aziz Nicholas adı ile anılmaya başlanmıştır. Hayatı hakkında detaylı bilgiler sunulmasa da sonradan ortaya çıkarılan dini kitaplarda gök tarafından hediye edildiği belirtilmiştir.

Noel Baba'nın Hayatı

Noel Babanın Hayatı

Akdeniz kıyılarında yer alan Patara’da dünyaya gelen Nicholas, hayatına dair pek az bilginin olduğu din adamlarından biridir. Milattan sonra 3. yüzyılda doğan Noel Baba, kişiliği ve örnek teşkil eden insanlığı ile pek çok bölgeye namı yayılmış kişidir. Döneminde Likya’nın en büyük liman kenti olan Patara’da zenginlik içinde yaşayan Nicholas, papaz olduktan sonra şehirden ayrılarak gezintiler yapmaya başlamıştır.

Her ne kadar karlı, kızaklı bir efsane haline gelse de Noel Baba’nın doğup büyüdüğü yer karlı bir ülke değildir. Bunun yanında gezdiği ülkeler de çoğunlukla Akdeniz ülkeleridir. Filistin ve Mısır’a seyahatler düzenleyen Nicholas, adına efsaneler, hikayeler düzenlenmiş kişiliklerden biridir. Hayatını dinine düşkün bir piskopos olarak geçiren Aziz Nicholas’ın ölüm günü net bir şekilde bilinmese de Hıristiyanlar tarafından 6 Aralık olarak kabul edilmektedir.

Noel Baba Nasıl Karikatür Oldu?

Noel Baba Nasıl Karikatür Oldu?

Hayatının tamamını sıcak ülkelerde geçiren Noel Baba, hiçbir zaman soğuk, karla kaplı ülkelere gitmemiştir. Hayatı boyunca belki hiç kar görmeyen Aziz Nicholas, hayatını Akdeniz bölgesinde geçirmiştir. Ren geyiklerinin olması, karla kaplı bir ülkesinin olması tamamen efsane temelli imajlardır. Ölümünün arkasından pek çok efsaneye konu olan Aziz Nicholas, 1800’lü yıllardan sonra bugünkü imajını oluşturmaya başlamıştır. Yapılan çizimler, kıyafetler ve inanılan efsaneler doğrultusunda üzerinde çalışılmış bir kişi olarak tarihe kazınmıştır.

Avrupa’da Santa Claus, Akdeniz’de Aziz Nicholas olarak anılan Noel Baba, zaman içinde farklı şekillerde anılsa da bugünkü halini karikatürist Thomas Nast’ın çizimleriyle almıştır. 1863 yılında Harper’s Weekly dergisinde ilk kez yayımlanan çizimlerinin ardından hafızalarda yer eden ve birden ünlenen Noel Baba o günden itibaren bu çizimler ile anılmaktadır. Çizimlere ilham kaynağı olan ise şair Clement Clarke Moore’nin Aziz Nikola’nın Ziyareti ve Noel’den Önceki Geceydi isimli şiirleridir.

En çok sevilen ve son detayları barındıran çizimler ise Haddon Sundblum çizimleridir. 1931’de Coca Cola için hazırlanan çizimlerde şişman, beyaz sakallı, sevecen, kırmızı kıyafetli çizilen Noel Baba son halini bu çizimle almıştır.

Noel Baba Nasıl Piskopos Oldu?

Noel Baba Nasıl Piskopos Oldu?

Küçüklüğünden itibaren efsaneler ve mucizeler yaratan kişi olarak kabul edilmiştir. Yaptığı iyiliklerle herkes tarafından sevilen Nicholas bu nedenle zaman zaman çevre kentlere de ziyaretlere gitmiş yardıma ihtiyacı olan herkesle ilgilenmiştir. Yaptığı gezintilerden birinde yolu Myra’ya düşen Nicholas, o gün piskopos olacağının bilincinde değildir.

Myra, Patara’nın komşu şehirlerinden biridir. Henüz yeni ölen piskoposlarının yerine ise birine karar verilememiştir. Alınan kararla kilise kapısından giren ilk kişinin piskopos olması konusunda anlaşılmıştır. Henüz gün aymadan daha kimse uyanmadan kapıdan giren kişi ise Nicholas olmuştur. Piskopos olmak için farklı bir şehirden gelen Nicholas’ın adı artık Aziz Nicholas olmuştur.

Noel Baba Geleneği Nedir?

Noel Baba Geleneği Nedir?

6 Aralık gecesi öldüğüne inanılan Aziz Nicholas’ın 6 Aralık ile 1 Ocak arasında yası tutulmaktadır. Tüm kiliselerde ilahiler okunmakta, ölümünün arkasından duyulan üzüntü dile getirilmektedir. Aziz Nicholas’ın varlığını Noel Baba olarak kabul eden Hristiyan dünyası, yılbaşı gününe dek tüm meydanlarda Noel Baba kostümü giyen kişilerle fotoğraf çekilir, küçük çocuklar istedikleri ne varsa onun kulağına fısıldar.

[renkbox baslik="Saint Pierre Kilisesi Hakkında Bilgiler; Nerededir? Mimarisi ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/saint-pierre-kilisesi-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/03/saint-pierre-kilisesi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

İskandinav ülkeleri, Rusya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın hemen her yerinde aynı tabloyla karşılaşılır. Geleneğe göre 6 Aralık sonrası yavaş yavaş yılbaşı ağacı oluşturulur. Üzeri süslenir. Sonrasında bir şömine ya da yılbaşı ağacının üzerine birbirinden renkli, büyük çoraplar asılır. Noel arifesinde çocuklar gelecek hediyelerin heyecanıyla erkenden uyur. Yeni yıla uyandıklarında ya bıraktıkları çoraplarda ya da yılbaşı ağacının altında hediyeyi görürler.

Noel Baba’nın Mucizeleri

Noel Baba’nın Mucizeleri

Henüz çok küçük bir bebekken yıkılan evinin altından hiçbir zarar görmeden kurtulan Nicholas ilk mucizesini bu şekilde göstermiştir. Hayatı boyunca birçok mucize yaratmış, pek çok zalim yöneticinin zulmünü önlemiştir. İmparator Konstantinos’un rüyasına girerek haksızlıkla öldürdüğü kişiler için acı çekeceğini dile getiren Aziz Nicholas, bu rüya sonrası İmparator Konstantinos’un zulmünün önüne geçmiştir. Hac için Kudüs’e gittiğinde batmakta olan bir gemiyi fark eden Aziz Nicholas, dualarıyla gemiyi kurtarmış, üstelik ölen bir denizciyi de bu esnada diriltmiştir.

Noel Baba, Hristiyanların bir figürü olsa da tüm dünyada çocukların inandığı, büyüklerin kutlamaları eğlenceye çevirdiği bir figür haline gelmiştir.
Noel Baba geleneğine uygun neler yapıyorsunuz?
Çocuklarınıza hiç Noel Baba hikayesi anlattınız mı?
Siz de yılbaşı ağacı kuruyor ve hediyeler alıyor musunuz?
Noel Baba geleneğini uygulamanın dinimizi suistimal ettiğini düşünüyor musunuz?
Dinimizle ilgisi olmayan Noel Baba'yı yine de eğlenceli bir gelenek olarak uyguluyor musunuz?Okur Yorumları
  1. Yılbaşında ben hediye alınmasından yana çokta olumlu bakmıyorum. Ama yinede sevdiklerimiz hediye aldığı için ben de almak zorunda kalıyorum.