Ödem Nedir? Nasıl Oluşur? Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Ödem Nedir? Nasıl Oluşur? Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Özellikle orta yaşlı teyzelerimizden sık sık duyarız bu ödem kelimesini. Vücudum ödem yapmış, ayaklarım şiş, aslında o kadar ağır değilim de tartıda ödemden öyle fazla çıktım gibi sözleri eminim duymuşsunuzdur. Aslında ödem bir sağlık problemidir ve ihmal edilip, tedavi yapılmazsa daha başka hastalıklara davetiye çıkarır. Şimdi ödem kavramını daha yakından tanımanızı sağlayacak bir yazıyı sizlerle paylaşalım.

Yasemin Saygın

Birçok kişi tartıda çıkan fazla kilolarını, şişkinliklerini ödeme bağlar. Ellerde ayaklarda sebepsiz yere şişmeler oluyorsa kısa süreler içinde kilonuz çok sık düşüp yükseliyorsa ödem ile karşı karşıyasınız demektir. Büyük bir kesim ödem olayını pek önemsemez ama ödem bazen birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Kesinlikle ihmal edilmemeli ve takibi yapılmalıdır. Eğer bu ara ara olmaktan çıkıp sürekli görülüyorsa durum daha riskli olabilir.

İnsan bedeninin %65 ila 70’i sudan meydana gelir. Hücrelerin her biri içinde su bulunur ama bu sıvının hücre dışına çıkması büyük sorun demektir. Ödemden korunma için su ile tuz tüketimi dengesini korumalısınız.

[renkbox baslik="Aft Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/aft-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/aft-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet][/renkbox]

Bir tanesinin az ya da çok olması vücudun dengesini bozacaktır ve ödem görülecektir. Ödemden kurtulmak için günümüzde birçok bitkisel alternatif bulunur. Çeşitli bitki çaylarını ödemden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Ödem Nedir?

Ödem Nedir?Hücre içindeki sıvının dışarıya çıkması ve cilt altında birikmesi ödem olarak tanımlanır. Tuz-su dengesinin bozulması ödemin temel nedenlerindendir. Dışarıdan gözlemlenebilen ödemlerde vücutta ortalama 3 litre su tutulduğuna işaret eder. Kilo artışı ve ellerde, ayaklarda şişmeler ödemin en sık görülen belirtileridir. Ödem gözle görülebilir bölgelerde olabileceği gibi kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, bağırsak hatta beyinde bile görülebilir. Kadınlarda ise adet dönemi öncesi ödem gözle görülür derecede fark edilir.

Ödem Neden Olur (Nasıl Oluşur)?

Ödem Neden Olur (Nasıl Oluşur)?Ödem vücutta su ve tuz dengesi korunamadığı zamanlarda, cilt dokusunun alt kısmında sıvı birikmesi yoluyla oluşur. Oluşan sıvı kısa zaman içinde birikir ve cilt dışarıdan giderek şişmeye başlar. Genellikle hücre içinde bulunan sıvının, hücre dışına akması yoluyla meydana gelir. Vücudun birçok yerinde görülebilir.

Ödemin Belirtileri Nelerdir?

Ödemin Belirtileri Nelerdir?

 • Göz kapaklarında şişmeler görülebilir. Göz kapakları gözün üstüne düşmüş gibi aşırı derecede şiş olabilir.
 • Ayaklarda şişlikleri, gözle görebilirsiniz. Ayakkabılarınızı, terliklerinizi giyerken zorluk çekmeniz net bir belirtidir.
 • Ellerdeki şişmeler de gözle görülür ama her zaman taktığınızın yüzüğünüzün parmağınızdan geçmemesi ya da çıkmaması kesin bir belirtidir.
 • Tartıda 2-3 kilo kadar fazla çıkabilir. Kısa süre sonra tekrar eski kilonuza dönebilirsiniz.
 • Şiş olan bölgelere parmağınızı bastırdığınızda bir süre parmak izinizi görebilirsiniz. Sonradan cilt eski haline döner.

Ödemden Korunma Yolları Nelerdir?

Ödemden Korunma Yolları Nelerdir?Kilonuzu korumanız ve ideal kilonuza ulaşmanız cilt altında ödem oluşmasının önüne geçer.

 • Su tüketimine dikkat etmeli ve tuz tüketimini unutmamalısınız. İkisinin dengesinin bozulmaması önemlidir. Ne fazla su ne fazla tuz.
 • Egzersiz programı belirleyin ve programınıza günlük olarak uyum sağlayın. Hareketlilik hücreleri harekete geçirir.
 • Tuzu tamamen kesmek çözüm değildir. Azaltın ama kesinlikle tamamen sonlandırmayın. Tuz tercihinizi markette satılan ince tuzlar yerine, doğal kaya tuzlarından yana yapın.
 • Protein, karbonhidrat, yağ asitleri bakımından dengeli beslenmeye özen gösterin. Vücudun dengesinin bozulması ödeme neden olabilir.
 • Alkol, asitli içecekler, sık kafein almak ödemin tetiklenmesinde etkilidir. (Asitli içeceklerin diğer zararlarını görmek için tıklayın.) Bunların yerine su, bitki çayları ve ayran gibi sağlıklı içecekler tüketin.

Ödemin Tedavisi Nedir?

Ödemin Tedavisi Nedir?

 • Ödem tedavisi için ilaç kullanıyorsanız; mutlaka destek olarak potasyum alın. Doktorunuz bu tür ilaçlar verdiyse potasyum bakımından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz. Potasyum, ödem azalmasında etkili bir maddedir.
 • Ananas, nar, armut gibi meyveler ödem söktürmede etkilidir. Makul miktarlarda tüketebilirsiniz. Kırmızı meyveler grubuna giren narın daha birçok faydası bulunmaktadır.
 • Sebzelerden salatalık, maydanoz, kabak ve bu sebzelerin suları ödemin giderilmesini sağlar.
 • Bitki çaylarından ödem atmak için faydalanabilirsiniz. Bu aşamada yardımınıza koşacak bitki çayları; yeşil çay, mısır püskülü, tarçın, defne yaprağı, adaçayı, kiraz sapı ve ısırgan otu gibi çayları günde 2 fincana kadar tüketebilirsiniz.
Okur Yorumları
 1. Ayaklardaki Ödem o kadar yabana atabilecek bişey değildir. Bildiğim ve duyduğum kadarıyla kalp yetmezliğine yol açıyor. Bu hastalıpa hafife almadan doktorunuza basvurun.