Okaliptus Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Okaliptus Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Mersingiller familyasından olan okaliptus ağacına ve faydalarına daha önce değinmiştik. Şimdi de bu ağaçtan elde edilen yağın özelliklerinden ve sağlığa olan faydalarından bahsedeceğiz. Özellikle solunum yolları enfeksiyonlarında tedaviye destek verici olan okaliptus yağı, daha birçok alanda kullanılan doğal bir üründür. Okaliptus yağının nasıl kullanıldığına ve yararlarına sizin için hazırladığımız yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Okaliptus Mersingiller ailesine dahil olan oldukça faydalı bir ağaç türüdür. Anayurdu Avustralya olmakla beraber okaliptus ülkemizde de özellikle Akdeniz kıyılarında yetişebilmektedir. Okaliptus yağı ise okaliptus ağacından elde edilen oldukça güzel kokulu ve faydalı bir yağ olarak bilinmektedir. Ömründe okaliptus bitkisini görmemiş kişilerin bile farkında olmasalar dahi okaliptusun kokusuna ve aromasına çevrelerindeki birçok madde dolayısı ile bağışıklıkları vardır.

Bunun nedeni okaliptusun güzel ve ferahlatıcı aroması nedeni ile kozmetikte, parfümeride, kimyasal temizlik malzemelerinde ve hatta ilaçlarda dahi kullanılabilir nitelikte olmasıdır.

[renkbox baslik="Geven Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/geven-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/geven-otu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Okaliptusun hoş kokusuna ek olarak iyileştirici yapısı da tıpta etkin olarak kullanılışını açıklar niteliktedir. Okaliptus direkt olarak veya seyreltilip farklı maddeler ile birleştirilerek kullanılabilmektedir. Okaliptus ağacı hakkında oldukça kapsamlı bir yazıyı daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Okaliptus Yağı Nedir?

Okaliptus Yağı Nedir?Okaliptus suyu oldukça fazla seven hatta bu özelliği dolayısı ile bataklıkların kurutulması amacı ile dahi kullanılan bir bitkidir. Bu nedenle genellikle çok yağış alan ılıman yerlerde büyür ve boy uzaması çok hızlı olan, en uzun ağaçlar arasında gösterilmektedir. Okaliptus ağacından elde edilen bir yağ olan okaliptus yağı birçok alanda kullanılmaktadır. Okaliptusun dolayısı ile de okaliptus yağının anavatanı Avustralya olarak bilinmektedir. Okaliptus yağının birden çok faydaları olmakla beraber bilinen en büyük etkisi, solunum yolları enfeksiyonları ve öksürük tedavisinde görülmektedir. Yine sinüzit ve geniz akıntıları tedavilerinde de okaliptus kullanımının olumlu etkiler yarattığı araştırmalar sonucu kanıtlanmış niteliktedir.

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?Okaliptus yağı birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Kullanım şekli seçilirken ne amaç ile kullanılacağı öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gereken faktördür. Okaliptus yağının dahili ve harici kullanımı mümkündür. Dahilen kullanılmak istendiğinde bir fincan su içerisine beş damla kadar okaliptus yağı damlatılarak içilebilir. Suyun ılık olması yağın etkisini daha hızlı göstermesini sağlayacak bir faktördür. Buna ek olarak, tadı fazla acı bulunursa bal ile tüketilebilmektedir. Harici kullanımda ise özellikle aromaterapi özelliği nedeni ile masajlarda kullanımı büyük oranda rahatlık ve fayda sağlamaktadır. Bir diğer seçenek ise buhar banyosu şeklinde tüketilmesidir. Sıcak suyun çerisine bir miktar okaliptus yağı damlatılarak bir havlu yardımıyla yoğun şekilde solunması yeterlidir.

Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir?Okaliptus yağı tıpkı ağacı gibi oldukça yoğun miktarda antiseptik özelliğe sahiptir. Bu sayede harici kullanımlarında özellikle saç derisi gibi bölgelerde tüm bakteri ve mikroorganizma oluşumlarını engellemektedir. Buna ek olarak bilinen en büyük yararı; solunum yolları enfeksiyonunda, astım, sinüzit ve bronşitte görülmektedir. Göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü etkileri vardır.

Tıbbi faydalarını ve iyileştirici etkilerinin yanı sıra okaliptus yağı aynı zamanda iyi bir saç bakım malzemesi olma özelliğini de taşımaktadır. Antiseptik yapısı nedeni ile saç derisindeki bakterileri yok eder ve kepek oluşumunu engellediği gibi, sağlıklı ve daha hızlı uzayan saçlara kavuşmanızı sağlar. Okaliptus yağı, badem yağı ve doğal zeytinyağı karıştırılarak hem basit hem düşük maliyetli bir saç maskesi hazırlamanız mümkündür. Maskenin düzenli olarak haftada iki kez uygulanması çok daha sağlıklı saçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Okaliptus Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Okaliptus Yağının Yan Etkileri Nelerdir?Okaliptus yağının kullanımında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar söz konusudur. Öncelikli olarak okaliptus yağı seyreltilmemiş hali ile kesinlikle deri ile temas ettirilmemeli veya ağız yolu ile alınmamalıdır. Bu hallerde zehirleyici ve tahriş edici etkisi olabilir. Bir diğer önemli nokta hamile ve emziren kadınlar için geçerlidir. Bu dönemlerde okaliptus yağı kullanımı tavsiye edilmez. Buna ek olarak böbrek, karaciğer ve kalp rahatsızlığı olan kişiler de doktorlarının fikrini alarak kullanmalıdır.

Okur Yorumları