Özgürlük Anıtı (Heykeli) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Özgürlük Anıtı (Heykeli) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Dünyanın en tanınmış yapıtlarından, ABD'nin de sembollerinden biri olan Özgürlük Anıtı veya Özgürlük Heykeli'nin hikayesini hiç merak ettiniz mi? Sitemizin Gezi Rehberi kategorisinde yer alan bu yazıda sizlere Özgürlük Heykeli'nin nerede olduğundan, tarihçesinden ve bilinmeyen bazı yönlerinden bahsettik.

Erkan Karaca

Amerika Birleşik Devletleri’nin sembollerinden biri olan Özgürlük Anıtı’nın, bugün dünyadaki birçok insanın bilmediği bir hikayeye sahip olduğu iddia edilmekte. Heykel, aslında 19. yüzyılda Osmanlı topraklarının sınırları içinde olan Mısır’a dikilmek üzere yapılmıştır. Bu amacından saparak türlü hadiseler geçiren Özgürlük Anıtı, Amerika’ya ulaşmıştır. Heykel ile ilgili en şaşırtıcı iddia ise parasının yarısından fazlasını dönemin padişahı Sultan Abdülaziz’in ödemiş olmasıdır.

1880’li yılların içinde Fransa’da yapılan Özgürlük Heykeli, Süveyş Kanalı projesinde kullanılacaktır. Firavun kıyafeti giyen bir kadın elinde meşale tutarak Asya’nın ışığını temsil edecektir. Mısır’a gönderilmesi gereken heykel, Fransa’nın Amerika ile olan dostluğunun taçlandırılması için  Amerika’ya gönderilir. Üzerinde birkaç değişiklik yapıldıktan sonra New York adacıklarından birinin üzerine dikilir. 28 Ekim 1886 yılında Özgürlük Anıtı adı ile heykelin açılışı yapılır.

[renkbox baslik="Halikarnas Mozolesi (Kral Mausollos’un Mezarı) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/halikarnas-mozolesi-kral-mausollosun-mezari-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/halikarnas-mozolesi-hakkinda-bilgiler-1.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tüm bu iddialar bazı araştırmacılar tarafından doğrulansa da bazıları tarafından inkâr edilmektedir. Her ne sebeple yapılmış olursa olsun 1886 tarihinden beri New York’un en gösterişli anıtı olma özelliği taşımaktadır. Yapımı 1884 yılında tamamlanan ancak New York’a gelirken parçalanan heykel, 1885 yılında tamamen hazır olmuştur. Bir yıl sonra da ziyaretçilere açılmıştır. Özgürlük Anıtı’nın boyu yaklaşık 93 metredir. Amerika Birleşik Devletleri’nin 100. kuruluş yılının hediyesi olarak Fransa tarafından armağan edilmiştir.

Özgürlük Anıtı (Heykeli) Nerededir?

Özgürlük anıtı, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrinde Liberty Adası üzerinde yaklaşık 1886 yılından beri yer almaktadır. Anıtsal bir heykel aynı zamanda gözlem evi olan Özgürlük Anıtı, Amerika’nın sembollerinden biridir. Heykeli her yıl yaklaşık 3 milyon turist ziyaret etmektedir.

Ziyaret edilmek istendiğinde Liberty Adası'na feribot ile gidilir. Heykele merdivenler yardımıyla çıkılabilmektedir. Taç kısmında yaklaşık 15 kişi yan yana durabilir. Özgürlük Anıtı’nın bu kadar çok ziyaretçi ağırlamasının sebebi ise New York’un eşsiz manzarasını izleme fırsatı sunmasıdır.

Çocukluğumuzdan bu yana Amerika denince akla ilk gelen sembollerden biri olan bu yapı, aynı zamanda dünyanın da en önemli ikonlardan biridir. Bir elinde meşale tutan bu tanrıça, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yıldönümünde Amerika'ya hediye edilmiştir.

Özgürlük Anıtı'nın Mimarisi

Sağ elinde meşale sol elinde hitabe tutan Özgürlük Anıtı, kaidesi ile birlikte yaklaşık 93 metre uzunluğa sahiptir. Yapımında kullanılan malzemeler ise bakır ve çeliktir. Rengi yeşil olan heykeli, başında taç ve elinde meşale tutan bir kadın oluşturmaktadır. Heykeli yapan sanatçı ise ünlü Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi’dir. Heykelin daha sonra değiştirilme aşamasında, ünlü heykeltıraşa Eyfel Kulesi mühendisi Gustave Eiffel de yardım etmiştir.

Hitabe üzerinde, bağımsızlık bildirgesinin tarihi olan 4 Temmuz 1776 ifadesi yer almaktadır. Heykelin başında bulunan taç ise 7 sivri uca sahiptir. Bu 7 sivri uç; 7 ayrı kıtayı başka bir değişle 7 ayrı denizi simgelemektedir. Özgürlük Anıtı 1884 yılında tamamen bitirilmiştir. Taşınması ve nakledilmesi sorun olduğu için 1885 yılında yaklaşık 350 parçaya ayrılarak İsare isimli gemi ile New York’a getirilmiştir. 4-5 ay gibi bir süre içinde heykel yeniden birleştirilmiş, açılış ile ziyarete hazır hale getirilmiştir.

Heykelin ağırlığı 225 tondur. Aslında bakır ve çelikten yapılmasına rağmen zaman içerisinde oksitlendiği için rengi yeşile dönüşmüştür. Dünyanın birçok noktasında ABD'nin simgesi olan bu ikonun irili ufaklı kopyaları bulunmaktadır. Amerika'ya gidenler, New York şehrindeki bu muazzam yapıyı ziyaret etmeden dönmemelidir.

Özgürlük Anıtı'nın Tarihçesi

Birçok tarihçi tarafından Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz tarafından yaptırıldığı iddia edilen Özgürlük Anıtı, her ne sebepten olursa olsun Amerika Birleşik Devletleri'ne 100. yıl armağanı olarak hediye edilmiştir. Heykel ilk olarak Süveyş Kanalı inşası için imzalanan anlaşma sebebiyle, Port Said Limanı'na yerleştirildi. Bu nedenle de heykelinin masraflarının bir kısmı Osmanlı Devleti padişahı Sultan Abdülaziz tarafından ödendi. Ancak daha sonra halktan gelen tepki nedeniyle heykel buraya dikilmekten vazgeçildi. Mısır'a gönderilmesi planlandı.

Fakat heykel buraya da dikilmedi ve bir depoda bekletildi. Aradan yıllar geçti, Fransa ABD ile ilişkilerini düzeltmek adına bir hediye sunmak istedi. Heykel üzerinde bazı değişiklikler yapıldı ve bir yıl çalışmanın sonunda, 214 sandık içerisinde, 350 parçaya bölünerek New York'a ulaştırıldı. Rivayete göre heykele, Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer'in eşi, Eugenie Boyer modellik yapmıştır.

Yaklaşık 1884 ile 1886 yılları arasında tamamlanan heykel açıldıktan sonra ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. O günden itibaren olduğu yerden hiç kıpırdatılmadı. 1984 yılındna bu yana ise UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Peki, bu heykelin şekli, tanrıçanın elinde tuttuğu meşale ne anlam ifade ediyor? Özgürlük Tanrıçası'nın sağ elinde tuttuğu meşale aydınlanmayı simgelerken, buradan çıkarak yayılan ışıkların özgürlüğe giden yolu sembolize ettiği söylenmektedir. Sol elinde tuttuğu kitapta ise Romen rakamlarıyla Amerika'nın bağımsızlık günü olan 4 Temmuz 1776 yazmaktadır.

Kuzey Amerika'daki 13 İngiliz sömürgesinden gelen delegeler tarafından hazırlanan bağımsızlık bildirgesi, 4 Temmuz 1776 tarihinde imzalanmıştır. Bu tarihten sonra Büyük Britanya'dan ayrılan Amerika Birleşik Devletleri bağımsız bir cumhuriyet kurduğunu ilan etmiştir.

[renkbox baslik="Kız Kulesi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/kiz-kulesi-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/kiz-kulesi-hakkinda-genel-bilgiler.jpg" renk="turuncumavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Heykelin başı, 1978 yılında Paris'te yapılan Dünya Fuarı'nda sergilenmiştir. Bazı kaynaklar model olarak ünlü dikiş makinesi markası Singer'in kurucusunun eşi Eugenie Boyer'in kullanıldığını söylerken, bazıları ise Roma Tanrıçası Libertas'ın kullanıldığını yazmaktadır. Heykelin elinde tuttuğu meşale 1984 yılında yenilenmiş ve yanan kısmı bakır üzerine altın kaplama olarak yapılmıştır.

Gelelim Özgürlük Anıtı hakkında çok fazla insanın bilmediği bazı ilginç bilgilere;

  • Anıt üzerine yılda ortalama 600 defa yıldırım düşmektedir.
  • Özgürlük Heykeli'nin bulunduğu yer olan Liberty Adası'nda sadece bir ailenin yaşadığı bilinmektedir.
  • Eyfel Kulesi'nin tasarımcısı olan Gustave Eiffel, aynı zamanda Özgürlük Heykeli'nin de tasarımcısıdır.
  • Birçok ülkede kopyası bulunan anıtın en başarılı replikaları; Tayvan, Çin, Brezilya, Pakistan ve Malezya'da yer almaktadır.
  • Heykel en başta bir deniz feneri olarak kullanılması amacıyla tasarlanmıştır. Fakat daha sonra bu fikirden vazgeçilmiştir.
  • Heykelin kaidesiyle yapıldığı dönemde 500 bin dolar harcanmıştır.
  • Heykeli yapan sanatçının, yüz kısmında annesinden esinlendiği iddia edilmektedir.
  • Zincirlerini kırmış şeklinde tasvir edilen kadın figürü zulüm ve kölelikten kurtularak, ileriye doğru adım atmayı simgeler.
  • Geleneksel kıyafetleri içerisinde, Müslüman bir kadını tasvir ettiği şeklinde söylentiler de bulunmaktadır. Bu söylentiler aslında Osmanlı Devleti tarafından yapıldığı yönündeki iddiaları kuvvetlendirir niteliktedir.
ABD’nin simgesi olan Özgürlük Heykeli, New York kentinde yer almaktadır. Dünyanın en önemli ikonlarından biri olan eseri, her yıl milyonlarca insan ziyaret etmektedir.
Özgürlük Heykeli'ni gördünüz mü? İzlenimlerinizi paylaşır mısınız?
Bu yapının Osmanlılar tarafından yapıldığı iddiaları hakkındaki düşünceniz nedir?
Anıtın hikayesinde sizi en çok etkileyen kısım neresi oldu?Okur Yorumları
  1. Filmlerden neredeyse hepimizin tanıdığı bu anıt birebir çıplak gözle görülmeden gerçekten anlaşılamaz. Gerçekten bir heykel bir şehri nasıl temsil edebilir göreceksiniz.