Palmira Antik Kenti Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Palmira Antik Kenti Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Palmira Antik Kenti, Arapların değimiyle Tedmur, Suriye'nin Humus sınırları içerisinde yer almaktadır. UNESCO tarafından en önemli kültürel miraslardan biri kabul edilmektedir. Palmira Antik Kenti ünlü ticaret yolu olan "İpek Yolu" üzerinde olduğundan, tüccarların uğrak yeri olmuştur. Bu yazımızda size Palmira kentinin nerede olduğunu, tarihini ve kültürel detaylarını anlatacağız.

Yasemin Saygın

Suriye’nin Humus sınırları içinde yer alan Palmira, UNESCO tarafından dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri olarak ilan edilmiş bir antik kenttir. Özellikle son günlerde adı sıkça duyulan Palmira, Orta Doğu kültürünün en önemli değerleri arasında yer almaktadır.

Suriye’nin başkenti olan Şam şehrine 215 kilometre uzaklıkta, Humus valiliğinin ise 155 kilometre doğusunda yer almaktadır. Palmira Antik Kenti'ne aynı zamanda Çölün Gelini ya da Tedmür isimleri de verilmiştir. Romalılar ise bu antik kente Palmira Şehri adını vermiştir. Bu bölgede yapılan arkeoloji çalışmalarında pek çok arkeolog söz konusu vahada yerleşimin M.Ö. 7500 yıl öncesine dayandığı konusunda hem fikir olmuşlardır.

[renkbox baslik="Aspendos Antik Kenti (Tiyatrosu) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi
" link="https://bilgihanem.com/aspendos-antik-kenti-tiyatrosu-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/05/aspendos-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Palmira Antik Kenti'nin tarihi "İpek Yolu" üzerinde bulunması ise yol üzerinden geçen kervanların burada konaklamalarına neden olmuştur. Önce Hititlerin hakimiyeti altında bulunan Palmira, sonrasında Büyük İskender ve Romalıların egemenliği altına alınmıştır.

Palmira Antik Kenti Nerededir?

Palmira Nerededir?

Suriye ve Orta Doğu’nun en önemli kültürel miraslarından biri sayılan Palmira, aynı zamanda dünyanın da önemsediği tarihi miraslar arasındadır. Konum olarak Suriye’nin tam ortasında yer almaktadır. Ünlü Suriye çölünün geçiş noktasında bulunmasından dolayı kervanların mutlaka uğradığı yerlerden biri özelliğindedir. Palmira Antik Kenti'nin hangi dönemde kurulduğu ve isminin nereden geldiği gibi bilgiler tarihte çok net değildir. Palmira isminin tarihi kentin çevresinde bulunan Palmiya ağaçlarından esinlenerek verildiği düşünülmektedir.

Palmira Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Palmira Antik Kente Nasıl Gidilir?

Roma İmparatorluğu tarihini yakından tanımak ve bilgi edinmek için en önemli eserlerden biri niteliğinde olan Palmira Antik Kenti, günümüzde pek çok kişinin gidip görmek isteyeceği bir yerdir. Özellikle Suriye gezilerinin favori seçeneklerinden biri olarak bilgilendirici ve keyif verici bir seçenek olarak akıllarda yer etmelidir.

Orta Doğu’ya düzenlenen turlara katılıp, tarihte önemli bir yere sahip Palmira şehrine gelerek buradan zamanında gelmiş geçmiş olan pek çok uygarlık hakkında bilgi edinmek ve kalıntılara rastlamak mümkündür. Bilhassa Palmira Antik Kenti içerisinde bulunan amfitiyatro orijinal özelliklerini koruyarak günümüze kadar gelmiş olan eserler arasındadır.

Palmira Antik Kenti'nin Özellikleri

Palmira Antik Kentin Özellikleri

İnşa edildiği yıllarda döneminin en gösterişli mimarilerinden biri özelliğinde olan Palmira, ilk yükseldiği yıllarda hiçbir imparatorluğun hakimiyeti altında bulunmuyordu. Palmira kentine ait olan Baalshamin Tapınağı bu bölgenin en önemli anıtlarından biridir.

Milattan sonra 131 yılında Romalılar tarafından tekrar yapılan Baalshamin tapınağı Hristiyanlık dini ile birlikte kilise olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Zafer Kapısı olarak adlandırılan Palmira girişi yaklaşık 12,5 kilometre uzunluğunda bir caddeye ev sahipliği yapmaktadır.

Palmira Antik Kenti'nin Romalılar tarafından inşa edildiği bilgisine pek çok kaynaktan ulaşılmaktadır. Ancak şehrin genel atmosferi Roma kültürünün izlerini taşısa da tam olarak da Roma kültürünün eseri olarak nitelemek mümkün değildir. Kendine has özellikleri ve güzelliği ile farklı bir kültürü yansıttığını söylemek mümkündür.

Palmira Antik Kenti'nin Mimarisi

Palmira Antik Kent Mimarisi

Son günlerde Palmira Antik Kenti'n IŞİD tarafından imha edildiği ve yıkıldığı haberleri bu önemli tarihi değerin daha çok merak edilmesine neden olmuştur. Antik dönemlerde önemli bir ticaret ve din merkezi özelliğindeydi. Fransız arkeologların Palmira üzerine yaptıkları çalışmalar sonucunda bu antik kentin tarihi M.Ö. 19. yüzyıla dayandığı bilgisine ulaşılmıştır. Yunan ve Roma medeniyetlerinin tarihinde de önemli bir yere sahip olan Palmira hakkındaki bilgiler 1. yüzyıldan itibaren başlamaktadır.

Önemli tarihi kent Palmira büyük ölçüde sahip olduğu eserlerin bir kısmı yok edildikten sonra halen günümüzde önemi ve değeri bilinen yapılar arasındadır. Geçmiş yıllarda çekilen Pamira fotoğrafları buranın oldukça etkileyici ve büyüleyici bir mimariye sahip olduğunu göstermektedir.

[renkbox baslik="Hasankeyf Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi
" link="https://bilgihanem.com/hasankeyf-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/hasankeyf-hakkinda-bilgi.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Zamanında sadece Suriye Çölü'nde kervanların konakladığı bir durak iken, Romalıların hakimiyetine geçmesi ile birlikte Palmira mimarisine oldukça katkı sağlanmış ve birçok yapı inşa edilmiştir. Çok sayıda olan Palmira anıtları, heykelleri ve tapınakları ile bugüne kadar ulaşmış en önemli yapıtlar arasındadır. Mimarisinde yer alan Agora girişi adı verilen kısım gösterişli sütunlu bir yol ve çevrede bulunan pek çok mezar odaları bulunmaktadır. 1100 metre uzunluğunda inşa edilen sütunlu yol 975 adetten oluşmaktadır.

Palmira Antik Kenti ve Dünya Turizmi

Palmira Antik Kent ve Dünya TurizmiKonumu ve özellikleri ile dünya turizmine katkı sağlayan yerlerden biri olan Palmira, yerli ve yabancı turistlerin her yıl merakla ziyaret edip gezdikleri bir yerdir. Tapınakları ve heykelleri buranın tarihi eserlere ilgisi olan turistlerin epeyce ilgisini çekmektedir. Palmiye şehri sınırları içerisinde pek çok konaklama seçeneğinin bulunması da turistlerin uzun süre konaklamalarını ve oldukça ünlü antik kenti doyasıya keşfetmelerine olanak sağlamaktadır.

Palmira Antik Kenti'nin Tarihçesi

Palmira Antik Kent Tarihçesi

Palmira Antik Kenti Romalılar ve Yunanlılar için önemli bir yere sahip olmasının yanında 17. yüzyıldan itibaren Avrupa ülkelerinin de ilgisini çekmeyi başarmış bir tarihi mimaridir. Günümüzde bu kente dair bulunan pek çok kalıntı Romalılar döneminden kalan eserlerdir. Özellikle doğu ülkelerinin elinde bulunan ürünlerin Roma’ya gönderilmesinde bir etken olması ile büyük ölçüde bugünkü önemini kazanmıştır.

Palmira Antik Kenti döneminin İpek Yolu üzerinde olan önemli bir ticari değere sahip kültürel miras niteliğindedir. Son dönemlerde savaştan ciddi yaralar alması mirası tehdit etmektedir.
Palmira Antik Kenti'ne gittiniz mi?
Palmira'ya ulaşımı nasıl sağladınız?
Palmira'da konaklama hakkındaki bilgilerinizi paylaşır mısınız?
Palmira'nın kalıntıları ve tarihi ile ilgili bildiklerinizi anlatır mısınız?
Palmira'yı günümüzde ziyaret etme şansınız oldu mu? Savaş nedeniyle durumu nasıl?Okur Yorumları
  1. St.Petersburg’daki Hermitaj müzesinde Palmira’ya ait Sultan Abdülhamit tarafından hediye edilmiş yazıtlar gördüm. Bergama Sunağı gibi bunlarda bir iki taş parçası idi herhalde.

  2. Dünyanın en önemli kültürel mimarilerinden bir tanesi. Gidip hiç görmedim hakkında birçok şey duydum ve araştırdım. Bilgiler için teşekkürler.