Patlıcan Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Patlıcan Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Patlıcan çok besleyici bir sebze olup, tropik bölgelerde yetişmektedir. Nikotin içeriği sayesinde sigara bırakmak isteyenlere yardımcı olabilmektedir. Patlıcanı sofralarımızda bolca kullanmamız faydalarını almamızı sağlar. Patlıcan ile ilgili tüm bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Bilim dünyasında Solanum melongena olarak bilinen patlıcan dünya mutfağının benzersiz tatlarından biridir. Pek çok alanda kullanılan patlıcan, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Üzerine yapılan araştırmalarda M.Ö 5. yüzyılda Hindistan civarında ilk kez yetiştirildiği bilinen patlıcanın daha sonra tüm dünyaya yavaş yavaş yayıldığı görülmektedir. Bilhassa Doğu Akdeniz ülkeleri tarafından sevilen besin, sebzeye düşkün Ege ve Akdeniz halkı tarafından çok sevilmektedir.  

Sonrasında Avrupa’ya yayılan patlıcanın 6. yüzyılda Avrupa ülkelerinin mutfağında yer aldığı bilinmektedir. Dünya ülkeleri arasında en çok tüketilen 6. sebze olan patlıcan, tropikal iklimlerde daha rahat yetiştirilmektedir. Bu nedenle marketlerde satılan patlıcanların ithal olduğu dikkatinizi çekecektir.

[renkbox baslik="Bamya Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/bamya-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/bamya-nedir-cesitleri-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Besleyici içeriğinin yanı sıra az miktarda nikotin bulunduran patlıcan Türk mutfağında farklı isimlerle pek çok yemeğin merkezinde yer almaktadır. Uzmanlar patlıcandan tam anlamıyla yararlanmak için kızartarak tüketmeyi önermiyor. Bunun yerine fırında, tencerede veya közde pişirerek hazırlanan patlıcan yemeklerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Patlıcan Nedir?

Patlıcan Nedir?

Patlıcangiller (Solanaceae) familyasına mensup olan, mor renkli meyve veren sebzeye patlıcan adı verilmektedir. Bir yıllık, otsu yapıya sahip olan patlıcan farklı iklimlerde ve ülkelerde yetişmektedir. Çoğunlukla mor zaman zaman da siyah renge sahip olan sebzenin beyaz olduğu da görülebilmektedir. Besleyici değeri oldukça yüksek olan patlıcanın aynı zamanda tok tutma özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle pek çok diyetin merkezinde patlıcan yer almaktadır. Üstelik yalnızca salçalı yemekleri değil dolması ve salatası da oldukça lezzetlidir.

Patlıcan Nasıl Yetiştirilir?

Patlıcan Nasıl Yetiştirilir?

Yaz sebzelerinden biri olan patlıcan, ürün verebilmek için yaklaşık 6 aylık bir bakıma ihtiyaç duyar. Ilık ve seyrek yağış alan bölgelerde rahatlıkla büyüyen bitki, kış soğukları ve dona karşı dayanıksızdır. Bu nedenle yetiştirilmek istendiğinde hava koşulları hesaba katılmalıdır. Patlıcanın rahat büyümesi ve istenen irilikte meyve vermesi için 25-33 derece sıcaklık yeterli olacaktır. 35 dereceyi aştıktan sonra ürünlerin yandığı bilinmektedir.

Çimlenme içinse toprak sıcaklığının en fazla 30 derece olması gerekmektedir. Kumlu topraklar, üretimin bereketini artırmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda Türkiye’de yetişmesi istenen patlıcan; Akdeniz, Ege ya da Marmara’ya ekilmelidir. Doğu Anadolu’nun keskin soğuğu, İç Anadolu’nun soğuk sıcak farkı, Karadeniz’in çok yağış alan yapısı üretim için uygun değildir. Bununla beraber Güneydoğu Anadolu’nun aşırı sıcakları da patlıcanın yanmasına neden olmaktadır.

Patlıcan Çeşitleri Nelerdir?

Patlıcan Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok çeşidi bulunan patlıcanın halk arasında farklı isimlerle anıldığı bilinmektedir. Buna bağlı olarak sevildiği, lezzetli ve bir o kadar da şifa kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Türkiye’de en çok yetiştirilen patlıcan türleri; kemer patlıcan ve halkapınar patlıcanıdır. Bu ikisi dışında bostan patlıcan adı verilen yuvarlak ve etli patlıcan da sıkça tercih edilmektedir. Bilhassa salata için en ideal patlıcanın bostan olduğu bilinmektedir.

Bunlarla beraber; kirmastı, Yalova, Balıkesir ve gönen tombik patlıcanları da bulunmaktadır. Türkiye’de yetiştirilen patlıcanların dışında ithal getirilen ve halk tarafından tercih edilen patlıcan türleri de bulunmaktadır. Long purple, viserba ve black beauty ithal getirilen patlıcan türlerinden yalnızca birkaçıdır.

Patlıcanın Özellikleri Nelerdir?

Patlıcanın Özellikleri Nelerdir?

Yaprakları küçük, dar ve ince olan patlıcanın; yaprak kısmı ve gövdesi yeşil renklidir. Mor renk meyve veren bitki genellikle 5 çiçekle açmaktadır. Büyük yaprakları dikenli ve iri yapıda olan bitkinin, meyveyi korumak için daha sert yapıda olanları da vardır. Birçok meyve çeşidi üretse de meyvelerin maksimum uzunluğu 30 cm olmaktadır. Ağırlığı ise çoğunlukla 100 ile 400 gr arasında değişkenlik göstermektedir. Yetişme döneminde istenilen hava koşulları ortaya çıkmadığında gereğinden fazla liflenme ya da odunlaşma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle dikkatli takip edilmelidir. Bir bitkiden 30’a yakın meyve alındığı bilinmektedir.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir? 

Patlıcanın Faydaları Nelerdir? 

Lifli ve karbonhidrat bakımından düşük dozda olan patlıcan diyabet hastaları için oldukça besleyicidir. Aynı özelliği kişinin sindirimini ve boşaltımını kolaylaştırmaktadır.  Kolesterolü dengede tutan patlıcan, kalp sağlığını korumaktadır. Kan dolaşımı için haftada bir kez patlıcan yemek, olumlu sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Patlıcanda bulunan nasunin maddesi fazla demirin emilimini sağlar. Bununla beraber vücudunuzda demir seviyesi için patlıcan tüketirseniz faydası olduğunu görebilirsiniz. İçinde belli düzeyde nikotin bulunan patlıcan, sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. Nikotin sıkıntısı yaşayanlar için patlıcan tüketimini arttırmak etkili olacaktır. A vitamini deposu olan patlıcan aynı zaman bünyesinde C, E, K, potasyum, sodyum ve magnezyum içermektedir. Bu sayede patlıcan beyin fonksiyonlarının ve hafızanın doğru işlenmesine yardımcı olur.

[renkbox baslik="Pırasa Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/pirasa-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/pirasa-nedir-cesitleri-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Saç renginin koyulaşmasını sağlayan patlıcan, beyaz sorunu olanlar için ideal çözümdür. Bunun için patlıcanı soymadan önce güzelce yıkayın. Daha sonra çok derine inmeden kabuklarını soyun. Az miktarda suyla kaynatacağınız kabukları rengi çıkana kadar suda bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkarken bu suyu kullanın. Tek seferlik kullanıma uygun olan bu kürde, suyun içine badem yağı da ilave edebilirsiniz. Haftada yalnızca bir kere yapmanız gerektiğini unutmayın. Antioksidan ve antibakteriyel özelliğiyle hastalıklardan korunmanızı sağlar. Bol C vitamini içererek bu özelliği perçinlemektedir.

Patlıcanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Patlıcanın Kullanım Alanları Nelerdir?

En sık kullanım alanı mutfak olan patlıcanın imambayıldı, musakka, közleme salata ve dolma olarak hazırlandığı bilinmektedir. Bunun dışında türlü adıyla birçok sebze yemeğinin içinde de yerini almaktadır.  Patlıcanın közlenmesiyle yapılan salata ve yemekler özellikle Antakya yöresinde çok ünlüdür. Mutfak dışında bir diğer kullanım alanı ise cilt ve saç bakımıdır. Patlıcan kabuklarının hem saç rengine hem de cilt gerginliğine iyi geldiği bilinmektedir.

Ülkemizde de yetişmekte olan patlıcan, bizim için sofralarda sıkça kullanılan bir sebzedir. Dahili olarak kullanımı dışında, harici olarak da cilde ve saça faydaları düzenli kullanımda görülmektedir.
Patlıcanın saç beyazlatma özelliği bulunduğu iddia ediliyor. Siz kullanarak saçınız için böyle bir etkisini gördünüz mü?
Patlıcanın sigara bırakma konusunda size yardımcı olabileceğini düşünüyor musunuz?
Okurlarımıza önereceğiniz bir patlıcan yemeğinin tarifini paylaşır mısınız?
Patlıcanın herhangi bir yan etkisini gördünüz  mü? Gördüyseniz vücudunuzda ne gibi değişikliğe yol açtı?Okur Yorumları
  1. Evet sigara bırakma aşamasında cidden faydası oldu, doğru yazmışsınız

  2. Sigarayı bırakıyorum inşallah. Nikotin içeriği sayesinde sigara bırakmak için sık sık tüketiyorum.