Safran Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Safran Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Safran, boyu 20-30 cm kadar olan, çiçeğinin tepesindeki tozların yemeklerde baharat olarak kullanıldığı bir bitki türüdür. Sonbaharda çiçek veren safran soğanlı bir bitkidir. Mor çiçeklere sahiptir. Sağlık üzerinde oldukça faydası olan safran için büyüklerimiz, bir ölüme çaresi yok cümlesini kurarlar. İşte safranın saymakla bitmeyen faydalarından bazıları...

Yasemin Saygın

Safran, küçük bir miktarı bile çok etkili olan, piyasada yüksek fiyatlarla bulabileceğimiz bir tür baharattır. Aynı isimdeki çiçeğin tomurcuk, yani tepecik kısımları asıl faydalanılan yeridir. Sadece yarım kilogram safran elde etmek için 75 bin çiçeğin, 225 bin tepeciği toplanmalıdır. İşte bu sebeplerle de oldukça az bulunan ve ekonomik değeri yüksek olan bir bitkidir.

Safran yemeklerde sıklıkla kullanılan bir çeşit baharat olarak tanımlanabilir. Ancak bunun yanında bitki çayı olarak da tüketilmektedir. Özellikle kokusu ve yemeklere verdiği tatla ün yapan safran, son zamanlarda bitki çayı olarak da tüketilmeye başlanmıştır. Bitki çayı olarak tüketildiğinde ya da baharat olarak kullanıldığında birçok faydasını görebilirsiniz. Ülkemizde de doğal olarak yetişen safranı, daha çok İran, İspanya ve Fransa'da bulabilirsiniz.

[renkbox baslik="Isırgan Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/isirgan-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/isirgan-otu-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Rahimle ilgili etkilerinin tespit edilmesi sebebiyle hamilelere ve emziren bayanlara tavsiye edilmez. Rahimde kanamayı aktifleştirdiği için düşüklere neden olma riski vardır. Ortalama 20 cm’lik bir bitki olmasına rağmen aslında sadece çiçek püskülü işe yarar, faydalı özelliklere sahiptir. Çiçeğin tepeciklerinden elde edilen kısım asıl kullanılan yeridir. Çeşitli ülkelerde yetiştiği için zaferan, saffron, crocus sativus gibi birçok farklı isimle anılmaktadır.

Safran Nedir?

Safran Nedir?Süzengiller familyasından bir bitki türüdür. Bitkinin yaprakları, koyu yeşil renkte ve oldukça uzundur. Çiçekleri ise mor bir renge sahiptir. Tepecik kısımlarından elde edilen toz, renk verici, aromatik bir tada ve kokuya sahiptir. Bu toz safran olarak satılır ve yemeklerde kullanılır.

Safran bitkisi içinde şeker, organik asit, uçucu yağlar ve krosin barındırmaktadır. Safranın en önemli özelliklerinden biri de, baharatlar arasında en pahalı olanlardan biri olmasıdır. Bunun nedeni ise yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi toplanma ve meydana getirme aşamalarıdır. Çünkü sadece yarım kilogram safran elde etmek için yaklaşık 75 bin çiçeğin tepecik kısımlarının toplanması gerekmektedir. Bu nedenle kilo ile değil de gram ile satılmaktadır.

Ayrıca piyasada gerçek safran olduğunu iddia eden birçok marka veya hiçbir yere bağlı olmadan satış yapan insanlar bulunmaktadır. Bu konuda okurlarımızı özellikle uyarmak isteriz. Güvenilirliğine emin olmadığınız safranları asla almamanıızı tavsiye ederiz. Özellikle de rastgele bir şahıstan alma hatasına sakın düşmeyin. Çünkü fiyatı oldukça yüksek olduğu için aynı renkte başka malzemeleri de safran diye satabiliyorlar.

Oldukça keskin bir kokuya sahip olan safranın tadı da çok etkilidir. Hafif acımsı olan bitki bu nedenle miktar olarak küçük ölçülerde tüketilmelidir. Renk verme özelliği ile de kullanılan safran kendi ağırlığının 100 bin katı büyüklükte suya altın sarısı renk verebilir. Kelimenin kökeni olan Arapça "asfar" (sarı) ise bu özelliğinden gelmektedir.

Safran Nasıl Kullanılır?

Safran Nasıl Kullanılır?Safranı toz halinde yemeklerde kullanabilirsiniz ama çay olarak tüketmeniz de mümkündür. 1 kupa bardağı safran çayı hazırlamak için 6-7 adet kadar safran yeterli olacaktır. Öncelikle suyu kaynatın ve 2 dakika suyun ısınmasını bekleyin. Ardından safranı koyduğunuz bardak içine sıcak suyu ilave edin. Suyun rengi amber rengine yakın bir tonda olacaktır. Bu süre genellikle 5 dakika alır. Safran çayı içine çubuk tarçın kullanabilirsiniz. İlk etapta içmekte zorlansanız da şeker kullanmadan içmeniz faydalıdır.

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran genellikle bal ve zerdeçal ile karıştırarak tüketilmektedir. Keskin ve acımsı bir tada sahip olan bitki yüzyıllardır ilaç sektöründe, kozmetik alanda, tekstil ve endüstride kullanılmaktadır. Tarımı oldukça zahmetli olan bitki en değerli baharatlar arasında yer almaktadır. Safranın en çok bilinen faydalarını ise şu şekilde sırayalabiliriz;

 • Safranın hafif derecedeki depresyonlarda etkili olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda safran kullanan hastaların depresyona bağlı çeşitli belirtileri daha kolay atlattığı belirlenmiştir. Ayrıca adet dönemi öncesinde görülen çeşitli psikolojik sıkıntıları hafiflettiği de tespit edilmiştir.
 • İçerisinde niasin, riboflavin, piridoksin (B6 vitamini), C vitamini, potasyum, bakır, kalsiyum, demir, fosfor, çinko ve selenyum gibi hayati öneme sahip olan mineraller vardır.
 • Vücudu rahatlatma ve hastalıklardan koruma özelliği vardır.
 • Hücrelerin canlılığını korumada ve sağlıklı hücre üretiminde etkilidir.
 • Bağırsak hareketlerini düzene sokarak sindirim sistemi üzerinde müthiş etkileri bulunmaktadır. Bu sayede kabızlık sorununun da önüne geçmiş olur.
 • Cildin sağlıklı, parlak ve genç kalmasını sağlamaktadır. Bir bardak süte 2-3 gram safran ile bir çay kaşığı sandal ağacı tozunu karıştırın ve yüzünüze sürün. 20 dk bekledikten sonra yıkayın. İki haftada bir yapacağınız bu maske sayesinde, cildinizde gözle görülür derecede fark olacaktır.
 • Safranın bir diğer faydası da saçlar üzerinedir. Meyan kökü ve süt ile karıştırarak saç diplerine uygulayacağınız karışım sayesinde saç dçkülmelerinin büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz.
 • Çalışmalar çok yeterli değildir ama çay olarak tüketilen safranın kalp-damar hastalıklarının tedavisinde geleneksel tedavi yöntemleri olarak uygulandığı bilinmektedir. Safran, antioksidan etkisi göstererek kan basıncın düşürülmesinde etkilidir. İnsanlar üzerinde henüz araştırma yapılmamıştır ama hayvanlarda kolesterol üzerinde etkisine dair bir araştırma mevcuttur ve safranın etkisi tespit edilmiştir.
 • Kanser tedavilerinde sağlıklı hücre gelişimini etkilediği için iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi vardır. Bu konu üzerine araştırmalar devam etmektedir ama kesin olarak bir sonuca ulaşılmış değildir. Ancak altını çizmemiz gerekir ki, safranın kanser hastalığı üzerindeki olumlu sonuçları umut vericidir.
 • Safran, araştırmalar dahilinde retinaya olan kan akışının artmasını sağlaması yönüyle bilinmektedir. Retina hasarı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılması uygun bulunmuştur.
 • Afrodizyak etkisi olan safran cinsel gücü artırır.
 • Adet döneminde yaşanan sancıların daha hafif atlatılmasını sğalar. Fakat hamile kadınlarda düşük riski içerdiğinden tüketilmemesi önerilmektedir.
 • Cilt üzerinde görülen sedef hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır.
 • Saf ve doğal safranın ağrı dindirici ve iltihap önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • İştahı düzenler, bu nedenle obezite tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Öksürük, astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Safranın Yan Etkileri Nelerdir?

Safranın Yan Etkileri Nelerdir?Safranın hem faydaları hem de yan etkileri konusunda yapılan araştırmalar şuan için yetersizdir. Ancak yapılan çalışmalara göre gebelik döneminde tüketilen safran çayının, rahimde kanamalara sebep olduğu gibi bilgiler elde edilmiştir. Bu nedenle hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Ayrıca kullandığınız düzenli ilaçlar ve bilinen bir hastalığınız varsa safran çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Safrana olan alerji durumu nadiren görülse de dikkate alınması gerekir. Araştırmalara göre özellikle astım hastalarında safran alerjisi olduğu tespit edilmiştir. Küçük miktarlarda tüketmeye başlamalı ve duruma göre ilerlemelisiniz. En ufak bir belirtide mutlaka doktora danışmalısınız.

[renkbox baslik="Mürver Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/murver-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/murver-bitkisi-hakkinda-bilgi.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Dünya genelinde tüketimi oldukça popüler olan bu bitki, insan sağlığına müthiş faydaları ile bilinmektedir. Ancak kan basıncı sorunu olanlar, kalp-damar hastalıkları olanlar, epilepsi gibi sinir sistemi hastalıkları olanlar doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Biz yazımızda genel bilgileri verdiğimiz için başka bir hastalığı veya alerjisi olanlar çok dikkatli tüketmelidir. Ayrıca aşırı kullanımı ishal, kusma, mide bulantısı, burun ve dudaklarda uyuşukluk yapabilir.

Biz bu yazımızda sizlere safranın genel özelliklerini, faydalarını ve olası zararlarını anlatmaya çalıştık. Artık aktarlardan safran alırken daha bilinçli ve seçici olabilirsiniz. Az önce de belirttiğimiz gibi pahalı bir ürün olduğu için piyasada sahtelerinin çok fazla olduğu bilinmektedir. Bu nedenle satın alırken güvenilir markaları tercih etmenizi öneririz.

Safran, insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmeyen, yüzyıllardır varlığını koruyan şifalı bir bitkidir. Renk verici özelliği ile tekstil alanında, şifalı özellikleri ile de alternatif tıpta kullanılmaktadır.
Safranın piyasa değerinin ne olduğunu biliyor musunuz?
Yemeklerinizde safran kullanıyor musunuz, hangi yemeklere katılmasını önerirsiniz?
Hakiki ve kaliteli safranı nasıl ayırt ediyorsunuz?Okur Yorumları
 1. Ugur bey bende alzheimier hastası olan annem içiin irandan getirttim fazla. Var orjnal pktlerde isterseniiz yardımcı olurum

Daha Fazla Yorum