Safran Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Safran, boyu 20-30 cm kadar olan, çiçeğinin tepesindeki tozların yemeklerde baharat olarak kullanıldığı bir bitki türüdür. Sonbaharda çiçek veren safran soğanlı bir bitkidir. Mor olan çiçeklerinin tepesi üç parçalıdır. Sağlık üzerinde oldukça faydası olan safran için büyüklerimiz, bir ölüme çaresi yok cümlesini kurarlar. Bakalım neymiş bu safran, faydaları nelermiş?

Safran yemeklerde sıklıkla kullanılan bir çeşit baharat olarak tanımlanabilir. Ancak bunun yanında bitki çayı olarak da tüketilmektedir. Özellikle kokusu ve yemeklere verdiği tatla ün yapan safran, son zamanlarda bitki çayı olarak da tüketilmeye başlanmıştır.

Bitki çayı olarak tüketildiğinde ya da baharat olarak kullanıldığında birçok faydasını görebilirsiniz. Ülkemizde de doğal olarak yetişen safranı, kolaylıkla bulabilirsiniz.

Rahimle ilgili etkilerinin tespit edilmesi sebebiyle hamilelere ve emziren bayanlara tavsiye edilmez. Rahimde kanamayı aktifleştirdiği için düşüklere neden olma riski vardır. Ortalama 20 cm’lik bir bitki olmasına rağmen aslında sadece çiçek püskülü işe yarar, faydalı özelliklere sahiptir. Çiçeğin tepeciklerinden elde edilen kısım asıl kullanılan yeridir. Çeşitli ülkelerde yetiştiği için zaferan, saffron, crocus sativus gibi birçok farklı isimle anılmaktadır.

Safran Nedir?

Safran Nedir?Süzengiller familyasından bir bitki türüdür. Bitkinin yaprakları, koyu yeşil renkte ve oldukça uzundur. Çiçekleri ise mor bir renge sahiptir. Tepecik kısımlarından elde edilen toz, renk verici, aromatik bir tada ve kokuya sahiptir. Bu toz safran olarak satılır ve yemeklerde kullanılır. Safran bitkisi içinde şeker, organik asit, uçucu yağlar ve krosin barındırmaktadır. Safranın en önemli özelliklerinden biri de, baharatlar arasında en pahalı olanlardan biri olmasıdır.

Safran Nasıl Kullanılır?

Safran Nasıl Kullanılır?Safranı toz halinde yemeklerde kullanabilirsiniz ama çay olarak tüketmeniz de mümkündür. 1 kupa bardağı safran çayı hazırlamak için 6-7 adet kadar safran yeterli olacaktır. Öncelikle suyu kaynatın ve 2 dakika suyun ısınmasını bekleyin. Ardından safranı koyduğunuz bardak içine sıcak suyu ilave edin. Suyun rengi amber rengine yakın bir tonda olacaktır. Bu süre genellikle 5 dakika alır. Safran çayı içine çubuk tarçın kullanabilirsiniz. (Bakınız: Tarçın nedir?) İlk etapta içmekte zorlansanız da şeker kullanmadan içmeniz faydalıdır.

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir?

 • Psikoloji üzerine faydaları: Safranın hafif derecedeki depresyonlarda etkili olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda safran kullanan hastaların depresyona bağlı çeşitli belirtileri daha kolay atlattığı belirlenmiştir. Ayrıca adet dönemi öncesinde görülen çeşitli psikolojik sıkıntıları hafiflettiği de tespit edilmiştir.
 • Damar ve kalp sağlığına faydaları: Çalışmalar çok yeterli değildir ama çay olarak tüketilen safranın kalp-damar hastalıklarının tedavisinde geleneksel tedavi yöntemleri olarak uygulandığı bilinmektedir. Safran, antioksidan etkisi göstererek kan basıncın düşürülmesinde etkilidir. İnsanlar üzerinde henüz araştırma yapılmamıştır ama hayvanlarda kolesterol üzerinde etkisine dair bir araştırma mevcuttur ve safranın etkisi tespit edilmiştir.
 • Kanser üzerine faydası: Kanser tedavilerinde sağlıklı hücre gelişimini etkilediği için iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi vardır. Bu konu üzerine araştırmalar devam etmektedir ama kesin olarak bir sonuca ulaşılmış değildir. Ancak altını çizmemiz gerekir ki, safranın kanser hastalığı üzerindeki olumlu sonuçları umut vericidir.
 • Göz sağlığına faydası: Safran, araştırmalar dahilinde retinaya olan kan akışının artmasını sağlaması yönüyle bilinmektedir. Retina hasarı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılması uygun bulunmuştur.
 • Diğer faydaları: Cilt üzerinde görülen sedef hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır. Saf ve doğal safranın ağrı dindirici ve iltihap önleyici etkisi bulunmaktadır.

Safranın Yan Etkileri Nelerdir?

Safranın Yan Etkileri Nelerdir?Safranın hem faydaları hem de yan etkileri konusunda yapılan araştırmalar şuan için yetersizdir. Ancak yapılan çalışmalara göre gebelik döneminde tüketilen safran çayının, rahimde kanamalara sebep olduğu gibi bilgiler elde edilmiştir. Bu nedenle hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Ayrıca kullandığınız düzenli ilaçlar ve bilinen bir hastalığınız varsa safran çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Safrana olan alerji durumu nadiren görülse de dikkate alınması gerekir. Araştırmalara göre özellikle astım hastalarında safran alerjisi olduğu tespit edilmiştir. Küçük miktarlarda tüketmeye başlamalı ve duruma göre ilerlemelisiniz. En ufak bir belirtide mutlaka doktora danışmalısınız.

Okur Yorumları

10 yorum
 1. Merheba ben iranliyim hakiki ve en iyi safranım var satmak istiyorum bana ulaşırsan satabilirim.

  Alizadeh
  İran /bazargan

 2. Ugur bey bende alzheimier hastası olan annem içiin irandan getirttim fazla. Var orjnal pktlerde isterseniiz yardımcı olurum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler