Sağlıklı Zayıflama Önerileri

Sağlıklı Zayıflama Önerileri

Bu yazımızda birçok insanın ortak sorunu olan fazla kilolardan ve zayıflamaktan bahsettik. En sağlıklı şekilde zayıflamak ve ideal kilonuzda kalmak için yapmanız gerekenleri ayrıntılı bir şekilde anlattık. Önemli olan yavaş ve sağlıklı zayıflamaktır çünkü hızla verilen kilo büyük oranda kas ve su kaybından ibarettir. Hızlı verilen kilolar uyguladığınız diyet programını bıraktığınız an gittiği gibi geri gelirler.

Hatice Biçer

Zayıflamak genel olarak kış aylarında aklımıza bile gelmeyen, havaların ısınıp, ince giysiler giymeye başlayınca bizi paniğe sürükleyen bir durumdur. Bir an önce fazla kilolardan kurtulmak ve yaza fit girmek istenir. Alınan bu karar doğrultusunda zararları, yan etkileri düşünülmeden bir dizi diyete, hiçbir faydası olmayan ek gıdalara başvurulur.

Zayıflamak da kilo almak gibi bir anda gerçekleşmeyen bir eylem olduğundan aceleye getirilip, sağlığımız riske atılmamalıdır. Bunun yanında eğer ciddi oranda bir kilo fazlanız varsa zayıflamak hatta zayıflamaya niyetlenip, çalışmalara başlamak bile olağanüstü bir irade ve sabır istemektedir.

[renkbox baslik="Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/akdeniz-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/akdeniz-diyeti-faydalari-yapilisi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Zaten obezite niteliğinde fazla kilolarınız varsa bu sizin tek başınıza üstesinden gelebileceğiniz bir durum değildir. Muhakkak bir doktor kontrolünde zayıflanmalıdır. Bizim yazımızda herhangi bir sağlık sorunu olmayan, normal şartlara sahip biri için, en genel haliyle zayıflama önerileri sunulmuştur.

Sağlıklı Zayıflamak için Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı Zayıflamak için Yapmanız GerekenlerEğer boğazınıza düşkün biriyseniz ya da tembel bir vücut yapınız varsa zayıflamak sizin için ulaşılması çok zor bir hedef olarak görünebilir. Oysaki zayıflamak daha doğrusu kilo almamak için dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak yeterlidir. Tabi herhangi bir sağlık sorunu ya da hormon bozukluğu olan kişileri bu genellemeye almıyoruz. Öyle bir durumda zayıflama işini kesinlikle doktorunuzla birlikte gerçekleştirmelisiniz. Vücudunuza ve sağlığınıza zarar vermeden, yavaş ve dengeli bir şekilde zayıflama yollarını sizin için araştırdık;

 • Yavaş yemek yemek de kilo almamaya yardımcı diğer bir faktördür. Yapılan araştırmalar zayıf insanların yemeklerini oldukça yavaş ve sakin yediklerini göstermiştir.  Yemek yemeğe başladıktan 20 dk sonra beyne tokluk sinyalleri ulaşır. Dolayısıyla hızlı yiyen insanlar daha beyinlerine tokluk sinyalleri ulaşmadan çoktan doymuş olurlar. Yaptıkları ise doyduklarını hissetmeden midelerini doldurmaktan başka bir şey değildir.
 • Zayıflama için her geçen gün bir yenisi çıkan 3-5 günlük diyet programlarına itibar etmeyin. Eğer gerçekten böyle bir uygulamaya ihtiyacınız varsa bunu bir doktor eşliğinde yapmaya özen gösterin. Bunun yerine kendi yaptığınız araştırmalarla kalori değeri çok yüksek olan gıdaların listesini çıkarabilir ve bunların tüketimini azaltabilirsiniz.
 • 3 saatten fazla aç kalmamaya çalışın. Günde 3 öğün yiyip çok yemek yerine, 6 öğün ama azar azar yiyin. Uzun süre aç kalmak kan şekerini düşürür bu da tatlı krizlerini doğurur. Ara öğün olarak birkaç kuru kayısı, 1 kase yoğurt, 1 tane meyve veya bir tabak salatadan herhangi biri yeterli olacaktır.
 • Zayıflamanın ve kilo almamanın en önemli unsurlarından biri de bol su tüketmektir. Su içmek için susamayı beklemeyin ve günde en az 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Özellikle yemeklerden önce içilen su tokluk hissi verir. Bol su içmek yağların vücutta depolanmasını önlemektedir. Böbrekler yeterince su alamazsa karaciğer de başlıca görevlerinden biri olan yağ yakımını gerçekleştiremez. Ek olarak yeterli miktarda su alınmadığında vücut su ihtiyacını bağırsaklardan çeker bu da kabızlık oluşumuna yol açmaktadır.
 • Lokmalarınızı küçük almalı, çok çiğnemeli ve acele etmemelisiniz.
 • Yemek yerken televizyon, gazete veya kitap okumak şeylerle uğraşmayın. Çünkü beyniniz başka şeylerle meşgulken ne kadar yediğinizi fark edemezsiniz.
 • Kısa mesafelerde taşıma aracı yerine yürümeyi tercih etmeli, evinize çıkarken asansör yerine merdiveni kullanmalısınız.
 • Yağlı gıdalardan, kızartmalardan uzak durun, tatlı krizlerini meyvelerle atlatmaya çalışın.
 • Son olarak zayıflamanın görüntünüz için değil sağlığınız için gerekli olduğunu unutmayın. Sizi en güzel gösterecek olan ideal kilonuzdur.

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Zayıflamak söz konusu olunca aslında hemen herkes, can sıkıcı diyetleri düşünür. O diyet menüsünde yer alan yağsız, tuzsuz besinler kimsenin hoşuna gitmez. Ama diyet yapmadan da zayıflamanın yolları var. Daha doğrusu kilo almamanın yolları demeliyiz. Sürekli yapılan egzersizler, doğru beslenme şekli, doğru yeme şekli ve birkaç basit yöntem daha, sizin kilo almamanızı sağlayacaktır. Bu sayede hayatın tadını kaçıran, o zor diyetleri de yapmak zorunda kalmazsınız.

 • Zayıflamak denince akla ilk gelen ve mutlaka olması gereken şey egzersizdir. Haftanın en az 5 günü yarım saatlik yapacağınız pratik egzersizler veya yürüyüş sizin için yeterli olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken tek husus bunu düzenli olarak yapmanız ve hayat tarzı haline getirmenizdir. Bir egzersizden fayda sağlamak istiyorsanız kesinlikle düzenli bir şekilde yapmalısınız. Egzersiz yağ yakmanızı sağlayacağından kilo almanıza engel olacaktır.
 • Sizi çok yemeye teşvik edecek şeyleri bulun. Elinize bir kağıt kalem alın ve bir liste yapın. Öfke, stres, korku, heyecan vs. gibi duygusal değişikliklerden hangisinin sizin iştahınızı artırdığını keşfedin. Hangi durumda daha çok yeme ihtiyacı duyuyor ya da iştahınız azalıyor bunu tespit etmeye çalışın. Eğer kendi teşhisinizi kendiniz yaparsanız, yoğun stres altındayken açılan iştahınızın sebebini bilir ve durdurabilirsiniz. Duygularınızla yemek olmadan da başa çıkabileceğinizi unutmayın.
 • Günün geç saatlerinde yemek yemeyin. Geceleri fiziksel aktivitelerimiz az olduğundan yenen gıdalar yakılamaz ve yağa dönüşme ihtimali daha yüksektir. Uzun kış gecelerinde eğer çok acıktıysanız atıştırma olarak bol lif içeren domates, salatalık, elma, şeftali, havuç gibi kalorisi düşük besinleri tercih etmelisiniz.
 • Yemek koymak için kullandığınız tabakların küçük olanlarını tercih edin. Çünkü çocukluğumuzdan beri öğretilen tabağındakini bitir mantığıyla, tabak ne kadar büyük olursa o kadar çok yemek yenmektedir. Bu yüzden porsiyonlarınızı olabildiğince küçük tutmalısınız.

Hızlı Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim ki; hızlı kilo kaybı sizi sevindirmesin. Hızla verilen kilo büyük oranda kas ve su kaybından ibarettir. Hızlı verilen kilolar uyguladığınız diyet programını bıraktığınız an gittiği gibi geri gelirler. Uzmanlar zayıflamaya çalışan birinin haftada 0,5-1 kg’dan fazla vermemesini önermektedir. Ama biz yine de merak eden okuyucularımız için, bu konuya da yer vermek istedik.

Bu önerileri herhangi bir diyet programı yapmadığınızı varsayarak yazıyoruz. Eğer bir uzman kontrolünde diyet uyguluyorsanız, zaten onlar hızlı bir şekilde zayıflamanızı sağlayacaktır. Hızlı kilo vermek için hayatınızdan şekeri çıkarın. Çayı şekersiz içemem diyorsanız, en azından bal gibi doğal şeyleri kullanın. Yatmadan önce asla yemek yemeyin.

[renkbox baslik="Lahana Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/lahana-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/lahana-diyeti-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Akşam yemeğini erken saatlerde yiyin ki, siz yatana kadar midede sindirilsin. Asitli veya gazlı içecekler yağı emme özelliğinde olduğundan, bunları tüketmeyin. Bir spor salonuna kayıt yaptırın ve en hızlı şekilde kilo vermenizi sağlayacak şeye, yani spora başlayın.

Spor yapmak hayatınızın her döneminde alışkanlık haline getirmeniz gereken bir aktivite aslında. Sadece zayıflamak istediğiniz zamanlarda başvurduğunuz bir yöntem olmamalı. Bunların yanında da bolca sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Uzmanlar sağlıklı bir vücut için günde 2 litre su içmenin ideal olduğunu belirtiyor.

Fazla kilolar kadın erkek fark etmeksizin hepimizi rahatsız etmektedir. Herkes çok yiyip zayıf kalmak ister elbette ama bu ne yazık ki mümkün olmuyor. Biz bu yazıda sizlere sağlıklı bir şekilde zayıflamanın yanında, zayıf kalmanın da püf noktalarını anlatmaya çalıştık.
Sizce hızlı bir şekilde mi yoksa yavaş yavaş verilen kilo mu makbuldür?
Formunuzu korumak için neler yapıyorsunuz?
Siz kilo verirken nasıl bir yol izlediniz?
Sizce kilo vermeye yardımcı olan en ideal diyet türü hangisi?Okur Yorumları
 1. Zayıflamak için yeni önerilere ihtiyacım vardı. Bakalım verdiğiniz önerileri de deneyeceğim.

 2. Yaz geliyor, zayıflamak için internette kolay yöntemler araştırıyordum ki karşıma bu yazı çıktı. Verilen öneriler önce kilo almamakla alakalı . bu konuda tebrik ediyorum sizi doğru bakış açısı yakalamışsınız.