Samuel Morse Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Samuel Morse Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Samurel Morse, elektrikli telgraf ve mors alfabesinin mucididir. İki icat da dönemin en popüler ve kullanışlı icatlarındandır. Samuel Morse, sanatla da ilgilenerek resim alanında çalışmalar yapmıştır. Bu makalemizde Samuel Morse'nin hayatı, icatları ve sanat geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Erkan Karaca

Samuel Morse, dünyamızın dört bir köşesini birbirine bağlamayı başaran elektrikli telgrafı yaratarak, dünya tarihi içerisindeki yerini sağlamlaştırmış en ünlü bilim insanlarındandır. Bugün tek telli telgraf sisteminin kaşifi ve Mors kodunun eş-mucidi olması bakımından hatırlanan Amerikalı mucitlerden bir tanesidir. Aynı zamanda sanatla da iç içe olan Morse, tarih ve portre ressamıdır.

Metinsel bilgileri, telgraf olarak aktarma yöntemini geliştirerek açık ve kapalı tonlar dizisini keşfetmiştir. Keşfi, mesajların gönderilme şeklini değiştirmiştir ve bugün bile Mors kodu radyo iletişiminin çeşitli alanlarında halen kullanılmaktadır.

[renkbox baslik="Thomas Edison Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/thomas-edison-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/thomas-edison-kimdir-hayati-ve-icatlari-960x560.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Hayatının büyük çoğunluğu boyunca yoksul olduğu düşünülse de, ilgi alanlarını elektromanyetizma ve elektrik iletişimi üzerine çevirinceye kadar son derece başarılı bir ressam olarak yaşamıştır. Eserleri günümüzde hala çeşitli müzelerde sergilenmektedir ve uzun bir süre boyunca geçimini bu eserler üzerinden sağlamıştır.

Samuel Morse Kimdir?

Samuel Morse Kimdir?Hayatının büyük kısmını bilim insanı olarak geçirmiş olmasına ve çoğu insanın aklına Morse denilince Mors alfabesinin gelmesine rağmen, Morse esasında çocukluğundan beri asıl yönelimi sanat olan bir insandı.

Asıl adı Samuel Finley Breese Morse'dir. 1810 yılında Yale Üniversitesi’nden mezun olan Samuel Morse, 1815 yılında Amerika'ya geri döndü ve Boston'da bir stüdyo kurdu. 1818'de Lucretia Walker'la evlendi ve kısa süre içinde üç çocukları oldu.

Morse çalışmalarını incelediğinde, büyük tablolarının dikkat çektiğini, ancak çok fazla satış yapmadığını keşfetti. Çok geniş bir biçimde tarih tasvirleri olmayan portreleri en çok sevilen portreleriydi ve tablolarını satabilecek komisyonlar bulmak için New England'dan Carolinas'a gitmek zorunda kaldı.

Morse, Marquis de Lafayette ve George Washington portreleri de dahil olmak üzere bu dönemde en dikkat çekici eserlerinin bazılarını çizdi. Eserleri, teknik yeterlilik bakımından yetersiz olsa da, romantizm ile arasında bir bağlantı oluşturarak dramatik tasvirler olarak algılandı.

Samuel Morse'nin Hayatı

Samuel Morse HayatıSamuel Finley Breese Morse, 27 Nisan 1791'de Charlestown, Massachusetts'de doğdu. Bir din adamı olan Jedidiah Morse ve New Jersey'li Elizabeth Breese'nin ilk oğluydu. Kardeşleri, yetişkin yıllarında birçok konuda ona yardım etti.

Morse'nin eğitim konusunda son derece sağlam bir kararlılığı vardı ve Phillips Akademisi Samuel'i yedi yaşında okullarına kabul etti. Okulun yıldız öğrencisi olmasa da çizim becerileri iyiydi. Hem öğretmenleri hem de ailesinin teşviki sayesinde ilerledi, fildişi minyatür portreler Samuel'in başarısına yol açtı. Samuel, 1810 yılında Yale Koleji'nden mezun oldu.

Sanat dalında kariyer yapmak istedi ancak babası buna karşı çıktı. Samuel, Charlestown kitabevinde bir katip olarak görev aldı. Bu süre boyunca boyamaya devam etti. Babası kararını değiştirdi ve 1811'de Morse sanat öğrenmek için İngiltere'ye gitti. Bu süre zarfında, Morse, Royal Academy'de saygı duyulan Amerikalı sanatçı Benjamin West ile çalıştı.

Resmi bırakmasının ardından elektromanyetizma ve makinelere yönelen Morse, hayatı boyunca pek çok icada imza attı ve ömrünün çoğunu patent savaşları vererek geçirdi. Samuel Morse, ikinci eşi Sarah Elizabeth Griswold'la evlilik arifesindeyken, 2 Nisan 1872'de New York'taki evinde vefat etti.

Samuel Morse'nin Eserleri

Samuel Morse EserleriAmerikalı fizikçi Joseph Henry'nin çalışmalarını inceledikten sonra, Samuel Morse kendisine ünü getiren ve en önemli eseri olan telgrafın bir prototipini geliştirdi. 1836'da Avrupa'da pek çok bilim insanı da telgraf üzerinde çalışıyorlardı ve Morse bunları biliyordu, ancak hiç kimse henüz uzun mesafelerde iletebilen tam işlevli bir cihaz geliştirememişti.

1838'de Morse, çalışma arkadaşı Alfred Vail ile bir ortaklık kurdu ve fon sağladı. Uzun çalışmalar sonucunda Morse kodu olarak bilinen sinyal gönderiminde nokta ve çizgi sisteminin geliştirilmesini başardı.

Morse, Maine Kongre Üyesi Francis Ormand Jonathan Smith'in dikkatini çekene dek, yıllarca yatırımcı bulmak için mücadele etti. 1842 yılının Aralık ayında, Morse, Capitol'daki iki komite odası arasında kablolar kurdu ve mesajlar gönderdi.

Smith'in desteğiyle, gösteri Morse'ye Washington, D.C. ve Maryland, Baltimore arasında 70 kilometrelik deney hattı kurmak için 30.000 dolarlık kongre tahsisatı kazandırdı. 24 Mayıs 1844'te, Morse şu an dünyaca ünlü olan ilk mesajını "Tanrı ne yaptı?" sözünü iletmeyi başardı.

[renkbox baslik="Nikola Tesla Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/nikola-tesla-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/nikola-tesla-kimdir-hayati-ve-eserleri-960x560.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Morse, 1847'de telgrafa ilişkin patentini alır almaz, ortaklardan ve rakip mucitlerden gelen dava talepleri ile vuruldu. Yasal savaşlar, ABD Yüksek Mahkemesi kararında O'Reilly ve Morse lehine sonuçlandırıldı. Morse ilk kez uygulanabilir bir telgraf geliştirdiğini belirtti. Mahkemenin açık kararına rağmen, Morse ABD hükümetinden hiçbir resmi onay alamadı.

Samuel Morse, telgraf ve mors alfabesinin mucidi olarak başarılı bir bilim adamıdır. Sanat konusunda da kendini besleyerek elini attığı birçok alanda başarılı olmuştur.
Sizce telgraf günümüzde ne kadar kullanılıyor?
Telgrafın icadı diğer iletişim araçlarının icadını kolaylaştırdı mı?
Mors alfabesinin tarihe ne gibi katkıları olmuştur?
Samuel Morse'nin sanat hayatı hakkında ne düşünüyorsunuz?Okur Yorumları
  1. çok güzeldi diğer yerlerde çok uzundu bu orta derecede olduğu için bana çok uygundu

  2. Bilgiler için teşekkürler. Hiç bu kadar detaylı okumamıştım Samuel Morse’nin hayatını.