Saten Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?

Saten Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?

En zarif kumaşlardan biri olan saten, parlak ve kaygan bir kumaştır. Sık dokunan bir kumaş türüdür ve iplikler birbiri üzerine geçecek şekilde üretilmiştir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan saten, yumuşak oluşuyla da bilinen kumaş türlerindendir. Gömlekten cekete kadar birçok kıyafetin dikiminde kullanılabilen saten, ayakkabı ve eşarp gibi aksesuarlarda da tercih edilmektedir. Ama riskli bir kumaş türü olduğu da bilinmelidir.

Banu Özekmekçi

Birçok farklı türü bulunan saten, eski dönemlerde zenginlik belirtisi olan bir kumaş türüdür. Görüntü olarak en belirgin özelliği parlak olmasıdır. Dokunulduğunda ise yumuşacık, kaygan ve pürüzsüz bir his vermektedir. Daha teknik anlamda incelendiğinde ise dokuma örgünün diğer temel örgülerden farklı bir şekilde bağlantıların birbirine hiç dokunmadan dağıtılmış olmasıdır. Bu örgü yapısı içinde bağlantıların birbirine hiç dokunmadan dağılabilmesi için en az 5 değişik harekete ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum da satenin ne kadar özel bir kumaş olduğunu kanıtlamaktadır.

Türk, Çin, Lyon, Yunan gibi türleri bulunan saten kumaş; şarmöz, düşes, serbest, krep, şarjan ve döliyen gibi tiplere sahiptir. Bunların her biri saten kumaşın dokusuyla ilgili tanımlardır ve kumaşın kalitesi hakkında da bilgi vermektedir. Bu saten kumaş türleri, yaratılacak ürün için de belirleyici etkendir. Gecelikten abiye elbiseye kadar birçok alanda kullanılan saten, boyanmış ipliklerle dokunmaktadır. Bu sayede de mükemmel sonuçlar alınabilmektedir.

[renkbox baslik="Ekose Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?" link="https://bilgihanem.com/ekose-kumas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/ekose-kumas-nedir-nerede-kullanilir-nasil-giyilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yalnızca kıyafetlerde değil, ev dekorasyonunda da kullanılmaktadır. Gerek bir süs eşyası gerek nevresim takımı olarak saten kullanıldığı bilinmektedir. Bu amaçla kullanılacak saten kumaş, elbise amaçlı olarak üretilenlerden daha farklıdır. Dokuma sıklığına göre hangi saten kumaşın nerede kullanılacağına karar verilmektedir. İpek satenler gömlek ve abiyelerde tercih edilirken, pamuk satenler geceliklerde ve nevresimlerde kullanılmaktadır.

Saten Kumaş Nedir?

Saten kumaş parlak ve kaygan bir yapıya sahip; pamuklu, yün, ipek gibi çeşitleri olan son derece zarif bir kumaş türüdür. Kullanılan alanlarda kendini gösterme özelliğine sahip olan saten kumaşın en büyük özelliği, mat olmayan parlak bir yapıda olmasıdır. Pamuk iplikten dokunan bir kumaş olması ve dokumasının oldukça sık olması, saten kumaşın sağlam ve yumuşak olmasını sağlamaktadır.

İpek saten kumaşlar ev tekstili ürünlerinde kaygan olmalarından dolayı çok fazla önerilmese de, elbise ve gömleklerde satenin ipek olması, kıyafetin şıklığına bir artı kazandırmaktadır. Saten kumaşlar için kullanılan ipliklerin ince olması aynı zamanda da sık örgüde dokunması, ortaya çıkan kumaşın son derece yumuşak ve zarif olmasını sağlamaktadır.

Parlak ve yumuşaklığı pek çok alanda kullanılan saten kumaş, özellikle giyim sektörünün vazgeçilmezleri arasındadır. Diğer kumaşlardan farklı doku ve görüntüde olmasından dolayı kullanıldığı birçok üründe oldukça şık bir duruş sergilemektedir. Kumaş türleri arasında farkı ve kalitesi ile daha pahalı olan saten kumaşlar, bayanların iç ve dış giyimlerinde en çok tercih ettikleri kumaşlardan biri denebilir.

Tamamı pamuk ipliklerden yapılan saten kumaşların parlak ve dökümlü duruşları sayesinde, kullanım alanı da bu doğrultuda genişlemektedir. Kumaş örgüsünün sık ipliklerden olması sebebiyle uzun ömürlü ve dayanıklı olarak uzun yıllar kullanıma uygun bir kumaştır. Sağlıklı bir kumaş olmasından dolayı birçok ev tekstili ürününde saten kumaşın birçok çeşidini bulmak mümkündür. Kendi içinde de çeşitli türlere ayrılan saten kumaş, kaygan ve parlak olması ile bilinen kumaşlardan biridir.

Saten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kaliteli ve sağlıklı bir kumaş olmasından dolayı, pek çok alanda saten kumaş görmek olağandır. En çok gelinlik modellerine can veren saten kumaşlar, çeyizlik nevresim takımlarında ve abiye elbiselerde sıklıkla kullanılmaktadır. Gelinliklerde kullanılan saten kumaşlar; düz kullanıldığı kadar, farklı modeller verilerek de kullanılabilmektedir.

Saten kumaşların özelliğini dokunurken kullanılan ipliğin sıklığı belirlemektedir. Dokuma sıklığı fazla olan saten kumaşlar, en pahalı olan türleridir. Pürüzsüz bir yapıda olmasına rağmen çabuk leke tutma özelliğine sahip olan bu kumaş türü kullanımda biraz özen gerektirmektedir.

Kalın saten kumaşlar gelinlik ve abiye yapımında kullanılırken, ince satenler iç çamaşırı ve geceliklerde tercih edilmektedir. Bunlardan başka erkek elbiselerinin astarlarında da saten kumaşın kullanıldığını görmekteyiz.

Saten Kumaş Nasıl Giyilir?

Son derece şık, zarif ve güzel bir görünüme sahip olan saten kumaşın kullanımı ve giyimi biraz özen istemektedir. Öncelikle saten elbiselerin mutlaka işin ehli bir terzinin elinden çıkması gerekir. Çünkü bu kumaş türleri en ufak bir dikiş hatasını kabul etmemektedir. Kumaş ne kadar kaliteli olursa olsun, yanlış kesim ve dikimle ortaya çıkmış bir elbise tüm albenisini yitirecektir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus; saten elbiseleri daha çok zayıf bayanların tercih etmesi gerekliliğidir. Zaten çok ince ve hata götürmeyen bir kumaş olduğundan, vücut hatlarını olduğu gibi yansıtır ve hiç de hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkar.

Saten elbiseleri günlük kullanımdan ziyade gece organizasyonları için tercih etmelisiniz. Eğer vücudunuza güveniyorsanız, incecik bir ip askıdan ibaret, başka hiçbir detayı olmayan bir saten elbise bile, sizi gecenin yıldızı yapmaya yetecektir. Saten elbiselerin altına mutlaka dikişsiz veya lazer kesimli iç çamaşırı kullanmalısınız.

Ayakkabı çanta seçiminden de bahsedecek olursak; elbise zaten oldukça parlak ve göz alıcı olduğundan rugan ayakkabı kullanmamalısınız. Çantanız ise asla günlük veya spor olmamalı, clutch model dediğimiz küçük çantalardan olmalıdır.

Saten Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok çeşidi bulunan saten kumaş, üretimi sırasında dokuma sıklığına göre farklılık kazanmaktadır. Dokuma sıklığı diğer türlerine göre daha çok olan ipek satenler, gömlek ve abiyelerin oldukça kaliteli bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Pamuk saten ise, genellikle nevresim takımlarında tercih edilen bir kumaştır.

Parlak ve pürüzsüz olmasından dolayı, nevresimlerde çok fazla önerilmese de, ev tekstilinde de şıklığa önem veren bayanlar için vazgeçilmezdir. Serbest ve krep saten çeşitleri ise oldukça yumuşak ve parlak olan saten kumaş çeşitleridir. İpek miktarı yoğun olan saten kumaşlar, şıklık ve gösteriş adına birçok alanda tercih edilen pahalı kumaşlardır. Saten kumaşın en çok kullanıldığı alanlardan biri de eşarplardır.

Saten Kumaşlı Kıyafetlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Saten Kumaşlı Kıyafetlerde Nelere Dikkat Edilmeli?Saten yapısı gereği narin bir kumaştır. Bu nedenle doğru bir bakım, yıkama, kurutma ve ütüleme tekniği kullanılmaktadır. Yoksa kıyafetleriniz ve nevresimlerinizde hoşunuza gitmeyecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Nasıl temizleneceğini bilmeniz ve ütülerden dikkatli olmanı son derece önemlidir. Isıya oldukça hassas bir kumaş olması nedeniyle saten özelliğini kaybedebileceğini de biliyor olmalısınız.

Saten kumaşlı bir kıyafetinizi ütülerken dikkat etmeniz gereken ilk konu ütünün tabanı ile masanın temiz, tozsuz olmasıdır. Hatta ütü masasının üzerine ince bir bez sermeyi de tercih edebilirsiniz. Ardından ütünüzde hassas programı seçmeli ve en düşük ısıya ayarlamalısınız. Aynı zamanda tersten ütülemeniz de önemli bir etkendir. Buna ek olarak ütüleyeceğiniz kıyafetin üzerine temiz ve nemli bir tülbent koyarak da işinizi garantiye alabilirsiniz.

Yıkama konusunda da kıyafetin etiketindeki talimatları uygulamanız gerekiyor. İpek satenleri, soğuk suda sabunla elde yıkamanız en iyi sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Asetatlı saten kumaşlar ise sıvı deterjan, sabun tozu gibi malzemelerle sıcak suda yıkanarak sıkılmadan kurutulmalıdır. Hatta çitilemek yerine leke tamamen çıkana kadar suya batırıp çıkarma hareketi uygulayabilirsiniz. Krep satenler de aynı bu şekilde temizlenmelidir. Ama krep satenler oldukça narin olduğu için ütüleme ve yıkama sırasında iz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

[renkbox baslik="Kaşmir Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?" link="https://bilgihanem.com/kasmir-kumas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/kasmir-kumas-nedir-nerelerde-kullanilir-ozellikleri-nelerdir.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Abiye bir kıyafet için saten kumaş kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç konu vardır. Bunların başında hatlarınızı tamamen belli edeceği gelmektedir. Bu kapsamda korse kullanmayı tercih edebilirsiniz. Elbette korse seçiminde de profesyonel olmanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise saten kumaştan tok bir görünüm elde edemeyecek olmanızdır. Eğer böyle bir görüntü istiyorsanız kıyafetin organze kumaşla beslenmesi gerekmektedir. Eğer bunu istemiyorsanız saten yerine tafta kumaş kullanmayı seçebilirsiniz.

Vazgeçilemeyen Saten Gelinlik Modası

Vazgeçilemeyen Saten Gelinlik ModasıGelinlikte modası hiçbir zaman geçmeyen saten, parlak ve şık olması gereken gelinliklere istenen şıklığı kazandırmaktadır. Hemen her yıl gelinlik koleksiyonlarında yine saten modellerin yoğunlukta olması, bu kumaşın vazgeçilmezler arasında olduğunun bir göstergesidir. Saten kumaş üzerine işlenen şık modellerin yanı sıra, sade ve düz saten gelinlik modelleri, kır düğünü gelinleri için ideal şıklıktadır.

Gelinlik modelinin parıltılı ve gösterişli olmasına dikkat eden gelin adaylarının saten kumaştan tasarlanmış olan modellere bakmaları önerilir. Düğün salonunda bulunan ışıklarla birlikte daha çok parlayacak olan saten kumaş, gelinliğin istenilen gösterişte olmasını sağlayacaktır.

Saten kumaşın tek başına oldukça şık duruşu sayesinde, sade gelinlik modeli ile de fazlasıyla asil ve şık görünmek mümkündür. A kesimi saten modeller genellikle taşlı veya dantelli olarak tasarlanırlar. Balık modellerde ise drape detaylardan yararlanılmaktadır.

Kumaş türleri arasında en zarif ve hassas bir dokuya sahip olanlardan biri saten kumaştır. Pamuklu, yünlü ve ipek gibi türleri olan saten kumaş; ev tekstilinden iç giyime kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Saten kumaşın türünü ve kalitesini belirleyen faktör ise, dokunma şeklidir. Eğer oldukça ince ipler, çok sık bir şekilde dokunursa, ortaya çıkan saten kumaş, son derece zarif ve hassas bir dokuya sahip olacaktır.
Sizce saten kumaştan elbise giyerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu nedir?
Ev dekorasyonunda saten hangi alanlarda kullanıldığında güzel bir görüntü elde edilebilir?
Saten iç çamaşırı ve geceliklerin sağlıklı olduğunu düşünüyor musunuz?Okur Yorumları
  1. Merhabalar, yalın ve sade bir şekil de ancak fazlasıyla bilgi içerek bir yazı olarak paylaşılması bence hoş bir şey olmuş.

    Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
    R10 – Asclepuis