Scorp Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Gençlerin yeni odağı olan Scorp, düşüncelerin özgürce belirtilebildiği, kendi gündeminizi yaratabildiğiniz veya başkalarının açtığı konular hakkında fikir sunabildiğiniz bir sosyal platformdur. İki üniversite öğrencisi tarafından çıkarılan bu uygulamanın prensibi, 15 saniyelik kısa videolar çekmeye dayanıyor. Sosyal medyada varlığı henüz yeni olan Scorp hakkında bilmek istediklerinizi sizler için derledik.

Koç Üniversitesi‘nde okuyan iki arkadaşın geliştirdikleri bir uygulama olan Scorp, çeşitli konularda çekilen 15 saniyelik videoları paylaşma özelliği bulundurmaktadır. Son zamanların en popüler uygulamalarından biri olarak, seçilen ilginç konularda video çekmek ve isteğe göre farklı bir başlık oluşturmak kullanıcıların seçeneğine sunulmuştur. Kullanıcıların belirlenen konu çerçevesindeki görüşlerini video yoluyla aktarabildikleri son derece başarılı uygulamalardan biridir.

İlk başta sadece App Store’de yer alan uygulama daha sonraki zamanlarda Android kullanıcılarının da hizmetine sunulmuştur. Popüler olmaktan hoşlanan gençlerin yeni ilgi odağı olan Scorp, açıldıktan bir hafta sonrasında 20 bin kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır.

6 saniyelik videolar çekme imkanı sunan Vine uygulaması ile benzerliği bulunan Scorp uygulamasında, genellikle belirli başlıklar altında video çekilmektedir. (Bakınız: Vine Nedir?) Bu eğlenceli uygulamayı kullanmaya başlamak için App Store’den Scorp uygulamasını bularak ücretsiz indirebilirsiniz.

Scorp Nedir?

Scorp Nedir?İos kullanıcıları için hazırlanmış farklı uygulamalardan biri olan Scorp, popüler gençliğin son zamanlardaki en büyük eğlencelerinden biridir denebilir. Gündelik konuların yanında, sosyal mesaj içerikli önemli konular hakkında kullanıcılar ya da Scorp Team tarafından oluşturulan başlıklar için çekilen 15 saniyelik videoları içermektedir. Çekilen videoların pek çok kişiye ulaşması ve Scorp kullanıcı olarak popüler olmak da bu uygulamanın gençlere sunduğu en güzel avantajlarından biridir. Kullanıcıların birbirlerinin videolarını beğenme ya da farklı kategoriler altında sıralanmış başlıkları bir arada görebilmeleri de Scorp uygulamasının kullanışlı yönleri arasındadır.

Scorp Nasıl Kullanılır?

Scorp Nasıl Kullanılır?Kullanması ve kaydolması tamamen ücretsiz olan Scorp uygulamasını kullanmaya başlamak için, kayıtlı bir e-posta adresi ya da Facebook adresi gerekmektedir. Kolay şekilde Scorp uygulamasına kayıt olmak için Facebook adresini direkt olarak uygulamaya bağlamak, birkaç saniyede Scorp kullanıcısı olmayı sağlayacaktır. Scorp kullanıcı menüsünde yer alan Haber kaynağı sekmesi, güncel başlıkların görüntülenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcıların birbirilerini takip edebilme özelliği ile de, ilk paylaşılan videoların takip edenler tarafından görülmesi mümkündür. Popüler başlıkların bir arada bulunduğu kategoriye giderek de en çok beğenilen ve izlenen Scorp videoları izlenebilir. Uygulamaya artan ilgi ile birlikte, yüklenen video sayısı da binleri aşmıştır.

Scorp uygulamasına video yüklemek için ilk önce uygulamayı çalıştırmak gerekiyor. Sonrasında kullanıcı girişi yapmak için Facebook ile giriş yaparak ya da e- posta adresini yazarak giriş yapılır. Kullanıcı menüsü içinde Add Video seçeneği tıklanarak video çekilebilir. Zaman içinde yeni güncellemeler ile kullanıcılarına yenilikler sunan uygulamada, ABD ve Türkiye konumları ayrı olarak güncellenmiştir. Bu güncelleme sonrasında ABD kullanıcıları içinde kullanılmaya hazırlanan Scorp uygulamasının ortalama kullanıcı yaşı 21 olarak belirlenmiştir. Şuanda ise günde yaklaşık 25 bin video ile en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor.

Scorp Ne İşe Yarar?

Scorp Ne İşe Yarar?Birçok kişinin kendini ifade etmek için kullandığı sosyal medya platformlarına gün geçtikçe bir yenisi eklenmektedir. Gençlere yönelik uygulamalardan biri olan Scorp uygulaması da, belli konu ve olaylar hakkında, kullanıcıların fikirlerini beyan ettikleri 15 saniyelik videoları içermektedir. Sözlük fikri ile yola çıkan gençlerin yazıdan çok video esaslı bir uygulama geliştirmeleri ile Scorp uygulaması ortaya çıkmıştır. Uygulama içinde bir kullanıcı ya da konuyu takip etmek kullanıcıların keyifli zaman geçirmelerini ve farklı bakış açılarını öğrenmelerini sağlamaktadır. Bunun yanında tıpkı Snapchat, Twitter ve Instagram‘da olduğu gibi burada da çok fazla sayıda takipçi sayısına ulaşıp fenomen olmak mümkündür. Üniversite gençlerinin oldukça ilgi gösterdiği popüler uygulama, kullanıcılar tarafından gönderilen videoların moderatör tarafından onay verildikten sonra yayına alınmaktadır.

Okur Yorumları

3 yorum
  1. scorp’u severek kullanıyorum ancak bence biraz gelişmesi gerek, ülkemizde bu yüzden yaygınlaşmadı bence. gerçi çokta yaygınlaşmasın yahu, o zaman sıkıcı bir hal alıyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler