Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

İlk çıktığı günden bu yana özellikle gençlerin gözdesi olan Snapchat, anlık fotoğraflı mesajlaşma ağıdır. 24 saat içerisinde silinme özelliği olan video ve fotoğraflar sayesinde arkadaşlarınız arasında eğlenceli dakikalar geçirmenizi sağlar. Bu yazıda Snapchat nedir, nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Selim Ateş

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir sosyal uygulama girmesin. İlk başlarda sadece gençler tarafından kullanılan bu uygulamalar, artık çocuk, yaşlı demeden herkesin vazgeçilmezi olmuş durumda. Özellikle bir topluluğa girdiğimizde herkesin yanındakiyle sohbet etmek yerine telefona odaklandığını görüyoruz. Bu durum oldukça üzücü olsa da ne yazık ki günümüzde dünyanın her yerinde durum böyle. Kullanım kolaylığı ve anlık paylaşım özelliği ile hayatımızda yer edinen sosyal uygulamalardan biri de Snapchat!

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla fotoğraf ve video gibi içeriklerin sosyal ağlarda paylaşılması büyük oranda artış göstermiştir. Sosyal ağlarda oldukça popüler olan bu paylaşımların ardından akıllı telefonlar için geliştirilen fotoğraf ve video çekimi yapılmasına izin verilen uygulamalar tasarlanmıştır. Bu uygulamalarla birlikte fotoğraf çekmek, video çekmek çeşitli efektlerle birlikte daha eğlenceli bir hal almıştır.

[renkbox baslik="Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
" link="https://bilgihanem.com/tumblr-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/tumblr-hakkinda-bilgi.jpeg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Snapchat ise hem fotoğraf, hem video çekme imkanı sunan, ek olarak bunların üzerine kendi yazdığınız notları eklemenize izin veren bir uygulamadır. Yine diğer birçok sosyal ağlarda olduğu gibi Snapchat’in de kullanıcı kitlesi genç kesimden oluşmaktadır. Vakitlerini daha keyifli hale getirmeye çalışan gençler, Snapchat sayesinde birbirlerine eğlenceli videolar ve fotoğraflar yollayabilmektedir. Gönderilen paylaşımların sadece bir defa izlenip, daha sonra silinmesini sağlayan Snapchat bu özelliği ile de gençlerin yeni gözdesi olmuş durumda.

Snapchat Nedir?

Snapchat Nedir?Snapchat fotoğraf ve video çekimi yaparak üzerine çeşitli notlar eklenmesiyle kendi arkadaşlarınızla paylaşım yapmanıza imkan veren sosyal mesaj uygulamasıdır. Bu uygulamadaki paylaşımlar 1-10 saniye arasında görülmekte ve daha sonra paylaştığınız kişilerde görünmemektedir.

Uygulamanın en önemli ve farklı görülen özelliği de budur. Paylaşmış olduğunuz fotoğrafların daha sonrasında silinecek olmasının dışında bu fotoğrafların ekran kaydetme programlarıyla alınabileceğini unutmayın. Screenshot da fotoğrafların alınmasını sağlamaktadır.

Fotoğraflı mesajlaşma olarak da tanımlanan Snapchat, bazı kişilerde bağımlılık yapacak düzeye gelmiş durumda. Yemek yerken, denizde, havuzda, partide, okulda, gece yatarken kısacası günlük yaşamımızın hemen her alanına girdi diyebiliriz. İnsanların yaşadığı olayları, gezdiği yerleri anlık bir şekilde arkadaşları veya takipçileri ile paylaşma arzusu bu tür uygulamaların kullanım oranının artmasına sebep olmaktadır.

Temel olarak özelliklerini anlattığımız uygulama sürekli güncellenmekte ve yeni özellikler eklenmektedir. Bu güncellemeler sayesinde her geçen gün kullanım şekli genişleyerek, insanların daha zevk almasını sağlar bir hale getirilmektedir. Amacına uygun bir şekilde kullanıldığı sürece hiçbir zararı olmayan bu tür mesajlaşma uygulamaları, çok küçük yaştaki arkadaşlarımıza önerilmemektedir. Çünkü söz konusu ağ içinde her yaştan kişi olduğu için, küçük bir çocuğun yaşına uymayacak paylaşımlar denk gelebilir. Bu noktada anne ve babaların dikkatli olmalarını tavsiye ederiz.

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Snapchat Nasıl Kullanılır?Uygulamanın kullanımı oldukça basittir. Aşağıda yer alan adımları uygulamak size kullanım kolaylığı sağlayacaktır. İlk olarak uygulamayı telefonunuza indirerek oturum açmanız gerekmektedir. Başlangıçta açtığınız zaman rehberinizde bulunan kişilerden Snapchat kullananları görebilirsiniz. Bu aşamada onları ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aksi takdirde fotoğraf gönderme işlemine program izin vermemektedir.

Ekleme aşamasından sonra fotoğraf çekmek istediğinizde ekranın ortasında yer alan yuvarlak butona basmanız yeterlidir. Bu butona uzun basmanız durumunda video çekimine geçebilirsiniz. Fotoğraf çekiminden sonra saniyeleri göstermekte olan butona tıkladığınız zaman fotoğrafı göndereceğiniz kişinin bu fotoğrafı kaç saniye göreceğine karar verebilirsiniz. Görüldüğü gibi uygulamayı kullanmak oldukça kolaydır. Ayrıca fotoğraflarınıza ve videolarınıza yazı eklemesi de yapabilir, farklı görünümler elde edebilirsiniz. Bu ayrıntılara ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan dişli simgesine tıklamanızla birlikte “Ayarlar” bölümüne ulaşabilirsiniz. Daha sonra “Yönet” sekmesine tıklayarak ayarları istediğinize göre düzenleyebilirsiniz. Uygulamanın yeni sürümünde fotoğraf çekiminin ardından yine sağ üst kısımda yer alan kalem simgesine tıklamanızla birlikte çizim yapabilirsiniz. Renk değiştirmek istemeniz durumunda aşağı doğru açılmış olan renk paletinden istediğiniz herhangi bir rengi seçebilir, farklı renklerde çizimler yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra fotoğraflarınıza yalnızca parmağınızı sağ ya da sola kaydırarak oldukça farklı filtreler ekleyebilirsiniz. Saat, konum, hız, sıcaklık, sepya gibi filtreleri ekleyebileceğiniz bu özellik sayesinde eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

  • Telefonunuzda ön kamera flaşı yoksa bu fotoğraf çekmenize engel olmayacak. Snapchat uygulamasıyla ışık olmayan ortamlarda ön kameranız ile fotoğraf çekebilirsiniz. Ön kameranızı kullanırken sol üst köşede yer alan flaş özelliğini açarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Ekrana iki defa hızlıca dokunmanızla birlikte kameralar arasında hızlı bir geçiş yapabilirsiniz.
  • Fotoğrafınızın görüntülenme süresini azaltmak isterseniz sol alt köşede bulunan saat simgesiyle gerekli ayarları yapabilirsiniz.
  • Fotoğraflarınızı paylaşırken beğenmiş olduğunuz fotoğrafları cihazına kaydetmek istiyorsanız ekranın sol alt köşesinde bulunan simgeye tıklayarak kaydedebilirsiniz.
  • Bu uygulamayla çektiğiniz fotoğraf ya da videolarla öykü oluşturarak diğer arkadaşlarınızla bunları paylaşabilirsiniz. Arka arkaya eklenmiş olan fotoğraflarda beğenmediğiniz kısımları geçmek için ekrana bir kez dokunmanız gerekmektedir.
  • Öykü oluşturmak için ise sol alt bölümde yer alan artı simgesine tıklamanız gerekmektedir.

Snapchat Ne İşe Yarar?

Snapchat Ne İşe Yarar?Anlık mesajlaşma uygulaması olan Snapchat ile paylaştığınız video ya da fotoğraflarınız kısa bir süreliğine görüntülenebilmekte ve daha sonra silinmektedir. Kullanıcılar bu uygulama ile karşılıklı olarak yazılı metinler, ses, fotoğraf ya da video gönderebilmektedir. Daha önceden belirlenmiş süreler boyunca görüntülenebilen paylaşımlar Snapchat sunucusu ile kullanıcıların cihazlarından silinmektedir. Uygulamanın %70’ini kadınlar oluşturmakta ve en çok İngiltere ve ABD’de tercih edilmektedir.

Snapchat yapı olarak diğer mesajlaşma uygulamalarına benzemektedir. Android ve iOS'larda ücretsiz şekilde indirebileceğiniz uygulamada öncelikle rehberinizde kayıtlı olan kişileri ekleyebilir veya davet yollayabilirsiniz. Fakat günümüzde sosyal ağlar öyle bir hal almış durumd ki... İnsanlar adeta birbirleriyle bir yarış içerisindeler. Herkes takipçi sayısını artırmak, paylaşımlarının izlenme oranı veya beğeni sayısını yükseltmek için ciddi bir çaba içerisine girmiş vaziyette.

[renkbox baslik="Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
" link="https://bilgihanem.com/facebook-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/facebook-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Hal böyle olunca sevsek de sevmesek de sosyal ağları hayatımıza bir şekilde dahil ediyoruz. 70 yaşındaki amca da, 10 yaşındaki çocuk da bu tarz uygulamaları kullanıyor. Hatta gününün ciddi bir dilimini bunlara ayırıyor. Bir de olayın gelir sağlama boyutu var. Artık birçok kişi Youtube, Instagram, Twitter gibi ağlardaki profillerinden ciddi anlamda gelir sağlayabiliyor. Özellikle takipçi sayısı fazla olan kişiler, aldıkları reklamlar sayesinde bir marka sahibinden bir ücret alıyorlar.

Bilgihanem olarak sizlere bu yazıda Snapchat'in ilk kuruluş aşamasından bu yana geçirdiği evreleri, ne işe yaradığını, ne amaçla ve nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. İlk olarak nasıl hesap açılır, nasıl paylaşım yapılır gibi önemli bilgileri verdik. Umarız faydalı olmuştur. Yazımıza eklemek istediğiniz herhangi bir ilave bilgi veya eleştiriniz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yukarıdaki makalemizde son zamanların popüler uygulamalarından Snapchat hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Özellikle gençler arasında hızla yayınlan anlık mesajlaşma özelliği bulunan Snapchat, günümüzde en fazla kullanılan sosyal ağlardan biri konumunda.
Snapchat gibi sosyal paylaşım ağlarından hangilerini kullanıyorsunuz? İsimlerini sayar mısınız?
Snapchat sizce yararlı bir uygulama mı?
Snapchat'i günde kaç defa kullanıyorsunuz?
Çocuğunuzun bu tür uygulamaları kullanmasına izin veriyor musunuz?Okur Yorumları