Süpürge Otu (Funda Bitkisi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Süpürge Otu (Funda Bitkisi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Süpürge otu veya diğer adıyla funda bitkisi hem insan sağlığına sağladığı faydaları hem de ticari anlamda kullanımı ile popüler bir bitkidir. Bitkinin pembe çiçekleri şifa niyetine kullanılırken, çalı formuyla süpürge ve sepet yapılmaktadır. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan bu yazıda, süpürge otu ya da funda bitkisinin mucizevi faydalarını öğreneceksiniz.

Yasemin Saygın

Yaz ya da kış mevsimi fark etmeksizin yeşil kalabilen süpürge otu, alçak boylu çalı görünümlü bitkilerden biridir. Verimsiz olan alanlarda daha sık karşılaşılan süpürge otunun en sık görüldüğü yer, anavatanı Avrupa’dır. Yetiştirilmesi için özel bir çaba gerektirmeyen bitkinin ekonomik değeri ise oldukça yüksektir. Bilhassa sepet ve süpürge yapımında kullanılan ot, adını da bu kullanımından almıştır.

Birçok hastalığa şifa olarak kullanılan süpürge otu asırlardır yerel halk tarafından bilinen bir bitkidir. Özellikle kan temizleme özelliği nedeniyle tıp dünyasında da adını duyuran bitki, araştırmalar sonucunda birkaç ilaç içeriğinde de yerini almıştır.

[renkbox baslik="Çivit Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/civit-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/civit-otu-hakkinda-bilgi.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Süpürge otu, cilt yaralarından boşaltım sistemine kadar insan bünyesine fayda sağlayan bir bitkidir. Bunun yanında her bitkide olduğu gibi süpürge otunda da aşırıya kaçılması durumunda yan etkiler mevcuttur. Avrupa’da yetiştiği gibi Türkiye’de de yetişme alanlarına sahip olan bitki, kolayca bulunabilecek bolluğa sahiptir.

Süpürge Otu (Funda Bitkisi) Nedir?

Fundagiller familyasından olan süpürge otu, halk arasında funda bitkisi veya funda çiçeği olarak da bilinmektedir. Süpürge otu, yaz kış yeşil kalma özelliğine sahip pembe çiçek açan bir bitkidir. Gölgede yetiştiğinde 1 metreye kadar uzasa da güneşin gördüğü alanlarda boyu 30-35 cm’yi geçmez. Özellikle sonbahar döneminde çiçeklenen bitki, bu mevsimde çan şeklini andıran pembe çiçeklerle bezenir.

Latince ismi Calluna vulgaris olan süpürge otu, ağaçların sık olduğu yerlerde yabani olarak ortaya çıkar. Herhangi bir şarta ihtiyacı yoktur fakat serin havalarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Anavatanı Avrupa olsa da Asya ve Amerika’da da sıkça görülen süpürge otu, kolay yetişme şartlarına sahip olduğu için hemen her yerde ortaya çıkabilmektedir. Yetişmesi için herhangi bir şart olmaması, kişiler tarafından yetiştirilmesini kolaylaştırmaktadır.

Genellikle kumlu, ağaçlıklı alanlarda kendiliğinden ortaya çıkan bitki, karanlık bölgelerde daha uzun boylu olmaktadır. Türkiye’de Batı Anadolu ve Trakya civarında görülen süpürge otu, buralarda sıkça bulunduğu için ihtiyaçlara yetmektedir. Kumlu ve çakıllı bölgeleri seven süpürge otu, sulak ya da kurak alan ayırt etmez.

Süpürge Otu Ticari Alanda Nasıl Kullanılır?

Süpürge otunun iki kullanım şekli bulunmaktadır. Birincisi ekonomik kullanım diğeri fizyolojik kullanım. Ekonomik kullanım için tercih edilen süpürge otu, yeterli büyüklüğe eriştiğinde topraktan ayrılır. Daha sonra tek tek temizlenerek kurumaya bırakılır. Yeterince kuruduğunda bir araya getirilerek süpürge olarak kullanılır.

Süpürge otunun bir diğer kullanım alanı sepet yapımıdır. Özellikle Asya’da birbirinden farklı sepetler için kullanılan süpürge otu aynı zamanda el ile yapıldığı için pahalı fiyatlara satılmaktadır. Süpürge otunun tohumlarının kuş yemi olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Kurutulan tohumlar, kuş yemlerinin arasına karıştırılarak kuşların besinleri olabilmektedir.

Süpürge Otu Sağlık Alanında Nasıl Kullanılır?

Cildinizde herhangi bir sorun varsa özellikle kurdeşen yani ürtiker sorunu yaşıyorsanız süpürge otu yardımcı olacaktır. Süpürge otunun tohumunu, iyice ezdikten sonra sabah akşam 2 kez bir bardak su ile birlikte tüketin. Cilt sorunları için direkt tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır. Uzun süre kullandıktan sonra cilt sorunlarınızın tamamına iyi geldiğini görebilirsiniz.

Süpürge otunu kaynama ve demleme usulü tükettiğinizde boşaltım sisteminizden kan dolaşımınıza kadar her sıkıntınıza çözüm olacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca bir çay kaşığı zeytinyağı ile toz haline getirilmiş süpürge otunu harmanlayıp merhem halinde de kullanabilirsiniz. Yaralarınızın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

Süpürge Otunun Faydaları Nelerdir?

Doğanın içinde ve kırsal kesimde yaşayan hemen herkes, bitkilerin şifalı özelliklerinden faydalanmaktadır. Funda bitkisi olarak da bilinen süpürge otu ise hem bahçeleri süpürmek için kullanılan  süpürge yapımında hem de sağlığa olan faydaları açısından kullanılmaktadır. Süpürge otunun bilinen ve kanıtlanmış faydalarından bazıları şöyle;

 • Mevsimsel nedenlerden oluşan grip ya da nezle hastalıklarına şifa olan süpürge otu, hızla terleterek hastalıktan kurtulmanızı sağlamaktadır. Bunun yanında terletmeye bağlı olarak ateş düşmesine de katkısı bulunmaktadır.
 • Doğum sancısı çeken kişilerin sancılarını hafifleten süpürge otu, doğumu kolaylaştırır. Bunun yanında rahim iltihabı ya da vajinal akıntıya da çözüm olarak tüketilebilir.
 • Kasların çalışma düzenini dengede tutan bitki, hareket kolaylığı sağlamaktadır.
 • Damar genişliğini destekler ve kalbin daha rahat çalışmasını sağlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler için alternatif tedavi seçeneklerinden biri de süpürge otudur. Süpürge otu uzun yıllardır idrar sökücü olarak bilinmektedir. Bu nedenle idrar yapamama, enfeksiyondan dolayı ağrı ve sancı çekme sorunlarına süpürge otu iyi gelecektir.
 • Böbrek taşı problemlerine iyi gelen süpürge otu, düzenli kullanıldığında taşın düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca ishal sorununa önlem almak isteyenler için de süpürge otu önerilmektedir.
 • Gut hastalığında tedaviye yardımcı olur. Gut hastalığı hakkında bilgi almak için tıklayın.
 • Prostat sorunlarına iyi geldiğinden, doktor kontrolünde prostat kanseri tedavisi esnasında kullanılabilir. Prostat kanseri hakkında bilgi almak için tıklayın.
 • Bel soğukluğu hastalığına iyi gelir, cinsel gücü artırır.
 • Bir cilt hastalığı olan gül hastalığının tedavisinde yardımcıdır.

Süpürge Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Belli başlı olumsuz etkisi bulunmayan süpürge otunun uzun süreli kullanımlarda tansiyon düşüklüğüne neden olduğu bilinmektedir. Kan dolaşımını hızlandırması sebebiyle tansiyonu dengesizleştiren ot, birkaç aydan fazla tüketilmemelidir.

[renkbox baslik="Semizotu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/semizotu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/semizotu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Gün içinde çay ya da su ile beraber tüketilen süpürge otunun iki fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir. Boşaltım sisteminizde sancı ve gereğinden fazla su kaybına neden olma ihtimali bulunabilir. Süpürge otunu karnınız çok açken kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bağırsaklarınızın çalışma hızını artıran bitki, çok fazla kullanıldığında kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir.

Süpürge otu halk arasında funda bitkisi olarak da bilinmektedir. Görüntüsü ve rengiyle lavantaya benzeyen bu bitki, daha çok cilt hastalıklarında şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.
Süpürge otunun hangi ortamlarda yetiştiğini gördünüz?
Süpürge otunu lavanta ile karıştırdığınız oldu mu?
Bu bitkiyi aşırı kullanımda ne gibi zararlarını gördünüz?
Süpürge otunu kullanarak cilt sorunlarınızdan kurtuldunuz mu?Okur Yorumları
 1. Bağırsak iltihabına iyi geliyormu peki bu babaannemde şeker ve tansıyon var tavsiye edermisiniz acil cevaplarsanız çok sevinirim

 2. Benim yüzüm de kaşıntı yanma kızarıklık ve büyük sivilce gibi akneler oluştu cildim poselen gibiydi çok canım yanıyor bende yeni öğrendim supurke otunun faydasını doktorların verdiği ilaçlar fayda etmiyor bende deneyeceğim inşallah faydasını görürüm Allah razı olsun bilgi verenletden

 3. Ben rozesa gül hastalığıyla mücadele ediyorum İbrahim saraçoğlunun tavsiyesi üzerine alıp kullanıcam eyer kullanan varsa bu hastalık için lütfen söylesin faydası oldumu?

 4. Ben kurdeşen. Olmuş tüm sürekli kaşınıyor derinin her yerinde kızarıklık ve. Şişmeler oluyordu görmediğim doktor almadığım ilaç kalmadı iki sene cehennem azabı gibiydi bir gün televizyonda İbrahim Saraçoğlun konuşmasını dinledim süpürge tohumunun yararlarını anlatıyor ve kurdeşen kaşıntıya iyi geldiğini söyledi o kadar acı çekiyordumki hemen alıp denedim süpürge tohumunu havanda ezdim toz haline getirdim sabah akşam birer tatlı kaşığı yuttum inanın 15 gün sonra hiç bir şeyim kalmadı tam bir mucize çok minnettarım doktora şahsen tanımıyorum ama her zaman dua ediyor um ona ben faydasını gördüm umarım sizde faydasını görürsünüz rabim herkese şifa versin

 5. Demireyi (demre) ye faydası varmı
  Güneş alerjilerine varsa yardımcı olurmusunuz teşekkürler güzel bilgiler vermiş olduğunuz için

 6. Ben funda bitkisi olarak biliyordum adını, süpürge olarak da kullanılıyormuş öğrenmiş oldum.

 7. Çok iyi bir anlatım olmuş. Süpürge otu hakkında öğrenmek istediğim her şeyi sayenizde öğrendim.

 8. ben güneş alerjisi sebebiyle, güneş gören cildimdeki aşırı kaşınmayı gidermesi maksadı ile aldım bu bitkinin tohumlarını. henüz yeni başladım. kullanan akrabalarım kaşıntının 2-3 gün içerisinde bariz azaldığını söylüyorlar. denemekte fayda var.

  1. Süpürge tohumunu güneş allerjisi için kullanmaya başlamışsınız. Faydasını gördünüz mü acaba . Benim de aynı problemim var

Daha Fazla Yorum