Sütleğen Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sütleğen Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Halk arasında sütlüce otu olarak da bilinen sütleğen otu, içerdiği zehirli madde nedeniyle çok dikkatli kullanılmalıdır. Ağızdan direkt olarak almanın önerilmediği bitkiden, daha çok cilt yaralarının tedavisinde faydalanılmaktadır. Doğada kendi halinde yetişen sütleğen otunun farklı kullanım şekillerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlattık.

Yasemin Saygın

Özel bir üretime ihtiyaç duymayan, kendiliğinden yetişen sütleğen bitkisi bilhassa eski dönemlerde yaşayan insanlar tarafından şifalı bitkiler arasında kabul edilmektedir. İçinde hem şifa hem de zehir bulunan sütleğen otunun dikkatli kullanılması temel şarttır. Zehirli öz suyu nedeniyle detaylı bilgi sahibi olan kişilerin gözetiminde kullanılması esastır.

Sütleğen otunun Türkiye’de hafife alınmayacak kadar yüksek kullanım oranı vardır. Aynı şekilde çok çeşide de sahiptir. Bilhassa hastalara şifa olacağı gerekçesiyle çok yoğun kullanılan bitki, bununla beraber zayıflamayı da sağlamaktadır. Hem yağı hem de sıvısı ile pek çok kişiye şifa olan sütleğen otu, cilt problemlerinden boşaltım sorunlarına kadar çözüm olabilmektedir.

[renkbox baslik="Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/deve-dikeni-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/deve-dikeni-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ancak oluşabilecek yan etkilere karşı çay şeklinde kullanımı pek önerilmemektedir. Antiseptik özelliği göz önüne alındığında gerekli işlemlerden geçen sütleğen bitkisinin birçok cilt sorununa çare olabildiği görülmektedir. Bilhassa ayak mantarı için deneyleri yapılan bitkinin oldukça etkili bir içeriğe sahip olduğu gözlemlenmiştir. Sütü, suyu ve yağı ile kullanılan bitkinin istediğiniz sonucu vereceğine emin olabilirsiniz.

Sütleğen Otu Nedir?

Halk arasında sütlüce otu, sütlücen olarak bilinen sütleğen otunun Latince adı Euphorbia'dır. Bunun yanında bilim dünyasında spurge, euphorbe isimleriyle de bilinmektedir. Sütleğengiller familyasında bulunan sütleğen otu, dışarıdan gözlemlendiğinde yeşil yapraklara ve dallara sahiptir. Sarı çiçeği ve beyaz sütü ile dikkat çeken bitki, temel olarak otsu yapıdadır.

Çok yıllık bir bitki olan sütleğen otu, kişiler tarafından özel olarak yetiştirilmez. Öz suyu içinde reçine ve nişasta bulunan ot, temelinde zehirli bir içeriğe sahiptir. Ayrıştırılması ve şifa vermesi için birkaç işlemden geçirilmesi gerekir. Dallarında damarlı süt kanalları bulunan sütleğen bitkisinin yağ ve çayına nazaran sütünün çok daha etkili olduğu bilinmektedir. Bunun yanında bilinçli kullanımı oldukça önemlidir.

Sütleğen Otu Nasıl Kullanılır?

Sütleğen bitkisinin asırlar öncesinden kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Kullanılan ot, zehirli su içerdiği için özel bilgi ve dikkat gerektirir. Eğer sütleğen otu kullanmak isterseniz muhakkak konuya hakim birini yanınızda bulundurmalısınız. Sütleğen otu çay yapılarak direkt tüketilmez, genelde cilt yaraları için sütünden faydalanılır. Özellikle siğil için kullanılan sütleğen otu, ortadan ikiye ayrılarak siğilli kısımlara sürülür. Bitkinin öz suyu arındırılmış olarak satıştadır. Öz suyu ile dalak problemlerinden kabızlığa kadar pek çok sorunun önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında bitkinin yağını temin ederek cilt sorunlarınıza da çare bulabilirsiniz.

Sütleğen Otu ile Kompres Nasıl Yapılır?

Romatizma ağrıları için en çok tercih edilen bitkilerden biri olan sütleğen bitkisi, doğru şekilde kullanıldığında oldukça etkili olmaktadır. Kemik ve kas sorunlarınıza çözüm bulamadığınızda aklınızda bulunması gereken bir şifalı bitki, sütleğen otu olmalıdır. Sütleğen bitkileri topladıktan sonra bir kap içine yerleştirin. Daha sonra kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra temiz bir tülbent ile bitkileri süzün. Suyu ile uygulayacağınız kompres, ağrılarınızın dinmesine yardımcı olacaktır. Cildinize direkt temas ettirmemeye özen göstermelisiniz.

Sütleğen Otu Cilt Yaraları İçin Nasıl Kullanılır?

Cilde direkt temasında tahriş etme sorununa neden olan sütleğen otu, cilt yaraları üzerinde oldukça etkilidir. Eğer cildinizde derin yaralar varsa kurutulmuş sütleğen otunu kullanabilirsiniz. Bir miktar sütleğen otunu taze koparıp güneşte kurutun. Daha sonra toz haline getirin. Çok az sütleğen otunu taze kına ile karıştırın. Bu şekilde yaranın üzerine sürün. Macun kıvamında olması için biraz su ilave edebilirsiniz. Cildin sağlıklı yerlerine temas etmemesi için temiz bir tülbentten yardım alabilirsiniz. Sütleğen bitkisinin zehirli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu sebeple kullanımı sırasında doktor tavsiyesini muhakkak dikkate almalısınız.

Sütleğen Otu ile Nasıl Balık Avlanır?

Sütleğen otunun kullanım alanlarından biri de eski dönemlerden bu yana balık avında kolaylık sağlamasıdır. Olta ya da balık ağınız olmadığında sütleğen otu sayesinde balık yakalayabilmeniz mümkündür. Temiz ve geniş bir bez içine yerleştirdiğiniz otları taş yardımıyla ezin. Ezme sırasında elinizin temas etmediğinden emin olun. Sütü teninizi tahriş edebilir. Sütleğen otlarını ezme işlemi sona erdikten sonra bezin ağız kısmını bağlayın. Sonra uzunca bir çubuğun ucuna bağlayıp suya bırakın. Balığın bol olduğu yerlerde birkaç dakika içinde balıkların su yüzeyine çıktığını görebilirsiniz. Çünkü su altındaki oksijen, zehir sayesinde ortadan kalkmaktadır. Bayılan balıkları elinizde tek tek toplayabilirsiniz.

Sütleğen Otunun Faydaları Nelerdir?

Bilhassa siğil tedavisinde kullanılan sütleğen otu, cilt sorunlarında başvurulan bitkiler arasındadır. Bunun yanında kabızlık ve hemoroid sorununun da önüne geçen bitki, kişinin boşaltım sistemine destek olmaktadır. Genellikle müshil olarak kullanılan sütleğen otu, bu sebeplerle ortaya çıkan karın ağrılarına da çözüm olabilmektedir.

[renkbox baslik="Göz (Gözlük) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/goz-gozluk-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/goz-gozluk-otu-nedir-nasil-kullanilir-jfaydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Genellikle bıçak yaralanmalarında kan durdurma özelliği ile çokça kullanılan sütleğen bitkisi, akrep sokmasına karşı da doğal bir ilaçtır. Vücutta yer edinen kurtlardan kurtulmak için eski dönemlerden beri kullanılan ot, temizleme ve mikroplardan arındırma özelliğine sahiptir. Nasır ve siğil benzeri cilt yaralarına sütleğen otunun sütünden sürebilirsiniz.

Sütleğen Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Tüketilmesi gerekenden fazla kullanılan sütleğen bitkisi kişinin cildini şiddetli derecede tahriş etmektedir. Özellikle zehirli sütü ile direkt temas oldukça tehlikelidir. Dokunulduktan sonra yanma ve kızarıklık belirtileri baş gösterdiğinde acilen bol su ile yıkanmalı ve cilt doktoruna gösterilmelidir. Sütleğen otunu ağız yoluyla tükettiğinizde iç organ tahrişine neden olacaktır. Bu nedenle acilen doktora gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Genellikle toprakta kendiliğinden yetişen sütleğen otu, üzerinde sarı çiçekleri olan ve yeşil renkli gövdeye sahip bir bitki türüdür. Günümüzde çok bilinmese de çok eski çağlardan bu yana şifa amacıyla kullanılmaktadır.
Sütleğen otunun balık avlama aracı olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?
Etrafınızdaki bahçelerde veya yol kenarlarında sütleğen otuna rastladınız mı?
Sütleğen otunu kullanarak siğillerinizden kurtuldunuz mu?
Sütleğen otunu makalemizde saydıklarımız dışında hangi alanlarda kullanıyorsunuz?Okur Yorumları
 1. Sakın kullanmayın..bende hemoriete iyi geldigini duydum …iyide araştırmadan sürdüm ve şimdi çok kötüyüm.

 2. sakın kullanmayın gözlerimde alerji vardı göz çevreme surdüm her ikigözümde balon gibi şişti kızardı konusmakta gulmekte zorluk çektim acile gittim ve ilaç kullandım iki güne anca düzeldi gözüm, çok tehlikeli bi bitki kullanmayın bence

 3. BU BITKININ SÜTÜNÜ 2-3 GUN AVCUMDKI KURU EKZEMYA SURDUM.FAKAT ZEHIRLENDIGIMI GEÇ FARKETTIM.
  BELIRTILERI : GÖZ KAPAKLARIN DA YANMA KABARBAMA VE SULANMA . ÇOK DIKKAT EDELIM. KULLANACAKLARA TAVSIYEM BIRKAC GÜN ARA ILE AZ SURMELERI
  ARGAN KREMI VE YAGI.- SHE YAGI- YASEMIN ÖZLÜ KREMİ DE TAVSIYE EDERIM.
  HERKESE ALLAH AÇIL SIFALAR VERSIN.

 4. evet aynısını bizde yapardık dere yataklarında üzeri tozlanmış gibi çör çöplü su birikintisine bir iki damla damlatırdık bütün toz ve pisliklerin kenarlara çekildiğini görür temiz suyu içerdik

 5. bız kucukken tarlada bırıkmıs pıs suya 1 veya bırkac damla bu otun sutunu damlatırdık su hemen berraklasır bızde bu suyu ıcerdık

 6. Merhaba benim elimde eğzama var bu bitkiyi nasıl kullanmam gerekiyor lütfen cevabınızı bekliyorum

 7. Yeğenimin çenesinden siğil vardı, siğil üzerine sürdüm, ertesi gün çocuğun çenesi 1.5 cm çapında şişmiş intihap akıyordu ve tahriş olmuş, çok üzüldüm. Sakın sizde denemeyin, tehlikeli.

  1. Bende oğlumun ayağındaki siğil için kullanacaktım şimdi korktum. Sonrasında her hangi bir sorun oldumu yoksa kendiliğinden geçtimi

 8. Demin ismi yazmadım ben çok kulandım bayağı iyi ben bir göle yarım bardak atıyordum damacana kadar berak ediyor suyu gerçekten araştırma yapılması gerek bayağı büyük beni kayb ediyor

 9. Bence gerken araştılmaş çok güzel bitki koskoca göle yarım bardak atıyorsun sanki damacana kadar temiz yapıyor aratırlması gerek bene süryorsun bayağı büyük ben kayıp oluyor tabi bayağı zaman ben hene çıkıyor

Daha Fazla Yorum