Tarçınlı Süt Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçınlı süt, özellikle de tatlandırıcı olarak bal tercih edildiğinde, soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceğidir. İçimizi ısıtırken aynı zamanda bizlere sağlık da depolar. Tarçının faydalarını zaten biliyoruz; kan akışını düzenlemek, tansiyonu dengelemek, vücuttaki toksinleri atmak gibi birçok özelliği bulunuyor. Bu mucizevi baharatı sütle karıştırdığımızda ise, ortaya mis kokulu bir içecek çıkıyor.

Tarçın ve süt, iki faydalı besin ayrı ayrı tüketildiğinde oldukça yararlı iken bir arada tüketildiklerinde neredeyse faydalarını ikiye katlamaktadır. Güçlü bir antioksidan niteliği taşıyan tarçını süt ile beraber tüketmek kilo verdirmeden hücrelerin yenilenmesine kadar vücudun her noktasına olumlu etkilerde bulunmaktadır. Toz tarçın ile hazırlanan tarçınlı süt, özellikle soğuk havalarda çay ya da kahveye nazaran daha iç ısıtan ve faydasından emin olacağımız bir içecektir.

Tatlıları süslemek ya da keklere lezzet vermek için evlerden eksik etmediğimiz tarçını sıcak sütün içine katarak düzenli içmek birçok sağlık problemine karşı dirençli olmayı sağlarken, grip ve nezle gibi hastalıkları da çok çabuk atlatmaya yardımcı olmaktadır.

Faydalı olduğu bilinse de çok fazla tüketilmeyen tarçınlı süt mutlaka alışkanlık haline getirilmesi gereken ve küçük çocukların da belirli aralıklarla içmeleri gereken bir içecektir.

Tarçınlı Süt Nedir?

Süte hoş kokusu ile lezzet katan ve faydaları ile sağlıklı bir içecek haline gelen tarçınlı süt, tarçın ve süt gibi iki faydalı besinin bir araya gelmesi ile hazırlanmaktadır. Sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilen tarçınlı sütün birçok faydası bulunmaktadır. İsteğe göre soğuk süte tarçın katarak da içmek mümkündür. Ama tarçın ılık sütün içerisinde, daha çabuk çözünecektir. Özellikle kilo sorunu olan bayanları zayıflatma konusuna birebir olan tarçınlı süt ile hem fit hem de sağlıklı kalmak mümkün olacaktır.

Tarçınlı Süt Nasıl Yapılır?

Çok basit bir hazırlık işlemi ile birkaç dakikada sağlıklı bir içecek hazırlamak için tarçınlı süt en ideal seçeneklerdendir. Kaynamış ya da soğuk sütün içerisine yaklaşık yarım tatlı kaşığı toz tarçın katarak tarçınlı süt hazırlamak oldukça kolaydır. İsteğe göre tarçınlı sütün içerisine bir adet de çubuk tarçın katarak tarçının yoğun kokusu ve lezzetini daha çok hissetmek mümkün olacaktır. Alerjik bünyelerin önerilen tarçın miktarını geçmemeleri önerilir. Tarçın hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için buraya bakınız.

Tarçınlı Sütün Faydaları Nelerdir?

Süt büyük küçük herkes için faydalı olan ve her fırsatta tüketilmesi önerilen bir içecektir. Tarçın ise baharat kategorisinde yer alan ve faydaları oldukça fazla olan bir bitki tozudur. Bu sebeple tarçınlı sütün faydalarını saymakla bitirmek mümkün olmayacaktır. Özellikle metabolizmanın oldukça hızlanmasına yardımcı olan tarçın, düzenli içilen tarçınlı süt aracılığı ile kilo vermeye yardımcı olacak karışımlardan biridir.

Üst solunum yolları rahatsızlıklarında ihtiyaç duyulan sıcak bir içecek gereksinimini tarçınlı süt ile karşılamak, bünyenin kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır. Şekersiz tarçınlı süt içemeyenlerin tatlandırmak için şeker yerine bal tercih etmeleri ise elde edecekleri faydanın daha fazla olmasına olanak tanıyacaktır. Bal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Akşamları yatmadan önce tarçınlı süt içerek yatmak rahat bir uyku çekmeyi sağlar. Ayrıca uykuda metabolizmanın da aktif bir şekilde çalışmasını sağladığından kilo vermeye yardımcı olacaktır. Tarçınlı süt sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak, kabızlık gibi problemlerin yaşanmasını engeller. Kan akışını düzenler, tansiyonu düşürür. Stres anında insana sakinlik verir, bu sebeple gece yatmadan önce içilen tarçınlı süt, huzurlu bir uyku geçirmenizi sağlar.

Tarçınlı Sütün Zararları Nelerdir?

Tarçınlı sütün insan sağlığına olan olumlu ya da olumsuz etkileri araştırıldığında kuşkusuz çok sayıdaki faydaları ile karşılaşmaktayız. Ancak farklı vücut yapılarında tarçınlı sütün göstereceği farklı tepkimeler, bu karışımın birtakım zararlarının da olabileceğini söz konusu yapmaktadır. Ancak tarçınlı sütün zararlarından bahsetmek için de büyük ölçüde aşırı tüketimden söz etmek gerekir. Etkisi yüksek bir baharat olan tarçını süt içerisinde ya da diğer yiyeceklerle birlikte fazla tüketmek ciltte kızarıklıklara ya da yanma hissine neden olabilir. Ülser gibi mide rahatsızlıkları olanları rahatsız etme ihtimali olan tarçınlı süt, günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

Tarçınlı Süt Zayıflatır mı?

Zayıflamak uğruna lezzeti olmayan zayıflama kürleri ile kilo vermeye çalışanlar için oldukça lezzetli ve sağlıklı olan tarçınlı süt kilo vermede etkili yöntemlerden biridir. Kilo problemi olan insanlara bakıldığında, genelinde sindirim sistemi bozukluğu olduğunu görürüz. Yani metabolizmaları yavaş çalışır veya kabızlık sorunu yaşarlar. Bu da zamanla kalıcı kiloları beraberinde getirir. Tarçının en güzel özelliği, sindirim sisteminin çalışmasını sağlamaktır. Vücuttaki toksinleri uzaklaştırdığından, hızla yağ yakımını sağlar. Fakat tarçınlı sütü tüketirken asla şeker kullanmamalısınız. İlla ki tatlandırıcı kullanmak istiyorsanız, bir bardak süte, bir tatlı kaşığı doğal bal yeterli olacaktır. Günde bir bardak tarçınlı süt içerek ve belirli bir diyet programını uygulayarak ayda 4 kiloya kadar zayıflamak mümkündür.

Okur Yorumları

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler