Telsizin İcadı: Telsiz Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Telsiz, herhangi bir kablo kullanmadan, alıcı ve verici iki cihaz arasındaki haberleşmeyi sağlayan, bir iletişim aracıdır. Tıpkı telefon, telgraf veya radyo gibi hayatı kolaylaştıran bir icattır. Günümüzde polisler, askerler, bir iş yerinde çalışanlar, hatta anneler bile evlerinde telsiz kullanmaktadır. Telsizin icadı, hangi tarihte, kim tarafından bulunduğu sorularının yanıtlarını siz Bilgihanem okurları için araştırdık.

İletişim, medeniyet ve insanoğlunun var olduğu andan beri gelişen, uygarlığı ayakta tutan bir temel taşıdır. Telsiz de bu iletişim ihtiyacını karşılayan önemli ürünlerden biridir. Özellikle teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle paralel olarak bu alanda önemli buluşlar yapılmıştır. Kişilerin birbiriyle iletişim kurmasına yarayan telsiz, modern telefon sistemlerinin de temelini oluşturmaktadır. Çünkü telsiz de iletişimin gerekli olduğu her alanda kullanılabilir.

Bebeği uyandığında, anında haber almak isteyen anne yahut savaş alanında stratejik bir kararı iletmek isteyen bir asker de telsiz kullanabilir. Özellikle iş alanında telsize modern çağda dahi fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır.

Piyanonun İcadı: Piyano Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Maliyetinin azlığı, yedek parça bolluğu ve benzeri unsurlar sebebiyle halen daha yoğun olarak tercih edilmektedir. Birçok teknolojik marka, farklı kalitelerde ve özellikte telsiz üretmektedir. Kişiler, istedikleri takdirde kolaylıkla bu ürünlere sahip olabilirler.

Telsiz Nedir?

Telsiz, görevi itibariyle haberleşmeyi sağlayan kablosuz cihazdır. İletişim kurmasını sağlayan antenleri vardır. Belli frekans aralıklarında çalışır. İrtibat kuran telsizlerin, iletişim sağlaması için aynı frekans aralığında bulunulması gerekmektedir. Telsiz aynı zamanda alıcı-verici bir radyo olarak da nitelendirilebilir. Kabloya ihtiyaç olmaksızın, haberleşme radyo sinyalleri aracılığıyla sağlanır. Asıl radyo alıcılarından biraz da olsa farklıdır, cihaz yayın yapabilme özelliğine de sahiptir. Bu sebeple bazı ülkelerde, iki yönlü radyo olarak ifade edilir.

Telsiz cihazı, bir istasyonun gönderme yapması sırasında diğer istasyonun dinleme modunda olması şeklinde çalışır, genel çalışma prensibi budur. Bu olaya, simplex haberleşme adı verilir ve bu yöntemde her iki istasyon da aynı frekansta olmalıdır. İki istasyonun aynı anda konuşması prensibi ise farklı frekansları esas alan bir sistemdir ve duplex haberleşme adı verilir.

Telsiz Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Telsiz ürünlerinin esaslı gelişimi kendisini 19.yüzyılın sonlarına doğru göstermektedir. Bu konudaki çalışmalar teorik olarak 1864’lü yıllarda başlamış, 1888 yılında bu deneysel bir çalışmaya dönüştürülmüş ve 1896 yılında ilk telsiz bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Sosyal, siyasi, teknolojik, askeri ve benzeri her alanda devrimsel bir çalışma olan telsiz cihazları, geçmiş ile gelecek arasında derin bir fark yaratmıştır. Öyle ki 20. yüzyıl başları, bu bakımdan geçmişe hiç benzemeyecektir. Öncesinde hayali kurulması dahi imkansız olan bu iletişim olanakları, 20. yüzyıl ve daha sonraları tüm insanlık için büyük kolaylık sağlamış, ilerleyen uygarlık için sağlam ve yadsınamaz bir basamak taşı olmuştur.

Telsizin icadı, İtalya’nın Bologna şehrinde Guglielmo Marconi tarafından gerçekleştirildi. Marconi aynı zamanda radyonun icadını da gerçekleştiren isimdir. İlk deneylerini 1894 yılında Villa Grifone'de gerçekleştiren Marconi, 1895 yılına doğru yaptığı deneysel çalışmaları sokağa dökmüştür. Bu başarılı denemenin ardından Marconi, icadını İtalyan Posta ve Telgraf Bakanlığına önermiş ancak ret cevabı almıştır. Bu olayın ardından İngiltere'ye göç etmiş fakat telsiz vericisini casusluk cihazı zanneden gümrük görevlisince icadı parçalanmıştır.

12 Aralık 1896 günü Marconi, Londra'da telsiz cihazının ilk tanıtımını gerçekleştirmiştir. Hemen sonraki yıl Marconi , Wireless Telegraph And Signal Co. Ltd. adlı şirketi kurmuş ve telsiz, telsiz istasyonu ile radyo malzemeleri üretmeye başlamıştır. Sürekli telsiz istasyonu ise ilk defa Kasım 1987’de Ahım Körfezi'nde bulunan Needles Hotel'de kurulmuştur. Telsiz cihazları her ne kadar Marconi tarafından tanıtılmış olsa da son dönemin en büyük bilim insanlarından olan Nicola Tesla'nın da telsizin kablosuz iletişimine dair çalışmaları göze çarpmaktadır.

Telsizin Tarihçesi

Telsiz, tıpkı telefon ve telgraf gibi telekomünikasyon cihazlarından biridir. Telekomünikasyon terimi, çağlar boyu birçok aşamadan geçmiş ancak esas önemli gelişmeler elektrikten yararlanılması sebebiyle 19. yüzyılda gerçekleşmiştir. Kablolu telefon ve telgraf gibi telli bağlantı ürünlerinden sonra telsiz ile iletim ortamı uzay olan bir haberleşme sahası meydana getirilmiştir. Şüphesiz telsizin icadı ile, iletişimdeki bu kolaylık hemen halkın hizmetine sunulmamış, teknolojik anlamda bir sindirilme zamanının geçmesi beklenmiştir.

Sonrasında çok hızlı gelişen teknoloji ile insanlık telsiz ürünlerine çok fazla şahit olamadan modern çağın iletişim oyuncaklarıyla tanışmıştır. Böylelikle telsizin doğrudan kullanımına erişmemiş kişiler için sadece bir ara form ya da nostaljik bir ifade olarak kalmıştır. Yine de telsiz hakkında bilinmesi gerekenlerin en önemlisi, modern iletişimin ilham kaynağı olmasıdır.

Okur Yorumları

19 yorum
  1. Olası bir felaket aninda geriye kalan tek iki yonlu iletisim aygiti olarak kullanılabilecek süper icat.

  2. Telsiz kullanımını bir izci olarak çok iyi biliyorum ve sadece izciler değil bu tür işlere merak duyan herkesin öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  3. Telsiz icadi şahane oldu. Güvenlikde kulanıyoruz. Bir biri ile iltişimi koparmadan vede anında yardım istemek çok basit telsizden

  4. Avm projesinde koruma görevi yapıyorum. Her anımız telsiz ile rapor vererek geçiyor. Olmazsa olmaz gibi birşey bu güzel icat

  5. Savaş zamanlarında Telefondan daha çok bu cihazla iletişim kurulacak güzel bir icat, kullanmasına kullanıyoruz birde nedir ne değildir diye araştıriyim dedim.

  6. Telsiz aslında çok önemli bir gereçtir. Basit gibi gözükse de iletişim için özellikle anlık iletişim için çok yararlıdır.

  7. Böyle güzel bir yazı ile bizleri buluşturduğunuz için teşekkür ederiz. Sürekli olarak sizleri takip ediyoruz.

  8. Arkadaşın dediği gibi eski günlere gittim.
    Savaş zamanlarında Telefondan daha çok bu cihazla iletişim kurulacak güzel bir icat, kullanmasına kullanıyoruz birde nedir ne değildir diye araştıriyim dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir