TEMA Vakfı Nedir? Ne İşe Yarar? Görevleri Nelerdir?

TEMA Vakfı Nedir? Ne İşe Yarar? Görevleri Nelerdir?

TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) 1992 yılından beri faaliyet veren çevreci bir kuruluştur. Amacı ülkemizi yeşillendirmek, çölleşmeden ve erozyondan korumak olan vakıf şimdiye kadar birçok faydalı proje gerçekleştirmiştir. Bu yazıda TEMA Vakfının ne olduğu, ne işe yaradığı ve faaliyetleri hakkında tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

Erkan Karaca

TEMA Vakfı tıpkı TÜBİTAK gibi ülkemizin önemli kuruluşlarından bir tanesidir. Vakfa gönüllü destek olarak siz de katkı sağlayabilirsiniz. Vakıf bağış sistemi için belirli bir uygulama yürürlüğe koymuştur. 0-13 yaş aralığında olanlar 10 TL, 14-24 yaş aralığında olanlar 10 TL, 25 yaş ve üzeri olanlar 30 TL bağış yapabilmektedir. 14 ve 25 yaşlarında bir üst üyeliğe geçebilmek için üyelik yenilemesi yapılmaktadır. 25 yaş üstü üyelik ise ömür boyu sürmektedir.

TEMA Vakfı ülkemizde ağaçlandırma ve doğal güzellikleri koruma konusunda gönüllü olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle bağışçıların desteği vakıf için çok önemlidir. Bağış sisteminin kullanışlı olabilmesi için vakıf birçok yöntem kullanmaktadır. Çok basit bir şekilde bağışçı olabilir, üyeliğinizi yenileyebilirsiniz.

[renkbox baslik="Orman Nedir? Türleri, Önemi ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/orman-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/orman-nedir-turleri-onemi-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Vakfın; topraktan gelen barış üzerine toprağı kullanmak ve toprağa değer vermek şeklinde bir misyonu vardır. TEMA Vakfına destek yapmak ve faaliyetlerine katılmak mümkündür. Ülkede birçok fidan dikim hareketine öncülük eden firma, çok sayıda güzel iş başarmıştır.

TEMA Vakfı Nedir?

TEMA Vakfının açılımı Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfıdır. Ülkemizde birçok etkinliğe ev sahipliği yapmış, birçok faaliyete ön ayak olmuştur. Vakfın, Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit tarafından kurulduğu bilinmektedir. TEMA Vakfı ülkemizin geleceğini tehdit eden çölleşme, erozyon gibi tehlikelere karşı insanların duyarlılaşmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Tema, 1992 yılında 11 Eylül günü kurulmuş çevreci bir vakıftır. Verdikleri bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesi için çok çabalamıştır. TEMA Vakfı kuruluşundan bu yana çok sayıda projeye imza atmıştır.

TEMA Vakfı Ne İşe Yarar?

Ülkemizde her yıl çok ciddi oranda toprak kaybı söz konusudur. TEMA bu toprak kaybının önüne geçmeyi ve insanları da bu yönde bilgilendirmeyi kendisine amaç edinmiştir. TEMA Vakfı, Türkiye’nin çöl olmasını engellemek üzerine çalışırken, erozyonla mücadele eder ve halkı bilinçlendirir. Vakıf özellikle halk bilinçlenmesine önem vermektedir.

TEMA Vakfının Görevleri Nelerdir?

TEMA Vakfı genel anlamda toprak kaybını önlemek üzerine görev yapıyor gibi görünse de içerikte birçok detaylı konu bulunmaktadır. Öncelikli görevi üzerinde yaşadığımız dünyayı yeşillendirmektir. Yeşil alanları koruyan TEMA aynı zamanda sürekli yeni fidanlar dikilmesini sağlamaktadır. Türkiye çöl olmasın sloganıyla yola çıkan vakıf, toprağın değerlenmesini sağlamak üzerine çalışmaktadır. Değerlenen ve korunan toprağın barış içinde kullanılmasını sağlamak da bir diğer görevidir. Vakıf görevler olarak nitelendirdiği şeylerin hepsini gönüllü olarak yapmaktadır.

TEMA Vakfının Projeleri Nelerdir?

Vakıf kurulduğu yıldan bu yana çok sayıda projeye imza atmıştır. 1998 yılında başlattığı ve hala sürdürdüğü Meşe Projesi ile ülkemizde 1 milyon hektar alanda meşe ormanları kurulması hedeflenmiştir. Proje, Çevre ve Orman Bakanlığının da iş birliği ile yürütülmektedir. Bu projenin maliyetinin 1,8 milyar dolar civarında olduğu açıklanmıştır.

Yine Çevre ve Orman Bakanlığının da desteği ile TEMA Vakfının projesi olan Hatıra Ormanı Projesi, uzun yıllardır devam etmektedir. Projede iki muhatap arasında imzalanan protokol gereği ağaçlandırma çeşitli kişi ve kuruluşlar adına yapılmaktadır. Bodrum'un Türkbükü mevkiinde Biyolojik Çeşitlilik ve Bitkilendirme Projesi kapsamında birçok ağaçlık ve otluk alan dikenli teller ile çevrilmiştir. Çevrilen alanlara ek olarak 10 binlerce meşe, sakız, kaktüs, badem, selvi gibi çeşitli ağaç ve çalı fidanları dikilmiştir. TEMA vakfının bu projesi hala devam etmektedir.

TEM Otoyolu Bitkilendirme Projesi kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü ile TEMA Vakfı iş birliği ile İstanbul-Ankara TEM otoyolunun 300 km'den fazla bir bölümü ağaçlandırılmıştır. Ağaçlandırma kapsamında 250 bin üzerinde ağaç ve çeşitli bitkiler dikilmiştir.

[renkbox baslik="Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/ardic-agaci-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/ardic-agaci-hakkinda-bilgi.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi ile TEMA Vakfı iş birliğinde Kavacık mevkiinde ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Projede biyolojik çeşitlilik göz önünde bulundurulmuş, estetik değeri yüksek olan bitki türleri tercih edilmiştir. Burası halka açık olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmış ve fidan, süs bitkisi satışına müsait olarak çalışmaktadır. TEMA Vakfının büyük kampanyalarla halka tanıttığı ve destek gördüğü en büyük proje ise Bir Milyon Fidan Kampanyasıdır. Bu kampanya amacına ulaşmış ve çeşitli bölgelere tam 1 milyon 11 bin 71 fidan dikilmiştir.

TEMA Vakfına Nasıl Üye Olunur?

TEMA Vakfına üye olmak için vakfa ait web sitesini kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuruda bulunarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Site üzerinde yer alan hesap numaralarına üyelik tipinize uygun bağış tutarını ödeyerek üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken yaptığınız ödemeye ait dekontu mutlaka vakfa ulaştırmak olmalıdır. Bunu e-mail veya faks yoluyla yapabilirsiniz. Üyelik sırasında ödediğiniz bu miktar sadece vakıf giderlerine ve fidan alımına harcanmaktadır. Üye olduktan sonra vakfın yaptığı etkinlikleri, projeleri inceleyebilir; mümkün olduğunda gönüllü hizmet verebilirsiniz.

TEMA Vakfına Nasıl Destek Olunur?

Genç yaştakiler genç tema olarak vakıfta gönüllü hizmet verebilirler. Üye olup bağış yaparak her yaştan insan TEMA Vakfına destek olabilir. Maddi destek yapmak ya da hizmet vermek için imkan yoksa vakfın sadece toplumu bilinçlendirme kampanyalarında yer alabilirsiniz. Zaman sıkıntınız yoksa yapılan etkinliklere katılabilirsiniz. Vakıf bünyesinde gönüllü eğitmen olabilir, seminerler verebilir ve insanları bilinçlendirebilirsiniz. Vakfın çıkarmış olduğu yayınlardan satın alarak maddi destekte bulunabilirsiniz.

TEMA Vakfı, Türkiye çöl olmasın sloganıyla yola çıkmış, her geçen gün büyüyerek yeşil alanları koruma uğruna çalışmalar yapan harika bir kuruluştur.
Bugüne kadar herhangi bir çiçek veya ağaç fidanı diktiniz mi?
TEMA Vakfına üye olanların ne gibi çalışmalar yaptıklarını biliyor musunuz?
Sizce ormanlık alanları korumak ve daha da genişletmek için neler yapılmalıdır?
Siz bir birey olarak yeşil alanları korumak adına ne yapıyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Olağanüstü bir kurum ve o kadar güzel de bir tanıtım. Bu tanıtımı dinleyip de TEMA’ya üye olmamak olası bir tutum değil. Yarından tezi yok, eşim ve ben TEMA’ya üye olmak üzere harekete geçiyoruz. Bir fidan, bir avuç toprak, bir bardak su da bizden.
    Sen çok yaşa TEMA…