Türker İnanoğlu Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Türker İnanoğlu Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Türker İnanoğlu, Türk sinemasının büyük bir bölümünün film yapımcısıdır. Türkiye'de varlığını sürdüren en uzun süreli yapım şirketinin kurucusudur. Günümüz sinemasının temelini atarak birçok ödül kazanmıştır. 1997 yılında Türker İnanoğlu Sinema Vakfı (TÜRVAK) adında bir vakıf kurmuştur. Bu yazımızda Türker İnanoğlu'nun hayatı, sanat geçmişi, kurduğu sinema vakfı ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Erkan Karaca

Türk sinemasının başarılı yönetmenlerinden biri olan Türker İnanoğlu, sinema sektörünün radyo ve televizyonculuğun yıldız isimlerinden bir tanesidir. Pek çok sinema sanatçısını Yeşilçam’a kazandıran usta yönetmen, yüzlerce filmin altına imza atmış bir isimdir.

Türkiye’de varlığını muhafaza eden en uzun ömürlü yapım şirketine sahip olan Türker İnanoğlu, sıfırdan başlayarak muhteşem bir şirket kurmuştur. Sinema sektöründe önemli olan yönetmen, şirketinin yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmasına izin vermemiş, yurt dışına da yayılması için olabildiğince çaba göstermiştir.

[renkbox baslik="Rıfat Ilgaz Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/rifat-ilgaz-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/09/rifat-ilgaz-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Türkiye’de ilk video çekimini başlatan isim olarak sektörde önemli bir yere sahip olan Türker İnanoğlu, arkasında başarılı bir film sektörü aynı zamanda uzun süre bu sektörde adını taşıyacak aile bırakmıştır.

Türker İnanoğlu Kimdir?

Türker İnanoğlu Kimdir?

Sinema dünyasının sevilen yönetmenlerinden biri olan Türker İnanoğlu, yalnızca yönetmen unvanı ile bilinen bir isim değildir. Sektöre asistan olarak girdikten hemen sonra hızla yükselen başarılı isim, kısa sürede yüzlerce filme yönetmenlik yapmıştır. 1960 yılında kendi şirketini kurduktan sonra işlerini büyüten İnanoğlu aynı zamanda belgesel yapımına da imzasını atmıştır.

Türkiye’de videodan ilk uzun metrajlı filme kadar pek çok ilke imza atan Türker İnanoğlu, aynı zamanda öğretmendir. Askerliğini öğretmenlik yaparak bitirmiş, bu kısa dönemde pek çok öğrencinin geleceğini aydınlatmıştır. Radyo ve televizyonculuk adına başarılı bir yol izleyen Türker İnanoğlu program hazırlayan, kanal düzenleyen ve sinema işletmeciliği yapan usta isimlerden bir tanesidir.

Türker İnanoğlu’nun Hayatı

Türker İnanoğlu’nun Hayatı

18 Mayıs 1936 yılında dünyaya gelen Türker İnanoğlu, aslen Safranbolulu'dur. Doktor Hakkı Nevin ve Nazmiye Hanım’ın oğulları olan yönetmen, ikiz kardeş sahibidir. 3 yaşına geldiğinde kardeşlerinden birini kaybeden Türker İnanoğlu kalan yaşamına küçük kardeşini koruyarak, üzerine titreyerek devam etmiştir.

İlköğretim ve ortaokul yıllarını Safranbolu’da tamamladıktan sonra lise ve üniversite için İstanbul’da kalmayı tercih etmiştir. Kazandığı Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nü bitirmeden yarıda bırakmıştır. Sonrasında kendine hitap eden yaşam tarzının sinema sektörü olduğuna karar vermiştir.

Türker İnanoğlu’nun Sinema Sektörüne Girişi

Eğitimini tamamlamak istemeyen Türker İnanoğlu, zaman kaybetmeden Ömer Lütfi Akad ve Nişan Hançeryan ile tanışmıştır. Onların yanında 9 ayrı filmde asistanlık yaptıktan sonra 1959 yılında ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturmuştur. Yönettiği ilk film, Senden Ayrı Yaşayamam olmuştur. İlk filminin arkasından 10 ayrı Yeşilçam filmine yönetmenlik yapan Türker İnanoğlu daha sonra kendi yapım şirketini kurmaya karar vermiştir. Böylece Erler Yapım Şirketi sinema sektörüne giriş yapmıştır.

Türker İnanoğlu’nun Yapım Şirketi

Erler yapım şirketini kurduktan sonra hızla yükselişe geçen Türker İnanoğlu yalnızca ülke sınırları içerisinde kalmamıştır. Fransız, Amerikan ve Alman yapımlarında yürütücü yapımcılığını üstlenmiştir. Yabancı şirketlerin Türkiye’de ilk uzun metrajlı film ve belgesel çekimlerinin sorumluluğunu üstlenmiştir.

Kendi şirketi ve farklı şirketlerde çalıştığı yıllar boyunca 66 ayrı uzun metrajlı filme yönetmenlik yapan Türker İnanoğlu, sinemaya bir süre ara vererek askerliğe gitmiştir. Daha sonra 1979 yılında ilk ulusal video şirketi kurarak gelişmeyi bu şekilde devam ettirmiştir. 1860 adet video kulübü kuran İnanoğlu, filmlerin kasetlenerek satışını mümkün kılmıştır. Süregelen zor yıllarda Yeşilçam’ın ayakta kalmasına yardımcı olmuştur.

Türker İnanoğlu’nun Televizyon Dünyasına Girişi

Türker İnanoğlu, 1985 yılında televizyon programı hazırlama göreviyle sektöre giriş yapmıştır. Kurduğu stüdyoda dönemin tek kanalı olan TRT için çeşitli eğlence programları hazırlamıştır. Hazırladığı haber ve eğlence programları ilgiyle takip edilince özel kanallardan Show TV, Star TV, Kanal D ve ATV için de programlar düzenlemeye başlamıştır. 1994 yılında ATV’yi satın alan usta yönetmen kanalın ilerlemesini hızlandırmıştır. Bugün Dream TV adı ile yayın yapan kanalı Süper Kanal adı ile ilk kez Türker İnanoğlu kurmuştur.

Türker İnanoğlu’nun Özel Hayatı

Türker İnanoğlu, sinema sektörüne güzelliği ile damgasını vuran Filiz Akın ile 1964 yılında dünya evine girmiştir. 10 yıl devam eden evliliğin ardından 1974 yılında ayrılan çiftin, İlker ismini verdikleri erkek çocukları bulunmaktadır. İlker İnanoğlu, bugün sinema ve televizyon ekranlarında sıkça görülen isimlerden bir tanesidir. 1975 yılında Gülşen Bubikoğlu ile evlenen Türker İnanoğlu bu evliliğinden de Zeynep İnanoğlu’na sahip olmuştur.

TÜRVAK Nedir?

Türker İnanoğlu’nun Açılışını Yaptığı TÜRVAK Nedir?

Türker İnanoğlu sinema sektöründe hızla ilerlemiş ve pek çok başarıya imza atmıştır. Bu başarılar arasında vakıf olarak varlığını muhafaza eden TÜRVAK da bulunmaktadır. 1997 yılında Türker İnanoğlu Sinema Vakfı adı ile açılan vakıf, Türker İnanoğlu’nun tüm filmlerinin, yapımlarının toplandığı kurumdur. Vakıf, ihtiyaç sahibi sinema çalışanlarına sahip çıkan, tüm masraflarını karşılayan öğrencilere burs veren kurum olarak varlığını sürdürmektedir. Bünyesinde 16 derslik, ilköğretim okulu ve sinema tiyatro müzesi de bulunmaktadır.

Türker İnanoğlu’nun Yönettiği Film ve Diziler

Türker İnanoğlu’nun Eserleri

Sinema sektörüne 1959 yılında Senden Ayrı Yaşayamam filmi ile giriş yapan Türker İnanoğlu, 1987 yılına dek yüzlerce Yeşilçam filmine yönetmenlik yapmıştır. Yumurcak’ın Tatlı Rüyaları’ndan Efkarlı Sosyete’ye, Deli Murat’tan Kardeş Kavgası’na kadar birbirinden farklı yüzlerce filmde binlerce oyuncu ile çalışmıştır.

[renkbox baslik="Tarık Akan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/tarik-akan-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/tarik-akan-hayati-hakkinda-bilgi-960x560.png" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

1993 yılında dizi yapımına başlayan İnanoğlu ilk olarak Sevginin Gücü isimli eserle adım atmıştır. Daha sonra İkinci Bahar, Cennet Mahallesi, Yabancı Damat, Bizim Okul, Akasya Durağı gibi büyük çalışmalarda bulunmuştur. Tüm bunların yanı sıra pek çok haber ve komedi programı yaptığı da bilinmektedir. Türker İnanoğlu Türkiye'de ve dünyada sayısız ödül almıştır.

Türker İnanoğlu, Türk sineması için sayısız filme imza atmış, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere birçok ödülle taçlandırılmıştır. İnanoğlu'nun sinemaya kattıkları olmasaydı günümüz sineması son haline ulaşamazdı.
Türker İnanoğlu yapımlarından en sevdiğiniz film hangisidir?
Türk sinemasının temelini atan İnanoğlu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Günümüz sinemasını Yeşilçam ile kıyasladığınızda aralarındaki farklar nelerdir?
Yeşilçam'da en beğendiğiniz karakter hangisidir?Okur Yorumları