Uğur Dündar Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Uğur Dündar Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Kariyer hayatına TRT kanalıyla başlayan Uğur Dündar, burada 20 yıl çalıştıktan sonra özel kanallara geçiş yapmıştır. Gazeteci ve haber spikeri olarak elini attığı her işi zirveye çıkaran Uğur Dündar, özel televizyon kanallarının aranan ismi haline gelerek başarıdan başarıya koşmuştur. Bilgihanem okurları için derlediğimiz Uğur Dündar hakkındaki tüm bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Erkan Karaca

Türk televizyonculuk tarihinde her dönem adından söz ettirmeyi başaran, son 30 yıl boyunca yaptığı işlerle habercilikte çığır açan Uğur Dündar ilerleyen yaşına rağmen gazetecilik mesleğini hala bütün enerjisiyle sürdürmektedir.

Haberciliği hem çekirdekten öğrenen hem de dünyanın en başarılı okullarında eğitim alan Uğur Dündar’ın seveni kadar sevmeyeni de çoktur. 1993 yılında Türkiye güzeli Yasemin Bardan ile sade bir düğünle evlenen Uğur Dündar, onca şan ve şöhrete rağmen eşiyle yıllardır sürdürdüğü örnek aile profiliyle gençlere örnek olmaktadır.

[renkbox baslik="Abdi İpekçi Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/abdi-ipekci-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/abdi-ipekci-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Eşi Yasemin Bardan, 1989’daki Güzellik Yarışması’nda Türkiye 2.’si seçilmiş ancak evliliğin ardından ekranlara veda etmiştir. 3 çocukları olan Dündar çifti, mutlu yuvalarında sade bir hayat sürdürmektedir. Bu makalemizde size Türkiye’nin son 30 yılına damgasını vuran Uğur Dündar’ın hayatını sunacağız.

Uğur Dündar Kimdir?

Uğur Dündar Kimdir?

Uğur Dündar başarılı bir gazeteci olarak iş hayatına TRT'de başlamıştır. 1972 yılından 1992 yılına kadar 20 yıl boyunca TRT kanalında çalışan Uğur Dündar sunduğu bir haber dosyasına sansür uygulanmasının ardından buradaki işinden ayrılarak özel televizyonculuğa adım atmıştır. Araştırmacı, soruşturmacı televizyon gazeteciliğini başlatan ilk gazetecidir. En çok ilgi gören programı "Arena" ile zirvelerden inmemiş ve televizyon kanallarının aranan ismi olmuştur.

Uğur Dündar'ın Hayatı

Uğur Dündar'ın Hayatı

Türk Haberciliğinin duayenlerinden biri olan Uğur Dündar, 28 Ağustos 1943'te İstanbul'un Silivri ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Silivri’de okuduktan sonra, İstanbul'un en köklü okulundan biri olan Vefa Lisesi'ne devam etmiş, buradan mezun olunca da İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi - Gazetecilik Enstitüsü’nü kazanmıştır. Uğur Dündar böylece, hayatının mesleğine kavuşmanın ilk adımını atmıştır.

27 yaşına geldiğinde TRT'nin düzenlediği sınavları kazanan Uğur Dündar, aynı yıl içinde hem TRT'de hem de Resmi Gazete'de çalışmaya başlamıştır. Aynı dönemde, dünyaca ünlü BBC kanalında "Televizyonda Yapım ve Yönetim" kursuna da katılmaya hak kazanan Uğur Dündar, bu önlenemez başarısının ardından dünya çapında eğitim almak için İngiltere'nin yolunu tutmuştur.

Uğur Dündar'ın Televizyonculuk Hayatı

İngiliz BBC kanalından aldığı dersleri yüksek başarıyla bitiren Uğur Dündar, ardından geri Türkiye'ye dönerek TRT'de üst düzey görevlerde bulunmuştur. 43 yaşındayken Hürriyet gazetesine geçen Uğur Dündar, "Araştırmacı Gazeteciliği" Türkiye'de ilk başlatan kişi olarak tarihe geçmiştir. 49 yaşındayken Show TV'ye transfer olan Uğur Dündar, bu kanalda 3 yıl boyunca "Arena" programını hazırlamış, ardından Kanal D'ye geçmiştir.

2000 yılına gelindiğinde tekrar eski yuvası Show TV'ye geçen Uğur Dündar, bu tarihten sonra çok sık kanal değiştirmesine rağmen yaptığı programlarla her zaman zirvedeki yerini korumayı başarmıştır. Show TV'ye geri döndükten kısa bir süre sonra Star TV'ye geçen Dündar, bu kanalda hem haber müdürü olup hem de Star gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır.

2001 yılındayken Sabah gazetesine transfer olan Uğur Dündar, aynı gruba ait olan Kiss TV'de kısa bir süre haber yayın yönetmenliği yapmıştır. 2002 yılında bu sefer ATV'ye transfer olmuş, ATV'nin haber genel yayın yönetmenliğini sürdürdükten kısa bir süre sonra tekrar Star TV'ye dönmüş ve aynı zamanda tekrar Star gazetesinin yazarı olmuştur. 2004 yılında ise tekrar Kanal D'ye transfer olan Uğur Dündar'ın bu kadar çok transfer edilmesinin sebebi her zaman reytinglerde en üst seviyelerde olmasıdır.

[renkbox baslik="Beyazıt Öztürk Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/beyazit-ozturk-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/beyazit-ozturk-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

2008 yılına kadar Doğan Grubu'na ait Kanal D'de çalışan Uğur Dündar, 2008 yılında Doğan Grubu'nun Star TV'yi satın almasıyla tekrar buraya dönmüş, bu sefer sadece haber genel yayın yönetmenliği yapmakla kalmamış aynı zamanda Star Ana Haber'in Anchorman'i olmuştur. Star Ana Haber'i sunduğu süre boyunca her zaman haber reytinglerinde birinci olan Uğur Dündar, 2011 yılında kanalın Doğuş Grubu'na satılmasıyla görevinden alınmıştır.

Yukarıda saydığımız tüm bu kanallarda ana haberlerin genel yayın yönetmenliğini yapan Uğur Dündar, aynı zamanda haftada bir gün sunduğu "Arena" programıyla hafızalarda yer etmiştir. Arena uzun yıllar boyunca Türk medya tarihinin en çok izlenen ve hakkında en çok konuşulan programı olmayı başarmıştır.

2011 yılında Star TV kanalındaki görevine son verilen Uğur Dündar, bir sene sonra Sözcü gazetesi ile anlaşarak köşe yazarlığı ve haberciliğe tekrar başlamıştır ve hala da bu görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Halk TV kanalında "Halk Arenası" programını da hazırlayıp sunan Uğur Dündar, ilerleyen yaşına rağmen enerjisinden hiçbir şey kaybetmemesiyle dikkat çekmektedir.

Uğur Dündar'ın Aile Hayatı

1989 yılındaki güzellik yarışmasında Türkiye 2.’si olan Yasemin Bardan ile tanışan ve daha sonra 1993 yılında evlenen Uğur Dündar, 3 çocuk babasıdır. Evlenmeden önce sürekli beraber gittikleri Yeşilköy’deki küçük Meksika Lokantası’nda sade bir yemek töreniyle hayatlarını birleştirmişlerdir. Çocukları Damla, Bartu ve Bora’dır. Damla ile Bartu tek yumurta ikizidir.

Uğur Dündar'ın Aktörlük Hayatı

Uğur Dündar’ın pek az kimse tarafından bilinen özelliklerinden biri de aynı zamanda aktör olmasıdır. Pek çok filmde rol almıştır ancak habercilikteki başarısından dolayı aktörlük yeteneği gölgede kalmıştır. Zaten oynadığı rollerin pek çoğunda Gazeteci Uğur Dündar olarak kendisini oynamıştır. Rol aldığı film ya da dizilerden bazıları şunlardır; İşte Hayat (1975), Yılan Hikayesi (1999), Üvey Baba (2000), Benim Annem Bir Melek (2009), Dersimiz Atatürk (2010)

Uğur Dündar'ın Eserleri

Uğur Dündar'ın Eserleri

Hayatı televizyonculuk ve habercilikle geçen Uğur Dündar’ın kitapları da haber ve siyaset ağırlıklıdır. 1995 yılında Haluk Şahin ile birlikte “Haramzade” kitabını çıkarmıştır. Daha sonra uzun bir süre kitap yazmayan Uğur Dündar, 11 sene sonra 2006’da yine Haluk Şahin ile birlikte “Haramzadenin Dönüşü” isimli kitabını yazmıştır. 2010 yılında kendi hayatını anlatan “İşte Hayatım” isimli kitabı, gazeteci Nedim Şener ile birlikte hazırlamıştır. 2012 yılında yazdığı “İyi Uykular Sayın Seyirciler” ve 2013 yılında Orhan Baykal ile birlikte yazdığı “Yalandan Kim Ölmüş” isimli kitaplarla adından söz ettirmiştir.

Uğur Dündar araştırmacı gazeteci ünvanıyla gazetecilikte yeni bir dönem başlatmıştır. Hazırladığı tüm programlarda zirveyi zorlayarak ve en iyi olarak adından hep söz ettireceğe benziyor.
Uğur Dündar'ın en sevdiğiniz programı hangisidir?
Uğur Dündar'ın hazırladığı Arena adlı programı izliyor muydunuz? Görüşleriniz nelerdir?
Uğur Dündar sizce başarılı bir haber spikeri miydi?
Uğur Dündar'ın kitaplarını okudunuz mu? Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?Okur Yorumları