Vadesiz Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Vadesiz Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Para yatırma ve çekme amacına hizmet eden banka hesabına, vadesiz hesap denmektedir. Bankalarda bireysel ve kurumsal olarak açılan hesaplar, bu türdendir. Döviz ve altın cinsinden varlıkların saklanmasını sağlayan vadesiz hesaplar, para transferi işlemlerinde de kullanılmaktadır. İçeriğine göre farklı isimler alan vadesiz hesaplar hakkında bilmeniz gerekenlere göz atalım:

Cevat İmren

Bankalarda 18 yaş sınırını aştıktan sonra açtırılabilen vadesiz hesaplar, günlük olarak kullandığımız cüzdanlardır diyebiliriz. Günümüzde 12 yaşını aşmış kişiler için de açılabilmektedir. Paramızı, dövizimizi ve altın gibi varlıklarımızı saklayabildiğimiz bu hesaplar, elimizdeki banka kartları ise nakit kullanma oranını düşürmüştür. Birçoğumuz hesabındaki parasını çekmek ve cebinde nakitle gezmek yerine banka kartları ile alışveriş yapıyor. İşte vadesiz hesaplar bu işlemi yapabilmemizin ana nedenidir.

Vadesiz hesaplar, yerli para cinsinden olabildiği gibi döviz cinsinden de açılabilmektedir. Yabancı para cinsinden açılan vadesiz hesaplara, Vadesiz Döviz Tevdiat Hesabı adı verilmektedir. Bunun dışında her bir döviz için farklı hesaplar açılabilmektedir. Örneğin; dolar için vadesiz ABD doları hesabı, Euro için vadesiz Euro hesabı gibi oluşumlar bulunmaktadır. Bunlara ek olarak altın için de vadesiz hesap açılabilmektedir.

[renkbox baslik="İnternet Bankacılığı Nedir? İşlemler Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/internet-bankaciligi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/internet-bankaciligi-nedir-nasil-islem-yapilir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Güvenli bir şekilde para saklamanıza yarayan vadesiz hesaplar, para biriktirme amacına uygun görülmemektedir. Amacın sadece nakit saklama, para yatırma ve çekme işlemleri olduğu belirtilmektedir. Bunlara ek olarak vadesiz hesaplara, telefon, ATM, internet bankacılığı ve akıllı cep telefonlarına indirilen uygulamalar ile 7/24 erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede vadesiz hesabınızı, ödeme ve alışverişlerinizde rahatça kullanabilirsiniz.

Günümüzde 18 yaşını geçen hemen herkesin bir banka hesabı vardır. Özellikle çalışan kesimde banka hesap kullanımı çok yaygındır. Çünkü maaşlar artık banka hesaplarına yatar. Hatta kanun gereği 10 kişi üzerinde çalışanı olan şirket sahiplerinin, banka hesapları üzerinden maaş işlemlerini yapması zorunludur. Durum böyle olunca da birçok kişinin bankalarda hesapları bulunur. Bu hesaplar üzerinden de çeşitli işlemler gerçekleştirebilirler.

Vadesiz Hesap Nedir?

Vadesiz Hesap Nedir?Günümüzde 18 yaşını geçen hemen herkesin bir banka hesabı vardır. Özellikle çalışan kesimde banka hesap kullanımı çok yaygındır. Çünkü maaşlar artık banka hesaplarına yatar. Hatta kanun gereği 10 kişi üzerinde çalışanı olan şirket sahiplerinin, banka hesapları üzerinden maaş işlemlerini yapması zorunludur. Durum böyle olunca da birçok kişinin bankalarda hesapları bulunur. Bu hesaplar üzerinden de çeşitli işlemler gerçekleştirebilirler.

Banka hizmetlerinin arasında en yüksek performansta bulunan vadesiz hesaplar, belirsiz süre için açılır. Öncelikli amacı para yatırma ve çekmedir. Paranızı yatırdığınızda bu hesabı cüzdan gibi kullanmış oluyorsunuz. Yani paranız elinizde nakit duracağına, hesabınızda duruyor. Bankalar paranızı saklıyor şeklinde de söylem mümkündür. Ayrıca alışveriş için ödeme işleminiz bile olsa rahatlıkla hesaplarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de banka hesap kartına ihtiyacınız vardır. Açtırdığınız vadesiz hesaba entegre edilmiş olarak çıkartılan kart ile birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Vadesiz hesabınız açıldığında size ilk olarak hesap cüzdanı verilir. Kartınız hemen size ulaşmayacağı için işlemlerinizi hesap cüzdanınız üzerinden şubelerde gerçekleştirirsiniz. Banka kartınız ise hesap açılış işleminiz gerçekleştirdikten sonra belirttiğiniz adresinize 5 ile 10 gün arasında ulaşır. Daha sonra kartın açılış ve şifre işlemlerini telefon bankacılığından ya da ATM’den yaptıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz. Böylelikle hesapların sunduğu bütün hizmetlerden faydalanmaya başlarsınız.

Böylelikle bankacılık alanında gerçekleştirecekleri birçok işlemi vadesiz hesaplar sayesinde rahatlıkla yapabilir ve birçok açıdan avantaj sağlayabilirler. Bunların en başında da internet bankacılığının avantajı gelir. Hesaplarınız üzerinde internet bankacılığı uygulamasını kullanabilir ve işlemlerinizi bankalara gerek duymadan kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda ATM, telefon bankacılığı gibi uygulamalarla da bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Vadesiz Hesapların Kullanıcılara Sağladığı Avantajlar

Vadesiz Hesapların Kullanıcılara Sağladığı AvantajlarVadesiz hesaplar kullanıcılar için çeşitli avantajları da beraberinde getirmektedir. Bunların başında bankanın verdiği banka hesap karşı sayesinde üzerinde nakit taşımanıza gerek kalmadan alışveriş yapabilmenizdir. Dilediğiniz zaman banka kartınızı kullanarak ister para çekebilir ister nakit kullanmadan alışverişinizi doğrudan karttan çektirebilirsiniz. Yani banka kartınızı, nakit ödeme aracı olarak kullanabilirsiniz.

Vadesiz banka hesaplarında yaptığınız her işlemin tarih, tutar bilgileri ve içeriği kayıt edilmektedir. Bu kayıtlar, bankalar nezdinde birkaç yıl süreyle arşivlenmekte ve erişiminize açık tutulmaktadır. Bu sayede yaptığınız ödemeleri, harcamaları, bankacılık işlemlerini ve gelir – gider durumlarını inceleyebilirsiniz. Bu imkan sayesinde harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

İnternet, telefon ve mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla havale, EFT gibi transfer işlemlerini, vergi, fatura ve sigorta gibi ödemeler kolayca yapılabilmektedir. Bankacılık işlemlerini şubeye veya ATM'ye gitmeden, halledebilirsiniz. İster akıllı telefondan ister bilgisayarınız üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Vadesiz hesaplarınızı otomatik ödeme talimatı vermek için de kullanabilirsiniz. Faturanız, son ödeme tarihi geldiği zaman hesabınızdaki paradan çekilerek ödenmektedir. Burada hesabınızda yeterli parayı bulundurmanız önem kazanmaktadır. Döviz ve altın gibi birikimlerinizi saklamak için de uygun birer araçtır. Birikim için uygun olmadıkları bilinse de saklama işlemi için kullanabilirsiniz.

Vadesiz hesaplar, ekonomi adına da önemli görevlere sahiptir. Yastık altı olarak tabir edilen şekillerde döviz veya altın yatırımı yapmak yerine, vadesiz hesaplarda saklanarak ekonomiye kazandırılabilir. Bu noktada vadeli bir hesap ile faiz almak istemiyorsanız vadesiz hesaplar en iyi seçeneklerdir. Üstelik bankalar nezdinde bir saklama aracı oldukları için yastık altına göre çok daha güvenlidirler. Banka hesaplarında tutulan mevduatlar, bankaların faaliyetlerini sürdürebilmesi için de hayati bir önem taşımaktadır.

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?Vadesiz hesap açmanız için üç kanal mevcuttur. Bunların en başında şubeler gelir. İşlemlerinizi gerçekleştirmek istediğiniz banka seçiminizi yaptıktan sonra dilediğiniz şubesine giderek müşteri temsilcisiyle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Onların sizden istediği bilgileri sağladığınız sürece, 10 dakika kadar kısa bir sürede açılış ve kullanıma hazırlık gerçekleştirilir. Size verilen hesap cüzdanı ve daha sonra arkadan gelecek olan banka kartı ile işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Hesap açılırken istenilen belgelere de değinecek olursak; öncelikle bir kimlik belgesi gereklidir. Bunun için normal kimliğinizi kullanabileceğiniz gibi ehliyet, pasaport gibi kimlik yerine geçen belgeleri de kullanabilirsiniz. Bunun yanında adres ve telefon numarası bilgilerinizde önem arz eder. Size ulaşılabilecek bir ev ya da iş adresi bilgisini verebilirsiniz. Cep telefonu numaranızı paylaşmanız da şifre işlemleri ve internet bankacılığı kullanımı için önemlidir. Bu bilgileri görevliye verdikten ve bankacılık sözleşmesini de imzaladıktan sonra hesabınız kısa sürede kullanıma hazır olur.

Vadesiz hesabınızı açmak için kullanabileceğiniz diğer kanallar ise bankaların internet siteleri ve telefon bankacılığıdır. Hesaplarınızı bu şekilde açtırmanız elbette ki mümkündür. Fakat bilgilerinizin bankacılık sistemine işlemesi için şubeye gitmeniz gereklidir. Eğer bankanın dışarıda işlem yapan görevlileri mevcutsa bu şekilde de sistemsel işlemlerin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Seçeceğiniz yöntemle vadesiz hesabınızı açtırabilir ve bankacılık hizmetlerinden faydalanmanız için kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Vadesiz Hesap Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Vadesiz Hesap Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Vadesiz hesabınızı açarken öncelikle dikkat etmeniz gereken konu banka seçiminizdir. Bankaların her birinin hizmetleri genelde aynı olsa da sunduğu avantajlar farklılık gösterebilmektedir. Özellikle hesaplar üzerinde yapabileceğiniz işlemlerde uygulanan faiz, komisyon, hesap işletim ücreti gibi konulara dikkat etmeniz gereklidir. Böylelikle işlemlerinizin daha az masraflı yapmayı başarabilirsiniz. Aynı zamanda bakmanız gereken diğer bir durum da vadeli hesabınız açılırken herhangi bir teminat isteniyor mu? Günümüzde bu uygulama çok kalmasa da kontrol edip sorgulamakta fayda vardır.

Diğer bir konu ise seçtiğiniz bankanın şube ve ATM sayısıdır. Çünkü vadesiz hesaplarınızı kullanabilmeniz için para yatırma, çekme işlemlerini buralardan gerçekleştirirsiniz. Bu yüzden çalışacağınız bankanın şube ve ATM sayısıyla birlikte sizin sürekli kullanımını sağlayacağınız bölgede var mı bakmalısınız. Genel bölge dağılımına da bakarsanız tabi ki iyi olur. Böylelikle seçiminizi sizin için en mantıklı şekilde gerçekleştirebilir ve işlemlerinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

[renkbox baslik="Altın Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır ve Avantajları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/altin-mevduat-hesabi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/altin-mevduat-hesabi-nedir-nasil-acilir-faydalari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Vadesiz Hesapta Neler Yapılır?

Vadesiz Hesapta Neler Yapılır?Bankalarda açacağınız vadesiz hesaplar üzerinden yapabileceğiniz işlem sayısı oldukça fazladır. Öncelikle vadesiz hesaplarınızda elinizde olan birikimlerinizi saklayabilirsiniz. Böylelikle çalınma, kaybolma gibi durumların önüne yüzde yüz geçmiş olursunuz. Paralarınızı bu hesaplar üzerinde tuttuğunuzda alışverişlerinizi de bankanın size vermiş olduğu hesap kartı ile gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle cüzdanınızda nakit para yerine banka kartını taşırsınız ve daha güvenli harcamalar gerçekleştirirsiniz.

Ayrıca hesaplarınız üzerinden internet bankacılığını kullanarak çeşitli ödemeleri de yapabilirsiniz. Yani fatura, vergi, sigorta şeklindeki birçok ödemeyi kolaylıkla birkaç tıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar için uğraşmak istemiyorum derseniz de otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı ile düzenli ödediğiniz tüm faturalar, siz herhangi bir müdahalede bulunmadan hesabınız müsait olduğu sürece, bankanın sistemi tarafından ödenir. Size ise sadece kontrol etmek kalır. Vadesiz hesapları kullandığınız sürece hayatınızı bu yönde kolaylaştırabilir ve kendinize biraz daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Ülkemizde vadesiz hesabı olmayan kişi sayısı çok azdır. Vadesiz hesap tıpkı bir cüzdan gibi kullanılan, tamamen para yatırma ve çekme amaçlı açılmış, süresiz hesaplardır. Sahip olunan vadesiz hesaplarla da birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle internet bankacılığının da kullanılmasıyla, işlemler hem hızlı hem de kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.
Vadesiz hesabı neden tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?
Sizce de vadesiz hesaplar avantajlı araçlar mıdır?
Birikimlerinizi saklamak için vadesiz banka hesaplarına güvenmenin doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Vadesiz hesaplar üzerinden yatırım yapabileceğinizi düşünüyor musunuz?Okur Yorumları