Vadesiz Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Ülkemizde vadesiz hesabı olmayan kişi sayısı çok azdır. Vadesiz hesap tıpkı bir cüzdan gibi kullanılan, tamamen para yatırma ve çekme amaçlı açılmış, süresiz hesaplardır. Sahip olunan vadesiz hesaplarla da birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle internet bankacılığının da kullanılmasıyla, işlemler hem hızlı hem de kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Günümüzde 18 yaşını geçen hemen herkesin bir banka hesabı vardır. Özellikle çalışan kesimde banka hesap kullanımı çok yaygındır. Çünkü maaşlar artık banka hesaplarına yatar. Hatta kanun gereği 10 kişi üzerinde çalışanı olan şirket sahiplerinin, banka hesapları üzerinden maaş işlemlerini yapması zorunludur. Durum böyle olunca da birçok kişinin bankalarda hesapları bulunur. Bu hesaplar üzerinden de çeşitli işlemler gerçekleştirebilirler.

Böylelikle bankacılık alanında gerçekleştirecekleri birçok işlemi vadesiz hesaplar sayesinde rahatlıkla yapabilir ve birçok açıdan avantaj sağlayabilirler. Bunların en başında da internet bankacılığının avantajı gelir. Hesaplarınız üzerinde internet bankacılığı uygulamasını kullanabilir ve işlemlerinizi bankalara gerek duymadan kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda ATM, telefon bankacılığı gibi uygulamalarla da bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Vadesiz hesabınız sayesinde birçok bankacılık hizmetinden faydalanabilir, paranızı güvenle saklayabilirsiniz. Tüm bunları daha iyi anlayabilmek için vadesiz hesap nedir, nasıl açılır ve ne gibi işlemler yapılır inceleyelim.

Vadesiz Hesap Nedir?

Vadesiz Hesap Nedir?Banka hizmetlerinin arasında en yüksek performansta bulunan vadesiz hesaplar, belirsiz süre için açılır. Öncelikli amacı para yatırma ve çekmedir. Paranızı yatırdığınızda bu hesabı cüzdan gibi kullanmış oluyorsunuz. Yani paranız elinizde nakit duracağına, hesabınızda duruyor. Bankalar paranızı saklıyor şeklinde de söylem mümkündür. Ayrıca alışveriş için ödeme işleminiz bile olsa rahatlıkla hesaplarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de banka hesap kartına ihtiyacınız vardır. Açtırdığınız vadesiz hesaba entegre edilmiş olarak çıkartılan kart ile birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Vadesiz hesabınız açıldığında size ilk olarak hesap cüzdanı verilir. Kartınız hemen size ulaşmayacağı için işlemlerinizi hesap cüzdanınız üzerinden şubelerde gerçekleştirirsiniz. Banka kartınız ise hesap açılış işleminiz gerçekleştirdikten sonra belirttiğiniz adresinize 5 ile 10 gün arasında ulaşır. Daha sonra kartın açılış ve şifre işlemlerini telefon bankacılığından ya da ATM’den yaptıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz. Böylelikle hesapların sunduğu bütün hizmetlerden faydalanmaya başlarsınız.

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?Vadesiz hesap açmanız için üç kanal mevcuttur. Bunların en başında şubeler gelir. İşlemlerinizi gerçekleştirmek istediğiniz banka seçiminizi yaptıktan sonra dilediğiniz şubesine giderek müşteri temsilcisiyle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Onların sizden istediği bilgileri sağladığınız sürece, 10 dakika kadar kısa bir sürede açılış ve kullanıma hazırlık gerçekleştirilir. Size verilen hesap cüzdanı ve daha sonra arkadan gelecek olan banka kartı ile işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Hesap açılırken istenilen belgelere de değinecek olursak; öncelikle bir kimlik belgesi gereklidir. Bunun için normal kimliğinizi kullanabileceğiniz gibi ehliyet, pasaport gibi kimlik yerine geçen belgeleri de kullanabilirsiniz. Bunun yanında adres ve telefon numarası bilgilerinizde önem arz eder. Size ulaşılabilecek bir ev ya da iş adresi bilgisini verebilirsiniz. Cep telefonu numaranızı paylaşmanız da şifre işlemleri ve internet bankacılığı kullanımı için önemlidir. Bu bilgileri görevliye verdikten ve bankacılık sözleşmesini de imzaladıktan sonra hesabınız kısa sürede kullanıma hazır olur.

Vadesiz hesabınızı açmak için kullanabileceğiniz diğer kanallar ise bankaların internet siteleri ve telefon bankacılığıdır. Hesaplarınızı bu şekilde açtırmanız elbette ki mümkündür. Fakat bilgilerinizin bankacılık sistemine işlemesi için şubeye gitmeniz gereklidir. Eğer bankanın dışarıda işlem yapan görevlileri mevcutsa bu şekilde de sistemsel işlemlerin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Seçeceğiniz yöntemle vadesiz hesabınızı açtırabilir ve bankacılık hizmetlerinden faydalanmanız için kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Vadesiz Hesap Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Vadesiz Hesap Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Vadesiz hesabınızı açarken öncelikle dikkat etmeniz gereken konu banka seçiminizdir. Bankaların her birinin hizmetleri genelde aynı olsa da sunduğu avantajlar farklılık gösterebilmektedir. Özellikle hesaplar üzerinde yapabileceğiniz işlemlerde uygulanan faiz, komisyon, hesap işletim ücreti gibi konulara dikkat etmeniz gereklidir. Böylelikle işlemlerinizin daha az masraflı yapmayı başarabilirsiniz. Aynı zamanda bakmanız gereken diğer bir durum da vadeli hesabınız açılırken herhangi bir teminat isteniyor mu? Günümüzde bu uygulama çok kalmasa da kontrol edip sorgulamakta fayda vardır.

Diğer bir konu ise seçtiğiniz bankanın şube ve ATM sayısıdır. Çünkü vadesiz hesaplarınızı kullanabilmeniz için para yatırma, çekme işlemlerini buralardan gerçekleştirirsiniz. Bu yüzden çalışacağınız bankanın şube ve ATM sayısıyla birlikte sizin sürekli kullanımını sağlayacağınız bölgede var mı bakmalısınız. Genel bölge dağılımına da bakarsanız tabi ki iyi olur. Böylelikle seçiminizi sizin için en mantıklı şekilde gerçekleştirebilir ve işlemlerinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Vadesiz Hesapta Neler Yapılır?

Vadesiz Hesapta Neler Yapılır?Bankalarda açacağınız vadesiz hesaplar üzerinden yapabileceğiniz işlem sayısı oldukça fazladır. Öncelikle vadesiz hesaplarınızda elinizde olan birikimlerinizi saklayabilirsiniz. Böylelikle çalınma, kaybolma gibi durumların önüne yüzde yüz geçmiş olursunuz. Paralarınızı bu hesaplar üzerinde tuttuğunuzda alışverişlerinizi de bankanın size vermiş olduğu hesap kartı ile gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle cüzdanınızda nakit para yerine banka kartını taşırsınız ve daha güvenli harcamalar gerçekleştirirsiniz.

Ayrıca hesaplarınız üzerinden internet bankacılığını kullanarak çeşitli ödemeleri de yapabilirsiniz. Yani fatura, vergi, sigorta şeklindeki birçok ödemeyi kolaylıkla birkaç tıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar için uğraşmak istemiyorum derseniz de otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile düzenli ödediğiniz tüm faturalar, siz herhangi bir müdahalede bulunmadan hesabınız müsait olduğu sürece, bankanın sistemi tarafından ödenir. Size ise sadece kontrol etmek kalır. Vadesiz hesapları kullandığınız sürece hayatınızı bu yönde kolaylaştırabilir ve kendinize biraz daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler