Varex Egzoz Nedir? Nasıl Çalışır? Zararları Nelerdir?

Varex Egzoz Nedir? Nasıl Çalışır? Zararları Nelerdir?

Varex tipi egzoz genellikle araçtan daha çoşkulu ve gürültülü sesler alınabilmek için takılmaktadır. Ayrıca ekstra güç isteyenler de taktırabiliyor. Sizlere bu yazımızda Varex egzozun ne olduğundan, zararlarından ve işlevselliğinden bahsedeceğiz.

Erkan Karaca

Araçlarımızın hepsinde bulunması gereken ve çalışma sıralamasına uygun şekilde ilerleyen kalıplaşmış bir sistem vardır. Bu, hiç bir zaman bozulamaz. Üreticiler dahi alternatifini bulmadığı sürece değiştirilmez. Onlardan birisi de egzoz sistemidir. Bu parçaya genelde bakıldığında basitmiş muamelesi yapılır. Çünkü duruş itibariyle sadece demir bir parça olarak gözükür.

Yakıt karışımının motorlarda yanma süreçlerini tamamladıktan sonra geri kalan boş gazlar, bahsettiğimiz sistem üzerinden atılır. Bu yazımızda sizlere anlattığımız sisteme yapılan ve çok merak edilen bir çeşitinden bahsedeceğiz. Varex adı altında sunulan farklı egzoz tipinin, tümüyle egzozdan beklenenin fazlasının istenmesi diyebiliriz. Makalemizde aracımızın aslında sindirim sistemi olan egzoz yollarının neden değiştirilmek istemesinden ve Varex’in ne amaçla takıldığından bahsedeceğiz.

[renkbox baslik="Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/drift-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/drift-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kısaca bahsetmek gerekirse; Varex egzoz tipinin modifikasyon çalışmalarında otomobilin dış, iç ve motor kısmında ekleme yapılırken mutlaka Varex işin bir kısmında düşünülür. Çünkü her insanı heyecanlandıran araç seslerinin temeli bu kısımda gerçekleşir.

Varex Egzoz Nedir?

Varex Egzoz NedirVarex tipi egzoz, araçlarımızın motordan başlayarak arkaya doğru uzanan kısma kadar olan bölümün mantığının değiştirilmesidir. Egzozda yapılan farklılaştırma çalışmasından sonra ortama fazla sesler çıkartan bir araç çıkmış oluyor. Modifiye severlerin gözdesi olan bu parça, olağan egzoz seslerinden kat kat daha fazlasını verebilmektedir. Standart araçlarımız için yapılan çalışmalardan birisi de kabin sessizliğidir. O yüzden motordan itibaren iç kısma kadar yapılacak izalasyonlar en iyisi olacak şekilde seçilir.

Bu sessizliği bozan müzik ses sistemleri haricinde bir de Varex tipi egzozlar vardır. Yapılmasının nedenlerinden birisi de motordan alınacak güçlere takviye olarak sisteme dahil edilir. Fabrika çıkışı araçlarımızda atılacak gaz ve basınç ayarlamaları en başından yapılmıştır. Varex denilen, standart egzozla değiştirilen bu tipte, bahsettiğimiz gaz gönderim yolları ve süreleri değişmektedir. Bunu takviye bir kuvvet olarak düşünebiliriz.

Bakıldığında gayet açık ve uygulaması da o derece basittir. Geçmişte ses çıkması için yapılan son susturucu iptalini de Varex tarihe gömmüş oluyor. İhtiyaçtan doğan her unsur gibi bu sistem de aynı şekilde hayatımıza girmiştir. Egzoz sisteminin sonu olan ve araç tamponlarının alt kısmında gözüken, genelde yassı olan son susturucuya yapılan modifiye ile Varex sistem tamamlanır.

Varex Egzoz Nasıl Çalışır?

Varex Egzoz Nasıl ÇalışırVarex’ten öncesinde araçlarında fazladan ses isteyenler egzozların giriş ve çıkış yerlerinde farklı işlemler yapardı. Ve bu sistemin herhangi bir şekilde kontrolü söz konusu değildi. Varex sürücülerin bazı durumları kontrol etmesine olanak sağlıyor. Değişimler yapıldıktan sonra elinizde sesini kendinizin ayarlayabildiği bir egzoz oluyor. Kumandayla yönlendirilen Varex, elektronik bir sistem üzerinden susturucu kapaklarını açıp kapatıyor.

Böylelikle gürültü istediğinizde tek düğmeyle açıp tekrar kapatabiliyorsunuz. Otomobillerdeki güç artışları da böylelikle isteğe bağlı olarak kontrol edilmiş oluyor. Varex’le atık gaz çıkış noktalarının daha rahat gittiğini düşünebiliriz. Yani motorla egzoz arasında daha akıcı bir pozisyon doğmuş oluyor. Şimdi tam tersini düşünecek olursak; Varex kapalı konumda olduğu zaman da her şey eskisine dönerek standart pozisyona geliyor.

İşte en güzel ve sevilen tarafı da bu olsa gerek. Öncesinde veya Varex’e alternatif çıkan son susturucu sistemlerinde içindeki kelebek kapak sabit kalmak zorundaydı. Gittiğiniz egzozcuda almak istediğiniz ses düzeyine göre kelebekler sabitlenirdi. Varex bunu da çözerek işi kumandaya entegre etmiş ve otomasyona dökmüş oluyor.

Varex Egzozun Zararları Nelerdir?

Varex nedir ve nasıl çalışır kısımlarında özelliklerini anlatırken aynı zamanda faydalarından da bahsetmiş olduk. Şimdi ise sizlere bu sistemin kullanımından doğan zararlardan bahsedeceğiz. İlk önce motora zararı olabilir mi ondan söz edelim. Biliyoruz ki bir şeyin normal gidişatını bozarsak bunun geri dönüşleri olmak zorunda. Varex’te de aynı şey geçerli. Ünitelerden alınan güçlere göre içindeki parçaların mukavemeti ve hareket yolları çok ince bir mühendislikle belirlenmiştir.

Bizler normal egoz yerine Varex tipi düşündüğümüzde, motordan alınacak güç miktarı fazla olacağı için yıpranma faktörü çıkıyor. Kısaca motor ömrümüzden çalıyoruz. Diğer zararına geçersek; araç muayenesine gittiğimizde araç üzerinde kaydı olmayan farklı bir uygulama olduğu için kusurlu olarak kayıtlara geçebilirler.

Ancak kapalı konumda olduğu ve ses çıkarmadığı sürece anlaşılması biraz zor olabilir. Sürücülerin Varex egzozdan başına en çok gelen olaylardan biri de; trafik polislerinin etrafa rahatsız edici sesler çıkardığı için ceza yazmalarıdır. Kendimizden yola çıkarsak korna, yükses sesli müzik dinleme durumlarında rahatsızlık duyarız. Bahsettiğimiz egzozun da zaten birinci amacı tok ve yüksek sestir.

Varex Egzozla Motordan Ekstra Ne Kadar Güç Alınabilir?

Varex Egzozla Motordan Ekstra Ne Kadar Güç AlınabilirModifiye ile motordan almak istediğimiz her güç için maliyetler inanılmaz fazladır. Turbo besleme araçlara yapılan yazılımlarla güç artırımı yapmak en maliyetsiz yöntemdir. O yüzden daha mütevazi motor ps artırımı uygulamaları içerisinde Varex’te vardır. Yaptığımız araştırmalara göre kumandalı ve kelebek ayarlı egzozlardan öyle hayal ettiğimiz güçleri alamıyoruz.

Yapılan dyno (dinamometre) testlerinde fazladan 5 ila 7 beygir arasında motor gücü alınmış. Bu kısımda tercih tamamen size kalmış. Şahsen biz, bu kadar düşük ps aralığındaki güçler için motor ömrünü azaltacak kadar zararlı olan bu sistemi mantıklı bulmuyoruz. Ayrıca belki de hiç testi ve miktarları belirlenmeyen emisyon değerleri konusu da var. Yüksek ihtimal Varex tipi egzozlu araçlarda doğaya zehirli gaz atımı fazladır.

[renkbox baslik="Diferansiyel Nedir? Araçlar İçin Önemi ve Parçaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/diferansiyel-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/diferansiyel-nedir-araclar-icin-onemi-ve-parcalari-nelerdir.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sizler için sürekli merak edilen bir konu üzerine araştırma yaparak detaylı şekilde aktardık. Özellikle modifiye düşkünü olan insanlar yukarıda bahsettiğimiz zararların çoğunu göze alarak bu işe başlıyorlar. Ancak her parçanın bir dayanma sınırı vardır.

Varex, güç artırımdan daha çok kulağa hoş gelen sesler çıkardığı için tercih edilir. Sesle beraberinde gelen daha zevkli sürüşlerin ardından da ömrünü eksilttiğimiz bir motor ve her gün ceza yeme olasılığımız da bizle beraber gelmiş oluyor. O yüzden Varex tipi egzoz kullanımına karar verirken bahsettiğimiz zararları göz ardı etmemenizi öneriyoruz.

Varex egzoz tipinin sportif sürüşler için takıldığından sizlere bahsettik. Modifiyeye hazırlanan bir aracın en basit tadilatla gerçekleşen sistemi diyebiliriz. Taktırmadan önce fayda ve zararlarını iyi anlamamız gerekiyor.
Arabanıza hiç Varex egzoz taktırmayı düşündünüz mü?
Ses ve performansa yönelik yapılan egzoz değişimi sizce mantıklı mı?
Size göre Varex bir araca çok fazla güç verebilir mi?Okur Yorumları
 1. 5 ile 7 hp lik güç artışı standart mı?yani aracın stok hacmi ve kapasitesi önemli değil mi? yoksa yüzde 5 veya 7 mi?

  1. Arabadan arabaya göre değişir kapalı olup olması önemli deği kapalıyken normal sesi

 2. Merhaba,
  Esa Egzoz Fabrikasının görsellerini izinsiz paylaşmaktasınız, yazınıza linklerimizi ekleminizi yada kaldırmanızı rica ederiz.

  1. Merhaba, yazı içerisindeki tüm görseller mi size ait, hangileri olduğunu söylerseniz onları değiştirelim.

   Teşekkürler.

 3. Varex egzoz hakkında biraz araştırma yaptım. Süper bilgiler paylaşmışsınız sağ olun.