Voltaire Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Voltaire 1694-1778 yılları arasında yaşamış, ünlü bir Fransız yazar ve filozoftur. Fransız Devrimine ve Aydınlanma Hareketine büyük katkıları olmuştur. Hayatı boyunca ifade ögürlüğünü savunmuş ve bunu eserlerine yansıtmıştır. Voltaire hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi verdiğimiz yazımızda onun hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Voltaire olarak bildiğimiz, ünlü Fransız yazar ve filozofun Voltaire aslında sadece mahlasıdır. Zamanında Fransız devrimine ve Aydınlanma hareketine önemli katkıları olan ünlü yazarın, din ve ifade konularında özgürlüklerden yana olan söylemleri dışında, insan hakları konusunda da önemli yazıları olmuştur. Dünya edebiyatına kazandırmış olduğu eserlerinde, kiliselerde ortaya çıkan dogmalarını fazlasıyla hicvetmiştir. Yaşadığı dönemin en etkili isimlerinden biri olarak kabul edilebilir.

Gençlik yıllarında bir avukatlık bürosunda asistanlık yapmaya başlamış ancak bu sadece görünürde böyle olmuştur. Çalıştığını söylediği sürelerde sıkça hicivler kaleme almıştır. Oldukça sert ve sivri dilli hicivleri sebebiyle sürgün edilmiş ve İngiltere'ye gönderilmiştir.

Gustave Flaubert Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ancak bu sürgün ona cezadan çok fayda sağlamış ve Voltaire, İngiltere'nin ifade özgürlüğüne verdiği değer karşısında çok memnun olmuştur. Burada dönemin ünlü yazarlarından etkilenmiş, eserlerinde de bu etkiyi hissettirmiştir.

Voltaire Kimdir?

Voltaire Kimdir?Asıl ismi, François Marie Arouet olan Voltaire 21 Kasım 1694 tarihinde dünyaya gelmiştir. Paris'te doğan ve büyüyen François, dünyaca ünlü bir yazar ve filozof olmayı başarmıştır. Hayatı boyunca ifade özgürlüğünü savunmuş ve hicivler kaleme almıştır. Yazılarındaki sivri dili başına dert açmış, Paris ve İngiltere arasında uzun yolculuklar yapmıştır. Voltaire 30 Mayıs 1778 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Voltaire'in Hayatı

Voltaire'in HayatıSekiz yıl boyunca sanat eğitimi alan Voltaire aldığı eğitim ile ilgili pek olumlu yorumlarda bulunmamıştır. Mezun olmasının ardından edebiyat alanına yönelmiştir. Babası ile kariyer ve edebiyat konusunda anlaşmazlıklar yaşayan Voltaire, çalışıyormuş gibi görünerek bu süreçte hicivli şiirler kaleme almıştır. Bu durum babasının kulağına gidince Voltaire hukuk okuması için başka bir okula gönderilmiştir. Ancak bu süreçte de yine yazmaya devam etmiştir. Kral XV. Louis naibi ile ilgili yazısı sebebiyle hapsedilmiştir. Hapis günlerinde kendisinin tanınmasını sağlayacak olan piyesi Oedipe'yi yazmış ve ardından Voltaire ismini almıştır.

Ardından hicivlerine devam etmiş ve neticesinde İngiltere'ye sürgün edilmiştir. Buradaki fikir özgürlüğüne hayran kalan yazar, dönemin ünlü yazarlarından başta Shakespeare'den son derece etkilenmiştir. Gençlik döneminde onu bir örnek olarak kabul etse de sonradan kendisini ondan üstün görmüştür. 3 yıl İngiltere'de kaldıktan sonra Paris'e dönmüş ve İngilizler Hakkında Felsefi Mektuplar isimli bir yazı kaleme almıştır. Bu yazı Fransa'da olay yaratmış, yazının tüm kopyaları yok edilmiş ve Voltaire yine Paris'ten ayrılmak zorunda kalmıştır. Buradan ayrılınca Cirey'e yerleşmiş ve burada Markiz ile 21.000 üzerinde kitap toplamıştır. Bu esnada yazmaya devam etmiş ve bu süreçte Merope oyununun yanında çeşitli kısa öyküleri yayımlanmıştır.

Markiz’in ölümünün ardından Berlin'e gitmiş ve burada Kral onu ısrarla sarayına davet etmiştir. İlk yıllar çok rahat yaşasa da zaman içinde hayatı zorlaşmaya başlamış, sivri diliyle burada da eleştirilerine devam etmiştir. Böylece yine tutuklanmış ve bazı evrakları yok edilmiştir. Ardından Cenevre'ye gitmiş burada çok iyi karşılanmış olmasına rağmen tiyatro ile ilgili yasaklar üzerine yazdığı yazısı ile burayı da terk etmek zorunda kalmıştır.

Voltaire’nin Eserleri

Voltaire’nin Eserleri

  • En önemli eserleri; Oedipe, Zaire, Letters Philosophiques Sur Les Anglais, Le Mondain, Zadig, Micromegas, Candide, Dictionnaire Philosophique'dir.
  • Oyunlarından bazıları; Eccossaise, Eriphile, Mahomet, Merope, Nanine, Zaide'dir.
  • Şiirleri; Henriade, Pucelle'dir. İlk basılan çalışması şiiridir ve kaleme aldığı en uzun iki şiir bunlardır.
  • Felsefe eserleri; aslında çok sayıdadır ancak en önemlisi Dictionnaire Philosophique yani Felsefe Sözlüğü’dür.
  • Diğer çalışmaları: Sayısız tarihi ve düzyazı biçiminde eser kaleme almıştır. Bunların yanında hayatı boyunca 20.000 civarında mektup kaleme almıştır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler