Walter Scott Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Walter Scott Kimdir? Hayatı ve Eserleri

1771 ve 1832 yıllarında yaşamış önemli yazarlardan biri olan Walter Scott, sanata ilişkin çalışmaları ile başarıyı yakalamış biri olsa da, maddi açıdan son derece kötü dönemlerden geçmiş bir yazardır. İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğan Walter Scott, hukuk fakültesini kazanmış olmasına rağmen, kendini edebiyata daha yakın hissetmiş ve şiir, roman gibi dallarda eserler vermiştir. En önemli kitabı ise Kara Şövalye'dir.

Erkan Karaca

1771 yılında İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğmuş olan Walter Scott, gençliğinin de büyük bir bölümü burada geçmiştir. Yaşadığı şehirde eğitimini sürdüren ve hukuk fakültesinde eğitim almaya devam eden Scott, hukuk eğitimini tamamlamanın ardından Edinburgh hukuk bürosunda çalışmaya başlamıştır.

Eğitimi hukuk üzerine olsa da, gönlü her zaman halk şarkılarından yana olan Walter Scott, bu isteğini hiçbir zaman dizginleyememiştir. İçinden hep geçen isteğinin bir heves olmadığını kanıtlar nitelikte olan 3 ciltlik inceleme halk oyunları üzerine hazırladığı incelemelerdir.

[renkbox baslik="Franz Kafka Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/franz-kafka-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/07/franz-kafka-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

İskoç kültürü ile doğup büyüdüğü için, eserlerinde de İskoç kültürünün izleri vardır. 1805 yılından sonra İskoç kültürüne dayanan folklor kökenli şiirler yazmıştır. Kendi yazdığı şiirlerde oldukça başarılı olsa da, o dönem yetişmekte olan sanatçıların oldukça başarılı olmaları Scott’un hep geri planda kalmasına neden olmuştur.

Walter Scott Kimdir?

Walter Scott Kimdir?Edebi alandaki çalışmalarını ilk olarak inceleme, sonra şiir ve en sonra da roman olarak devam ettiren, İskoç kökenli bir yazardır. İlk romanını 1814 yılında hayata geçiren İskoç yazar, "Waverly" adlı eserini çıkarmıştır. Ünlü yazarın şanssızlığı roman alanında da devam etmiş ve o dönem roman edebiyatın çok fazla benimsenmeyen bir dalı olduğu için ünlü yazarın eserleri çok fazla ilgi görmemiştir. Edebiyat alanındaki çalışmaları devam ederken, dönemin sarayı tarafından Walter Scott’a "Baron ve Sir" unvanları layık görülmüştür. Sonraki yıllarda edebiyat alanındaki eserleri ilgi görmeye ve beğenilmeye başlansa da, Scott’un maddi açıdan yaptığı bazı hatalar, yaşamının büyük kısmında borç ödemekle geçmesine neden olmuştur.

İskoç kültürünü en iyi yansıtan yazarlardan biri olarak, ele aldığı eserlerin çoğu başarıya ulaşmıştır. Yaşamının son yıllarında oldukça kötü bir hastalığa yakalanan yazar, tedavisi için İtalya’ya gitmiştir. Ancak oldukça ilerlemiş olan hastalığına İtalya’da çare bulmayı ümit ederken, 1832 yılında hastalığa yenik düşmüş ve yaşamını yitirmiştir. Eğitimi avukatlık üzerine olmasına karşın, kendini edebiyat alanında daha mutlu hisseden Scott, bu isteğine büyük ölçüde ulaşmış, başarılı ve tanınmış bir yazar olarak yaşamına veda etmiştir.

Walter Scott’un Hayatı

Walter Scott’un Hayatıİskoç tarihini romanlarında ele alan İskoç asıllı olan Walter Scott, soylu bir aileden gelmenin sorumluluğunu her zaman bilmiş ve İskoçya tarihine ve sanat alanlarına ilgi duymuştur. Şiir alanında yazdığı eserlerinin Lord Bryon isimli yazarın ardında kalmasından dolayı, şiir yazmayı bırakıp roman türüne yönelmiştir. Tarih türündeki yazdığı eserleri ile giderek başarılı bir yazar olma yolunda ilerleyen Scott, döneminin ve geleceğin gençlerini etkileyen eserlere imza atmıştır. Hukuk okumuş olsa da, aklının bir köşesinde hep duran edebiyat ve halk oyunları tutkusunu 1802 yılında hayata geçirmeyi başarmıştır.

Walter Scott’un Eserleri

Walter Scott’un EserleriEserleri genellikle İskoç tarihine özgü olsa da, İngilizleri derinden etkileyen "Kara Şövalye" adlı eseri de, oldukça başarılı sayılan kitapları arasındadır. Aradan 3 yıl geçtikten sonra, Fransız Devrimi'ne ithafen yazdığı "Quentin Durward" adlı eseri de oldukça ilgi görmüştür. Yine yazımızın ilk kısımlarında yer verdiğimiz "Waverly" isimli eseri ise, yazarın ilk romanı olarak kayıtlara geçmiştir. Walter Scott, maddi sıkıntılarından dolayı bazı romanlarını maddi beklenti içinde bitirmiş ve acele bir şekilde yayımlanmasını istemiştir. Özenmeden hazırladığı bu maddi beklentili eserleri, yazarın edebiyattaki başarısından dolayı yine de beğenilmiştir. Borçlarının bitmesinde etkili olan eserleri, yazarın borç batağından çıkmasını sağlasa da, bu kez de hastalık sıkıntısı yazarın sıkıntılı dönemler geçirmesine neden olmuştur.

Okur Yorumları