Yaban (Bayır) Turpu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaban (Bayır) Turpu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Turpgiller ailesinin en önemli üyelerinden biri olan yaban turpu, hafif acımsı tadı ile bilinmektedir. Yüzyıllardır sindirim sistemi sorunlarına yardımcı olan yaban turpu hakkında kısaca bilgi edineceğiniz bu yazıyı okuduktan sonra, daha fazla tüketmek isteyeceksiniz. Yaban turpu nedir, yaban turpunun faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını, gelin hep birlikte öğrenelim.

Yasemin Saygın

Turpgiller ailesinin en faydalı üyelerinden biri olan yaban turpu, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bayır turpu, eşek turpu, kara turp, acırga bilinen diğer isimleridir. Eski ve köklü bir geçmişse sahip olan yaban turpu, son dönemlerde biraz daha popüler olsa da hak ettiği değeri görememekte bugün hala pek çok kişi tarafından bilinmemektedir.

Yabani şekilde yetişmesi, yaban turpunun kolaylıkla elde edilmesini sağlasa da sera ile hızlı şekilde üretilememesi pazarlarda daha az görülmesine neden olmaktadır. Yapraklarından köküne kadar faydalı olan yaban turpu, dağlık arazilerde kendiliğinden yetişen, özel olarak yetiştirmeye gerek kalmadan bazı bölgelerde özellikle bol olan ürünlerden biridir.

[renkbox baslik="Patlıcan Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/patlican-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/patlican-nedir-cesitleri-ozellikleri-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bitkinin toprak altında yetişmesi toplamasını güçleştirse de şifası nedeniyle hemen her gün bir miktar yenmesi uygundur. Tadı pazarlardan alınan pembe veya siyah turpa göre çok daha acı olan yaban turpu, acı yemeği sevenler için oldukça lezizdir. Mide ve gaz sorunu olan kişilerin ise tüketirken dikkatli olmaları, aşırıya kaçmamaları özellikle önemlidir.

Yaban (Bayır) Turpu Nedir?

Yaban turpu veya en çok bilinen diğer adıyla bayır turpu (Armoracia rusticana) yabani olarak dağlık alanlarda kendiliğinden yetişen turp çeşididir. En fazla 100 cm büyüyen turp, çoğunlukla beyaz ve krem renkli olmaktadır. Etli, damarlı ve derin kök saplı olan bitki, otsu bir yapıya sahiptir. Kendisi her ne kadar toprağın altında olsa da yapraklarından tanınan yaban turpu, parlak ve koyu yeşil yapraklara sahiptir.

En fazla 30 cm büyüklüğünde olan yaprakları çoğunlukla tüysü yapıya sahiptir. Çiçekleri ise beyaz renkli ve çanak yapıda olmaktadır. Yaban turpunun içinde nişasta, C vitamini yanı sıra şeker, reçine, glutamatin, eterik yağ bulunmaktadır. Bilhassa C vitamini ihtiyacı olan kişiler için en çok önerilen besinler arasında yer almaktadır.

Yaban Turpunun Özellikleri Nelerdir?

Yaban turpu, kendi kendine yetişen, yetiştiği ortamda oldukça bol bulunan bitkilerden biridir. Acımsı bir tada sahip olduğu için pek çok insan tarafından sevilmese de oldukça faydalıdır. Yalnızca bu sebep nedeniyle tüketilmeye özen göstermelidir. Sırt ağrılarından zehirlenmelere kadar pek çok sorunun çözümü olarak kullanılan yaban turpu, toz halinde de hazırlanabilmektedir.

Parçalandıktan sonra toz haline getirilerek salatalarda, yemeklerde kullanılabilen turp, bu şekilde daha düzenli kullanılmaktadır. Yaban turpunu saklarken özellikle cam kavanoz kullanmaya özen gösterilmelidir. Aksi halde kısa sürede parçalanacak, bozulacaktır.

Yaban Turpunun Çeşitleri Nelerdir?

Turp, insan sağlığı açısından en önemli besindir. Bilhassa bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi nedeniyle düzenli olarak tüketilmelidir. Birkaç çeşidi bulunan turpun insanlar tarafından yetiştirilen kırmızı, siyah ve beyaz türü bulunmaktadır. Bunlar dışında yabani turp ve Japon turpu da diğer turp çeşitleridir. Yabani turp da insanlar tarafından yetiştirilen turp gibi farklı renklere sahiptir. Genellikle beyaz olsa da bunun yanında kahverengi ve kara yabani turp çeşitleri de bulunmaktadır.

Yaban Turpu Nasıl Kullanılır?

Yaban turpunun kullanımı çoğunlukla toz şeklindedir. Böyle kullanıldığında macun ve merhem yapmak da oldukça kolay olmaktadır. Taze temin edildiğinde rendelenerek kullanılması çok daha faydalı olan turp, tüketilirken başka bitkilerle birlikte kullanılmalıdır. Özellikle elma sirkesi ile karıştırılarak tüketildiğinde kansere karşı çok daha etkili olmaktadır. Elma sirkesi hakkında bilgi almak için tıklayın.

Yaban turpunun yalnızca etli kısmı değil yaprak ve çiçek kısmı da oldukça faydalıdır. Bu nedenle yaprakları, çiçeklerle birlikte ezerek lapa haline getirin. Sonrasında bez yardımıyla ağrıyan bölgenize sürüp bağlayın. Bu şekilde bölgesel ağrıların önüne geçebilirsiniz. Tüm bunlarla beraber özellikle turşu ve salatalara karıştırılarak tüketildiğinde de lezzetli bir besin olacaktır.

Yaban Turpu ile Öksürük İlacı Nasıl Hazırlanır?

Devamlılık gösteren öksürüklere kullanılan ilaçlar fayda etmediğinde yaban turpu da muhakkak denenmelidir. 100 gram toz yaban turpu, bir miktar zencefil, 3 limon, 2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı tarçın bir arada karıştırılır. Limonu seçerken bol sulu olmasına özen gösterin ki karışım katı bir hal almasın. Meydana gelen karışımı her gün bir tatlı kaşığı şeklinde tüketmelisiniz. Yedikten bir süre sonra öksürüğünüzde azalma olduğunu fark edebilirsiniz.

Yaban Turpunun Faydaları Nelerdir?

Özellikle öksürüğe şifa olması için kullanılan yaban turpu, bal ile birlikte hazırlandığında kısa sürede sorunu çözmektedir. Bunun yanında kişinin zehirlenme gibi durumlarda yaban turpu yemesi, vücudunun mikroptan arınmasını sağlayacaktır. Eklem ve sırt ağrıları için şifa kaynağı kabul edilen yaban turpu, macun kıvamına getirilip sürüldüğünde kısa sürede ağrıları almaktadır. Aynı macun romatizma sorunun da çözümü olarak kabul edilmektedir. Yaban turpunun suyu antibiyotik özelliği taşıdığı için kullanıldığında vücuda dinçlik ve enerji verir.

Yaban Turpunun Yan Etkileri Nelerdir?

Yaban turpu öksürükten ağrılara kadar pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Vücudu canlandırmasının yanı sıra, aynı zamanda enerji vermektedir. Tüm bunların yanında tüketiminde aşırıya kaçıldığında şiddetli mide ağrısına neden olan yaban turpu, midede yanma ve sancı oluşturmaktadır.

[renkbox baslik="Pancar Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/pancar-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/pancar-ozellikleri-faydalari-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Gaz yapma özelliği sebebiyle karın ağrısına neden olma ihtimali olan turp; gün içinde fazla tüketilmemeli, aç karnına yenmemelidir. Yaban turpunun çok tüketilmesi böbreklerin de tahriş olmasına sebep olmaktadır. Böbreklerin yorulmaması için turpla beraber mutlaka su içilmelidir.

Turpgiller ailesinden olan yaban turpu, halk arasında bayır turpu adıyla da bilinmektedir. Ailesinin diğer üyelerinden çok daha fazla fayda sağlamasıyla öne çıkan yaban turpu, özellikle kronik öksürüğe iyi gelmektedir.
Yaban turpunu tatma fırsatınız oldu mu? Tadı hakkında yorum yapar mısınız?
Turp cinsleri ülkemizde daha çok hangi şehirlerde yetişmektedir?
Yaban turpunu hangi şekillerde tüketiyorsunuz?
Bayır turpu yedikten sonra öksürüğünüzde belirgin derecede azalma oldu mu?Okur Yorumları
  1. Avrupada özellikle Almanlar ve Avusturyalilar çok tüketmemek tedir
    Bende aci olmasini sevdigim icin severek tüketiyorum

  2. Tadını çok sevdiğimi söylemem ama faydası olduğu için tüketiyorum.

  3. Selam
    Ben yardımcı olabilirim. Sibiryadan getirdim. Organik bayırturbu yani hrendir. Zira ilaçtan uzak tutmak lazım

    1. merhaba bende araştırıyorum ancak bulamadım. bana da lazım. yardımcı olabilir misiniz?

  4. Turkiye’de yaban turbunu (horse raddish) nerede ve kim yetistirir? Avrupadan getiriyorum getirtiyorum burda da bulamiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.