Aspendos Antik Kenti (Tiyatrosu) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Aspendos Antik Kenti (Tiyatrosu) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Selçuklu ve Bizans dönemlerinde varlığını sürdüren Aspendos Antik Kenti esas olarak burada bulunan tiyatrosuyla ünlüdür. Kentin önem kazanmasına sebep olan asıl yapı Aspendos Tiyatrosu'dur. Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu, ülkemizin en değerli tarihi yapılarından biridir. Her yıl birçok turist akınına uğrayan tiyatronun, yapıldığı dönemde 20 bin kişiyi ağırlayacak kadar büyük olduğu biliniyor.

Erkan Karaca

Antik kentleri ile meşhur olan Antalya, bölgedeki birçok tarihi yapı ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Serik ilçesinde yer alan Aspendos ise, bir adet anfi tiyatrosu bulunan değerli antik kentlerden biridir.

Bir büyük bir de küçük iki tepe üzerine kurulan tiyatro Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Aspendos ise Akalar tarafından kurulmuş ve M.Ö. 10. yüzyılın zengin kentlerinden birini yansıtmaktadır.

[renkbox baslik="İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/ishak-pasa-sarayi-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/ishak-pasa-sarayi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncumavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

M.Ö. 1200 yılından sonra Yunan halkının akınına uğrayan Aspendos'un, limana olan bağlantısı ve ticaret yolu üstünde bir konuma sahip olması pek çok uygarlığın ele geçirmek istediği şehirler arasında yer almasına neden olmuştur. Anfi tiyatrosu ile değer kazanan Aspendos, günümüze kadar korunarak gelmiş olan açık hava tiyatrosudur. Bu sayede Anadolu’da bulunan Romalıların tiyatroları günümüze kadar aktarılmıştır. Geçtiğimiz yıllara kadar, birçok etkinlik ve konsere ev sahipliği yapan Aspendos, yerli ve yabancı turist ziyaretçilerin kapısını kapatmamıştır.

Aspendos Antik Kenti Nerededir?

Aspendos Antik Kenti NerededirAntalya’nın Serik ilçesinin Belkıs köyünde bulunan Aspendos, günümüzde bulunan en değerli tarihi yapılardan biridir. Yazılı kaynaklarda bu yapı için Aspendos Antik Kenti veya Aspendos Tiyatrosu ifadeleri kullanıldığı için, biz yazımızda her ikisine de yer verdik. Bu tarihi yapının mimarı olan Zenon, Antalya iline oldukça değerli bir yapı inşa etmiştir. Konumu itibariyle değerli kaynaklara yakın olması, her milletin burayı ele geçirme çabalarına neden olmuştur. Tiyatronun altlı üstlü iki sıradan oluşması, yapılan etkinliklerde yaklaşık 20.000 kişiyi ağırlamasına olanak sağlamaktadır. Akdeniz bölgesinin başyapıtı niteliğinde olan Aspendos, Antalya’nın her zaman turizm açısından hareketli olmasını sağlamaktadır.

Aspendos Antik Kenti'nin Mimarisi

Aspendos Antik Kenti'nin MimarisiAspendos Tiyatrosu Roma mimarisinin özelliklerini taşıyan bir yapıdadır. Yamaca yaslanmış olan küçük bölümü ve düz kemerler üzerine inşa edilmesi, Roma'nın özelliklerini yansıtmaktadır. Tiyatronun bazı kısımları onarılmış ve daha düzgün hale getirilmiştir. Oturma yerleri ve kaplamalarda kullanılan mermer, tarihi yapının günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Uzun ve dar olan sahne binası, esas yüksekliğini bozmamıştır. Yatay şekilde uzanan sahne yapısı çok katlı olarak inşa edilmiştir. Sanatçıların kullandıkları kapı ile 5 kapıya sahip olan Aspendos Tiyatrosu, daha küçük kapılarla birlikte kapı sayısı çok olan bir yapı özelliği göstermektedir. Yarım daire şeklinde ve zemini taş döşeli olan tiyatronun bu yapısının bir kısmı hala bozulmamıştır.

Aspendos Antik Kenti'nin Tarihçesi

Aspendos Antik Kenti'nin TarihçesiAspendos kralının evlenme çağına gelen kızı için halktan en faydalı iş gerçekleştiren kişiyle evlendirme isteği vardır. Bu konuda kolay karar verebilmek için halka yapılan duyuruda, millet için en faydalı işi yapanla kızını evlendirileceği duyurulur. Bu duyuru üzerine iki kişinin faydalı işleri kralın beğenisine sunulur. Faydalı işlerden birisi, uzak diyarlardan getirilen su kemerleri diğeri ise, Aspendos Tiyatrosu'dur. Bu tiyatronun özelliği ise, sesi en uzağa en iyi ileten akustik orkestra olmasıdır. Kral kızını su kemerini getiren gence vermek istese de, kızı tiyatroyu tekrar görmesi için babasına ısrar eder. Kızının isteğini yerine getiren baba, tiyatroya vardığında orkestradaki Zenon’un mırıldandığı şarkı hoşuna gider ve kızını Aspendos orkestra kurucusuna verir.

İlginizi Çekebilir: Efes Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Etkileyici hikayesi ile pek çok kişinin ilgisini çeken Aspendos Tiyatrosu, mimarisi ile de göze hitap eden tarihi yapılardan biridir. Antalya’ya turistik açıdan değer katan bir yer olmasının yanı sıra, konser ve kalabalık organizasyonların gerçekleştirilmesi için oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Akustik orkestrası ile ünlü olan bu tiyatro, Roma tiyatrosunun sahne kısmı ile bugünlere gelmiş yapılarından biridir. En küçük bir sesi dahi orkestranın en üst kısmına iletebilme özelliği ile hayranlık uyandıran Aspendos Tiyatrosu, pek çok sanatçının konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizde bulunan ve eski dönemlere ait olan yapılardan biri olarak, herkesin mutlaka gidip görmesi gereken yerlerden biridir.

Okur Yorumları
  1. Aspendos Antik Kenti’ne Antalya’dan toplu taşıma ile ulaşım biraz meşakatli. Önce Serik’e gelip oradan minibüslerle Aspendos’a gidiliyor.