Bono Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsada güvenli yatırımlar yapmak isteyen kişilerin büyük çoğunluğu bonoları tercih eder. Ya da risklerini azaltmak isteyen yatırımcılar bonoları portföyünde bulundurur. Yatırım için bonoları tercih eden kişiler, aynı zamanda kısa vadeli yatırım yapmış olurlar. Bononun kendi arasında çeşitleri vardır. Bunlar; hazine bonoları, banka bonoları, finansman bonoları ve değerli maden bonolarıdır.

Giderek artan ihtiyaçların, hayallerin ve isteklerin hızına yetişebilmek için insanlar farklı yöntemler ararlar. Böylelikle karşılarına çeşitli yatırım seçeneklerini kullanma yoluna giderler. Bonolar da bu çeşitliliğin içerisinde yer alan araçlardandır. Güvenli yatırımlar yapmak isteyen herkesin başvurduğu araçlar arasında yerini korur. Özellikle günümüzde çoğu yatırım aracında yaşanan aşırı dalgalanmalar sonucunda, yatırımcılar daha az riskli ve güvenli yatırım araçlarına sığınırlar. İşte böyle bir durumda da karşımıza bono çıkar.

Bonoların diğer bir adı da borç senetleridir. Buradan anlayacağınız üzere bono verilen kişi alacaklı durumuna geçer. Yani elinde bulunan birikimle bono alır ve şirkete parasını verir. Böylelikle kurum yatırımcıya belli bir oranla borçlanmış olur. Güvenli olmasının nedeni ise bonoların herhangi fiyat dalgalanmasına uğramamasındandır.

Bu tür borç senetlerinde vade tarihi ve elde edilecek gelir bellidir. Tek risk kurumun parayı geri vermemesidir. Bunu aşmak da çok kolaydır. İyi bir araştırma ve güvenilir şirket bularak, birikimlerinizi güvenle kazançlı yatırımlara dönüştürebilirsiniz. O zaman gelin hep birlikte bono nedir, türleri nelerdir ve nasıl yatırım yapılır inceleyelim.

Bono Nedir?

Bono Nedir?Hisse senetlerinde olduğu gibi bonolarla da şirketler kendilerine finansal kaynak yaratırlar. Şirket açısından kredi kullanımı gibi düşünebilirsiniz. Bono tercihlerinde şirketler kredi kullanır gibi ihtiyaçlarını gidermek için finansman sağlarken, yatırımcılarda birikimlerini değerlendirebiliyorlar. Bonoları tercih eden kişiler, kısa vadeli yatırımlar gerçekleştirmiş olurlar. Çünkü bononun vadesi 2 ay ile 12 ay arasında yapılabilir. Bu zaman dilimi kısa vadeli yatırımların içerisinde yer alır ve böylelikle bir seneden az bir sürede gelir elde etme şansı mümkündür. Fakat güvenli yatırım araçlarının riskleri az olduğu için gelirleri de azdır. Bu yüzden genelde alternatif yatırım aracı olarak tercih edilir. Yani yatırım portföyünde bulunma sebebi yüksek riskli araçlar herhangi bir kayıp oluşturursa, bono bu zararın kapatılmasını sağlasın diyedir.

Ayrıca bononun değişim değeri de olduğu için herhangi bir borç karşılığında para gibi kullanılabilir. Ticaret içerisinde herkes bunu kabul görmüştür. Böylelikle yatırım piyasalarında yer almış ve talebini daha da artırmıştır. Bononun yatırım portföyünüzde bulunması sizin açınızdan olumlu bir durum olacaktır. Zaten yatırımlar için portföy çeşitlendirmek risklerin azaltılması için gereklidir. Bu çeşitlendirmeyi yaparken bonoyu da içerisinde bulundurursanız, getirilerinizi büyük oranda garantilemiş olursunuz.

Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bono Çeşitleri Nelerdir?Bonolar yani borçlanma senetleri kendi arasında birçok çeşidiyle görünür. Bu çeşitlilik ise çıkarılan kurumun özeliğine göre değişir. Bu çeşitlerin bilinmesi yatırımlarınızı daha değerli yapabilmenizi sağlar. Genel itibari ile 4 çeşidiyle karşımıza çıkar. Hazine bonosu, finansman bonosu, banka bonoları ve değerli maden bonolarıdır. Ülkemizde yer alan bu bono çeşitlerini inceleyelim ve nasıl özelliklere sahiptir görelim.

Hazine Bonosu

Bonoların içerisinde de bir güven sıralaması yapacak olursak, en risksizi ve güvenli olanı hazine bonolarıdır. Çünkü hazine bonoları adı üstünde hazinenin yani devletin çıkardığı borçlanma senetleridir. Devlette vatandaşının parası kalmayacağına göre paraların faiziyle geri alınmasını sağlayan en güvenli bono çeşididir. Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından bu bonolar piyasaya sunulur. Her para biriminden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde genelde Türk lirası tercih edilmektedir. Hazinenin çıkardığı bonolarda da amaç aynıdır. Kendine kaynak bulmak için borç senetlerini piyasaya sunarlar. Hazine bonolarının diğer adı da devlet iç borçlanma senedidir.

Finansman Bonoları

Finansman bonoları dediğimizde aklımıza özel şirketlerin çıkardığı borçlanma senetleri gelmelidir. Kendilerine ek gelir sağlamak isteyen özel şirketler borçlanma senetlerini çıkarır. Yatırımcıların nezdinde güven sağladıkları sürece bonoları tercih edilir. Güvenilir, geleceği parlak şirketler araştırılarak bono yatırımları yapılır. Böylelikle bonolar arasında biraz daha fazla kazanabileceğiniz seçeneği rahatlıkla değerlendirirsiniz.

Banka Bonoları

Banka bonolarını kalkınma ve yatırım bankaları çıkartabilir. Bunların çıkarılma evresinde SPK’nın onayı olur. Bu yüzden rahatlıkla banka bonolarını tercih edebilirsiniz. SPK’nın çıkarılma evresinde yer alması, güvenli yatırım aracı olmasını sağlar. Banka bonolarına kurumun kendisinde yapabileceğiniz gibi borsada da yapabilirsiniz. Halka arz edilen banka bonolarında yine vade 2 ay ile 1 sene arasındadır. Böylelikle işlem yapmak istediğiniz bankayı seçerek, bonolarına yatırım yapabilir ve birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Değerli Maden Bonoları

Değerli maden bonolarında altın, gümüş ve platin üzerinde yatırım yapabilirsiniz. Bu araçların normalde kazandıran özelliğini bonolarla güvenli hale getirebilirsiniz. Yatırım yapacağınız aracın fiyat ortalaması alınarak, değeri belirlenir. İşlem hacmi yüksek olan bu emtialara bono yatırımı yaparak kazançlarınızı kat kat artırabilirsiniz. Bononun vadesi geldiğinde belli risklerden arınmış olursunuz ve gelirinizi cebinize koyarsınız.

Bonoya Nasıl Yatırım Yapılır?

Bonoya Nasıl Yatırım Yapılır?Bonoya yatırım yapmak için online yatırım piyasası olan borsayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle borsada faaliyette bulunmak için bir hesap açmanızdır. Aracılık hizmetleri veren kurumlardan birini dikkatlice seçerek, güvenle hesap açılışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aracı kurumların sadece hesap ve bağlantı desteğinden değil, eğitim desteğinden de faydalanmalısınız. Yatırımlar için teorik olarak hazırsınızdır. Fakat teknik bilgilerinizi de tamamlamanızda fayda vardır. Bonolar her ne kadar güvenli yatırım araçları bile olsa borsa hakkında öğrenmeniz gerekenleri tamamlamada fayda vardır. Piyasayı bilmeden hiçbir yatırım yapmamanız sizin için daha iyidir. Bu yüzden alabildiğiniz kadar borsa eğitimi almanızı ve tüm yönleriyle piyasa hakkında bilgilerinizi tamamlamanızı öneririm.

Borsa Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Borsayı tam anlamıyla tanıdıktan sonra bono yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Eğer bonoyu alternatif yatırım aracı olarak kullanacaksanız, işlem yapacağınız diğer yatırım araçlarını da doğru araştırmanız önemlidir. Araçlar üzerinde analizler gerçekleştirmeli ve etkilenebileceği alanlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aynı durum elbette ki bono için de geçerlidir. Hangi türde bonoya yatırım yapacaksanız, ona göre araştırmalar yapmanız gereklidir. Özellikle makro düzeyde ekonomik gelişmelerin takipçisi olmalı ve işlemlerinizi ona göre yönlendirmelisiniz. Bonolardan faiz geliri elde ettiğiniz için faiz oranlarının durumu da önemlidir. Bu yüzden takipte kalmalı ve belli değerlendirmeler yaparak işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Okur Yorumları

6 yorum
  1. Bankadaki mevduat kayıtlı olmasada garanti altında hazinebonosu da karşılıgı yoksa bir garanti si yok

  2. Hazine bonoları karşılıksız diye imar bankasında ödeme yapılmmadı. Ama imarbankasın garantide olmayan ticari hesapları ödendi

  3. Bono yatırımları hakkında gerçekten bilgilendirici bir içerik olmuş. Ben de geçtiğimiz günlerde Aktifbank’ın bonosundan aldım bir miktar, vade sonunda yüzde 14 civarında getiri sağlayacak. Normal vadeli hesaplara göre oran daha yüksek ve vergi oranı da daha düşük.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler