Bono Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bono Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsada birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarından birisi de bonodur. Tıpkı hisse senedi, tahvil gibi alınıp satılabilen bonolar, farklı türlere sahiptir. Bu türleri ise risksiz yatırım araçları listesine girmeyi de başarmışlardır. Elbette başarılı sonuçlar elde edebilmek için önce bono nedir öğrenmeli, nasıl alınıp satıldıkları ile ilgili deneyime sahip olmalısınız.

Cevat İmren

Borç senedi olarak da bilinen bono, tahvile benzer bir yatırım aracıdır. Benzer özellikleri olduğu için tahvil ile birbirine karıştırılmaktadır. Aralarındaki en bariz fark ise tahvillerin vadesi 1 yılı aşkın sürede olurken, bonolar en fazla 1 yıl vadelidir. Borç veren tarafa yani bonoyu alan kişiye hem sabit hem de faiz getirisi sağlamaktadır. Bu nedenle sabit getirili yatırım araçları arasında da listelenmektedir.

Güvenilir yatırım araçları arasında sayılan bono, sabit bir getirisinin olmasına ek olarak faize dayalı bir kazanç da sağlamaktadır. Döviz ve hisse senetlerinde var olan risklerden uzak bir şekilde, güvenli yatırım işlemleri yapmanızı mümkün kılarlar. Aynı zamanda verdiğiniz borcu, faiziyle geri almanız garantisini içermektedir. Devlet ve özel şirketler tarafından basılabilmektedir.

[renkbox baslik="Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/borsada-islem-goren-yatirim-araclari-nelerdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/05/borsa-islem-goren-yatirim-araclari-nelerdir.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Geri ödeme süreleri 2 aydan az 1 yıldan uzun olmayan bonolar, vade sonu geldiğinde borç olarak verdiğiniz parayı fazlasıyla geri almanızı sağlayan araçlardır. Borsada güvenilir ve karlı yatırım işlemleri yapabilmeniz için uygun yatırım araçlarındandır. Elbette bonoların avantajından yararlanabilmek için onları iyi tanımanız ve borsada nasıl alınıp satıldıklarını biliyor olmanız gerekmektedir.

Bono Nedir?

Bono Nedir?Hisse senetlerinde olduğu gibi bonolarla da şirketler kendilerine finansal kaynak yaratırlar. Şirket açısından kredi kullanımı gibi düşünebilirsiniz. Bono tercihlerinde şirketler kredi kullanır gibi ihtiyaçlarını gidermek için finansman sağlarken, yatırımcılarda birikimlerini değerlendirebiliyorlar. Bonoları tercih eden kişiler, kısa vadeli yatırımlar gerçekleştirmiş olurlar. Çünkü bononun vadesi 2 ay ile 12 ay arasında yapılabilir.

Bu zaman dilimi kısa vadeli yatırımların içerisinde yer alır ve böylelikle bir seneden az bir sürede gelir elde etme şansı mümkündür. Fakat güvenli yatırım araçlarının riskleri az olduğu için gelirleri de azdır. Bu yüzden genelde alternatif yatırım aracı olarak tercih edilir. Yani yatırım portföyünde bulunma sebebi yüksek riskli araçlar herhangi bir kayıp oluşturursa, bono bu zararın kapatılmasını sağlasın diyedir.

Ayrıca bononun değişim değeri de olduğu için herhangi bir borç karşılığında para gibi kullanılabilir. Ticaret içerisinde herkes bunu kabul görmüştür. Böylelikle yatırım piyasalarında yer almış ve talebini daha da artırmıştır. Bononun yatırım portföyünüzde bulunması sizin açınızdan olumlu bir durum olacaktır. Zaten yatırımlar için portföy çeşitlendirmek risklerin azaltılması için gereklidir. Bu çeşitlendirmeyi yaparken bonoyu da içerisinde bulundurursanız, getirilerinizi büyük oranda garantilemiş olursunuz.

Giderek artan ihtiyaçların, hayallerin ve isteklerin hızına yetişebilmek için insanlar farklı yöntemler ararlar. Böylelikle karşılarına çeşitli yatırım seçeneklerini kullanma yoluna giderler. Bonolar da bu çeşitliliğin içerisinde yer alan araçlardandır. Güvenli yatırımlar yapmak isteyen herkesin başvurduğu araçlar arasında yerini korur. Özellikle günümüzde çoğu yatırım aracında yaşanan aşırı dalgalanmalar sonucunda, yatırımcılar daha az riskli ve güvenli yatırım araçlarına sığınırlar. İşte böyle bir durumda da karşımıza bono çıkar.

Bonoların diğer bir adı da borç senetleridir. Buradan anlayacağınız üzere bono verilen kişi alacaklı durumuna geçer. Yani elinde bulunan birikimle bono alır ve şirkete parasını verir. Böylelikle kurum yatırımcıya belli bir oranla borçlanmış olur. Güvenli olmasının nedeni ise bonoların herhangi fiyat dalgalanmasına uğramamasındandır. Bu tür borç senetlerinde vade tarihi ve elde edilecek gelir bellidir. Tek risk kurumun parayı geri vermemesidir. Bunu aşmak da çok kolaydır. İyi bir araştırma ve güvenilir şirket bularak, birikimlerinizi güvenle kazançlı yatırımlara dönüştürebilirsiniz.

Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bono Çeşitleri Nelerdir?Bonolar yani borçlanma senetleri kendi arasında birçok çeşidiyle görünür. Bu çeşitlilik ise çıkarılan kurumun özeliğine göre değişir. Bu çeşitlerin bilinmesi yatırımlarınızı daha değerli yapabilmenizi sağlar. Genel itibari ile 4 çeşidiyle karşımıza çıkar. Hazine bonosu, finansman bonosu, banka bonoları ve değerli maden bonolarıdır. Ülkemizde yer alan bu bono çeşitlerini inceleyelim ve nasıl özelliklere sahiptir görelim.

Hazine Bonosu

Bonoların içerisinde de bir güven sıralaması yapacak olursak, en risksizi ve güvenli olanı hazine bonolarıdır. Çünkü hazine bonoları adı üstünde hazinenin yani devletin çıkardığı borçlanma senetleridir. Devlette vatandaşının parası kalmayacağına göre paraların faiziyle geri alınmasını sağlayan en güvenli bono çeşididir. Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından bu bonolar piyasaya sunulur. Her para biriminden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde genelde Türk lirası tercih edilmektedir. Hazinenin çıkardığı bonolarda da amaç aynıdır. Kendine kaynak bulmak için borç senetlerini piyasaya sunarlar. Hazine bonolarının diğer adı da devlet iç borçlanma senedidir.

Finansman Bonoları

Finansman bonoları dediğimizde aklımıza özel şirketlerin çıkardığı borçlanma senetleri gelmelidir. Kendilerine ek gelir sağlamak isteyen özel şirketler borçlanma senetlerini çıkarır. Yatırımcıların nezdinde güven sağladıkları sürece bonoları tercih edilir. Güvenilir, geleceği parlak şirketler araştırılarak bono yatırımları yapılır. Böylelikle bonolar arasında biraz daha fazla kazanabileceğiniz seçeneği rahatlıkla değerlendirirsiniz.

Banka Bonoları

Banka bonolarını kalkınma ve yatırım bankaları çıkartabilir. Bunların çıkarılma evresinde SPK’nın onayı olur. Bu yüzden rahatlıkla banka bonolarını tercih edebilirsiniz. SPK’nın çıkarılma evresinde yer alması, güvenli yatırım aracı olmasını sağlar. Banka bonolarına kurumun kendisinde yapabileceğiniz gibi borsada da yapabilirsiniz. Halka arz edilen banka bonolarında yine vade 2 ay ile 1 sene arasındadır. Böylelikle işlem yapmak istediğiniz bankayı seçerek, bonolarına yatırım yapabilir ve birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Değerli Maden Bonoları

Değerli maden bonolarında altın, gümüş ve platin üzerinde yatırım yapabilirsiniz. Bu araçların normalde kazandıran özelliğini bonolarla güvenli hale getirebilirsiniz. Yatırım yapacağınız aracın fiyat ortalaması alınarak, değeri belirlenir. İşlem hacmi yüksek olan bu emtialara bono yatırımı yaparak kazançlarınızı kat kat artırabilirsiniz. Bononun vadesi geldiğinde belli risklerden arınmış olursunuz ve gelirinizi cebinize koyarsınız.

Bonoya Nasıl Yatırım Yapılır?

Bonoya Nasıl Yatırım Yapılır?Bonoya yatırım yapmak için online yatırım piyasası olan borsayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle borsada faaliyette bulunmak için bir hesap açmanızdır. Aracılık hizmetleri veren kurumlardan birini dikkatlice seçerek, güvenle hesap açılışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aracı kurumların sadece hesap ve bağlantı desteğinden değil, eğitim desteğinden de faydalanmalısınız.

Yatırımlar için teorik olarak hazırsınızdır. Fakat teknik bilgilerinizi de tamamlamanızda fayda vardır. Bonolar her ne kadar güvenli yatırım araçları bile olsa borsa hakkında öğrenmeniz gerekenleri tamamlamada fayda vardır. Piyasayı bilmeden hiçbir yatırım yapmamanız sizin için daha iyidir. Bu yüzden alabildiğiniz kadar borsa eğitimi almanızı ve tüm yönleriyle piyasa hakkında bilgilerinizi tamamlamanızı öneririm.

[renkbox baslik="VİOP Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl İşlem Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/viop-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/viop-nedir-nasil-calisir-nasil-islem-yapilir.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bono iki şekilde tahsil edilmektedir. Bunlardan birincisi, ödeme zamanı geldiğinde alacaklı (lehtar) borçluya (muhataba) başvurarak tutarı tahsil eder ve senedi verir. İkinci yöntemde ise alacaklı ödeme zamanını beklemeden bir bankaya gider ve senedi ıskonto ettirerek bedeli tahsil eder. Borç vadesi geldiğinde ise borçlu borcunu bankaya öder. Senedin ıskonto ettirilmesinde muhatap için bir kazanç ya da kayıp yaşanmamaktadır. Buna karşın hem alacaklı hem de banka kazanç elde etmektedir. Iskonto ise senet üzerinden yapılan bir miktar kesintidir.

Borsayı tam anlamıyla tanıdıktan sonra bono yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Eğer bonoyu alternatif yatırım aracı olarak kullanacaksanız, işlem yapacağınız diğer yatırım araçlarını da doğru araştırmanız önemlidir. Araçlar üzerinde analizler gerçekleştirmeli ve etkilenebileceği alanlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aynı durum elbette ki bono için de geçerlidir.

Hangi türde bonoya yatırım yapacaksanız, ona göre araştırmalar yapmanız gereklidir. Özellikle makro düzeyde ekonomik gelişmelerin takipçisi olmalı ve işlemlerinizi ona göre yönlendirmelisiniz. Bonolardan faiz geliri elde ettiğiniz için faiz oranlarının durumu da önemlidir. Bu yüzden takipte kalmalı ve belli değerlendirmeler yaparak işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Borsada güvenli yatırımlar yapmak isteyen kişilerin büyük çoğunluğu bonoları tercih eder. Ya da risklerini azaltmak isteyen yatırımcılar bonoları portföyünde bulundurur. Yatırım için bonoları tercih eden kişiler, aynı zamanda kısa vadeli yatırım yapmış olurlar. Bononun kendi arasında çeşitleri vardır. Bunlar; hazine bonoları, banka bonoları, finansman bonoları ve değerli maden bonolarıdır.
Borsada bono alıp satmanın mantıklı olduğunu düşünüyor musunuz?
Borsada sadece bono yatırımı yaparak kazanç elde edebileceğinizi düşünüyor musunuz?
Risksiz sabit getirili yatırım aracı olması bono yatırımında hiç kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir mi?
Bono ve tahvil arasındaki farkları öğrendiniz mi?Okur Yorumları
  1. Bono yatırımları hakkında gerçekten bilgilendirici bir içerik olmuş. Ben de geçtiğimiz günlerde Aktifbank’ın bonosundan aldım bir miktar, vade sonunda yüzde 14 civarında getiri sağlayacak. Normal vadeli hesaplara göre oran daha yüksek ve vergi oranı da daha düşük.

  2. bilgihanem’e yakışır şekilde anlatmışsınız… tek seferde okudum, sağolun.

  3. Hazine bonoları karşılıksız diye imar bankasında ödeme yapılmmadı. Ama imarbankasın garantide olmayan ticari hesapları ödendi

  4. Bankadaki mevduat kayıtlı olmasada garanti altında hazinebonosu da karşılıgı yoksa bir garanti si yok