Dash Coin Nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Dash Coin Nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Bitcoinin hızlı yükselişinden etkilenerek dikkat çeken kripto paralardan birisi de Dash Coin’dir. Gizlilik odaklı koinlerdendir ve hızlı para transferi özellikleri ile öne çıkar. Pahalılaşan kripto paralara alternatif olarak yükselen Dash, InstantSend ve PrivateSend gibi özellikleri ile ilgi görmüştür. İşte sizlere Dash coin nedir, özellikleri nelerdir ve ne işe yarar konularında bilgiler:

Cevat İmren

Anlık ve özel işlemleri ile gizliliği önemseyen kripto paralardan birisi de Dash Coin’dir. Diğer altcoinler gibi bitcoinin altyapısına uygun olarak geliştirilmiştir. Gizlilik odaklı özellikleri ile para transferlerinin anonim olarak gerçekleşmesini sağlamaktadır. Eskiden Darkcoin ve Xcoin olarak bilinen Dash, lansmanının ilk iki gününde 1,9 milyon coine ulaşmıştır.

Dash Coin, 2017 yılında gösterdiği yükseliş performansı ile piyasa büyüklüğü en fazla olan 10 kripto para arasına girmiştir. Bitcoinin hızlı yükselişi ve insanların altcoinlere ilgi duymaya başlaması ile güven kazanarak, bir yıllık süreçte 14 dolardan 1500 dolara kadar çıkmıştır. Gizlilik ve hızlı para transferi özellikleri ise güven kazanmasının en önemli nedenleridir.

[renkbox baslik="Ripple Nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/ripple-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/ripple-nedir-nasil-uretilir-ve-kullanilir-ne-ise-yarar.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yaratıcısı tarafından yapılan açıklamalardan, Dash’in bitcoini geçip, geleceğin kripto parası olmayı hedeflediği anlaşılıyor. Eğer altcoinler, bitcoindeki sorunları çözmek için yaratılmışsa ve kripto paraların asıl hedefleri, herhangi bir üçüncü taraf olmaksızın kişiden kişiye para transferi gerçekleştirmekse Dash’in geleceğin para birimi olması da muhtemel olacaktır.

Dash Coin Nedir?

Dash Coin Nedir?Blockchain teknolojisini kullanarak çalışan kripto paralardan birisi olan Dash, dünyanın en kullanıcı dostu coini olarak tanımlanmaktadır. Açık kaynak kodlu P2P kripto paralardandır. Sistemi tarafından sunulan hızlı ve özel işlem seçenekleri ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda kendi kendini yöneten ve öz kaynak model olarak işlem gören kripto paradır.

İlk olarak XCoin (XCO) olarak hayatımıza giren Dash, bir süre sonra Darkcoin olarak anılmaya başlanmıştır. Ardından çok geçmeden Dash olarak tanımlanmış ve yeniden markalaşma sürecine girilmiştir. Bu isim değişikliklerinin nedeni, herkes tarafından farklı yorumlansa bile InstantSend ve PrivateSend gibi özellikleri ile benimsenmiştir. Aynı zamanda daha iyi bir izlenim bırakması adına böyle bir girişimde bulunulduğu ve Dash kelimesinin ‘digital cash’ kısaltması olduğu söylenmiştir.

Merkezi yönetimi ve planlaması olmayan bir sisteme sahip olan Dash, mining ile çalışan coinlerdendir. Aynı zamanda değişken ödül oranlarına sahiptir ve oranlar, her yıl % 7,1 oranında düşürülmektedir. Çünkü toplam 18 milyon adet üretilmesi için geliştirilmiştir ve 2017 itibariyle piyasaya 7 milyondan fazlasının sürüldüğü bilinmektedir.

Şimdi Dash’i daha yakından tanımak için yaratıcısına, geliştiricilerine ve ortaya çıkış hikayesine göz atalım:

Dash’in Yaratıcısı Kimdir?

Dash’in yaratıcısı Evan Duffield’dir ve bitcoin ile tanışması sonucunda blockchain teknolojisinden etkilenen geliştiricilerdendir. Evan, blok zinciri teknolojisinden fazlasıyla etkilenmesine rağmen bir süre sonra sistemin yeteri kadar hızlı olmadığını görmüştür. Aynı zamanda gizlilik konusunda da endişeleri ortaya çıkmıştır. Bu konulardaki keşifleri sonucunda Evan, bitcoini daha hızlı ve güvenli bir hale getirebileceğine inanmıştır. Ama sonucunda kendi kripto parasını yaratmıştır.

Evan Duffield, 2010 yılında kripto para teknolojileri ile ilgilenmeye başladıktan 4 sene sonra kendi coini olan Dash’i yaratmıştır. Şimdi ise Dash’in arkasında CEO Ryan Taylor, CTO Andy Freer ve Dash Core Team yer almaktadır. Dash Core Team, 30 tanesi tam gün ve 20 tanesi yarı zamanlı çalışan kişilerden oluşmaktadır. Bunlar dışında da birçok gönüllüye sahiptir.

Dash Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Dash, yaratıcı Evan Duffield’in blockchain teknolojisi ile tanışması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bitcoinin büyülü teknolojisine ilk başta hayran kalan Evan, bir süre sonra sorunlarını keşfetmesinin ardından onu düzeltmek için çalışmaya başlamıştır. Bitcoini daha güvenli ve hızlı bir hale getirmek isteyen Evan, 2014 yılına gelindiğinde bitcoin çekirdek kodunu kullanarak Dash platformunu geliştirmiştir. Bu sayede de bitcoin ve blok zincirinde gördüğü sorunları, Dash ile ortadan kaldıracağına inanmıştır.

Evan Duffield ilk olarak 18 Ocak 2014 tarihinde Xcoin’i piyasaya sürmüştür. Tarihler 28 Şubat 2015’i gösterdiğinde ise ismi Darkcoin olarak değiştirme kararı almıştır. Aradan yaklaşık 1 ay geçtikten sonra da Dash ismi ile yarattığı kripto parayı yeniden markalaştırma sürecine girmiştir. Kısa sürede 2 isim değiştiren Dash, bu nedenle biraz tereddüt yaşatmıştır. Yine de aradığı güveni, arkasına aldığı güçlü isimlerle geri kazanmıştır.

Dash Coin Nasıl Üretilir?

Dash Coin Nasıl Üretilir?Daha hızlı ve güvenli bir alternatif olarak görülen Dash, arkasındaki sağlam isimlerden güç bularak gelişmeye devam etmektedir. Dash’in iş kanıtı için X11 isimli özel bir algoritma kullanılmaktadır ve kripto para dünyasındaki yeniliklerden birisi olarak tanımlanmaktadır. Bu algoritma tanındığı ilk günden beri kripto para toplulukları tarafından ilgi görmüştür.

Blok zinciri teknolojisi ve Proof of Work yani madencilik ile çalışan Dash, bir ödül olarak madencilere sunulmaktadır. Madenciliği ise 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yöntemler arasında en çok kullanılanı ise ASIC Miner Hardware yani madenciliğe özel bir donanımdır. Kullanılan diğer donanımlar ise ASIC Pinidea X11 Miner DR-1, ASIC Pinidea X11 USB DU-1, ASIC iBeLink DM384M X11, ASIC X11 Baikal Mini Miner ve ASIC Baikal A900 X11 şeklinde sıralandırılmaktadır.

Tüm bu donanımların dışında Dash madenciliği, sıradan bilgisayarlar ile de yapılabilmektedir. Hem CPU hem de GPU kullanılabiliyor olmasına karşın Dash geliştiricileri, bunların gücünü kullanarak madencilik yapmayı efektif bulmadıkları bilinmektedir.

Dash’in Blok Zinciri Nedir?

Blok zinciri altyapısına dayalı olan Dash, bitcoine göre daha hızlı ve güvenli bir sistem ile çalışmaktadır. Gizliliğe fazla önem veren geliştiricileri Dash’in blok zincirini; geriye dönük transfer işlemlerini, kullanıcı adreslerini ve miktarlara ait bilgileri görüntülemenize izin vermeyecek şekilde tasarlamışlardır. Transferi yapan taraf anonim bir hesap şeklinde görünmekte ve tüm bilgileri saklı tutulmaktadır. Bu yönü ile Monero ile benzerlik göstermektedir.

Aslında kripto paralarda gizliliğin yüksek olması, tanımlanmalarını zorlaştırmaktadır. Blok zincirlerinin keşfi de bu nedenle uzun sürmektedir. Ama teorik olarak çalışma prensipleri blok zincirleri hakkında fikir vermektedir.

X11 algoritması kullanılan Dash Coin’in en güçlü yanı; bitcoin node’larından daha güçlü olan Masternode’lar geliştirmiş olmasıdır. Bunlar iki katmanlı node olarak tanımlanmaktadır ve bitcoine eklenemeyen özelliklerin Dash’e eklenmesini sağlamaktadır. Özellikler her ne kadar bir avantaj olsa da dark web için kullanımını artırdığından kötü bir izlenim yaratmaktadır.

Dash’in Özellikleri Nelerdir?

Gizlilik temelleri üzerine dayalı olan Dash’in bu alanda çığır açan özellikleri bulunmaktadır. Transferi gerçekleştiren tarafın anonim olarak kalması, adres ve miktar bilgilerinin tamamen gizli kalması kripto paranın en önemli özellikleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar dışında hızlı ve özel işlemleri dikkat çekmesini sağlamaktadır.

Şimdi Dash’in özelliklerine göz atalım:

Masternode Özelliği

Bitcoindeki tek dizi ağına karşın Dash, 2 dizilik bir ağ sisteminden faydalanmaktadır. Yeni blok oluşturma gibi belli özellikleri yürüten madenciler, bu sistem sayesinde ağdaki yönetim özelliklerinden ayrılmaktadır. Dash’in ikinci dizisi ise PrivateSend, InstantSend ve yönetim özelliklerini organize eden masternode’lardan oluşmaktadır.

Masternode’un; zararlı bir node’un gayri meşru bir şekilde birden fazla kimlik talep etmesi olan sybil saldırını engellemek için tamamlayıcı olarak 1000 Dash gerektirdiği bilinmektedir. Saldırılara karşı tamamlayıcı her an harcanabilmektedir; ama bunu yapmak ilişkili masternode’ları sistemden kaldırmaktadır.

Kripto para için hayati ağ özellikleri sağladığı için de blok ödülü masternode ve madenciler arasında bölünmektedir. Her bir grup blok ödülü olarak kazancın %45’ini almaktadır ve kalan %10’luk kazanç, bütçe – hazine sistemine fon sağlamaktadır.

PrivateSend (Özel İşlem) Özelliği

PrivateSend, sayısız değişkeni olan CoinJoin tabanlı bir koin karıştırma hizmeti olarak tanımlanmaktadır. Bu ise tek bir web sitesi yerine; çoklu masternode karıştırarak zincirleme, belli birimleri kabul etme ve pasif mod gibi masternode’ları içermektedir. Belli birimler; 0,01 – 0,1 – 1 ve 10 Dash’tir. PrivateSend ile yapılabilecek işlem miktarının üst sınırı ise 1000 Dash Coin ile sınırlandırılmıştır.

InstantSend (Anlık İşlem) Özelliği

Haziran 2016 tarihine kadar InstantX olarak adlandırılan InstantSend özelliği, anlık işlem yapmaya yarayan bir hizmettir. Bu özellik sayesinde girdiler belli işlemlere sıkıştırılmakta ve masternode ağının fikir birliği tarafından onaylanmaktadır. İhtilaflı işlemler ve bloklar reddedilmektedir. Fikir birliğine ulaşılamaması durumunda işlem onayı standart blok onayı ile gerçekleşmektedir.

Dash Coin Nasıl Kullanılır?

Dash Coin Nasıl Kullanılır?Dash Coin’in dünyanın en kullanıcı dostu kripto parası olduğunu söylemiştik. Geliştiricileri tarafından gün geçtikçe işlemleri daha da hızlandırılmakta ve finansal gizlilik konusuna odaklanılmaktadır. Aynı zamanda Dash kullanımı için bankamatik kartı kullanımı üzerine de çalışılmaktadır. Günümüzde Dash, bankamatik kartı kullanımı sunan tek güvenli kripto para olarak da görülmektedir.

Dash bankamatik kartları ile Amerikan doları, Euro ve İngiliz sterlini dönüştürülebilirliği sağlanabilmektedir. Aynı zamanda VISA ve MasterCard geçerli olan her noktada bu kartların kullanımı da mümkün görülmektedir. Dash’in bu özelliği, kripto paraların ne kadar geliştiğinin birinci dereceden göstergesi olarak kabul edilebilir.

[renkbox baslik="Litecoin Nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/litecoin-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/litecoin-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Dash Coin bankamatik kartları sayesinde nakit çekimi, internetten alışveriş ve mağazalarda kullanılabilmektedir. Geriye dönük bilgilerin gizliliğini sağlıyor olması nedeniyle güvenli bir kullanım sunmaktadır. Tüm bu avantajlara ek olarak geçmişinde dark web söylentilerinin olması, onu güvensiz hale de getirebilmektedir.

Dash Coin Ne İşe Yarar?

Dash Coin Ne İşe Yarar?Dash yukarıda anlattığımız bilgiler ışığında, kullanıma en açık kripto paradır. Bankamatik kartları sayesinde kolayca alışverişlerinizde Dash kullanmanızı sağlayan sisteme sahiptir. Bu durum ise daha önceki hiçbir kripto parada, bu kadar rahat bir şekilde karşılaşılan bir durum olmamıştır. Gerek geliştiricilerin odaklandığı gizlilik ve işlem hızı özellikleri sayesinde gerekse destekçileri sayesinde dikkat çeken bir coin haline gelmiştir.

Dash sistemi, 4 saniye gibi kısa bir süre içerisinde gönderim yapmanızı sağlamaktadır. Masternode ağının gücü ile InstantSend özelliği sayesinde kullanıcılarına, hızlı gönderim imkanı sunmaktadır. Saniyeler içerisinde, anonim bir kullanıcı olarak geri dönüşü olmayan bir şekilde para gönderebilmenize imkan tanımaktadır.

Dash Coin hakkında edindiğiniz bilgiler ışığında, onun geleceğin kripto parası olabileceğini düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Zaten her altcoinin amacı, bitcoinde görülen eksikliklerin ve sorunların giderilmesine dayalıdır. Bu özellik ise onları bitcoine göre daha güçlü hale getirir. Dash Coin’de de bu konuyu fazlasıyla görebiliyoruz.
Dash’in birkaç kere isim değiştirmiş olması, kötü bir izlenim yaratmıyor mu?
Bankamatik kartı özelliği olması Dash’in geleceğin kripto parası olmasını sağlar mı? Neden?
Dash’in anonim gönderici özelliği sizin için güvenli mi, yoksa endişe verici bir durum mu?Okur Yorumları
  1. Dash coin hakkında araştırma yaparken yazınız ile karşılaştım. Bilgiler için teşekkürler.