İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır?

İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır?

İmmobilizer düz kontağı tamamen devre dışı bırakan bir sistemdir. Her ne kadar arabaların güvenliği için yeterli olmasa da, immobilizer kullanan araçlarda hırsızlık olaylarının, büyük ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Otomobil hırsızlarının korkulu rüyası olan immobilizer hakkında teknik bilgileri, çalışma prensiplerini ve merak edilen özellikleri bu yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Erkan Karaca

İmmobilizer’i birkaç cümleyle özetlemeye çalışırsak, araba hırsızlığına karşı alınan en büyük önlemlerden biridir diyebiliriz. Düz kontağı tamamen devre dışı bırakan bir etkendir. Kontak anahtarıyla, motor sistemine yerleştirilen parçalarının birbiriyle eşleşmesi üzerine kurulan bir fonksiyondur. İmmobilizer genel olarak anahtar sistemiyle birleştirilse de bazı markalar farklı teknikler geliştirerek bu sistemi kullanmaktadır.

Bazı otomobil firmaları immobilizeri anahtara yerleştirmek yerine, bundan ayrı, şifre girişi isteyen bir klavye yerleştirmiştir. Ancak şifrenin girilmesiyle elektronik kilidin açılmasını mümkün kılmışlardır. Bunun yanında her otomobil firmasında farklılık gösteren immobilizer sistemleri vardır. Örneğin bazı firmalar immobilizer sistemi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı kilitler.

[renkbox baslik="ABS Nedir? Nasıl Çalışır?
" link="https://bilgihanem.com/abs-nedir-nasil-calisir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/absli-araclarla-abssiz-araclarin-karsilastirilmasi.png" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

İmmobilizer sistem bir aracın güvenliği için elbette yeterli değildir ancak Avustralya’da yapılan anketlere göre immobilizer kullanan araçların çalınma oranının %75 azaldığı tespit edilmiştir. Bu da immobilizer kullanımının araç hırsızlıklarının önemli ölçüde önüne geçtiğini göstermektedir.

İmmobilizer Nedir?

İmmobilizer Nedir?1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunan İmmobilizer sistemi; günümüzde artan hırsızlık olaylarıyla beraber tüm otomobil üreticilerinin kullandığı bir teknoloji haline gelmiştir. İmmobilizer kelimesi İngilizce'den gelmiş olup, Türkçe'deki anlamı "hareketsiz hale getirmek" olan, immobilize kelimesinden türetilmiştir. Sona gelen "-er" takısı, "Hareketsiz Hale Getirici" anlamına getirmiştir bu kelimeyi. Dilimizde, "çipli oto anahtarı sistemi" de denilmektedir. Kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır, günümüzde hemen tüm araçlarda immobilizer teknoloji kullanılmaktadır.

İmmobilizer Nasıl Çalışır?

İmmobilizer Nasıl Çalışır?Parçalardan biri, arabanın motor sistemine yerleştirilir. Bu yerleştirilen parça ne kadar derindeyse; otomobilin hırsızlığa karşı önlemi de o derece artar. Ulaşılıp üzerinde oynanma riski o derece azalır çünkü. Diğer parça ise kontak anahtarının içine yerleştirilir. Arabaların çalışabilmesi, motor sistemine yerleştirilen immobilizer parçasının; kontak çevrildiği sırada bu anahtarda bulunan parçayla eşleşmesi üzerine kurulmuştur.

Bundan dolayı, immobilizer sistemi, düz kontak ile arabayı çalıştırmayı neredeyse imkansız hale getirmektedir. Hırsızların korkulu rüyasıdır diyebiliriz. Hatta işin daha da ilginci, eğer yedek anahtarınıza bu parçayı yerleştirmediyseniz kendi arabanızı yedek anahtarınız ile çalıştıramazsınız.

[renkbox baslik="TFSI Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/tfsi-motor-nedir-nasil-calisir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/tfsi-motor-nedir-nasil-calisir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Ortaokul ya da lise çağında çocuğa sahip olan babaların en büyük korkularından birisidir bu. Çocuğunun bir gün yine izinsiz olarak, yedek anahtarla arabayı kaçırdığı sırada, başına gelecek bir kaza endişesi. Sonuçta sakat kalma tehlikesi ve hatta ölüm riski. Maddi kayıplara hiç girmiyorum bile... İşte immobilizer sistemi, bu durumlarda da mükemmel bir tedbir sunuyor sizlere.

İmmobilizer sistemleri 3 farklı şekilde çalışabilmektedir.

  • Bazı immobilizer sistemleri, kontak anahtarındaki parça ile ile motor sistemindeki diğer parça eşleşmediği takdirde ya da düz kontak ile çalıştırılmaya uğraşıldığı sırada; arabanın ateşleme sistemini otomatik kilitliyor.
  • Bazıları ise aynı durumda arabanın gazını kilitliyor.
  • Her ikisini de aynı anda kilitleyen immobilizer sistemleri de mevcuttur.

Fakat unutulmaması gerekir ki, eğer siz immobilizerın parçasını, motor sistemlerinin bulunduğu yerin derinliklerine değil de, kaputun hemen ucuna yerleştirirseniz, bu işlerden anlayan profesyonel bir hırsızın 15 dakika içinde o sistemi devre dışı bırakabileceğini unutmamalısınız. Hemen 10 dakikada o parçaya ulaşıp, 5 dakikada da devre dışı bırakabilecek olan profesyonel bir hırsız, 15 dakika sonra düz kontakla arabanızı çalmaya hazır demektir.

Başta da dediğimiz gibi; İmmobilizer'in, motor sisteminin derinliklerine ve güvenli bir zulasına yerleştirilmesi gerekmektedir. İmmobilizer sisteminin, pek çok ülkede araba hırsızlığını dörtte üç oranında azalttığı bilinmektedir.

Dünyada ve Türkiye'de İmmobilizer Teknoloji

Dünyada ve Türkiye'de İmmobilizer TeknolojiDünyanın özellikle gelişmiş ülkelerinde üretilen orta ve üst sınıf arabalarda standart olarak bulunmasına rağmen, ne yazık ki Türkiye'de satışa sunulan arabaların çoğunda immobilizer sistemi bulunmamaktadır. Mesela İngiltere'de, arabalarda immobilizer bulunması yasal bir zorunluluktur. Kanada'da da ve Avustralya'da da öyle. Ülkemizde yıllarca araba kullanmasına rağmen, böyle bir sistemden haberi olmayan o kadar çok insan var ki.

Yalnız immobilizer sistemin şöyle bir riski de var. Kontak anahtarınız kaybolursa ya da zarar görürse; doğruca fabrikaya ulaşmak zorundasınız. Arabanın ruhsatta yazan kodunu servisiniz fabrikaya göndermek zorunda kalır. Bu talep üzerine de fabrika, yeni bir anahtarı tekrar üreterek size gönderir. Bunun size maliyeti de, en az 150 dolar civarındadır.

Servise ulaşmanız, servisin sizin talebiniz doğrultusunda ruhsatta yazan numarayı fabrikaya iletmesi (eğer ruhsat arabada kilitli kaldıysa, ona ulaşmak için kırılan cam ya da kapıyı açması için çağrılan çilingirin maliyeti de cabası), ruhsattaki numaranın fabrikaya iletilmesinin ardından fabrikada o anahtarın tekrar üretilmesi, size yollanması, bu esnada kargoda kaç gün duracağının belli olmaması. (Üretim yeri yurt dışındaysa, zaten yandınız.) En sonunda servise ulaşması. Servisin size teslim etmesi. Bu süre zarfında arabasız kalacak olmanız vesaire... Ama elbette ki bunların hiç birisi, sizi arabanızın çalınması kadar uğraştırmaz.

İmmobilizer, araçlarda çalınma riskine karşı önlem almak amacıyla geliştirilmiş bir teknolojidir. Araçların kontak sistemine takılan elektronik bir devredir. Özetle güvenlik maksadıyla geliştirilmiş bir sistem tanımlaması doğru olacaktır.
İmmobilizer sistemi iptal etmek mümkün mü?
İmmobilizer sistem hakkında tam olarak ne biliyorsunuz?
İmmobilizer sistem olmasına rağmen çalınan araçlar var mı?
Türkçede farklı şekilde karşılık bulan immobilizer sistemi  siz ne şekilde adlandırıyorsunuz?Okur Yorumları
  1. İmmobilizer anahtar çözümü her anahtarcının işi değil. Başımdan geçen bir olay;
    Aracımın anahtarını kaybettim. yedek de yoktu. kandırada kefkenden çekici ile getirdim. kartaldaki anahtarcı benden anahtar diş kodu ve ımmo kodu istedi. Araç 2000 model xsara… kitapçık falan yok. servisten temin edebilirsin dedi. Citroen Servisine gittim Ruhsat ve kimlik kontrolü yaptılar. bir müdddet bekledim olumsuz cevap geldi. araç eski model olduğundan koda ulaşamıyoruz dedi. peki çözümü ne dedim. kendilerinin yardımcı olamayacağını sanayide cözebileceklerini söyleyerek beni gönderdiler. İnternetten pendikte ******* Anahtar’ın sitesine rastladım. görüştüm çözeceklerini vadettiler. Aracı pendiğe getirdim. toplam sök tak dahil 15 dk. sürmedi bile. sanırım eski kodu iptal edip yeni kod tanıttılar. bu işlemi elektronik anahtar ile uğraşan anahtarcılar yapamıyor mu? veya servis yapamazmıydı? başlarından savmak için yok olmuyor diyorlar. 1 hafta peşinde dolaştoğım çip nohut tanesi kadar yok. işi bilen 10 dk. cözüyor.

  2. Nefis anlatmışsınız sistemi, hiç anlamayan biri bile anlar bu yazıdan.

  3. İmmobilizer hakkında bilmediğim çok şey varmış sayenizde öğrendim. Teşekkürler.