Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Organik tarım temel anlamıyla, biyolojik zararlıların kontrolünü sağlayan, toprağa zarar vermeden, üretkenliği artırarak, sağlıklı ürünler yetiştirmeyi amaçlayan bir tarım uygulamasıdır. Son yıllarda artan ilgi bu konu üzerinde daha fazla durmamıza ve sizlere daha doğruları bilgileri ulaştırmamıza neden olmuştur.

Yasemin Saygın

Tarımsal üretimde kullanılan kimyasal maddelerin olumsuz etkileri, toplum sağlığı üzerindeki zararları son yıllarda kendini daha net bir şekilde hissettirmeye başlamıştır. Tüm bu kimyasal maddelerin mümkün olduğu kadar az kullanılması ise artık asıl hedef olmuştur. Bunların yerini tutan organik gübre ve biyolojik savaş yöntemlerini kullanmaya yönelik ekolojik tarım geliştirilmektedir.

Organik tarım, çevreyle ilgili sistemde yapılan hatalar sonucu doğal dengeyi yeniden eskiye çevirmeye yarayan bir uygulamadır. Yani insanlara çevreye dost üretim sistemi barındıran, kimyasal maddelerin kullanımını tamamen ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen bir üretim şeklidir. Organik tarımda amaçlanan bitkilerin gücünü arttırmak, toprağı tehlikeli maddelerden korumak ve daha kullanışlı hale getirmektir.

[renkbox baslik="Sera Etkisi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/sera-etkisi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/sera-etkisi-nedir-faydalari-ve-zararlari.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu tarımın hayata geçirilmesiyle birlikte sadece üretilen ürünlerin miktarı değil, kalitesinin de yükselmesi amaçlanır. Organik tarımla yetiştirilen ürünler hem kaliteli hem de sertifikalı olup, geçmişi 20. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Günümüzde de büyük önem verilmektedir çünkü ozon tabakası ve çevre kirliliği gibi faktörler etkili olmuştur.

Organik Tarım Nedir?

Organik Tarım Nedir?Organik Tarım, yetiştirilen ürünlerde hiçbir kimyasal madde kullanmadan, tamamen doğal olan ürünler üretmeye dayalı bir tarım şeklidir. Daha önceki yıllarda da birçok üretim denenmiş ancak hiçbirinde organik tarımda olduğu kadar başarılı olunamamıştır.

Ülkemizde organik tarım faaliyetleri Avrupa’dakinden farklı şekilde 1986 yılına gelindiğinde yerli üretimin dışında, ihracata yönelik olarak da uygulanmıştır.

Bu üretim sisteminde doğaya zararlı kimyasallar kullanılmaz. Bunun yerine mevzuatta yer alan, onay verilmiş doğal gübreler ve biyolojik yöntemler kullanılır. Sistemde üretim ve satış aşamaları tamamen onaylı olup sertifikasyon kuruluşlarınca kontrol edilmektedir.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Organik Tarım Nasıl Yapılır?Organik tarımda tohum, fide, fidan kullanılmaktadır. Kullanılan bu ürünlerin belirli özellikleri vardır:

 • Tohum; Genetik yapısı değiştirilmemiş, DNA’sına müdahale edilmemiş, radyasyon ile müdahale görmemiş özellikte ve organik tarımın hükümlerine uygun olmalıdır.
 • Fide; Organik tohum ve ana bitkiden üretilmiş, kimyasal beslenme ve büyüme maddeleri kullanılmamış, toprak yapısına ve iklim koşullarına uygun olmalıdır.
 • Fidan ve ağaç; Organik olarak elde edilmiş, beslenme ve büyüme evresinde kimyasal madde kullanılmamış, hormon kullanılmamış olmamalıdır.

Tüm bu ürünlerin Organik Tarım Yönetmeliği hükümlerine uyması gerekmektedir. Kullanılacak olan tüm tohum, fidan, fide, ağaç gibi çoğalma ürünlerinin organik tarım metoduyla geliştirilmiş olması gerekmektedir. Organik tarımda kesinlikle GDO’lu çoğaltım ürünleri kullanılamaz.

Organik Tarımın Önemi Nedir?

Organik Tarımın Önemi Nedir?Organik tarımın önemi; çevreyle ilgili sistemde yapılan hatalar sonucu değişen doğal dengeyi tekrar kurmayı amaçlayan, insan ve çevreye daha kaliteli bir yaşam alanı sağlamak amacıyla yapılan, kimyasal ilaçlarla toplumu zehirlemeden, doğal ürünler yetiştirmektir.

Günümüzde kullanılan GDO gibi kimyasal maddeler insanlara uzun vadede ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle organik tarımla yaşam kalitesi tekrar artırılmaya çalışılmaktadır. Organik tarımla çok miktarda değil sağlıklı ürünler yetiştirmek esas alınmıştır.

Ayrıca kimyasal maddeler insan sağlığının yanı sıra toprak ve bitki sağlığını da olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengeyi altüst etmektedir.

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

Hepimizin dilinde bir organik tarım türküsüdür gidiyor. Kimimiz gerçekten faydalarını bilip bilinçli yaklaşırken, kimimiz sadece sosyal çevrenin etkisi ve gelişmelere uyum sağlamak amacıyla organik ürünler tüketmeye başlıyor. Fakat genelleyecek olursak birçoğumuz aslında bu uygulamanın tam olarak ne olduğunu ve bize ne gibi faydalar sağladığını bilmiyoruz.

Marketlerde ayrı raflarda ve diğer ürünlere kıyasla oldukça yüksek fiyatlarla satılan organik ürünlerin faydalarını gelin birlikte öğrenelim. Eminiz ki sağladığı faydaların sadece insanlarla sınırlı kalmadığını, doğaya, toprağa, atmosferi ve birçok canlıya yararlı olduğunu öğrendikten sonra daha özenle yaklaşacaksınız.

 • Organik ürünlerin tadı normal tarımla yetiştirilen ürünlere göre fark edilir derecede güzeldir. İyi korunmuş toprak sağlıklı ürünler verdiğinden daha lezzetli olurlar.
 • Organik ürünlerin sertifikalı olmaları ürünlerin garantili olduğu anlamına gelir.
 • Sağlık problemlerini azaltır. Yapılan birçok bilimsel araştırmada kullanılan kimyasalların insan sağlığına ve çevreye olumsuz etkisi olduğunu kanıtlanmıştır.
 • İnsan sağlığı kadar toprağı da korur. Uygun toprak işleme metotları ile toprak korunmuş olur ve kimyasal maddeler yerine doğal maddeler kullanılarak toprak verimliliği artırılır.
 • Su kaynaklarını korur. Tüm canlılar için hayati önem taşıyan su kaynaklarını korumak organik tarımın en önemli ilkelerinden biridir.
 • Kırsal nüfusu korur ve iş olanağı sağlar. Organik ürün yetiştiren çiftçiler sağlıklı ürünler yetiştirerek bizlere ulaştırırlar.
 • Yok olmakta olan birçok tohumları koruyarak onları çoğaltmak için çalışır.
 • Organik tarımda insan ve çevre sağlığının yanı sıra hayvan sağlığına da önem verilmektedir.
 • Sağlıklı beslenebilmek için öncelikle yediğimiz gıdaları yetiştirdiğimiz toprağın da sağlıklı olması gerekmektedir. Bunun için de toprağa kimyasal yöntemlerle müdahale etmek yerine doğal yollardan takviye yapılmalıdır. Dolayısıyla organik tarım sağlıklı toprak oluşumunu sağlar.
 • Toprakta meydana gelen sorunlarla mücadele ederek, erozyon oluşma riskini azaltır.
 • 1981 yılından bu yana yapılan bilimsel çalışmalar, küresel ısınmanın etkilerini azalttığını ortaya koymuştur. Küresel ısınma başta sera gazı olmak üzere çeşitli faktörlerin etkisi ile dünyanın genelinde sıcaklıkların artış göstermesidir. Küresel boyutta hissedilen sıcaklık ortalamasındaki artış buzulların erimesine, burada yaşayan hayvanların tehlike altında kalmasına ve neslinin tükenmesine sebep olabilmektedir. Son yıllarda en ciddi çevre sorunlarından biri hale gelen küresel ısınma biz insanların duyarlı davranışları sayesinde bir nebze de olsa önlenebilir. Bu noktada toprağa daha az kimyasal verip, daha az kimyasala maruz kalmış gıdalar yetiştirerek küresel ısınmanın etkilerini azaltmamız mümkündür.
 • Faydaları sadece insanlarla sınırlı kalmayan organik tarımda kuşlar böcekler ve çeşitli hayvanlar da nasibini almaktadır. Doğal tarımın yapıldığı alanda beslenen kuşlar ve diğer canlılar haliyle daha sağlıklı olacaklardır. Yine buralardan toplanan otlarla beslenen çiftlik hayvanları da daha sağlıklı olacaktır.
 • Bu ürünlerde yapay yani kimyasal yöntemler kullanılamayacağı için tamamen genetiği değiştirilmemiş, yani GDO'suz gıdalar tüketmiş oluyorsunuz.
 • Kökleri daha sağlam ve sağlıklı olan ürün tarım zararlıları ve hastalıklarla daha kuvvetli bir şekilde mücadele etmektedir. Bu sayede yabani otlar, zararlı böcekler ve haşereler daha az meydana gelir. Kısaca bu ürünlerin savunma mekanizmaları çok daha kuvvetlidir diyebiliriz.
 • Toprağın gelecek nesillere daha verimli kalmasını sağlar. Hepimiz hem su kaynaklarını hem toprağı hem de dünya üzerindeki kullanılabilir her şeyi hesapsızca tüketiyoruz. Birçoğumuz yarınımızı ve çocuklarımızın geleceğini düşünmüyoruz. İşte organik tarım bu noktada toprağı daha verimli kullanarak, gelecek nesillerin de sağlıklı ürünler yetiştirmesine imkan sağlıyor.

Organik Tarımın Dezavantajları Nelerdir?

Organik tarımın yukarıda belirttiğimiz avantajlarının yanında elbette ki bazı dezavantajları bulunuyor. Bunlardan ilki yüksek maliyetli oluşu ve fazla iş gücüne ihtiyaç duymasıdır.
Yetiştirilmesi ve ortaya çıkma aşamasında yüksek maliyet gerektiren organik ürünlerin satışı da elbette farklı bir fiyat uygulaması ile yapılmaktadır.

Diğer normal tarım ile yetiştirilen ürünlere kıyasla organik ürünlerin fiyatları daha yüksektir. Bu da pazarlama sıkıntılarını doğurmaktadır. Ürünü yetiştiren çiftçi istediği gibi satamamaktan veya beklediği fiyatı alamamaktan şikayetçi.

[renkbox baslik="Su Kirliliği Nedir? Nedenleri, Sonuçları, Çeşitleri ve Önleme Yolları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/su-kirliligi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/01/su-kirliligi-nedir-nedenleri-sonuclari-cesitleri-ve-onleme-yollari-nelerdir.png" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bir diğer dezavantajı ise henüz yeni bir konu olduğu için hakkında yazılmış çok fazla akademik makale bulunmuyor. Bu da sektöre giriş yapmak veya şansını denemek isteyen kişilerin konu hakkında çok fazla bilimsel bilgilere  ulaşamamasına sebep oluyor.

Sektör temsilcileri bir de verim konusuna değinmiş. Dünya nüfusu her geçen gün artarken ve tüketim ihtiyacı yükselirken tarımsal ürün talepleri de doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Fakat organik tarımın henüz yeni bir sistem olması sebebiyle kısa vadede biriminde kayda değer oranda gelişme beklenmiyor.

Kimyasal ürün kullanmayarak tarımsal ürün yetiştirmeden çok daha kapsamlı bir konu olan organik tarım, son yıllarda en çok merak edilen alanlardan biridir. Temel olarak doğaya, toprağa ve insan sağlığına zarar vermeden, doğal ürünlerin yetiştirilmesidir.
Organik tarım yapmayı denediniz mi? Başarılı oldunuz mu?
Günlük yaşamınızda bu ürünleri mi tüketiyorsunuz?
Sizce bu ürünlerin fiyatları hakkında yasal bir düzenleme yapılmalı mı?Okur Yorumları
 1. türkiye de yeni, yeni kullanılmaya başlayan yarasa gübresi %100 organik tek gübre türüdür yarasaların sinek böceklerden yedikleri bitkiler sebebi ile gübre kullanımında diğer gübrelerden çok fazla faydası bulunuyor çalışmanız için teşekkür ederim..