Pablo Escobar Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Pablo Escobar Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Pablo Escobar dünyanın en ünlü uyuşturucu baronu olarak tanınmaktadır. Popüler yabancı dizi Narcos ile hemen herkesin bildiği bir isim haline gelmiştir. Bu yazıda; 1980’li yıllarda dünyadaki uyuşturucu trafiğinin yaklaşık % 90’ını kontrol eden ve bugün hala tartışmalara yol açan Pablo Escobar ve hayatı hakkında bilgiler bulacaksınız.

Erkan Karaca

Pablo Escobar’ın dünya çapında tanınan bir uyuşturucu baronu olduğunu söyleyerek başlayalım. Öte yandan; çağımızın en merak edilen isimlerinden biri haline gelmesinde yalnızca sahip olduğu kötü şöhret değil bunun yanı sıra popüler yabancı dizi Narcos’un etkisi de vardır.

Hatta bu nedenle Narcos dizisi pek çok kişi tarafından eleştirilmiş, Pablo Escobar’ın ve suç dünyasının gençlere kötü örnek olacak şekilde yansıtıldığı söylenmiştir. Pablo Escobar’ın örnek alınmaması gereken bir kişi olduğunu söyleyenler arasında uyuşturucu baronunun oğlu Juan Pablo Escobar da (Sebastián Marroquín) vardır. Kendisi yazdığı kitapla dikkat çekmiş, her defasında babasının Narcos’ta anlatıldığı gibi bir adam olmadığını söylemiştir.

[renkbox baslik="David Rockefeller Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/david-rockefeller-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/06/david-rockefeller-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Peki, Pablo Escobar sahiden kimdir? O dizide ya da internet ortamında gördüğümüz gibi kızını ısıtmak için 2 milyon doları yakan bir adam mıdır? İhtiyacı olanlara yardım eden, kazandığı parayı insanlara dağıtan bir Robin Hood mudur? Yoksa yüzlerce, belki de binlerce kişiyi katleden acımasız bir suçlu mudur? Gelin, bilinen ve bilinmeyen yönleriyle Pablo Escobar’ı daha yakından tanımaya çalışalım.

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar Kimdir?Pablo Escobar kimdir sorusuna verilebilecek en basit cevap; dünyanın en ünlü uyuşturucu baronudur olacaktır. Zira o, 1980’li yıllarda uyuşturucu tekelini elinde bulundurmuş, yönettiği imparatorluk ile dünyanın en zengin isimlerinden biri olmayı başarmıştır.

Öyle ki 1989’da Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 7. ismi ilan edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak yaptığı hayır işleriyle halkın gözünde bir kahraman olmayı başarmış, yoluna insanları arkasına alarak devam etmiştir.

Ancak bu durum çok uzun süre böyle devam etmemiş, hayatına kaçak olarak devam ettiği süre içinde polis tarafından vurularak öldürülmüştür. Ya da oğlunun sözlerine göre hayatına kendi elleriyle son vermiştir. Dilerseniz, Pablo Escobar’ın kim olduğunu aşağıda hayatı hakkında konuşarak daha detaylı öğrenelim.

Pablo Escobar’ın Hayatı

Pablo Escobar’ın HayatıTam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria, lakapları ise El Patron ile Don Pablo olan uyuşturucu kaçakçısı, 1 Aralık 1949’da Rionegro’da dünyaya geldi. Ve yoksul bir köy öğretmeninin çocuğu olarak dünyaya gelen Pablo Escobar, suç dünyasıyla çok erken yaşlarda tanıştı.

Çocukluğunda karaborsa ürünler satan Escobar, kaçakçılıktan iyi para kazandığını anlayınca şansını bu alanda denemeye karar verdi. Hırsı sayesinde hızla yükselen genç, kısa sürede nam yaptı. Rakiplerini ortadan kaldırarak uyuşturucu dünyasının aranan isimlerinden oldu. 24 yaşındayken Maria Victoria Haneo ile tanıştı ve henüz 13 yaşındaki genç kıza aşık oldu.

2 senenin ardından genç kızın ailesini bir şekilde ikna ederek Maria ile evlendi, bir sene sonra da ilk çocukları doğdu. Juan Pablo’nun doğumundan 7 sene sonra ikilinin ilk kızları Manuela dünyaya geldi ve Escobar aile bireylerinin sayısı 4’e yükseldi. Uyuşturucu trafiğinin tek ismi olan Pablo Escobar, çocuklarının ve eşinin üzerine her zaman çok düşkündü.

[renkbox baslik="Josef Stalin Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/josef-stalin-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/06/josef-stalin-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Öyle ki o dönemin sayılı evlerinden birine sahip olan Escobar, malikanesine hayvanat bahçesi bile yaptırmıştı. Kısacası; kariyerinin doruk noktasına ulaşan Escobar’ın evinde yok yoktu. Fakat bu saltanat çok uzun sürmedi.

İlişkileri bozulan Escobar aranmaya başladı ve yakalandı. Ama bu dönemde hala güçlüydü, hatta 1991’de tutuklandığında kendisinin yaptırdığı La Catedral isimli hapishanede kalmasına bile izin verildi. İşler değiştikten sonra ise lüks bir otele benzeyen La Catedral’den başka bir cezaevine gönderilmek istendi. Pablo Escobar tam da bu noktada hapishaneden kaçtı.

16 ay boyunca kaçan Pablo Escobar, bu dönemde çok zor günler geçirmişti. Escobar’ın sözüm ona kızını ısıtabilmek için para yaktığı zamanlar da işte bu zamanlardı. Gerçi oğlu babasının ölümünden yıllar sonra ortaya çıkarak böyle bir şey yapmadığını, kız kardeşini ısıtmak için para falan yakmadığını belirtse de hikaye şehir efsanesi olarak hafızalara kazındı.

Pablo Escobar’ın Ölümü

Pablo Escobar, yakalanıp öldürülmeden önce aylarca kaçmaya devam etti. Hatta oğlu Juan Pablo bu dönemde çok zor günler yaşadıklarını söylemiş, babasının milyon dolarları olmasına rağmen küçücük bir evde aç kaldıklarını belirtmiştir. Öyle ki babası hapishaneden kaçtıktan sonra bütün arkadaşları ona düşman olmuş, açlıktan ölecek duruma gelmişlerdir.

Neticede Escobar aylarca kaçtı, ABD ile Kolombiya’nın güvenlik güçleri de aylarca kovaladı. Fakat 2 Aralık 1993’te kovalamacanın sonuna gelindi. Telefon konuşmasından yeri tespit edilen uyuşturucu baronu girdiği çatışmada güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Ya da oğlunun deyimiyle 44 yaşındaki uyuşturucu baronu ailesini korumak için intihar etti. Çünkü o sırada Escobar’ın annesi, eşi ve çocukları Kolombiya hükümetinin elinde rehindi. Onları kurtarabilmek için kendini feda etmesi gerektiğini anlamış ve 2 Aralık 1993’te ailesini 7 kez arayarak yerinin tespit edilmesini sağlamıştı. Pablo Escobar öldürüldü mü, intihar mı etti bilinmiyor fakat; ünlü suçlunun cenazesine 25 bin kişinin katıldığı ve insanların tabutunu taşımak için sıraya girdiği biliniyor.

Pablo Escobar’ın Ailesi

Maria Victoria Haneo, Pablo Escobar’ın 13 yaşındayken tanışıp 2 sene sonra evlendiği ve ölene kadar evli kaldığı eşidir. 1977 doğumlu Juan Pablo çiftin ilk çocukları olan oğlu, 1984 doğumlu Manuela ise çiftin ikinci çocukları olan kızlarıdır.

Escobar öldükten sonra çocuklarını da yanına alan Maria Victoria, kimlik değiştirme programıyla Buenos Aires’e gitmiş, orada yaşamaya başlamıştır. 1999’da kim oldukları ortaya çıkmış, 2000 yılında ise Maria ile oğlu Juan Pablo, Uruguaylı uyuşturucu tacirlerinden para aklamak suçuyla 15 ay hapis yatmıştır.

Pablo Escobar’ın mimar ve yazar olarak tanınan oğlu babasını anlattığı kitaplarla ve açıklamalarla birkaç kez gündeme gelmiştir. Kızı Manuela ise gözlerden uzak bir şekilde hayatını sürdürmektedir.

Pablo Escobar’ın Serveti

Pablo Escobar’ın Serveti1989’da Forbes’un dünyanın en zenginleri listesinde 7. sırasında yer alan Pablo Escobar’ın net serveti hiçbir zaman tam olarak bilinemedi. Ancak uyuşturucu baronunun ne kadar zengin olduğuna dair bilgiler, miktar hakkında az çok fikir veriyor diyebiliriz. Örneğin; Escobar’ın uyuşturucu ticaretini elinde tuttuğu zamanlarda haftada 420 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Hatta parasını taşıyabilmek için satın aldığı uçağının tekerleklerine sakladığı kokainle, her gün 500 bin dolar kazandığı söyleniyor. Kolombiya’nın 10 milyar dolar olduğu tahmin edilen borçlarını ödemesi de baronun servetiyle ilgili fikir veriyor. Para lastiklerine aylık 2.500 dolar harcaması, parasını duvarların içinde, depolarda, bodrumlarda saklaması da başka bir konu.

Birçok kaynakta Pablo Escobar’ın servetinin % 10’luk kısmını her yıl farelerin yediği belirtiliyor. Ayrıca uzmanlar El Patron’un zirve yaptığı dönemde 30 milyar dolarlık servete sahip olduğunu düşünüyor. Ancak eldeki veriler gösteriyor ki Pablo Escobar’ın kendisi de dahil olmak üzere hiç kimse onun ne kadar zengin olduğunu hiçbir zaman bilemeyecek.

Hiç şüphesiz Pablo Escobar, hayatı ve yaptıklarıyla daha uzun yıllar boyunca adından söz ettirecek bir kişilik. Sonuçta o; dünyanın en ünlü ve en tartışmalı uyuşturucu baronu.
Pablo Escobar denildiğinde aklınıza gelen ilk düşünceler olumsuz mu?
Pablo Escobar’a duyulan hayranlık hakkında yorumunuz nedir?
Pablo Escobar’ın ölümünün intihar olduğu görüşü sizce mantıklı mı?Okur Yorumları
  1. Adamın hayatı efsane adamın cinayetleri tam olarak bilinmiyorki servetini nasıl bilicekler