Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda peeling uygulamasını eminim sıkça duymuşsunuzdur. Temel anlamıyla ciltteki ölü hücrelerin arındırılması esasına dayanan bir uygulamadır. Evde kendi imkanlarınızla veya bir güzellik merkezinde bu işlev için yapılmış aletlerle, haftada bir kez peeling yaptırabilir ve bebek bir cilde sahip olabilirsiniz. Genellikle kadınların merak ettiği bir konu olan peelingin nasıl yapıldığı ve faydaları Bilgihanem.com okurları için yazılmıştır.

Peeling, yüzün üst tabakasını temizlemek, ölü derilerden, siyah noktalardan (Ciltteki siyah noktalardan kurtulma yolları) ve kirlerden arındırmak amacıyla cilde uygulanan bir yöntemdir. Yüz bölgesine, vücuda ve ellere uygulanabilir. Peelingin üç çeşidi vardır, bunlar; yüzeysel, orta derinlikte ve derin peelingdir. Yüzeysel kimyasal peeling; kuru cildin düzenlemesi, sivilce tedavisi, gebelik lekelerinin, kırışıklıkların, yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesinde kullanılır.

Bunlardan başka ölü hücrelerin birikimini engellemek, nem oranını artırmak, cildi tazelemek ve cildin mat görünümü düzeltmek amacıyla da uygulanır. Orta dereceli peeling; daha derin kırışıklık ve lekelerin, güneşin vermiş olduğu hasarın giderilmesi için kullanılır. Bir süre günlük hayattan uzaklaşmak gerekmektedir.

Derin peeling; ağır güneş hasarı, akne-yara izleri ve lekeleri, derin kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılır. Tam iyileşme sağlanana kadar bakım ve pansuman gerektirir. Çok nadir ve özel koşullarda tercih edilmektedir.

Peeling Nedir?

Peeling Nedir?İnsan yüzü, tıpkı el ve ayaklarda olduğu gibi gün içerisinde kire, toza ve çeşitli zararlılara maruz kalmaktadır. Derinin üzerinde bir doku oluşturan bu kirler gözenekleri tıkar ve sivilce oluşumuna sebep olurlar. Cilt, yıpranmakta, solgun ve donuk renkte görünmektedir. Peeling; solgun ve donuk görünümlü ciltleri eski haline getirmek, deriyi canlandırmak, cildi gençleştirmek, sivilce izlerini yok etmek için kimyasal solüsyonların yüz bölgesine uygulanması işlemidir.

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling Nasıl Yapılır?

  • Eğer yüz peelingi yapılacaksa bunun için en uygun zaman uyku öncesidir. Yüzünüzü iyice temizleyin, peelingi yüzünüze uygulayıp, 1-2 dakika dairesel hareketlerle masaj yapın. İşlem bittiğinde yüzünüzü yıkayın. Sonrasında nemlendirici bir krem kullanın.
  • Uygulama sonrası cilt taze ve yumuşak olmalıdır. Ortaya çıkan kızarıklıklar bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Fakat kızarıklıklar geçmez, cildinizde yanma ve kaşıntı hissedersiniz bu ürünün size uygun olmadığını bildirir.
  • El ve ayak peelingi manikür-pedikür esnasında, vücut peelingi duş veya sonrasında kullanılabilir.
  • Bu yöntemi haftada en az 1-2 defa yapmalısınız. Eğer yapılmazsa, cildinizin kendini korumasını zayıflatmış olursunuz. Kuru ciltler için bu daha önemlidir.
  • Hassas ve sivilceli cildi olanların daha dikkatli davranması önerilir. Haftada en fazla 1 kez uygulanmalıdır.
  • Peeling yaparken banyo lifi veya masaj eldiveni kullanabilirsiniz. Böylelikle vücudunuzun ulaşamayacağı yerlere bu sayede ulaşabilirsiniz.
  • Peeling ürünleri kimyasal madde içerdiğinden göz çevresine uygulanmamalıdır.
  • Evde kendi imkanlarınızla da peeling yapabilirsiniz. İçtiğiniz kahvenin telvesini veya kuru kahvenin içerisine bir miktar bal karıştırarak yüzünüze hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. (Türk kahvesinin diğer faydaları için tıklayın) Ardından durulama yaptığınızda cildinizin ne kadar yumuşacık olduğunu siz de fark edeceksinizdir.

Peelingin Faydaları Nelerdir?

Peelingin Faydaları Nelerdir?Güneşin ve yanığın oluşturduğu kırışıklar, karaciğer lekeleri, çiller, güneşe ve yaşa bağlı olan lekeler, yüzdeki kabuklu kızarıklık, koyu lekeler, gebelik lekeleri gibi sorunlar peeling ile düzeltilebilir hatta iyileştirilebilir. Görünen aknede iyileşme ve akne izlerinde düzeltme sağlar. Deride oluşan soyulmanın ardından yeni ve sağlıklı deri gelir, cildin dokusu ve rengi daha düzgün ve homojen bir durumda olur. Ancak peeling, derideki gevşeme ve sarkmaları düzeltmez. Gözkapağı düşüklüğünü gidermede etkilidir. Derin çukur ve yaralarda belli bir noktaya kadar yardımcı olabilir ancak küçük izlerde oldukça etkilidir. Cildin üzerindeki hücrelerin yapısını düzenler ve oksijen almasını sağlar. Cildin kalınlığını azalttığı için derinlemesine temizlik sağlar.

Peeling Öncesi ve Sonrası

Peeling Öncesi ve SonrasıPeeling uygulanacağı zaman cildinizi tahriş edebilecek uygulamalardan kaçınmak gerekir. Sir ağda gibi cildinizi tahriş edebilecek işlemler önerilmez. Peeling öncesi ve sonrasında yoğun güneşlenmeden kaçınılmalıdır. Peeling uygulamasını evinizde elinizin altındaki malzemelerle yapabilirsiniz. Ancak hızlı ve kesin sonuç almak istiyorsanız bu alanda uzmanlaşmış bir hekimden yardım almanız daha güvenli olacaktır. Hatta bu uygulamalar için faaliyet gösteren birçok güzellik merkezi, klinik hizmet vermektedir. Cilt ve beden sağlığınız için bir kurum seçmeden önce detaylı bir araştırma yaparak, güvenilirliğini onaylamanız doğru olacaktır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler