Stres Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Önleme Yolları ve Tedavisi

Stres Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Önleme Yolları ve Tedavisi

Stresin nedenleri, kişiden kişiye değişmekle beraber stresten kaynaklanan hastalıklar hayat kalitesini düşürüyor. Strese yol açan etkenler ve başa çıkma yolları olmak üzere birçok bilgiyi Bilgihanem.com okurları için hazırladığımız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yasemin Saygın

Tüm zamanların en önemli psikolojik sorunlarının başında gelen stres, günümüz modern insanları için hayatı daha da zorlaştıran etkenlerin en önemlisidir. İnsanın dış dünyası ile uyumda güçlük yaşamasına sebep olan, işine ve çevresindeki insanlara kaşı konsantrasyonunu düşüren her durum stres olarak adlandırılmaktadır.

Vücudun otomatik olarak reaksiyona geçmesi ile ifade edilen stres ufak olumsuzluklarda vücudun baş edebileceği bir durumken, süreklilik söz konusu olduğunda vücudun stres ile baş etmesi bir hayli güçtür. Diğer yandan strese karşı herkesin direniş gücü farklıdır. 

[renkbox baslik="Tükenmişlik Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/tukenmislik-sendromu-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/tukenmislik-sendromu-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-tedavisi.jpeg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Aynı olay karşısında kimisi daha az stres olurken kimileri kendini yoğun stres altında hissedebilmektedir. Hayatın mutlak getirisi olan stres büyük bir olumsuzluk olarak algılansa da aslına bakıldığında küçük stresler hayata daha iyi hazırlanabilmek adına faydalıdır bile denebilir.

Stres Nedir?

İnsanın olumsuzluklarla baş etme gücünün yerinde olmadığı durumlara karşı vücudun doğal olarak tepkimeye girmesine stres denmektedir. Psikolojik anlamda sinirli ve endişeli olmak stresli olmanın başlıca etkileri arasındadır. Birçok hastalığın başlıca sebebi olarak nitelenen stresin bu özelliği, bağışıklık sistemini derinden etkilemesinden kaynaklanmaktadır.

Stresin Nedenleri Nelerdir?

Stresin Nedenleri Nelerdir?

Stresin bariz şekilde yaşandığı anlarda insanlar genellikle dış etkenleri ön plana sürmektedir. Genel olarak geçerli bu duruma ek olarak bazı iç etkenler de stresin temel nedenleri arasındadır. Yoğun tempoda geçen iş hayatı, zor yaşam koşulları, sınavlar, başka hastalıklar, mutsuzluğa yol açan etkenler ve daha birçok faktör stresin sebebi sayılabilir.

Tüm bunların yanı sıra hayatı yolunda giden birçok kişi içsel karamsarlık nedeniyle kendini strese sürüklemektedir. Endişeli olmanın artık kişinin karakter özelliklerinden biri olacak kadar kronikleşmesi, olay ve kişilere karşı tolerans gösterememe, aşırı mükemmeliyetçi olmak ve hayattan beklentilerin yüksek olması gibi etkenler stresin daha da ağır hissedilmesine neden olan durumlardır.  

Stresin Belirtileri Nelerdir?

Hafif stresli durumların insan sağlığı için faydalı olduğu belirtilmektedir. Ancak stresin kronikleşmesi belirti verirken bile fiziksel ve duygusal olarak ikiye ayrılmasına neden olmaktadır.

Fiziksel belirtiler arasında; geçici unutkanlık, konsantrasyon sorunu, karar verme yetisindeki belirsizlikler ve diğer insanlarla sürekli rekabet içinde olmak gibi davranışlar yer almaktadır.

Duygusal belirtileri arasında ise; depresyon hali, her koşulda kaygılı olma, toplumdan kendini izole etme ve sorumlulukları erteleme isteği gibi belirtiler yer almaktadır.

Stresi Önleme Yolları Nelerdir?

Stres insan için kaçınılmaz bir olgu olsa da gerçekten istenildiğinde önlenebilir bir durumdur. Farklı karakter ve yaradılışta olan insanlar için stresten korunmanın mümkün olduğunu söylemek olasıdır. Hayata karşı olumlu bakabilmeyi sağlayacak en ufak detayı bile atlamamak, gerekirse stresle baş edebilmek için sağlıklı beslenmeye yönelmek büyük ölçüde hedefe ulaşmayı sağlayacaktır.

Strese en çok yenik düşüldüğü hissedildiği anlar enerjinin düşük olduğu anlardır. Bu nedenle daha zinde hissetmek adına sağlıklı ve dengeli beslenmenin stres konusunda etkisi büyüktür.

Zaman zaman yaşanan başarısızlıklar da stresin en tetikleyici unsurları arasındadır. Böyle anlarla başa çıkabilmek için geçmişte elde edilen başarıları hatırlamaya çalışmak, gelecekteki başarılar için feyz almayı sağlayacaktır. Stres insanların yalnız kalma duygularını yoğun olarak harekete geçirse de kişinin kendine iyi gelen dost ve akrabaları ile bir arada olmaya çalışması stres yükünü hafifletecektir.

Zamanı Etkili Kullanarak Stresten Kurtulma Yolları

Stressiz bir hayat yaşamayı büyük ölçüde başaran kişilere bakıldığında zamanı etkili kullanabilme yeteneklerinin olduğu görülür. İnsanın sorumlulukları, yapmak zorunda olduğu işleri yetiştirememesi ya da zamanı doğru kullanamadığı için başladığı her işi yarım bırakmak zorunda kalması gibi anlar stresli olmaya neden olmaktadır. Her daim planlı yaşamaya gayret etmek başarıyı yanında getirirken aynı zamanda stressiz bir yaşam anlamına da gelecektir.

Stresi Önlemek İçin Sporun Önemi

Strese neden olan duygusal çöküşlerin en önemli sebepleri arasında boş vakitler yer almaktadır. Hiçbir iş yapmazken ve yalnızken kişinin kendini strese sokması daha kolaydır. Bunun yerine boş vakitlerde spor yapmaya çalışmak hem vücut sağlığınız için iyi olacaktır hem de boş şeyler düşünüp kendinizi strese sokmanıza engel olacaktır. 

İnsana kendini iyi hissettirecek yürüyüşler yapmak ya da bedeni zinde tutan egzersizler mutlaka işe yarar nitelikteki tavsiyelerdir. Spor ile gündelik motivasyonu sağlamak ve iş yaşamında konsantrasyonun artmasını sağlayarak daha az strese maruz kalmak olasıdır.

Nefes Egzersizleri ile Stresten Korunma Yolları

Nefes almak yaşamanın temel şartlarından biri olmasına karşın pek çok kişi kaliteli nefes almanın ne olduğunu bilmeden yaşamını sürdürmektedir. Doğru nefes almak sağlıklı olmayı sağlarken, stres ile etkin bir şekilde baş edebilmeyi de sağlamaktadır. Zaten çoğu kişi stres altındayken istemsizce derin nefes alarak stresi yok etmeye çalışır. 

Gelişigüzel nefes egzersizleri yerine bu işi doğru bir şekilde yapmanın etkisi daha yüksek olacaktır. Nefes alıp verirken nefesin diyaframdan alınıp verilmesine dikkat etmek gerekir. Ne yazık ki çoğu kişi nefes alıp verme eylemini yüzeysel olarak gerçekleştirdiği için stres karşısında nasıl davranacağını bilememekte ve bu çerçevede nasıl çözümler üreteceği konusunda yetersiz kalmaktadır. Doğru nefes nasıl alınır, nefes alırken nelere dikkat etmek gerekir buradan öğrenebilirsiniz.

Stres ile Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

İnsan farkında olmadan giydiği kıyafetten yediği yemeklere kadar birçok etkenden dolayı stres ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle kişilerin kendileri için rahat ettikleri kıyafetleri tercih etmeleri, stres sebebi sayılabilecek durumlara karşı önceden tedbirli olmaya çalışmaları ve mutlu olunan anları ertelemek yerine anı yaşamaya çalışmaları stresle başa çıkmanın en önemli ipuçları arasındadır. Tüm bunları gerçekleştirebilmek herhangi bir ilaca ihtiyaç olunmadığının bilincinde olmak gerekir. Kişinin kendine iyi ve kötü gelen noktaları bilmesi büyük ölçüde stressiz bir yaşamında anahtarıdır.  Bunun yanında az önce de belirtiğimiz gibi sağlık beslenmek, düzenli uyumak, düzenli spor yapmak ve en önemlisi hayata pozitif bakma stresle başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. 

Stresin Neden Olduğu Hastalıklar

Tüm vücut dengesini derinden sarsabilecek etkiye sahip olan stres birçok hastalığın da başrol oyuncularından biridir. Stres insanda sürekli uyuma isteğine, keyifsizliğe, baş ağrısına, kalp çarpıntısına ve yüksek tansiyona neden olabilir.

En önemlisi ise vücudun ikinci beyni olarak da bilinmekte olan sindirim sisteminin dengesini bozarak ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Stresli bir hayata sahip olanların cilt sağlıklarının da risk altında olduğunu bilmeleri gerekir. Stresli anlarda bedende salgılanan hormonların kan dolaşımını olumsuz etkilemesi ve nefes alışverişin düzensizleşmesi gibi pek çok durum cildin kolayca tahriş olmasına ve dış etkenlere karşı zayıf düşmesine neden olur.

[renkbox baslik="Panik Atak Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?" link="https://bilgihanem.com/panik-atak-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/panik-atak-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sedef, egzama ve kurdeşen gibi pek çok cilt hastalığının da temelinde aşırı stres yatmaktadır. Erken yaşta cilt kırışıklıkları bulunan kişilerin yaşamlarını gözden geçirmeleri ve ne kadar stres altında olduklarını değerlendirmeleri gerekir. Bunlardan başka tedavisi oldukça güç ve insan hayatına işkence eden bir hastalık olan migrenin de en önemli sebeplerinden biri aşırı strestir.

Stresin Tedavisi Nedir?

Stresin neden olduğu psikolojik birçok hastalığın tedavisi büyük ölçüde mümkündür. Ancak başa çıkılması gereken stres olduğunda müracaat edilebilecek uzmanların olmasına karşın, bu kişinin kendi kendine halledebileceği bir sorundur.

Stresin tedavi edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunları kaçınılmaz olmaktadır. Hayata karşı olumlu bir bakış açısı edinebilmek adına ve her daim zinde kalabilmek için güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak uzmanların başlıca tavsiyeleri arasındadır.

İnsanın bu noktada kendine iyi gelen şeyleri belirlemesi ve stresli anlarda bunları korunaklı bir sığınak olarak kullanabilmesi de stres tedavisini mümkün kılan etkenler arasındadır. Ancak baş edilemeyen ve kişinin kendi aldığı önlemlerle durdurulamayan streslerde, psikolojik bir yardım alıp ilaçla tedaviye başlanabilir.

 

Nedeni ne olursa olsun insan elinde olmayan sebeplerle stres yaşayabilir. Bazen stresi kendi yanlış alışkanlıklarımız yüzünden hayatımıza dahil ederiz. Unutmayın ki hayatımız değerli ve stresin vücudumuza ve psikolojimize yaptıkları oldukça zarar verici.
Siz en çok hangi nedenlerle stres yaşıyorsunuz?
Stresli olduğunuz durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz? Yöntemlerinizi paylaşır mısınız?
Stresli olmak hayatınızı nasıl etkiliyor?
Stres altında hissettiğinizde ilk olarak ne yapıyorsunuz?
Stresten kaynaklanan bir hastalığınız var mı?Okur Yorumları
  1. Strese girmeelim desek de elimizde değil işte, her şeyi kafaya takıyoruz.

  2. Stresle başa çıkmak gerçekten çok güç. Ne taktik uygularsan uygula tamamen kaybolmuyor.