Yağ ve Polen Filtresi Nedir? Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Yağ ve Polen Filtresi Nedir? Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Yağ ve polen filtrelerinin temel görevleri tozu ve kiri tutmaktır. Dışarıdan gelip motor yağına karışan zerrecikleri süzen yağ filtresi, uzun ve sağlıklı ünite kullanımında büyük rol oynar. Şimdi sizlere polen ve yağ filtresinin ne olduğundan ve öneminden bahsedeceğiz.

Erkan Karaca

Sizlere Bilgihanem.com’da motoru oluşturan birçok parçanın detaylı anlatımlarını yapmıştık. Şimdi ise ismini duyduğumuzda basit gibi gözüken ancak ünite sağlığı için oldukça önemli olan yağ ve polen filtresi ikilisinden bahsedeceğiz. Konumuz olan öğeler stratejik önem açısından oto yedek parçalarında en başlarda gelmektedir. Her parçada olduğu gibi araç motorlarımızın temizliği de çok önemlidir.

O yüzden otomobillerimizin belli kilometre ve zaman aralıklarında periyodik bakımları yapılmaktadır. Ve bu periyodik bakım zamanlarının üst üste geçilmesi durumunda hangi kötü sonuçların doğduğunu her araç kullanıcısı bilir. Sizlere bu parçalardan söz etmemizin nedeni, bakımlarda motorun kan görevinde olan yağın ve bunu temizleyen filtrenin ne kadar önem arz ettiğini anlatmaktır.

[renkbox baslik="Triger Kayışı Nedir? Ne Zaman Değiştirilir? Önemi ve Parçaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/triger-kayisi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/triger-kayisinin-kopmasi-durumunda-ne-yapmaliyiz.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Keza araç için temiz hava sağlayıcı görevinde olan polen filtresi de aynı şekilde önemli bir parçadır. Yağ ve polen filtreleri tamamen bağımsız iki parça da olsa, genelde değişimleri aynı zamanlarda yapılır. Yani aracın motor bakım zamanının geldiği aralıklarda. Aşağıda sizler için bu parçaların ne zaman değişeceğinden ve değişmediği surette motorda ne gibi olumsuzlukları beraberinde getirdiğinden söz edeceğiz.

Yağ Filtresi Nedir?

Yağ Filtresi NedirYağ filtresi, motorun yağlama sisteminin en kritik parçasıdır. Kirli bir yağın ünitemiz içerisinde dolanmasını istemeyeceğimiz gibi korumak için de detaylara çok dikkat ederiz. Nasıl ki vücudumuzdaki kirli bir kan süzdürülmediği veya temizlenmediği takdirde hastalıklara davetiye çıkartıyorsa, motor yağı da dikkat edilmediği zaman motor hasarları meydana gelmektedir. Belli zamanlar içerisinde ünite içerisine giren toz ve kir birikerek gidiş yollarına veya kartel kısmına yapışır.

İşte bu toz ve kirler en başta yağ filtresinden geçerek, tutulmuş olur. Yağ kartuşu sadece dışarıdan gelen kötü madde engellemesi yapmıyor. Aşınan motor parçalarını da tutmakla görevlidir. Demin de dediğimiz gibi büyük parçalar yine karter dibine çöküp, zerrecikler yağa yapışarak motor içi döngüsüne girer. Yağ filtresi aynı zamanda sürtünmenden ve aşınan parçalardan çıkan zerrecikleri tutmakla görevlidir.

Olaya daha temelinde baktığımızda; filtre, bahsettiğimiz yağ içerisinde olmaması gereken zararlı maddeleri karter dışında tutmaktır. Bir nevi taşıyıcı ve toplayıcı öğe olarak da görebiliriz. Motor yağının içerisinde çözülen pisliklerin etrafını saran ve ateşleme sistemi, supap ve yağ kanallarına gitmesini önleyen dispersan katıklar vardır. Dispersan katığının çemberine aldığı pisliklerin de yağ filtresi tarafından atıldığını söyleyebiliriz.

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresinin temel parça olma sebebi motor haricinde araç içi hava temizliğinin de oldukça önemli olmasıdır. Günümüz araçlarında havalandırma (klima sistemleri) mevcuttur. Klimalar işlevsel olarak önemlidir. Havalandırma sistemine bağlı bu parça, gelen havayı belli aşamalardan geçirerek araç içerisine aktarılmasını sağlıyor. Çünkü genelde motor etrafına konumlandırılan klima makine sistemi, doğal olarak hava verişi sırasında dışarıdan gelen toz ve kiri de taşımış oluyor.

Polen filtresi, araç hava filtresinden daha ince yapıda olan dikdörtgen parçadır. Havalandırma sistemini aktif ettiğimiz anda hava direkt olarak polen filtresine yönlendirilmektedir. Yani yönlenen hava polen filtresinde süzüldükten sonra araç içi hava mazgallarına gönderilir.

Polen Filtresinin Önemi Nedir?

Polen filtresinin öneminden biraz bahsedersek; özellikle polen alerjisi olan veya astım hastası kişilerin tozlu ortamlarda uzun süreli bulunmaması gerekiyor. Polet filtresi sayesinde tutulan toz zerrecileri, araç içerisine girişi engellenerek rahatsızlık durumlarını ortadan kaldırılıyor.

Aktif Karbonlu Polen Filtresi Nedir?

Aktif Karbonlu Polen Filtresi NedirSizlere yukarıda standart polen filtresinden bahsettik. Şimdi ise düz polen filtresinden daha gelişmiş karbonlu polen filtresinden bahsedeceğiz. Şehir içi veya şehir dışı yolculuklarımızda çöp, egzoz vb. pis kokular araçlarımızın havalandırma sisteminden girerek bizleri rahatsız eder. Tüm araçlarda buna önlem olarak dış hava kesici vardır. Yani havalandırma “harici” konumda bekletilir. Bu bir önlem olsa da kötü kokular belirli seviyeye kadar engelleniyor. Bu yüzden standart polen filtresi özel karbonla kaplanır.

Aktif karbonlu filtre toz ve polen taneciklerini engellerken aynı zamanda pis koku ve zararlı gazlar da engellenmiş olur. Mantıksal olarak klima sistemlerimize bağlı bu karbon çeşiti daha mantıklıdır. Çünkü iyi dereceli stabilize sayesinde bakteri ve sporların %100’e yakın filtrelenmesi sağlanır. Yapılan testlerde aktif karbonlu polen filtrelerinin 0.0025 mm’ye kadarki küçük partiküllerden araç içini koruyabildiği anlaşılmıştır.

Yağ ve Polen Filtresi Hangi Aralıklarla Değiştirilmelidir?

Yağ ve Polen Filtresi Hangi Aralıklarda DeğiştirilmelidirBu parçaların değişim sürelerini üretici firmalar kendileri belirler. Yıllık bakım veya kilometre bazındaki bakımlarda yağ ve polen filtreleri aynı zamanda değiştirilir. Üreticiler sahip olduğumuz otomobiller için 10 bin kilometre ile 30 bin kilometre arasında değişen bakım aralıklarını belirlemişlerdir. Motor ünitelerinin sağlığı açısından önemli bir sıvı olan motor yağı değişimiyle filtresi de bir değiştirilmelidir.

Bazı özel servislerde temizlenerek takılmaktadır ancak bu tavsiye edilmemektedir. Çünkü yenilenmiş bir motor yağına sahip olsanız dahi tıkalı bir yağ filtresiyle olumsuzluk yaşama şansınız yüksektir. Polen filtresi ve yağ filtresi değişiminin aynı anda yapılması tavsiye edilir. Sürekli aktif olarak polen filtresi görevde olduğu için bir süre sonra biriken toz ve pislikler şişme yaparak görevini yerine getirememesine neden olacaktır.

Her iki parçanın fiyatlarının makul olmasından dolayı değişim sürelerini kendiniz de belirleyebilirsiniz. Vaktinden önce yapılan hiç bir bakım arabaya zarar vermediği gibi ömrünü de uzatmış olursunuz. İsterseniz bahsettiğimiz filtreleri 6 bin - 7 bin kilometre civarlarında yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Yağ ve Polen Filtresi Değişmediği Zaman Ne Olur?

Yağ ve Polen Filtresi Değişmediği Zaman Zararları Ne OlurSizlere hangi aralıklarda değiştirilmesi gerektiğini anlattıktan sonra sıra değişmediği zaman araçlarımızda ne gibi reaksiyonlar meydana gelir onlardan bahsedeceğiz. Sözcük olarak basit ve önemsiz algılanan yağ filtresinin aslında temiz olması aracımızın yakıt ve performansını etkilemektedir. En başta bakım sırasında filtrenin de daha iyi görevini yerine getirebilmesi için motor yağı seçiminde de dikkatli olmamız gerekiyor. Dikkat etmeden koydurduğumuz kalitesiz yağlar, filtrenin daha fazla süzme işlemine mecbur kılınarak işlevsiz duruma düşmesine yol açar.

Bundan sonra zincirleme tepkimeler meydana gelebilir. Tepkimeler nasıl ve ne düzeyde olur? En çok kirlenen sıvılardan biri olan motor yağı, üzerinde taşıdığı tozu ve kiri aslında süzme yetisini kaybetmiş bir filtreye getirecektir. Sonraki gelişecek aşamada tıkanıklıklar meydana gelecektir. Herhangi bir merkezde tutulamayan zerrecikler aynı şekilde yağın içerisindeki dolanımına devam edecektir. Son aşamaya gelindiğinde ise yağın basınç sorunları boy gösterecektir. İşte tıkalı veya değişmemiş bir yağ filtresinden sonra kurumla dolan motor, farklı arzalara maruz kalabilir.

Tıkalı bir polen filtresini çok rahat şekilde anlayabilirsiniz. Dışarıdan direkt olarak gelen havaya maruz kalan filtre, doluluk sınırına geldiği zaman gözeneklerindeki kanallar tıkanır. Bu sefer araç klimamızı açtığımızda süzülmeyen her şey mazgallardan araç içerisine dolar. En başta kötü koku oluşur. Daha sonra camlarımızda normalden daha fazla buğu olur. Tıkalı olan polen filtresi yüzünden fazla çalışan klima fanları zorlanacak ve ısınarak arızalara neden olacaktır. Anlattığımız filtre cinsinin de her bakımda değiştirilmesinin faydası vardır.

[renkbox baslik="TFSI Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/tfsi-motor-nedir-nasil-calisir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/tfsi-motor-avantajlari-nelerdir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sizler için yine motor bölümünde ve araç içi sağlığında önemli olan iki filtreden bahsettik. Yağ filtresi, motor içerisinde dolanan ve olmadığında maddi hasarlara yol açan motor yağının en önemli yardımcısıdır. Bazı zamanlar yetkili veya özel servisler yağ filtresinin biraz daha idare edeceğini söyleyebilirler. Sizlere tavsiyem, fazla ücret tutmayan bu parçanın özel olarak değişimini istemenizdir.

Keza polen filtresi de araçlarımızın içerisindeki sağlıklı hava için önemlidir. Mantık olarak baktığımızda her iki filtre çeşiti de süzme görevinde bulunmaktadır. İkisi de dışarıdan gelen toz, kir ve partikülleri tutmakla uğraşmaktadır. Son olarak sizlere bakım zamanlarınızı geçirmemenizi ve gerekirse bu önemli temizleyici parçalarını vaktinden önce değiştirmenizi öneriyoruz.

Anlattığımız bu süzme işleminde görev alan parçalar, gözle görülemeyen ve sürekli birikimlerinde zararlara neden olabilecek maddeleri tutmaktadırlar. Değişimleri basit olan yağ ve polen fitlerinin değişim süreçleri de ayrıca çok önemlidir.
Yağ ve polen filtresinin görevlerini daha önce biliyor muydunuz?
Yağ ve polen filtrelerini hangi aralıklarda değiştiriyorsunuz?
Sizler için verdiğimiz bu bilgileri yeterli buldunuz mu?Okur Yorumları
  1. Ayrıntılı anlatımlarınız için teşekkürler bayağı faydalı olmuş ben plen filtresini bilmiyordum