Yezidiler (Ezidiler) Kimdir? Yezidi Dini Nedir? Hakkında Bilgi

Yezidileri eminim birçoğunuz duymuşsunuzdur. Kendilerini Allah'a hiçbir aracı olmadan adayan, yani hiçbir peygambere bağlı kalmadan ibadet eden insanlar olarak tanımlamaktadırlar. Bu şekilde kabul edilmiş inanç şekline ise, Yezidi dini adı verilir. Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan, son dönemlerde terör örgütü IŞİD'in baskılarına maruz kalan Yezidiler ve bu dinin ayrıntıları yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Yezidilik çoğunlukla Ortadoğu kökenli bir dine inanan insanların oluşturduğu bir topluluktur. Yezidilerin daha çok Musul kentinde yaşadıkları bilinmektedir. Yezidilik çoğu zaman şeytana inanma şeklinde ithamlara maruz kalsa da aslında Mezopotamya’ya kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir.

Genel olarak Irak’ta yaşayan ve kürtlerin oluşturduğu bir topluluk olan Yezidilikte, bir kişinin Yezidi olabilmesi için, anne ve babasının da Yezidi olması gerekmektedir.

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi ve İlk Türk Devletleri

Yezidiler kendilerini Allah’a hiçbir peygambere bağlı kalmadan inanan halk olarak nitelendirmektedir. Günümüzde yaptığı zorbalıklarla gündemden düşmeyen IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti) ise Yezidilere sırf bu inanışlarından dolayı zulüm yaptığı tahmin edilmektedir. Bazı tarihçiler Yezidi inancının meydana gelişini Emevi Sultanı Yezid Bin Muaviye’ye bağlamaktadır. Fakat Yezidiler bu görüşü reddederek; asıl yol göstericilerinin Yezid Bin Ezidiyan olduğunu ve Yezid Bin Muaviye ile sadece isim benzerliği bulunduğunu söylemektedirler.

Yezidiler Kimdir?

Yezidiler, Yezidi dinine inanan kişilerdir. Bu kişilerin ırk olarak çoğu Kürt ırkındandır. Kürtçe ismini verdikleri bir dil ile anlaşan Yezidilerin dünyada bilinen toplam sayıları 500,000 civarındadır. Ermenistan, Türkiye gibi ülkelerde de cemaatleri bulunan yezidiler çoğunluk olarak Irak’ta, Musul’un belirli bir kesiminde yaşamaktadırlar. Dini inançları araştırıldığında eski Mezopotamya dinlerinden Zerdüştlüğe kadar uzanmaktadır. Bu bakımdan köklü bir inanış olarak ortaya çıkar. Halen Irak’ta yaşamına devam eden yezidiler dışında kalanlar daha çok Avrupa’ya göç etmeye başlamışlardır. Almanya yezidi göçleri bakımından oldukça yoğun bir yer olarak bilinir.

Türkiye Yezidileri daha çok Şanlıurfa ve Viranşehir’de yaşarlar. Burada yaşayan Yezidilerin sayıları 1970 yıllarında 80,000’i bulurken, şu anda bu sayı 300’lere kadar düşmüştür. Çünkü Türk Yezidiler de diğer ülke Yezidileri gibi Avrupa’ya göç etmişlerdir. Yezidilerin net sayısı halen bilinmemektedir. Bunun yanı sıra 500,000 kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Yezidi Dini Hakkında Bilgi

Yezidilik kendine ait bir dini olan, hatta bu dinden isim alan bir topluluktur. Yezidilerin ismi aslında ezid olarak da bilinmektedir. Bu ezid isminin de Yezidiliğin tanrısı olan Azad isminden türetildiği yönünde güçlü iddialar bulunmaktadır. Kürtçe diline bakıldığında da bu iddia doğrulanacaktır. Kürtçede Tanrı anlamına gelen “Ezda” kelimesi zamanla değişime uğrayarak ezid olmuştur. Bu anlamda Ezda yaratan olarak kabul edilirse ezid de yaratılan olarak anlamlandırılabilir.

Yezidilere göre Yezidilik veya Ezidilik dini sınanmış ve bu yüzden diğer dinlere göre daha fazla başa geçmiş bir dindir. İlahi dinlerden üstün görülen Yezidi dini, Allah tarafından Düşmüş Melek’in insanlara itaat etmesini emrettiği zaman, emre itaat etmemesi ile sınanmıştır. Bu sınav sonucu Yezidi dini ne kadar asil bir din olduğunu kanıtlayarak diğer tüm ilahi dinleri geçmiş ve evrendeki her şeyin başına geçme hakkını kazanmıştır.

Yezidilerin Bazı İnançları

 • Dünyanın bir sonu yoktur, çünkü Allah dünyayı yaratmıştır ve yıkmayacaktır.
 • Doğa çok önemlidir. Doğa hem korunacak hem de saygı ile bakılacaktır.
 • Gün içerisinde 3 kez güneşe dönülmeli ve güneşe karşı ibadet edilmelidir.
 • Çarşamba günleri Yezidiler için önemlidir. Çarşamba günü Yezidi dini için dinlenme günüdür, çünkü bu günde Melek Tavus ve ilk insan yaratılmıştır.
 • Yezidi olmak için Şahid Bin Cabbar soyu önemlidir. Bu soydan geldiğine inanılmayan kişi Yezidi olamaz. Çünkü Yezidilik önemli bir dindir ve soy önemlidir.
 • Şeytanın adı mukaddes kabul edilir. Bu yüzden de onun adını anmak, onun adını hatırlatacak şeyler söylemek haram sayılır.
 • Doğanın önemli olduğu dinde mukaddes olarak nitelendirilen ağaçlara tapılır.
 • Kadınlar bu dinde saçlarını kestiremez.
 • Evlenmek için nisan ayı kesinlikle seçilmemelidir. Çünkü Yezidilere göre nisan ayında evlenilmez.
 • Bazı yiyecekler yenmeyecektir. Bunlar marul, bal kabağı ve ceylanın etidir.
 • Mukaddes sayılan şeyler Yezidiler için önemlidir. Mukaddes renk olan lacivertin de elbiselerde kullanılmaması buna bağlıdır.
 • Yezidilerde 3 kastlı hiyerarşi vardır. Bu hiyerarşi şeyh, pir ve müritten oluşur. Evlilikte bu kast sistemi önemlidir ve yalnızca kast içerisinde evlenilebilir. Bunun nedeninin soy olduğu düşünülmektedir.

Okur Yorumları

17 yorum
 1. Yezidilerin Imami Gazali nin talebelerinden Seyh Adil in Emevi ailesini ve ozellikle Yezid i cokca ovmesi sonucu olusan bir topluluk olduğu,bu topluluga Adiliye adi da verildigi bilinmektedir. 3 semavi dinden baska Zerdustluk ve bazi Mezopotamya inanclarini icine alir. Artuklu Sultanları bunlarla cokca mucadele etmis,hatta Seyh Adil in kutsal sayilan turbesini yikmislar,mezardan kemiklerini cikarip yakmislardir.

  1. Yok..Yezidiler Sümerlerdir. Geçmişleri 6500 yıla dayanır. Direk Allah’a taparlar. Meleki Tavus denilen kişi melek değil Annunaki li Enki dir..Enki ye ingilizce peacock angel deniliyor..Melek diye bir şey yok. Bunlar başka gezegenden gelen uzaylılar..Bütün Dünya bu uzaylılara tapınıyorlar.Yahudi , Müslüman lar Annunaki li inanna ya tapınıyorlar

 2. Ne olursa olsun, inanç sistemleri ,geçmişten günümüze belli toplumların ve toplulukların yaşam biçimlerini bizlere sunar. Bu anlamda hoşgörülü yaklaşmak ve azınlıklara saygılı davranmak gerekiyor. Kim ne demişten öte insani değerlere saygılı olmak gerekiyor…… Saygılarımla.

 3. Katılıyorum farklı kültür ve dinler insanın ne değerli bir varlık olduğunn bir kanıtıdır. Her dini her insanı sevmeliz. Dünyaya örnek olunacak islam dini böylece dahada gelişir. Ama daima hoşgörü ve iyi düşüncelerle olmalı.

 4. selam bende sizlere katılıyorum lakin ayet vardır derki benim peygamberlerimi tanıyacan 32 farz dan bahsediyom lakin ezidilik

  yada yezidilik te aracıyı kabul etmemek islam açısından hoşgörülü olamıyosun yinede yaratılanı yaradan dan dolayı sevmek demek en iyisi

  1. “Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek” karşıdakinin inancına müdahale etmemek, insani ilişkilerde bulunmaktır. Hor görmemektir.

 5. Hangi din veya mezhep olursa olsun iftira ve kotuleme ile insanlari rencide etmenin dogru olmadigina inaniyorum. Her insan inandigi gibi ibadet etmeli. inandigi degerlere inanip saygi gosterilmeli. herkesin inancina herkes saygi gostermeli. asla biri digerini kucuk gormemeli hakaret etmemeli. Her saygili olmali.

 6. Son zamanlar okuduğum en etkileyici içerikti. Ülkemizde sizin gibi kaliteli içerikler üreten siteler görmek güzel gerçekten.

 7. Benim felsefemde ilk önce insana,doğaya saygı vardır.Inanclar ne olursa olsun kişilerin kendilerinedir.Kimse kimseyi düşüncelerinden inançlarından dolayı yargılamaya haki yoktur.Evrendeki herşeyi kucaklayabilmek büyük bir erdemliktir.Dunyayi ve doğayı korumak hepimizin görevidir ve bunu yapabilmek için yargılamadan herkesi kucaklama yolundan geçer.

 8. Allaha doğrudan inanırlar derken , sanki onlar da müslümanların allah ini müslümanlar gibi kabul ediyorlarmis gibi anlatıyor. ..bir şeye veya tanrilarina aracısiz tapiyorlar denilebilir…İslam’da allah doğmamis dogurmamistir. .cinsiyeysizdir. .Hristiyanlarda erkek bunlarda insan…ne denildiginin bile farkında degiller. ..laf olsun diye haber yapılmaz ki …

  1. Onların inancındaki ilah bizim inandığığımız Allah(c.c) değildir. İslamla alakaları yoktur.

   1. görüşüne sonuna kadar katılıyorum . onlar için allah yoktur , onlar için tanrı adını verdikleri şeytandır . tanıdıklarımın çogu haram ile geçinir haram ile kazanırlar

 9. ALLAH O CANI VERMIŞ CEZASIDE ALLAHA MAHSUSTUR HANİ DERLER HER KOYUN KENDI BACAĞINDAN ASILIR YAV BİZ NE İSTIYORUZ BU İNSANLARDAN YOLU YANLIŞ VEYA DOĞRU O ALLAHA KALMİŞ BİR İŞTIR BENİM TAHMİNIM BUNLARA KARIŞAN EN BÜYÜK ALLAH DÜŞMANIDIR

 10. dışlamadan, taşlamadan ve haşlamadan insanlarla insanca diyalog ve irtibat yolları araştırılırsa Yezidilerin de bir çok kıymetli değerleri olduğunu anlarız. Herkesi kendi konumunda kabul etme felsefesiyle azınlıkta olan bu insanlara da el uzatıp diyalog kurmaya bakmalıyız vesselam…

 11. onlar ne iyiler nede kötüler zülfü livanelinin huzursuzluk kitabını okuduktan sonra fikirlerim degişti ve herkese tavsiye ederim onları dinini yaşamlarını ve zorluklarını ve bi o kadarda gururlu duruşları beni etkiledi çok kitap okumam kardeşimin tavsiyesiyle okudugum bu kitaptan çok şey ögrendim bu dinle ilğili

 12. ben bizat mardin midyat ta bulunan güven köy o köye gitim onların taziye evi var orda şansımıza gitiğimiz saat mevlütleri varmış bir çok kişiyle röportaj yaptık tez ödevi için baya bilgi sahibi oldum dinlerin geçmişi zerdüşlükten gelme allaha inaniyorlar peğambere inanmiyorlar allahla arasındaki iletişimi meleke tavus yani tavus kuşu ona inaniyorlar kitapları varmış kitaba reş yani siyah kitapmış kuzey ırakta ki hac dedikleri yer herkes şeyh adil diyorlar onlar şeyh hadi diyorlar sonderece mütevazı ve misafirperverler sonuçta onlarda allahın kuludur inançlarına saygı göstermek lazım gerçek olmasada arkadaşlar bir çok bilgi aldım malesef zaman da yok hepsini paylaşmak için saygılar herkese

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler